Jump to content
Sign in to follow this  
covrigma

Taximetristii

Recommended Posts

Am intalnit si taximetristi de treaba!

 

Aseara am ramas cu motorul in pana de benzina, cu putin inainte de podul de la ciurel. asta e, am estimat gresit rezerva, mai aveam 1km si ceva pana acasa.

 

si pe cand impingeam eu de zor, opreste un taximetrist, cu dacie break. ma intreaba ce-am patit, ii zic, si-mi spune ca el e pe gaz, dar ma duce pana la prima benzinarie. in prima faza eram cam reticent (erau vreo 200m, desi era cam deal si greu de impins), dar apoi vazand ca insista am zis sa nu-l jignesc, ca doar vroia sa ma ajute omul, si am lasat motorul acolo si am plecat cu el la benzinarie. am luat benzina, gal-gal-gal in rezervor, tusti pe motor si hop acasa! :banana:

 

exista deci si oameni altruisti, gata sa ajute pe altcineva la nevoie, chiar si fara sa li se ceara. si mai mult, unii dintre ei sunt taximetristi =D>

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

asta am patit si eu in urma cu vreo 3 ani... eram cu dacia viitorului socru, la o nunta in militari...Cand am iesit de la biserica s-a rupt cablul la acceleratie... inutil sa va zic costum, cravata, viitoarea sotie la 7 ace... am luat un taxi, i-am povestit omului ce am patit, m-a dus la un non stop de piese auto, undeva pe Turda, ocolind podul grant aflat in reparatie, s-a intors cu mine la biserica, mi-a dat patent surubelnita, cheie de 10, m-a ajutat sa-l schimb, s-a bagat el sub bord ca sa nu ma murdaresc si l-a final cand l-am intrebat cat face afacerea a zis"cat vreti!" i-am dat 100.000, a zis ca e prea mult si si-a oprit 50.000... A... si a scos si o sticla cu apa si detergent lichid sa ma spal pe maini la final... Un om de 100 de puncte... din pacate putini... tot ce-mi mai amintesc este ca avea un breck albastru.

Share this post


Link to post

Eu in tot deauna am zis cu mana pe inima cuvintele: "cu mici exceptii" adica am crezut ce am zis, nu de frica,,, ca ar fi careva pe aici taximetrist. Cea mai frumoasa chestie care a facut-o un taximetrist pt. mine a fost ca mi-a facut semn sa trec, adica desi avea prioritate m-a lasat sa trec, chestia asta e cam greu de vazut la un taximetrist. Eu fac asa frecvent, dar ei...

 

Bafta!!

Share this post


Link to post

Mai degraba zi ca vroia sa te pocneasca (cu masina) pentru motivele pomenite mai sus, si nu te-a nimerit :) )

 

Ontopic: exista si taximetristi batrani (sau tineri si civilizati), cu care e o placere sa mergi (nu fumeaza fara sa ceara permisiune, intreaba daca te deranjeaza muzica, ajuta femeile la bagaje, se abtin de la comentarii nesarate/inutile, eventual isi asuma rolul de ghid al orasului), dar sunt din ce in ce mai rari. O specie pe cale de disparitie, practic. Majoritatea insa, sunt "the new cabbie species"; indivizi care nu stiu sa faca altceva, dar nu sunt suficient de buni pentru a deveni soferi profesionisti. Pe ei ii observam noi in trafic :-W cum vine expresia "a injura ca un birjar" ... tot birjari sunt si astia, doar ca au altfel de cai.

Share this post


Link to post

pe de alta parte, astazi am intalnit si extrema cealalta.

 

un taximetrist pe la 50 de ani, in timp ce ma depaseste intr-o solnita, striga brusc si tare de la langa mine: BA! probabil a vrut sa ma sperie, dar nu prea a reusit. eu asteptam continuarea, ca in "BA! AI PANA!" sau "BA! ITI CURGE BENZINA!", asa ca am ramas in prima faza putin descumpanit (nu mai venea continuarea - ala nici nu se mai uita la mine, deci era clar ca nu avea nimic de comunicat), apoi am experimentat o scarba lejera si am trecut mai departe.

Share this post


Link to post

Se putea sa nu fie zi in care sa vad un taximetrist facand o prostie?! Acum 2 zile eram in tranvai si asteptam ca acesta sa plece, uitandu-ma la o trecere vad o dubita rosie care se opreste ca sa treaca oamenii si mai vad un taximetrist care mergea cu viteza spre dubita. In ultimul moment trage de volan si face o faza ca in rally de reuseste sa evite aceea dubita si sa se redreseze pe carosabil fara a lovi pe cineva sau ceva. Sincer nu stiu ce era in capul taximetristului mai ales ca avea o berlina din 2000(si franele lasa de dorit), dar cred ca a avut putina indemanare, daca nu ori lua dubita ori stalpul! Taximetrist ce sa-i ceri :wallbanger: :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...