Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

SUA Ar Putea Folosi Bombe Nucleare De "interior"

Recommended Posts

poti sa imi dai link-uri la ce zici tu.

Din cate stiu eu , in primul razboi din gold, kuweitieni au sapat puturi de petrol, foarte aproape de granita cu irak-ul , furand practic din rezervele de petrol irakiene. Si tinand seama ca nu era in interesul statelor unite sa aiba un stat puternic in golf, din punct de vedere militar, care sa nu ii pupe in fund a urmat ce a urmat..

 

Un simplu search pe amicu' nostru google iti va da linkurile necesare. Si daca nici ele nu te multumesc poti apela la arhiva Antenei 1.

Cat despre puturile de care zici tu :-? ... nu cunosc .. insa tind sa cred ca razboiul din Golf era demult pus la cale .. se astepta doar motivul care a venit odata cu invadarea Kuweitului de catre irakieni.

Share this post


Link to post

rectificare, bazele de antrenament ale teroristilor eu cred ca s-au dezvoltat dupa caderea lui saddam, cand irak-ul a picat practic intr-o perioada de anarhie, ceea ce pe vremea cruntului dictator, nu s-a intamplat. Erau poate serviciile secrete irakiene cele care mai efectua treaba murdara al lui saddam , insa cred ca se limitau doar asupra loviturilor asupra insurgentilor irakieni(cam in genul chestiilor facute de securitatea romana in strainatate asupra unor disidenti) . tu vrei sa faci legatura intre teroristii aia si atentatele din 2001, insa din cate stii foarte bine , a avut legatura mai mult cu sauditi decat cu altceva..

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Yah .. bazele au aparut dupa razb dintre Irak si Kuweit si s-au dezvoltat dupa aceea in timp.

Share this post


Link to post

daca vrei sa reusesti in politica trebuie sa fi agresiv. nu exista nici-o posibilitate de a-ti domina adversarul implorandu-l sa nu iti trimita teroristi si sa nu-ti distruga cladirile. iar in aceste cazuri, diplomatia publica este doar un kkt ambalat frumos in saculet de levantica.

 

nu sunt adeptul unei americanizari a planetei, dar trebuie sa recunosc ca implicarea lor in multe conflicte a adus multe beneficii. va convine ca iranul sa dezvolte bombe atomice ? va linisteste gandul ca si coreea de sud are un program de inarmare nucleara ? pai de ce sa nu aiba si fidel castro atunci, ce mama masii doar e moca, nu?

 

ganditi-va putin la ce inseamna puterea nucleara in mana unor regimuri totalitare sau daca vreti in mana unor oameni care daca au baut un pahar in plus le vine ideea sa lase o gaura neagra in locul unde era bulgaria. sau ucraina. sau de ce nu, romania ? ehhh, aud ?

 

si nu uitati ca in spatele fiecarei politici externe se ascunde o politica favorabila tarii pe care o reprezinti. iar romania ar trebui sa invete asta de la americani, nu sa frece menta pe la granita ue.

Share this post


Link to post
razboiul din Golf era demult pus la cale .. se astepta doar motivul care a venit odata cu invadarea Kuweitului de catre irakieni.

Nici macar, ambasadorul SUA l-a incurajat pe Saddam sa atace Kuweitul, dupa care l-au atacat. Iar americanii nici nu s-au sinchisit sa ascunda asta.

Care tabere de teroristi, care arme nucleare ? Teroristii care au atacat SUA sunt in majoritate din Arabia Saudita si gazduiti intre Afganistan si Pakistan, cu sprijinul serviciilor pakistaneze, care spera probabil intr-un sprijin in lupta cu India. Cand nu mai au loc in Afganistan si Pakistanul nu poate sa-i gazduiasca, au cale libera in China, despre care nu indrezneste nimeni nici macar sa sugereze ceva, ca aia intreaba imediat care-i situatia cu Taiwanul. Toti irakienii s-au bucurat ca au scapat de Saddam, doar ca imediat au pus de un razboi civil pentru acapararea puterii. Armele nucleare au fost, dar nu s-au gasit pentru ca proveneau de la americani, franceji si germani pentru lupta cu Iranul, deci nici un interes sa fie descoperite si in plus, au fost evacuate de diplomatia rusa, impreuna cu echipa de experti, cu o saptamana inainte de invazia americana. Fostul sef al diplomatiei ruse de atunci se pare ca a patit-o pentru asta printr-o fosta republica sovietica din zona. Problema nu e clara ? SUA a intervenit pentru a schimba un sistem pe care tot ea l-a creat si a carui timp a expirat. Acelasi lucru s-a intamplat si in federatia yugoslava, sustinuta artificial pe vremea razboiului rece. S-a terminat razboiul ideologic in Europa, s-a terminat si constructia artificiala. La ambele actiuni rusii n-au sarit in sus, dovada ca au participat si ei la aceste constructii si ca le convine de minune stergerea urmelor. De fapt, lista SUA cu tarile inamice cuprinde acele tari in care sistemul politic este in afara timpul si nesigur pentru restul comunitatii. Ca trebuie sa existe un jardarm mondial sau mai multi, ca sunt bune metodele sau nu, asta este o alta discutie la care nu cred sa fie un raspuns cert.

