Jump to content
Sign in to follow this  
body

Antifonare Pasaje Roti Matiz

Recommended Posts

hi-hi-hi! Ultimul post e ca bancu ala: "Se duce o tiganca la ginecolog si-i zice: "Dom' doctor, cre' ca h'am un şoarec in ...beep" Se uita doctorul, bine si spune:'- Nu vad decat o caramida, unde-i şoarecu'?" Tiganca: "pai dupa caramida aia s-ascunde el, dom' doctor!"

Share this post


Link to post

Eu i-as da dreptate lui Body. Pana la urma pot sa fac orice cu masina mea (Atat timp cat nu pun in pericol circulatia) si daca vreau sa renunt la garantie renunt la ea, nu ma poate obliga nimeni sa o tin. Mecanicii trebuiau sa il informeze cel mult daca avea vreun dubiu ca masina poate pierde garantia.

Share this post


Link to post

@Body: spune-mi te rog, inainte de a aplica antifonul, ai mai cumva cu grund pe tabla sau nu?

Si inca o intrebare, ai jos suor protectiile acelea de plastic de la rorile din fata?

Share this post


Link to post

Nu am scos protectiile de plastic si nici nu am dat cu grund pt ca maclavaisul aplicat din fabrica nu se curata , deci antifonul avea suportul necesar.

Oricum si acum totul se prezinta ok.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns. Intentionez sa fac si eu cat de curand antifonarea acestor pasaje si de asemenea si a capotei motor.

Share this post


Link to post

Stai putin , eu nu am antifonat capota de la motor . Aici am lipit un fel de mocheta . O sa incerc sa pun niste poze.

Share this post


Link to post

Scuze de exprimare; am vrut sa spun 'insonorizare'. Ca material vreau sa folosesc folie de parchet cu aluminiu pe o parte (eventual chiar un strat normal si lipit apoi inca un strat cu folie de aluminiu).

Astept cu nerabdare niste poze. Multumesc!

Share this post


Link to post

Am reusit si eu fac aceasta operatiune: am aplicat antifon - in 2 straturi succesive- pe pasajele rotilor (spate, fata) la Maty. Dupa uscarea sa completa, am aplicat un strat de vopsea, pentru a permite scurgerea mizeriei. Antifonul am incercat sa-l aplic cat mai concentrat, pentru a-i creste eficienta.

Rezultatul a fost pe masura asteptarilor, confirmat chiar si de sotia mea: la trecerea prin balti (si de o saptamana au fost cu nemiluita) nu se mai aude deloc apa aruncata de roti in tabla. Chiar se cunoaste rezultatul!! N-am avut ocazia sa fac si un traseu pe drum de tara, pentru o comparatie.

Acum, zilele astea, urmeaza o antifonare completa a podelei (tot in 2 straturi), ocazie cu care imi voi monta si deschiderea mecanica a hayon-ului.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

La matizul meu podeaua este foarte bine antifonata, chiar si partea inferioara a tobei de esapament, motiv pentru care nu a ruginit deloc inca. S-ar putea sa fie si la tine la fel.

Share this post


Link to post

Se poate sa fie cum spui tu; eu anul trecut cand mi-am pus alarma si inchiderea, am desfacut finitiile pragurilor fata (pentru a tragele firele) si cand am dat mocheta la o parte am vazut tabla goala si doar vopsita. Oricum ar fi, o sa-i mai dau eu suplimentar, sa fie.

ps: am observat ai SE-Power, stiu ca astea-s mai bine insonorizate by-default.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

intr-adevar sunt slab mazgalite cu antifon matizurile, cel putin al meu. subscriu celor care indeamna sa va mazgaliti singuri matizul pe dedesubt cu antifon la greu. mie mi s-a recomandat asta chiar de cei de la service-ul lor, in cazul in care doresc sa tin de buna masina. si asta cat mai repede. spor la mazgalit

Share this post


Link to post

Dupa aproape un an de la antifonare a pasajelor rotilor la Matiz, am constatat ca ar trebui facuta din nou operatia. Stratul pe care-l aplicasem in primavara anului trecut a cam disparut, probabil din cauza pietricelelor aruncate de roti si in mod sigur datorita jetului de apa folosit periodic la spalarea temeinica a masinii de catre mine. Astept sa se mai stabilzeze vremea, sa se incalzeasca bine si apoi voi aplica din nou un strat de antifon cauciucat cat mai concentrat. Dupa antifonarea de anul trecut, am constatat ca intr-adevar se cunoaste efectul.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

am o rugaminte la cei care se pricep la asta.

v-am spus ca cei de la service mi-au recomandat sa ma apuc sa mi-o antifonez eu dar nu am intrebat detalii, asa ca va rog pe cei care stiti sa imi spuneti ce fel de antifon sa folosesc si in cate straturi, de asemenea modul de aplicare sa fie cu pensula sau cu pompa?

nu ma pricep si vreau sa ma apuc cu caldurile astea sa o fac si vreau sa fac un lucru bun sa tina cat mai mult.

va multumesc, si astept raspuns

Share this post


Link to post

Utilizarea pistolului (datorita presiunii) ar fi mai indicata, deoarece materialul folosit patrunde cu mai multa usurinta in toti porii si spatiile inguste. Pe de alta parte, un antifon normal (cauciucat sau ne-cauciucat) nu cred ca ar putea fi aplicat (datorita vascozitatii mari) cu un pistol. Iar daca este diluat in prealabil pentru aplicare cu pistolul nu sunt sigur ca va mai avea aceeasi eficacitate ca unul aplicat cu pensula, intr-o stare cat mai vascoasa.

Eu am folosit pensula si nu am intampinat absolut nicio problema. Daca dai pentru prima data (si aici ma refer la pasajele rotilor), trebuie spalata bine tabla cu jet de apa cu presiune, pentru eliminarea noroiului, prafului, etc. Poti apoi sa incerci sa freci cu o perie mai aspra, nu din sarma, tabla si apoi degresezi cu diluant (ca sa fie treaba-treaba) si apoi pensulezi frumos antifonul cat mai nediluat. Incearca, pentru a-l aduce intr-o stare cat mai lichida, sa-l incalzesti (pe aragaz, pe un resou, te orientezi tu) si sa nu-l diluezi.

Spor la munca! Eu asa am procedat si am fost multumit.

Si, parerea mea, ca nu trebuie sa apelezi la service pentru asa ceva; cea mai buna treaba iese cea facuta cu mana ta... :P

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...