Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Protest Impotriva Pretului Benzinei

Recommended Posts

Si ce ma costa sa nu fac ceva intr-o anumita zi? Si sa zic si altora? Unii, mai cu motz, nu au vazut decat SPAM in mesajele astea... Well, cum ziceam, faina mentalitate!!! De popor invingator!!!

Share this post


Link to post

nu viper, nu am zis sa nu o facem, si eu particip, poate aud si altii si se 'sensibilizeaza'

doar ca din ce s-a vazut pina acum .. majoritatea se 'sensibilizeaza' doar cand au un interes

 

cu privire la mentalitatea de invingator .. sunt de acord

Share this post


Link to post

Mai, eu oricum demult am trecut la maxi-taxi, mersul pe jos, nu degeaba am venit cu Passat-ul la intalnire, pentru simplul motiv ca nu voiam sa arunc degeaba banii de benzina de la Renault. Acu mai merg cu masina doar sa o duc pe maica-mea pe unde are treaba, sa mai car un sac cu adeziv si o galeata cu var si alte chestii dintr-astea. Daca e vorba sa ma car pe mine atunci iau frumos maxi taxi, si asta doar daca drumul meu depaseste 2 statii, altfel merg pe jos. Nu zic nu, mi-ar place si mie sa merg cu masina chiar si pana la paine, dar ma gandesc in primul rand la banii mei, care sunt cum sunt. La ultima scmpire mi-am facut un calcul si a rezultat ca de 35 de lei merg 100 de km prin oras, 100 de km pe care ii fac in 3-4 zile. Asta rezulta aproape 10 lei zilnic, si asta in Galati, unde nu ai nici un drum mai lung de 10 km dus. Atunci am ajuns la concluzia ca mai bine mananc o pizza in oras decat sa dau accize la guvern banii astia. La noi problema o reprezinta si transportul in comun urban, care nu s-a imbunatatit, ci dimpotriva s-a inrautatit, adica s-a redus numarul maxi-taxi-urilor ca "este prea multe" si ca poa' sa mearga marlanul in picioare.De asta apeleaza multi la masini, pentru ca nu vor sa stea la cheremul transportului in comun. Si mie mi-ar place ca maine cand plec la IS ca sa-mi rezolv ceva treburi sa plec cu masina si sa ajung la ce ora vreau, dar asa plec cu trenul, ajung destul de tarziu, si ma intorc la fel. Diferenta este de vreun milion.

Intr-adevar, multi au vazut-o ca pe un spam aceasta actiune, dar ce putem face altceva? Chiar trebuie sa suportam toate prostiile astea pentru ca nu-i in stare guvernul sa aduca bani din surse normale, cine ii trage de urechi cand dau o noua lege de accizare: nimeni. Si noi suportam consecintele.

In ritmul asta peste 10 ani voi ajunge sa nu mai am deloc masina si sa-mi dau foc la permis pentru ca nu voi mai avea ce face cu el. Nu e normal ca o cota atat de mare din venit sa se duca pe carburanti. Deja vad cu supoare cum kilometrii facuti de mine se reduc pe zi ce trece. Daca acum 2 ani imi permiteam sa merg mai mult cu matizul chiar si prin Iasi in diferite drumuri, acum incep sa ma intreb daca merita sa ma duc la benzinaria preferata, si asta pentru ca nu imi e in drum si mai fac un ocol si consum gaz si pana acolo.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

eu am sa boicotez benzinariile pe 1oct.

dar eu deja boicotez petrom&omv. e clar ca evolutia pretului benzinei NU are legatura cu pretul petrolului, cel putin la astia 2/1. Asa ca eu nu mai bag de la ei. ever!

Share this post


Link to post

Fratilor cititi cu atentie linkul din postul de AICI !!!

 

Sau hai ca-l rescriu eu http://www.snopes.com/politics/gasoline/nogas.asp .

