Jump to content
Sign in to follow this  
radu marcel

Degivrarea Incuietorilor La Centralizate Iarna

Recommended Posts

[-O< are cineva idee cum se poate face degivrajul centralizatelor la cielo ..Astept sfaturi de la cei care au trecut deja printr-o iarna .

Share this post


Link to post

Am trecut prin 4 ierni.Singura solutie care mi-a dat rezultate a fost sa demontez fetele de usi toamna

si sa acopar toate elementele in miscare din broasca (tije,arcuri,etc.) cu ulei de masina nou (am folosit 0W50 Valvoline).Asta a fost acum doua ierni si pina acum a tinut.

Share this post


Link to post

Am trecut prin 2 ierni. In prima iarna mi-a inghetat yala de la portabagaj (unde NU am centralizata). Atunci am cumparat un spray mic "de buzunar" Ice De-locker sau asa ceva :scarpin: din Metro. Am dat cu el in TOATE yalele, desi n-am deschis niciodata Matizul cu cheia (cu exceptia hayonului). Cum ziceam, de atunci au trecut 2 ierni si nu mi-a mai inghetat nimic niciodata!

Share this post


Link to post

Uns preventiv angrenajele fetelor de usi, si uns chederele cu glicerina boraxata (ca sa nu inghete).

Share this post


Link to post

Da ... daca nu aveti Cielo ..

La usile din fata gheata "sudeaza" tija de usa si nu o poti deschide.

Sunt solutii ... apa fiarta

... intri prin spate si daca mergi destul cobori prin fata...

poti da cu tot felul de solutii ca pana la urma tot ingheata ...

 

 

Cielo e o masina din clasa Lux si are nevoie de garaj incalzit.

 

PS unii posesori nu incuie Cielo iarna !

Traiasca CASCO :)

Share this post


Link to post

Chederele se pot unge si cu ceara, ca sa nu adere apa, apoi sa ingheste. Pe "dincolo" se gaseste o astfel de ceara pe la benzinarii, la noi, inca nu am vazut asa ceva.

Da poate merge faza si cu ceara pt caroserie, desi cred ca o sa se cam vada pe fundalul negru al chederului.

Referitor la tratamentul cu glicerina boraxata, cat de des trebuie repetata ungerea, pentru a preveni inghetul?

Share this post


Link to post

Pt. mine , o bricheta (cu jet de gaz,nu simpla) si un spray de buzunar , si-au facut efectul iarna trecuta (au fost aprox. -25 C in noaptea respectiva) , dar a trebuit vreo 5 min , pt iala sofer , si dupa 3-4 min de mers , s-au deblocat toate. :D

Share this post


Link to post
Referitor la tratamentul cu glicerina boraxata, cat de des trebuie repetata ungerea, pentru a preveni inghetul?

 

Pai ... nu strica nimic daca dai mai multa. Eu dadeam cam la 2-3 saptamani.

Share this post


Link to post

Cand nu merge centralizata bag cheia si rasucesc. A mers si la -20. Daca e bagata toata in gheata si se descuie dar nu se deschide, o sticla de apa rece sau călâie merge brici. Nu fierbinte ca se supara vopseaua.

 

Mentionez ca totul este uns :)

Share this post


Link to post

Eu nu pot rasuci cheia ... cand e inghetata nici din interior nu pot ridica tija ... si am pus multa forta odata la nervi dar degeaba!

Iarna mai iau si taxiul si uite asa nu-mi ataca sarea vopseaua ! #-o

Share this post


Link to post
Eu nu pot rasuci cheia ...

Sub masca portierei mai ai lipita folia anticondens pe usa? Daca nu o ai atunci pe undeva cerd ca e explicabil ceea ce ti se intampla.

Inainte de iarna preventiv ai putea sa iti dai jos masca usii si sa dai cu niste WD40 pe mecanismul de inchidere respectiv pe toate parghiile.