Share this post


Link to post
daca vrei sa reusesti in politica trebuie sa fi agresiv. nu exista nici-o posibilitate de a-ti domina adversarul implorandu-l sa nu iti trimita teroristi si sa nu-ti distruga cladirile. iar in aceste cazuri, diplomatia publica este doar un kkt ambalat frumos in saculet de levantica.

 

nu e chiar asa, pentru ca nu pentru a reusi in politica se fac lucrurile astea, ci mai ales in numele unor grupuri de interese. Cat despre teroristii si ai implora sa nu distruga cladiri, gandeste-te ca cel putin pe cativa din ei, chiar america i-a creat

 

 

nu sunt adeptul unei americanizari a planetei, dar trebuie sa recunosc ca implicarea lor in multe conflicte a adus multe beneficii. va convine ca iranul sa dezvolte bombe atomice ? va linisteste gandul ca si coreea de sud are un program de inarmare nucleara ? pai de ce sa nu aiba si fidel castro atunci, ce mama masii doar e moca, nu?

 

a adus multe beneficii celor care nu erau implicati, caci irakienii nu cred ca sunt prea fericiti din cauza lor (in primul rand pentru ca americanii l-au adus pe saddam la putere, ca sa poata sa il manevreze cum vor ei impotriva iranienilor). Era un document pe undeva, in care se aratau interventiile americane din ultimii 50-60 de ani. Putine tari de acolo erau neatinse. Chestia e ca america, acum ca unica superputere, incearca sa profite cat mai mult de acest lucru, ducand un adevarat razboi pt resurse impachetat insa pentru opinia publica americana (adica pentru tampitii care cred asa ceva) in razboiul antiterorism.

 

 

 

 

ganditi-va putin la ce inseamna puterea nucleara in mana unor regimuri totalitare sau daca vreti in mana unor oameni care daca au baut un pahar in plus le vine ideea sa lase o gaura neagra in locul unde era bulgaria. sau ucraina. sau de ce nu, romania ? ehhh, aud ?

 

pai tocmai de aia, de ce nu se intervine asupra unor regimuri clar totalitare (cum e cel din coreea de nord) , care au sigur bomba atomica si chiar au declarat ca nu se sfiesc sa o foloseasca, spre deosebire de un stat in care de bine de rau , islamistii aia au fost alesi de catre popor, de demonstrat inca nu e demonstrat ca au arme nucleare, si nici nu au declarat ca ar avea de gand sa le foloseasca

 

 

Deci ce ma deranjeaza? In principal faptul ca manipularea opiniei publice americane si a celei americanofile se face cu atata usurinta, incat se inghit toate rahaturile spuse de o administratie, care pana mai ieri declara ca e sigura ca saddam are arme nucleare,chimice, ai sa afecteze america, iar cand a venit timpul sa prezinte dovezi incontestabile, au dat-o din colt in colt, nimeni nu a raspuns, ci dimpotriva au inceput sa se justifice cu ideile democratiei, pe care vezi doamne erau nerabdatori sa o planteze in irak.. yeahh.. right :spumelagura:

Share this post


Link to post
pai tocmai de aia, de ce nu se intervine asupra unor regimuri clar totalitare (cum e cel din coreea de nord) , care au sigur bomba atomica si chiar au declarat ca nu se sfiesc sa o foloseasca, spre deosebire de un stat in care de bine de rau , islamistii aia au fost alesi de catre popor, de demonstrat inca nu e demonstrat ca au arme nucleare, si nici nu au declarat ca ar avea de gand sa le foloseasca

Tocmai, pentru ca militarii de acolo sunt capabili sa foloseasca arma nucleara. Din acest motiv cu ei se folosesc alte metode. Se stia ca militarii lui Saddan nu o vor face, el credea, ca si raposatul preten de la Bucuresti, ca poporul care "l-a ales" il va apara si-l va face erou. Toate regimurile care doresc sa fie realese manipuleaza electoratul si acesta abia asteapta o noua campanie electorala. Doar domn profesor Constantinescu n-a facut asta si s-a vazut rezultatul. Ce, nemtii cred ca gospodina pe care au ales-o acum are prin bucatarie o carte de bucate cu reteta fericirii lor ? Nu, au ales-o pentru ca i-a mintit mai frumos. Peste cateva lui o sa le spuna "sa munceasca_ca_cehii" (cacofoniile fac parte din dreptul autorului).