Sau incercati asa CLICK AICI FRATELE MEU !!!

 

Pentru cei care inteleg mai greu limba engleza sunt disponibil pe PM sau pe yahoo.

 

Nu va mai agatati de mituri false !

 

 

Va astept sa stabilim o perioada in care sa lasam masina personala acasa si sa folosim transportul in comun pentru deplasarile in interes personal.

Edited by remix

Share this post


Link to post

E vorba de idee si de faptul ca ideea se misca si prinde. Nu de pusul benzinei in sine! E asa greu sa vezi in spatele unei actiuni?

Share this post


Link to post

Pai daca e mai important ce e in spate decat ce e in fata eu zic sa ne imbracam toti in rosu pe data de 1 Octombrie in semn de protest fata de pretul umflat al benzinei. Va avea exact acelasi impact asupra pietei - NUL.

 

Ce vom realiza cu asta:

1. Vom arata lumii ca ne pasa.

2. Vom arata lumii ca ne pasa prea putin ca sa facem ceva cu adevarat.

3. Vom influenta piata carburantilor absolut deloc.

 

 

Cu alte cuvinte ne vom afla in treaba.

Pa'erea mea ! :drinkers:

Edited by remix

Share this post


Link to post

Nene, stii ceva? Daca toti esti contra, scrie in alt subiect... Parerea mea... Ca din cauza unora ca tine si ca altii pe care ii doare in instrumentul de scris dotat cu pasta si bila ne merge din ce in ce mai bine!!!

 

Sa va fereasca Dumnezeu sa aveti familie, copil/copii si sa va mearga greu! Mai vedem atunci cat de indiferenti veti fi!!!! Pana una alta, daca o duceti bine, atunci ciocu' mic!

 

P.S. cat de tare tre' sa injur sa-mi iau warn?

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Poate nu m-am facut inteles. In nici un caz nu ma caracterizeaza indiferenta in acest subiect doar ca metoda de protest mi se pare superficiala. Eu as sustine cu mult entuziasm reducerea CONSUMULUI de benzina in locul amanarii/devansarii ACHIZITIEI carburantului cu o zi. Dar cator oameni le pasa intr-adevar intr-atat de mult de aceasta problema incat sa lase in mod voit masina acasa pentru o perioada fie ea si de o zi daca nu de mai multe ?

Nu, noi suntem mult mai comozi (noi adica toata lumea, de pe toate continentele) si preferam sa ne vaitam de situatia noastra amarata fara a face ceva concret.

 

Mult succes celor care isi dedica energia acestui tip de proteste !

Ii astept pe cei dispusi sa faca ceva concret in aceasta privinta !

 

Imi cer scuze celor pe care i-am ofensat in atitudinea mea.

 

 

 

PS. Nu sustin ca solutia mea este cea salvatoare, este doar o modalitate prin care eu cred ca impactul va fi mai puternic. Sunt deschis la discutie pe aceasta tema si la alte idei de protest.

Share this post


Link to post

Ideea e ca dau tot mai des de atitudini delasatoare... De aia intreb din nou: care cati ani aveati la sfarsitul lui '89? Daca "fraierii" aia de s-au lasat macelariti gandeau la fel atunci, nu mai aveati/aveam unde sa scriem acum... Asta ma doare... Ca la o actiune simpla, banala, se raspunde total aiurea, incercand sa se gaseasca anti-solutii sau sa se arate cat de mici sunt sansele sa se schimbe ceva... Asa a fost si atunci! Pana mea, chiar pe toti ii doare numai de burtica si linistea lor?

