Jump to content
Sign in to follow this  
Alezz

Ce Grupa Sangvina Aveti ?

Recommended Posts

la varsta de 14 anisori cand m-a intzepat asistenta in degetutz cu un ac, mi-a spus ca este pt grupa sangvina, si dupa vreo 3 min am fost "fericitul" posesor al grupei O1, asta e... rh-ul nu-l stiu... :-W

Share this post


Link to post

A2 sau A+ (NFS dixit)

Share this post


Link to post

nu stiu ce grupa am, dar in caz de ceva Doamne fereste puteti sa turnati vodca in mine pana la completare.

Share this post


Link to post
la varsta de 14 anisori cand m-a intzepat asistenta in degetutz cu un ac,

Sigur baga doar in deget acu' ? :uff: Ca mie mi-era ca-mi baga in vreo vena :uff: Ca daca-i p-asa ma duc si eu sa-mi fac analizele ca sa-mi aflu RH-ul, ca de grupa sunt aproape sigur si nu se stie cand are cineva de mine.

Share this post


Link to post

Si eu tot A(2) pozitiv am.

Pitic, nu te mira, amandoi parintii mei au A2+ si fratele meu a iesit cu 0 negativ...si sigur nu-i facut cu vecinul, ca semanam :rolleyes:

Share this post


Link to post

:D pai daca semanati intre voi asta nu inseamna ca nu semanati si cu vecinul :-?

Share this post


Link to post

pai poate amandoi sunteti facuti cu vecinul > :)

Share this post


Link to post

Eu am AB4.Habar n-am daca RH neg sau poz

Share this post


Link to post
B3...cica e grupa de betivi! :drinkers:

Confirm :D

Share this post


Link to post

Eu am A2.Habar n-am daca RH neg sau poz

Share this post


Link to post
A2 sau A+ ...
Eu am A2.Habar n-am daca RH neg sau poz

 

Acu vreun an stiai!

Share this post


Link to post
pai poate amandoi sunteti facuti cu vecinul > :)

 

N-are bre treaba. Mai studiaza :P

Share this post


Link to post

Deci, pana la urma, care e faza cu RH?

Share this post


Link to post

Faza cu RH-ul din cate stiu eu e importanta pentru sarcina, adica fatul poate avea alt RH decat mama, si e de rau. Deci conteaza la sexul frumos. La masculi nu e important. :D

 

BIII, nici tantarii nu ma pisca.

 

Ah ce-mi place de voi, fratilor de sange!

 

B3, dar trebuie sa o mai fac o data pentru ca nu mai stiu sigur :D

 

 

B3...cica e grupa de betivi! :drinkers:

 

 

eu am b3 :banana:

 

 

B III, Rh pozitiv. Donator de 6 ani.

 

 

B III Rh pozitiv, inafara de analize si tantari nu am mai donat, dar as face-o...

 

 

BIII, Rh -; mai are cineva :-?

 

 

Confirm :D

Share this post


Link to post
Faza cu RH-ul din cate stiu eu e importanta pentru sarcina, adica fatul poate avea alt RH decat mama, si e de rau.

 

Si ce vrei sa spui cu asta? :P Eu am A2, RH pozitiv, mama mea are negativ. Se vede? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu, dar nu ai frati, nu-i asa? Intreab-o pe mama ta ce inseamna asta.

 

Ce vreau sa spun cu asta? Eu nimic, dar se pare ca ai avut noroc. Cauta pe net factorul Rhesus.

 

 

FACTOR RHESUS

 

Grup de -> antigeni la suprafata globulelor rosii umane, care caracterizeaza sistemul de grupe sanguine rhesus. Majoritatea indivizilor au factorul rhesus predominant pozitiv (Rh+), insa cei lipsiti de acest factor, (Rh–), produc -> anticorpi cand intra in contact cu acesta. Denumirea vine de la maimutele rhesus, in sangele carora a fost descoperit pentru prima data factorul rhesus.

26-07-2006

 

Relatia cu omul

Primatele au jucat un rol impotant in cercetarile stiintifice care stau la baza medicinii moderne.Maimutele rhesus si oamenii au in comun o caracteristica a sangelui numita factorul rhesus.Cand o mama umana cu sange rhesus negativ are un copil de la un tata cu sange rhesus pozitiv,atunci cel de-al doilea copil,sau cpoiii ulteriori,pot,in cazuri extreme,sa se nasca morti.Aceasta se intampla datorita faptului ca anticorpii din sangele mamei ataca globulele rosii din sangele copilui,daca acesta a mostenit grupa sngvina rhesus pozitiva a tatalui sau. Daca acest fapt se descopera in timpul sarcinii,viata bebelusului poate fi salvata prin administrarea unei imunoglobulinederivate din sangele maimutelor rhesus. Efectul este de a impiedica formarea anticorpilor in sangele mamei.

Share this post


Link to post
Faza cu RH-ul din cate stiu eu e importanta pentru sarcina, adica fatul poate avea alt RH decat mama, si e de rau. Deci conteaza la sexul frumos. La masculi nu e important. :D

 

Cum nu e important? Nu e copilul amandorora? :o

 

Problemele apar numai cand mama are Rh negativ si copilul pozitiv. Daca si copilul are tot negativ, nu sunt probleme.

Tratament: Daca primul copil are Rh pozitiv si mama Rh negativ, se administreaza dupa nastere un vaccin protector denumit anti-D. Acesta previne aproape intotdeauna problemele ce ar putea sa apara in cursul sarcinilor urmatoare.

 

Concluzie: Zmeul ar fi putut avea frati, dar nu era risc 0.

Share this post


Link to post

Da, intr-adevar nu am frati, am o sora. :mrgreen: Si da, e adevarata faza cu vaccinul.

Share this post


Link to post

Da, dar cica sora ta nu seamana cu tine (zic cei ce au vazut poza) :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...