Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Poze tuning Daewoo

Recommended Posts

daca te apuci sa ii demonstrezi utlitatea, ma apuc si eu sa scot formule de la naftalina si sa combat.

 

pana una alta, daca nu ai un HU performant, izolare, amplificare ( si nu un spanac de statie ), boxe pe masura amplificarii, subwoofer care sa aiba randament in volumul pe care il ofera masina, SINCER: da, e moft sa iti iei acel condensator.

 

din toate cele, dupa HU e vitala insonorizarea.

 

si uite si un exemplu: Vlad are pe masina o instalatie profi, facuta de tipi profi. are condensator? nu. de ce? pt ca nu are nevoie. nu are atatea sute de wati care sa il ceara.

Share this post


Link to post

Eu nu am nici un condenasator si de 3 luni de cand am statia si wooferul pe masina nu am avut nici o problema. Iar noaptea nu ascult oricum muzica tare, deci nu am de ce sa imi fac [probleme in aceasta privinta.

Share this post


Link to post

@leutzu: Scuze, am crezut ca ai condensator...

 

eu am statia si sub-ul de 1 an si nu are nimik si eu chiar ascult tare... dar totusi e deranjanta clipirea farurilor dupa bataia bassului si eram curios daca dupa ce ai pus condensatorul mai face asa, asta era intrebarea mea, nu daca se simte la sunet... nu saream la gatul tau ci doar ceream mai multe pareri... asa ca astept pareri...

Share this post


Link to post

Eu zic ca merita sa montezi un condensator in sistemul audio, chiar daca nu rezolvi problema curentului.Pentru asta ai nevoie de o baterie mai mare sau inca o baterie

special pentru audio(deep-cycle),dupa care pot sa schimbi si alternatorul,dar asta la sisteme mai complexe.Condesatorul iti ofera o oarecare stabiliate de curent, si chiar daca pentru 1 sub sa zicem ca nu ai nevoie de condesator,dar daca mai vrei sa adaugi ceva la sistemul audio acesta devine chiar esential.

Share this post


Link to post

ok hai sa va spun eu cum sta treaba...

 

vlad nu are condensator dar nu are nici tico cu baterie de 35 Ah si nici alternator de 50 Ah...

Vlad are o singura statie de pana in 250w...

 

acum sa o luam altfel eu cu tot cu condensator am mucit o bateire in 10 luni...

ce e drept ca ea defapt a cazut rau de cand am 2 statii...

 

decat condensator parerea mea e ca bateira 2 ar fi mult mai utila...

si nici nu va costa mult...

aprox 1 mil bateria si cam 5-600k cablajele gauge 4 (care si asa sunt cam groase dar hai sa zicem...

 

sau pt maniaci se gaseste gauge 0 la 4.4 euro metrul liniar

Share this post


Link to post

a ce iti trebuiesc 2 statii?

Share this post


Link to post

subwoofer una

difuzoare spate alta

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

lol, daca iti cade tie ceva la masina, nu as da vina pe piesa in sine. no offense.

 

condensatorul ala sustine circuitul in impas, dar in faza imediat urmatoare se incarca. de unde? din baterie.

 

iar daca insistati, luam cartea de fizica de a 10-a si facem niste socoteli ca sa vedeti cat inseamna intr-adevar 1 farad.

Share this post


Link to post

te rog frumos daca vrei sa tii lectii de fizica nu incepe aici..

au mai fost topicuri din astea pe mai multe forumuri...

iti spun atat:

bateria a cazut datorita statiilor, si asta e clar deoarece masina incarca cum trebuie...

Share this post


Link to post

Am si o intrebare de licentiat in electro: care-i cel mai bun condensator, acumulatorul sau altceva ?

Share this post


Link to post

pai depinde..

unii zic ca intai ar trebui folosit un acumulator deep cycle..

altii zic ca intai un condesator..

eu spun atat:

dupa ce am pus un condensator am inceput sa am faruri..

pana atunci aveam stoboscoape :P

Share this post


Link to post

Pentru asta (filtrare) nu erau suficienti citiva zeci de uF si o baterie mai buna ? Solutia era mai buna si mai ieftina. In plus, cablajul bateriei auto este slab la mai toate motoarele. Ideea e sa investesti in cauza si nu in efect, mai ales pentru ECM si pentru aprindere.

Share this post


Link to post

pai nu era mai ieftin considerand ca eu am platit destul de putin pt el...

acum cablajele mele sunt gauge 4 (asta insemna in traducere libera gros cam cat degetul mic)

Share this post


Link to post

Ai schimbat cablurile de legatura ale bateriei la alternator, la cutia de distributie si la caroserie sau motor ? Eu la acelea ma refeream.

Share this post


Link to post

de la baterie la caroserie da...

am pus gauge 0 (gros cat 2 degete)

restul au ramas originalele...

poate o sa le schimb pe toate

Share this post


Link to post

Vazut tico asta in ct, am mai vazut mai mult cu jante din aliaj si le statea foarte bine, si unu alb cu spoiler fata, spate si laterale(din alea de pus pe usi) modificate, sau cel putin nu era standard :D

 

Vazu tico asta in ct, am mai vazut mai mult cu jante din aliaj si le statea foarte bine, si unu alb cu spoiler fata, spate si laterale(din alea de pus pe usi) modificate, sau cel putin nu era standard :D

post-64-1128684119_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

va plac jentile mele ?

Sunt Borbet , 13" , Made in Germany , de Suzuki Alto ...

intra la fix pe Tico ...

post-285-1128694979_thumb.jpgpost-285-1128694987_thumb.jpg :X

Share this post


Link to post

Absolut tari !! Le pui pe masina ?? Sunt tare curios cum o sa arate Ticolino astfel incaltat ...

Share this post


Link to post

da...or sa fie puse pe masina ..

o sa pun poze cu jentile puse pe masina .dar trebuie sa imi iau gume pe 13"

Share this post


Link to post

Super jantele !!!

Abia astept sa le vad pe masina.

Share this post


Link to post

Eu le-am vazut pe viu... pe langa masina. Arata super. Abia astept sa le vad puse cu niste cauciucuri smechere pe Tico. Singura sugestie, facuta si la fata locului, mascarea siglei Suzuki ca sa nu sufere masinuta de vre-o criza de identitate. In rest, excelenta achizitie !

Share this post


Link to post

si eu am vazut la cineva der vanzare un set de jenti tot de suzuki, dar modelul de janta este cum sunt capacele originale de la matiz, in 5 spite (ca si la supernova), dar cere pe ele 6 mil. lei vechi, inca astept un pret mai mic pe ele, si pe urma mai discutam...

Share this post


Link to post

Foarte tare masinutza incaltzata astfel !!! Ai cum sa mai faci rost de astfel de jante ?

Share this post


Link to post

n-am ...e grele ...a fost o intamplare fericita ca le-am gasit si p-astea ...

datorita lui caucazianu` am jentile astea ...ca daca nu era el ...nu mai arata masina astfel ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...