Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Multi dintre noi si-au dorit si isi doresc ca toba sa fie frumos aranjata si de aceea isi cumpara diferte ornamente.

Spre exemplu, eu ca si altii, am cumparat cu pretul de 200.000 lei un ornament cromat.

Bineinteles ca in timp acesta s-a corodat si acum masina arata ca si cum ar fi murdara de caca la fund. A ruginit ornamentul.

Astazi am spalat-o frumos, am polishat-o si ma uitam ce frumoasa este, pana mi-am adus aminte de ornament.

Am fost si anume pe Cantacuzino (in Ploiesti), fosta 23 August (strada pieselor auto), unde, la PEX am gasit suport de toba BORLA. Inox % la %. Pret? 350.000 lei

Bineinteles ca mai aveau niste ornamente mai scumpe care atingeau vreo 2 mil de lei, si nu stiu daca se merita, dar ca idee, pentru cei care isi doresc ca fundul masinii sa arate bine, zic asa.

Decat sa dau 200.000 o data la 3-4 luni, mai bine dau o data 400 dar stiu ca merita, mai ales ca si scrie numele pe ea, si nu se prinde in suruburi, ci se sudeaza de capatul tevii ca sa nu ti-o mai pierzi pe drum sau sa bage vreun culegator mana in ea.

Bafta!

Edited by Bobby

Share this post


Link to post

...daca e inox adevarat...o sa dai la montaj mai mult decat ai dat pe el. nu de alta, dar inoxul se sudeaza in Argon. pe langa faptul ca nu toata lumea are aastfel de instalatii de sudare...

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat de la borla ornament inox..1 mil..si mi-au spus ca pot sa le montez la orice service..si le-am montan la un mecanic cu 100 de mii si n-0am nici o problema!

Share this post


Link to post

l-ai montat prin sudare?

Share this post


Link to post

Asa e !

Se sudeaza in argon si ma costa o bere ca am un prieten care are la service asa ceva.

M-am scos! :banana:

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare:

In afara de design acest ornament pentru toba mai are si alta functie (amortizor de zgomot, protectie spoiler, etc)?

Share this post


Link to post

Tipsurile sunt de doua feluri cu rezonator si fara. Deci sigurul lui rol (in afara de cel estetic) este sa amplifice sau nu sunetul.

Share this post


Link to post

Se pot suda, la fel de bine cum se pot insuruba. Daca iei unul de calitate, pus pe toba de fier, mai bine il prinzi in suruburi, sa-l muti cand ti-o muri toba.

 

Pe esapamentele full inox se sudeaza, ca e "forever". Si mai conteaza si in ce regim functioneaza dracia :banana:

Share this post


Link to post

Pedala sa ne arati si noua un tips care creste sunetu, inafara de alea care fluiera...

Share this post


Link to post

Pei si sora mea are la cielo un ornament de toba, dar nu face zgomot ci doar vizual. :)

Share this post


Link to post

O sa caut o teava ca sa fac bypass la ornament la urmatoarea intalnire. Ce neincrezatori sunteti

P.S. Se simte amplificare daca ai si o toba sport inainte de el

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Eu nu pot să înţeleg de ce vreţi să creşteţi zgomotul produs de tobe... dar în fine.

 

Am luat un cielo în decembrie 2005 şi fostul proprietar avea montat pe ea un filtru sport conic + tobă finală sport din inox.

 

Am pus din nou filtrul original şi urmează şi toba pt. că mă seacă acel bârrrr sport.

 

Am şi amoritozare sport pe gaz Koni -dar ela îmi plac chiar dacă mă zdruncină la denivelări/gropi.

 

Dacă vrea cineva toba mea + filtru aştept PM. Nu o să cer bani pe ele dar vreau totuşi ceva la schimb (de exemplu un set de covoraşe dar nu din alea mirositoare). Toba o dau şi contra unui montaj gratis de tobă finală şi intermediară + demontat. Acum toba asta de inox are ţeava sudată de cea intermediară care e standard.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Teava de evacuare finala are 45mm diametru? Vreau sa-mi iau un ornament, vechiul l-am pierdut, as vrea unul mai lung pt ca teava finala a fost taiata.

Share this post


Link to post

Mersi Mad Max.

Mi-am luat un ornament de inox de la borla cu 42RON. Zilele astea ma duc sa-l montez (sudura in argon)

A treia din dreapta randul de jos

post-627-1144858730_thumb.jpg

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Salut si eu mi-am luat un ornament pt toba de esapament si chiar se aude MULT mai sportiv.Amplifica sunetu destul de mult.Am dat pe el 300 de mii.Am pus si o poza cu ornamentu` poza este facuta cu el montat pe masina mea

post-6388-1171006944_thumb.jpg

post-6388-1171006972_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@kgula

De unde ai luat ornamentul? Seamana cu al meu pe care l-am luat azi din Vitan cu 150 de mii. Sunt sigur oricum ca o sa rugineasca in scurt timp. Am vorbit cu un baiat sa il duca la el la serviciu si sa il bage in nu stiu ce baie , sa il trateze impotriva ruginii

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu un ornament pentru toba din Vitan la pretul de 30 lei , asta cap prin aprilie cand am cumparat masina si pana acum nu are nici un pic de rugina (ceea ce m-a mirat si pe mine). Precizez ca masina nu sta in garaj, deci ornamentul s-a udat destul de mult.

Share this post


Link to post

Am luat ornamentu din oras de la un magazin micut.Spre mirarea mea si a mai mulora nu a ruginit,vorba aia merg cu ea zilnic 30 km.(a a inceput sa se decoloreze in partea de jos unde se aduna lichidu scurs de pe toba )Oricum in mare sunt multumit de el

Share this post


Link to post

Ornamentul acela schimba in vrun fel sunetul ?

Share this post


Link to post

Pai...schimba destul de multisor sunetu.La ce te astepti la un capat de teava la 300 de mii

Share this post


Link to post

Pai aia am realizat si eu ca nu poate sa il schimbe radical, eu am intrebat daca il schimba cat de cat :-W

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...