Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

USB In Masina

Recommended Posts

http://www.cnn.com/2005/TECH/09/16/techbits.ap/index.html

 

Volskwagen va oferi incepand din decembrie incolo mufa USB in cotiera pentru a lega MP3-playerul portabil, rezultatul fiind posibilitatea de a asculta muzica preferata prin instalatia masinii.

 

Adio casetofon/cd player auto :>

Share this post


Link to post

Cineva vindea chiar pe aici o scula care se infigea in bricheta si avea mufa USB si emitea pe FM. Bagai MP3 player-ul sau un USB stick in scula aia si prindeai pe radioul masinii. Mi se pare mult mai inteligenta...

Share this post


Link to post

Exact nene Viper .. mi-ai luat scrisu din mana :) ..daca pot o sa aduc asa ceva la Bicaz sa vedeti cum arata.

Share this post


Link to post

Adica asta!!! :D Eu zic ca e solutie buna,de ce neaparat la bricheta!!! :) >-

post-780-1126975150_thumb.jpg

post-780-1126975158_thumb.jpg

Edited by DANNY WOO

Share this post


Link to post
de ce neaparat la bricheta!!! :) >-

 

1. Ptr ca nu toti au cotiera cu USB :tongue:

2. Scula de care zice nenea viper costa cam 150 RON si zic ca merita.

Share this post


Link to post
1. Ptr ca nu toti au cotiera cu USB  :tongue:

2. Scula de care zice nenea viper costa cam 150 RON si zic ca merita.

 

 

Pai ai cotiera daca iti iei un Volkswagen!!! :P :D

Share this post


Link to post
http://www.cnn.com/2005/TECH/09/16/techbits.ap/index.html

Volskwagen va oferi incepand din decembrie incolo mufa USB in cotiera

Pai ai cotiera daca iti iei un Volkswagen!!! :P   :D

 

Daca ai fi mai atent ai vedea ca nu este oferita ca si standard ci doar ca optiune ..asa ca poti sa ai VW ca daca vrei si USB mai scoti alti parai

Share this post


Link to post

Nu cred ca se pune problema sa mai dai ceva bani in plus,daca tot ai de un VW!!! :thumbl:

Share this post


Link to post

Una la mana, scula aia care emite pe FM este slaba calitativ, modularea FM este echivalentul unui bitrate de 96 kbps ... plus ca inseamna un gadget in plus; asa, vii doar cu cutiuta si cablul, ai legat-o, se si alimenteaza pe USB, ai si calitate maxima a sunetului.

 

Doi la mana, nu e nici o branza, Mazda de exemplu (si alte japoneze) aveau functii similare (sau chiar mai puternice) inca din 2003 ... abia acum a inceput si VW sa copieze :P

Share this post


Link to post

Nu am auzit nimic de Mazda sa fi facut mare tam tam pe tema asta?? :-?

Share this post


Link to post

Oricum am vazut casetofon auto, cd auto cu mufa USB... Si nu era cine stie ce firma... Si au facut si firmele mai mari.

 

Cat despre aia cu calitatea maxima audio, plizzz... Nu am ascultat pana acum player USB care sa sune asa cum trebuie... Nici macar mult-laudatul iPod!

Share this post


Link to post

Aici te inseli amarnic :) Chipul de pe partea de DAC din iPod are raportul s/n de 98 dB, adica cel mai mare dintre toate mp3 playerele de pe piata. Poate era de vina instalatia audio la care l-ai legat.

Share this post


Link to post

Sigur, adica (,) castile lui... Nu conteaza numai raportul s/n... Sorry...

Share this post


Link to post

Castile de iPod sunt cam jenibile, desi au magnet din Neodymium; toata lumea a recunoscut asta pe forumuri. Legandu-le la Sennheiser, Grado sau Shure se vede ce poate.

Share this post


Link to post

Pai cel mare are asa:

 

- procesor principal ARM Portal Player PP5002D ARM

- firewire: Texas Instruments TSB43AA82

- USB: Cypress

- 1 mb flash Sharp LH28F2800

- audio: Wolfson Microelectronics WM8731L :>

 

Pe cele de generatia 4 este WM8975 , Mini are WM8731, pe Nano WM8975G si pe Shuffle SigmaTel's D-Major STMP3550. Info luate de la http://ipodlinux.org/Generations

 

Datasheet pentru 8731: aici - de unde subliniez: 100dB SNR DAC, 90dB SNR ADC, sau si mai detaliat aici.

Share this post


Link to post

OK, si la iesire ce avem? Adica valori concrete... THD, frecvente, etc, etc...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Oficial, ei dau raspuns in frecventa 20-20kHz; din teste ( aici si aici lucreaza corect intre 30 Hz si 19 KHz).

 

Despre THD n-am gasit nimic.

Share this post


Link to post

Atunci ramane pur chestie de ureche si/sau de casti... Dar la faza cu mufa usb unde bagi un stick, nu stim ce scula e in spate...

Share this post


Link to post

Oameni buni, incercati Creative Zen pus pe cass-ul de la Nubira 2 cu un simplu adaptor de caseta, o chestie care transforma semnalul de la iesirea din casti intr-un semnal ca ala de pe banda magnetica, anyway un Zen ii cam da ceata unui iPOD daca tot vorbim de MP3 playere in fond stie sa scoata si 5+1 ceea ce e mai greu la chestia lui Mac

Share this post


Link to post

Da, ii da ceata sigur, d-aia nu se mai fabrica, de bun ce era :>

Share this post


Link to post

:scarpin: nu Zen a fost retras de pe piata ca il livrau si cu un virus by default? :D

Share this post


Link to post

Mda, un update de soft era virusat "din fabrica".

Share this post


Link to post

cine are ipod poate sa achizitioneze itrip care se infige in el si emite in FM.

in bucuresti e mai delicat sa gasesti frecventa fm libera in care sa nu emita diversi manelisti&co, dar sunt vreo 3-4 destul de decente.

in afara bucurestiului se aude foarte bine, aproape la fel ca si un CD.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...