Share this post


Link to post

Asta-i un subiect misto...aproape uitasem de el ...din iarna trecuta. Cred ca toti posesorii de Cielo au avut problema cu deschiderea/ descuierea usilor iarna. In cazul meu iarna, cind e f frig, intru pe la usa pasager fata care intotdeauna se poate descuia cu cheia ( pe cind cea de la sofer nu pot nicicum sa o descui ). Problema ar fi pt cei voluminosi ca trebuie sa se mute peste schimbatorul de viteze dintre scaune. Dupa 10 min de functionare a motorului usile se deschid ca vara. Mentionez ca ung toate incuietorile cu WD40 si dau cu glicerina pe chedere. Sa nu uit: mai e o problema cind e f frig, nu pot sa deschid usita de la busonul de benzina decit cu mari fortari, de obicei cind se anunta temperaturi f scazute bag mai multa benzina ca de obicei.

Share this post


Link to post

ceri o sticla cu apa calda la benzinarie...torni peste capac si dupa nici un minut actionezi din nou butonul...merge perfect.

Share this post


Link to post

Se rezolva problema cu deschisul capacului de la rezervor la Cielo cu cateva lovituri scurte... nu foarte tari in capac. Gheata acolo este subtire si cedeaza repede. Dupa realimentare se sterge bine de tot ce e pe acolo ca sa nu fie probleme ulterioare.

Pentru usi: wd40 e o solutie pe termen foarte scurt. Mai bine incercati cu o vaselina pentru mecanisme. O sa "tina" mult mai mult decat wd40-ul.

Daca "ingheata usile" incercati cu cateva lovituri cu pumnul in portiera.

Ce am patit iarna trecuta? Mi-a inghetat manerul de la usa.. inchiderea centralizata a deschis usile, dar eu nu puteam sa ridic manerul usii... S-a rezolvat tot prin metoda pumnului...

Share this post


Link to post
Sub masca portierei mai ai lipita folia anticondens pe usa?

 

De unde sa stiu daca Executivele astea facute economicos mai au tot ce trebuie ?

N-am desfacut niciodata fata de usa!

Share this post


Link to post

eu am desfacut usile..am dat cu wd40.l-am lasat putin am mai curata pe acolo si dupa la greu vaselina de aia de la mol pentru rulmenti. sper iarna asta sa nu mai am probleme. am dat si la broasca acolo unde se inchide cu cuiul de pe usa...impresionant rezultatul...se inchide f. frumos..zici ca e VW ...asa frumos se inchide usa :D

Share this post


Link to post

Eu am luat un spray de dezghetat usi dupa ce am patit anu trecut cu Espero. Are un aplicator asfel incat se poate introduce in incuietoare. E pe baza de alcool si parca a costa undeva la 7 lei. Oricum voi da jos fetzele de usi toate si voi unge mecanismele dupa ce am vazut ce e acolo(incuietorile erau aproape sudate de rugina).

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

am si eu o mare problema... cum reusesc sa dau jos fetele de la usi ? am desfacut cele 3 suruburi si dupa aia am tras de ea in toate directiile si nu a vrut sa iasa . am lasat-o asa ca mi-a fost frica sa nu o rup. poate sunt io mai idiot dar chiar nu am reusit. am observat ca are niste cleme sau ceva de genul asta dar nu am reusit sa le scot.ajutati-ma ca mor cu ea de gat..

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

vezi ca la sofer mai e un surub pe maner...e un dop si il scoti pe ala si scoti usa...plus inca un surub in gaurica aia de pe maner sub comenzile de geamuri..asta daca ai cielo mai vechi

Share this post


Link to post

Pt.incuietori/broaste/balamale folosesc WD-40

Pt.chedere folosesc silicon.

Share this post


Link to post

Ieri am reusit sa dau jos fata de la usa copilotului (Nubira I), dorind sa pot unge mecanismele de la inchidera centralizata, dar m-am "izbit" de folia aia protectoare de plastic... E lipita, foarte precis de altfel, si daca o dau jos, cu ce solutie o lipesc la loc????

Share this post


Link to post

Pentru o astfel de operatie am utilizat banda dublu adeziva (adica lipeste pe ambele fete, se gaseste in comert mai ales la magazinele ce vand mochete).

Unde s-a rupt folia am lipit-o cu banda adeziva transparenta...scotch normal ;)

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Bandă dublu adezivă... :-? ... cât de rezistentă o fi...?Oricum, multumesc pentru idee!

Share this post


Link to post

Banda este suficient de puternica cat sa tina folia bine intinsa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...