 

In conditiile in care aceasta idee de protest a luat amploare, o gasim pe toate forumurile (nu numai auto), o gasim deja la radio, noi stam sa despicam firul in patru...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Inclin sa cred ca actiunea-i organizata de OMW ca sa-i dezbine si mai mult pe romani. Din '90 si pana azi, benzina a urcat de la 10 lei la 36.000 lei si n-am vazut unul sa protesteze public pentru ca intotdeauna s-au gasit 10 pe langa el sa spuna ca nu ajuta la nimic. Problema-i similara cu cea a votului electoral, la care vad deja vreo 10 care vor spune ca urmarile se vad. Bravo Vipere, du-te tata cat mai departe de aici, nu stiu de ce ai pierdut atata vreme.

Share this post


Link to post

Pai ce sa mai fac? Ce alta solutie mai am? Am incercat sa-mi fac firma (am 3 la activ)... Nu am dat spaga unde trebuie, s-au prapadit... De furat nu pot, de dat in cap nu pot, politica nu pot sa fac ca vreau sa dorm bine si sa nu ma trezesc cu vreun telefon cu amenintari la adresa familiei... Ce altceva sa mai fac? Cand cei de langa mine sunt nepasatori la o chestie minora ca asta... Stiu, se poate zice ca e lasitate ca vrem sa plecam... Dar cine va zice asta? Tot cei care vor zice ca nu se rezolva nimic daca ajut la actiunea asta amarata...

Share this post


Link to post

As vrea sa va sustin mai activ, da' nu pot: ultimul plin de benzina l-am facut pe la inceputul lui august, iar urmatorul o sa-l fac, probabil, peste vreun an sau 2. Intre timp bag gaz, si nu mi-e greu sa ma feresc de Petrom si OMV - de fapt am bagat o singura data de la o statie Petrom, si aia era se pare un dealer din afara retelei, GPL-ul era de la Rompetrol...

Asa ca mi s-ar parea mult mai eficienta o trecere a cat mai multor masini pe GPL - pe langa faptul ca economisesti bani si mergi mai ecologic, efectul "protestului" se simte pe termen lung.

Edited by sp67

Share this post


Link to post
Nene, stii ceva? Daca toti esti contra, scrie in alt subiect... Parerea mea... Ca din cauza unora ca tine si ca altii pe care ii doare in instrumentul de scris dotat cu pasta si bila ne merge din ce in ce mai bine!!!

 

Sa va fereasca Dumnezeu sa aveti familie, copil/copii si sa va mearga greu! Mai vedem atunci cat de indiferenti veti fi!!!! Pana una alta, daca o duceti bine, atunci ciocu' mic!

 

P.S. cat de tare tre' sa injur sa-mi iau warn?

Vipere nu stiu daca e o chestie de dus bine !Eu nu pot sa ma plang dar mi se pare absolut normal sa particip la o astfel de actiune !Din pacate sunt multi care nu gandesc asa...ce sa-i faci...asta e...

Oricum toti colegii de la locul de munca vor face la fel , no gasoline on the first of october!

Edited by body

Share this post


Link to post

Punem pariu ca daca consumul de gpl v-a ajunge la aceleasi cote ca cel de benzina si gpl v-a costa cam la fel?

Share this post


Link to post
In conditiile in care aceasta idee de protest a luat amploare, o gasim pe toate forumurile (nu numai auto), o gasim deja la radio, noi stam sa despicam firul in patru...

O despicam, Nene Viper, ca nu suntem turma, suntem oameni cu personalitati diferite si fiecare gindeste in alt fel, deci avem opinii diferite...

 

...Nu trebuie sa facem toti Muuuuu, precum vacile, cand ni se ordona...mai si gindim...si oricum, din dezbateri de genul asta pot iesi idei viabile...

 

 

 

PS. Eu mi-am facut plinul ieri... :banana: ...as aca pot sa zic ca sustin si eu protestul cu 1 Octombrie Sec :P

Share this post


Link to post

daca actiunea reuseste, pe bune de nu fac spamming eu la

 

urmatoare actiune sa fie pe 3 zile

 

, dau drumul la motoras si sa vezi mia de mailuri pe minut!