Share this post


Link to post
Tocmai, pentru ca militarii de acolo sunt capabili sa foloseasca arma nucleara. Din acest motiv cu ei se folosesc alte metode.

 

Pun pariu, ca in coreea americanii nu vor interveni foarte curand, in principal din cauza chinei, si apoi din cauza ca infara de pozitia geostrategica a coreei de nord, aceasta tara nu are de oferiti nimic din punct de vedere al resurselor , care e adevaratul catalizator al actiunilor conducatorilor americani.

 

 

Se stia ca militarii lui Saddan nu o vor face, el credea, ca si raposatul preten de la Bucuresti, ca poporul care "l-a ales" il va apara si-l va face erou.

 

Pai normal ca nu il sprijineau, mai ales ca armata irakiana nu mai era forta pe care o reprezenta cand a inceput razboiul iraniano-irakian. Si in plus, cred ca multi din generalii care controlau fortele de elita (cele care puteau pune probleme americanilor)au decis ca mai repede il sacrifica pe saddam, si incearca dupa aia un razboi de uzura si gherila cu americanii

 

 

Si in plus.. ce sa stie ca nu vor face in privinta armelor de distrugere in masa, cand de fapt nici nu le-au gasit. Ziceai mai sus ca era mana francezilor, rusilor,etc care nu vroiau sa se cunoasca cat i-au ajutat pe saddam. Insa lucrul asta se stia foarte bine, inca de pe vremea razboiului cu mult mai puternicul vecin islamist de la est. Si in plus, nu cred ca rata bush ocazia sa il arate cu degetul pe putin sau pe oricine altcineva pentru a isi apara pielea

Share this post


Link to post
... au decis ca mai repede il sacrifica pe saddam, si incearca dupa aia un razboi de uzura si gherila cu americanii...

In Irak nu exista razboi de uzura si/sau gherila cu americanii, te uiti prea mult la Antena1 sau 3. In Irak exista doar un razboi civil intre irakieni de diverse etnii si/sau religii pentru acapararea puterii. Razboiul extern s-a terminat demult, rolul actual al americanilor, ca si al romanilor este de a inlocui fortele de ordine care au fost schimbate in intregime. Din vechiul regim nu mai puteau fi pastrata nici o forta de mentinere a ordinii. Ca ordinea actuala nu mai convine unor irakieni, care inainte nu se revoltau, asta-i alta poveste. O etnie marginalizata in trecut vrea revansa. Si alta, in nord, decimata cu gaze letale de fostul regim, sta si ea la panda. Situatia actuala este o consecinta a trecutului si nu a interventiei externe. In trecut nu era posibil pentru Saddam ii gaza si atunci n-am auzit vocii care sa reclame asta nici pe la ONU si nici pe mediile partizane.

Bush, in prostia lui proverbiala, este smecher, nu deschide mai multe razboaie deodata, asa ca nu arata cu degetul spre nimeni altcineva decat spre invizibilul ben Laden. Marinarul are de invatat de la el, nici nu s-a instalat bine si trage in toate directiile.

Share this post


Link to post

mi-a placut povestirea de mai jos. Foarte instructiva zic eu

 

Aceasta povestire este un pamflet si trebuie interpretata ca atare. Personajele sunt pur fictive si nu au nici o legatura cu persoane reale…

 

A fost odata ca niciodata, intr-o padure nu foarte indepartata, un mic soricel amarat si slabanog ca vai de el. Si mergand el prin padure se intalni intr-o zi cu elefantul, care era cel mai mare si puternic animal si muncea cel mai mult. Din pricina asta avea mancare suficienta, ba ii mai si ramanea. Vazand acestea, soricelul l-a rugat pe elefant sa-l ia si pe el in spate, sa-l care prin padure si sa-l lase sa se hraneasca cu resturile de la masa. Si elefantul - milostiv din fire - l-a primit.

 

Dupa vreo saptamana de tovarasie, soricelului ii mergea foarte bine, avea tot timpul ce manca, insa se cam saturase de frunze si muguri de bambus, caci nu prea erau pe gustul sau de rozator. Asa ca s-a strecurat in urechea elefantului, de unde a inceput sa-i sopteasca acestuia tot felul de idei. Cum ca n-are o alimentatie diversificata, ca-l paste obezitatea si in ritmul asta o sa moara de inima. Ar trebui sa-si schimbe dieta, sa incerce niste lucruri noi ca nucile, alunele sau boabele de grau. Si ca un prieten adevarat, soricelul s-a oferit voluntar sa-l sfatuiasca ce sa culeaga si ce sa manance in schimbul resturilor si a frimiturilor. Iar elefantul, convins de primejdia in care se afla, s-a hotarit sa il asculte. Si strangea elefantul intr-o zi de munca tone de alune si tot felul de boabe; numai ca nu prea il incantau, asa ca manca putin si restul il dadea soricelului, caci, se parea, lui ii placeau mai mult…

 

SI CHIAR II PLACEAU! Atat de bine ii mergea soricelului, ca mai pusese si deoparte o gramada de graunte, incat tot neamul soricesc a hotarat sa-i urmeze exemplul – fiecare intrand toti in urechea cate unui animal. Si ia uite cum leii nu mai vanau antilope, lupii nu mai mancau caprioare, iar vulpile… uitasera gustul gainilor! Toata lumea o daduse pe nuci si graunte. Iar ce ramanea…dadeau soriceilor.

 

Toata lumea era fericita si in padure domnea pacea si democratia.

 

Singurele in urechea carora nu se putuse patrunde erau animalele mici, iepurele, bursucul si veverita, care – coincidenta!, detineau si controlul asupra celui mai mare depozit de nuci si alune din padure. Vazand ca nu-i chip sa-i controleze pe cei trei, soarecii i-au soptit in ureche leului cum ca iepurasul, bursucul si veverita s-ar fi constituit intr-o adevarata axa a raului care a pus monopol pe resursele de nuci. Ar trebui sa fie distribuite in mod democratic tuturor animalelor din padure. Ba mai mult, aveau informatii ca cei trei ar planui sa puna o bomba la vizuina leului si sa preia puterea in padure. Infuriat, leul si-a trimis imediat haita de copoi sa rezolve problema. Iepurasul a murit in timpul urmaririlor; bursucul a fost prins si judecat, iar in prezent se afla inchis intr-o scorbura federala; veverita insa a reusit sa fuga si se banuieste ca s-ar ascunde in desisurile de la marginea padurii. Pacea si democratia fusesera restabilite iar alimentele au fost preluate de soricei urmand a fi impartite in mod egal. Mai tarziu, cand o fi nevoie.

 

Intr-o buna zi, un lup mai tanar, satul de atate graunte, a indraznit sa intrebe DE CE? De ce trebuiau sa mai continue dieta asta, cand oricum erau numai piele si os si pericolul obezitatii disparuse? Imediat toate animalele au inceput sa auda in urechi o poveste sfasietoare despre suferintele prin care trecuse neamul soricesc in timpul cumplitelor deratizari, cum orice animal era dator la o reparatie morala istorica, pentru ca soriceii nu mai aveau incredere sa-si adune singuri boabele de grau, de teama sa nu fie otravite si sa se repete ororile istoriei.

 

Au infiintat chiar si un muzeu al deratizarii in memoria celor 6.000.000.000 de soricei disparuti, unde au expus la vedere trei cutii de tabla pe care scria clar “OTRAVA DE SOBOLANI”, astfel ca la vederea lui, orice animal era napadit de mila pentru sarmanii soricei, dar si de un sentiment de vinovatie pentru ca stiusera si totusi nu facusera nimic sa-i salveze.

 

Mai presus de pace si democratie, in padure domnea acum SOLIDARITATEA ANIMALA, iar toate dobitoacele, convinse mai mult ca oricand de justetea cauzei lor, continuau sa stranga sarguincioase minunatele graunte pe care le imparteau frateste cu chitaitorii cei necajiti.

 

Curand veni si toamna, iar padurea isi imbraca vesmantul aramiu. O ploaie rece udase blana leului slab si istovit atat de rau, incat il apucase tremuratul. Si intr-o incercare disperata de a se usca si incalzi putin, leul isi scutura coama atat de tare incat soricelul din urechea sa fu proiectat cu capul de un pom de-i sarira sarmanului creierii si cazu lat.

 

In acel moment leul avu un soc. Era pentru prima oara dupa multi ani cand nu mai auzea voci in cap. Privind in jurul sau, realiza halul deplorabil in care ajunsese padurea. Supusii sai, numai piele si os, cu un ranjet tampit pe fata, munceau de dimineata pana seara la strinsul alunelor, in timp ce o mana de soricei imbuibati stransesera rezerve colosale si conduceau intreaga padure. In iarna ce urma, soriceii aveau sa traiasca indestulati, in timp ce restul animalelor, slabite si extenuate, isi vedeau moarte cu ochii. Pe cand trecea pe langa muzeul deratizarii, leul a observat cum ploaia indepartase eticheta cu “OTRAVA DE SOBOLANI” si dedesubt se vedea o alta, mai veche, pe care scria “FASOLE CU COSTITA”! Atunci a inteles: TRAISE IN MINCIUNA! Cu totii FUSESERA MANIPULATI!