 

:o fftopic:

p.s. later edit: si-mi pun mainile la ceafa, imi intind picioarele, si astept sa cada guvernoiu asta de tariceanu!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Si totusi... poate ca ideea lu Remix cu tricourile rosii nu-i chiar asa rea si ar avea ceva mai mult impact decat zice el.

Macar asa s-ar vedea citi sunt cei care dezaproba cresterea nejustificata a pretului la benzina. Atunci cind vezi ca nu esti singur intr-o actiune parca esti si mai motivat sa o sustii.

Altfel, poti doar sa speri ca mai sunt si altii cu tine.

Share this post


Link to post

Ma dor mainile de la sarma subtire de maner a celor 2 galeti de var lavabil pe care le-am carat acu 10 minute de la masina pana sus. Daca era sa vin pe jos din piata ce faceam? Nu de alta dar asa vad eu viitorul.

@sebian: reno-ul meu n-a mai vazut plinul de pe 28 iulie cand am fost la Bucuresti. si nici nu cred ca o sa-l vada prea repede.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Viitorul suna bine :D o sa se inmulteasca bicicletele..pai ce chinezii sunt mai ciumegi? :D

Share this post


Link to post

un prieten avea un vis sa faca un film care incepea asa: la sarbatoarea berii in iasi in fata palatului, iar cuza privea de la balcon la ce se-ntampla jos..

la toata tigania de acolo

 

acum ma bate tot mai tare gandul.. nu sa fac un film despre protestul asta care s-ar lungi si ar cuprinde macar o luna doua.. un an..

 

oare basescu si altii .. chiar nu-si arunca ochiul .. sa vada real ce s-a intamplat?

probabil ca doar se uita..

 

dar .. daca .. poporul vrea sa fie mintit?

 

:o fftopic:

 

dar viper, acum cateva zile ..spuneai sa mergem la primarie daca unul pune un teu de parcare neautorizat? vezi.. acolo nu te interesa.. ca era altul interesul tau..

asa si-aici.. sa nu acuzam oamenii, fiecare are dreptul sa aleaga

Share this post


Link to post

Pardon, blamam pe cel caruia i se parea normal sa se aseze pe locul platit al altuia! Sau ma lasa memoria... Ia sa caut!

 

Si am cautat! Nu-mi denatura vorbele, culmea, pe subiectul tau!

 

"Vreti sa luptati cu ce e ilegal, mergeti la Primarie, ca doar nu o sa citeasca Primaria ce se scrie aici!" asta am zis! Detalii AICI.

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

exact, nu o sa citeasca petromul ce scrie aici,

si protestul meu era indreptatit ca si asta!

si era orientat impotriva oligarhiei (CSJ, Parlamentul, Ministerul, Etc..)

 

dar romanii din pacate nu sunt un popor unit, ungurii.. care sunt asa cum sunt.. au stat in fata rusilor.. noi nu

 

p.s later edit: inca mai cred ... ca mai multa vana din partea natiunii ar putea schimba ceva

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nununu, zi-mi partea cu interesul meu care era altul... Ai facut o mica acuzatie, eu am demonstrat contrariul...

Share this post


Link to post

semi :o fftopic:

 

nu te acuz Viper de nimic, chiar esti un tip valabil

eu am spus una in subiect, si l-ai denaturat si pe ala .. si l-ai transformat dintr-un protest impotriva sfidarii demnitatii umane in unul care apara locuri de parcare (asta era interesul tau, autorizatia de parcare.. si sa nu-l ocupe nimeni

eu ziceam de o proprietate publica, pe care tot mai multi dupa 89 incoace incep sa creada ca e a lor

 

acuma ma intreb.. nu ar fi normal sa se lupte sa fie locuri cat mai multe pentru cat mai multi?

 

nu e normal sa fie gazolina mai ieftina pentru toti, nu sa gasim de cumparat o furaciune la jumate pentru noi?

 

asta era diferenta de care vorbeam mai sus

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...