 

Va convoca imediat o intrunire a tuturor animalelor si le va ordona sa se scuture puternic! La urma urmei era inca Regele animalelor si mai avea un cuvant de spus in padurea asta! Trebuie reluate vanatoarea si vechea alimentatie…trebuie reconstruite vizuinile…sunt atatea de facut…dar vor reusi! Pentru ca acum sunt LIBERI!

 

SFARSIT (?)

 

Nicolae Calota

 

 

 

sursa

Share this post


Link to post

fictive my ass :P war againzt terrorizm, anyone ? :>

Share this post


Link to post

un citat dintr-un articol mai lung.. edificator as zice eu..

 

 

"Vocile divine

 

Canalul BBC aduce in fata opiniei publice o dezvaluire socanta referitoare la personalitatea presedintelui SUA, George W. Bush. Conform BBC, actualul sef al Casei Albe a declarat ca Dumnezeu i-a spus sa invadeze Irakul si Afganistanul. Documentarul, ce ar urma sa fie difuzat in Marea Britanie pe datele de 10, 17 si 24 octombrie, arata ca liderul de la Washington a formulat aceste ciudate afirmatii in 2003, in cadrul unor convorbiri purtate, la Sharm El-Sheikh, cu liderul palestinian, Mahmud Abbas, si seful diplomatiei palestiniene din acea perioada, Nabil Shaath.

 

"Dumnezeu mi-a dat o misiune"

 

George Bush si Mahmud Abbas

 

"Presedintele Bush ne-a zis tuturor: Dumnezeu mi-a dat o misiune. Mi-a spus: ŤGeorge, du-te si bate-i pe teroristii din Afganistanť. Si asa am facut. Iar apoi Dumnezeu mi-a spus: ŤGeorge, du-te si pune capat tiraniei din Irakť. Si asa am si facut", a relatat Nabil Shaath.

 

Conform declaratiilor lui Shaath, tot Divinitatea l-a indemnat pe Bush sa sustina crearea unui stat palestinian. "Si acum iarasi aud cuvintele lui Dumnezeu venind la mine, ŤDu-te si fa-le palestinienilor un stat, da-le israelienilor securitatea lor si fa pace in Orientul Mijlociuť. Si asa voi face, martor mi-e Domnul", ar mai fi spus presedintele SUA, citat de Nabil Shaath.

 

In ce-l priveste, Mahmud Abbas, prezent la acea intalnire de la Sharm El-Sheikh, si-a amintit ca George W. Bush a subliniat ca are o "datorie morala si religioasa" si s-a angajat sa le creeze palestinienilor un stat independent.

 

Documentarul BBC, intitulat "Elusive peace: Israel and the Arabs" are in centru incercarile de a aduce pacea in Orientul Mijlociu, incepand de la negocierile sustinute de fostul presedinte american Bill Clinton in 1999-2000 si pana la retragerea israeliana din Fasia Gaza din aceasta vara. Filmul surprinde intamplari din spatele usilor inchise, in contextul esecului tratativelor de pace si al evolutiei intifadei (revolta palestiniana).

 

 

Sursa: aici

Share this post


Link to post

Eu am zis ca e texan imputit, corupt si nebun.

Share this post


Link to post

Exista undeva pe planeta asta si altfel de politicieni ?

Share this post


Link to post
Eu am zis ca e texan imputit, corupt si nebun.

 

Pur si simplu un idiot complet, folosit ca marioneta de oameni care nu trebuie sa raspunda pentru nimic. Cui ii pasa ca Bush junior va fi linsat pentru ce a facut? Mai mult decat un glonte n-are ce sa pateasca. Un schimb pe cate toti sunt dispusi sa-l faca. Pana si el.

 

Ah, si inca o chestie. Sunteti dezinformati. Irak si Afghanistan *au* rachete, bombe, arme de distrugere in masa, arme chimice si cate si mai cate. Detonate, ce-i drept, dar au. (mai stie cineva bancul ala cu negrul arestat pentru port de arma pentru ca avea un cutit in spate?).

Share this post


Link to post

Nu, "toate fac la fel", cum zic mecanicii despre masinile noastre.

De altffel, se spune ca politicienii sunt oglinda electoratului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...