Jump to content
Sign in to follow this  
th3_grimreaper

Alte Jante Pentru Tico

Recommended Posts

salutare tuturor; zilele astea mi-am strans bani pentru un set de jante de aliaj pentru cutiutza mea, am cautat prin tot judetul dar am gasit doar cateva tampenii de 13 inci care mai sunt si second-hand si sunt forjate rau...in metro am gasit pe 13, dar sunt prea comune...am vazut pe o nova niste cms-uri de 13 care aveau o margine la exterior, dar nu stiu de unde si le-a luat tipu...si am vazut pe 4 tuning o nova sau supernova cu niste jante KORMETAL foaaaaarte frumoase...am auzit ca se gasesc in bucuresti in vitan la 10 milioane setul...stie cineva, nova si tico au acelasi sistem de prindere la jante? si gasesc si cauciucuri pentru jantele de 13 astfel incat sa nu creasca inaltimea rotii originale?

dar pe 14??? (asta e mai mult o intrebare retorica)

merci mult, astept reply-uri si imi cer scuze daca mai exista un alt topic similar pentru tico...

Share this post


Link to post

Gasesti greu de Tico, nu au nici o legatura cu nova, supernova etc e alta distanta la prezoane...sunt o groaza de alte topic-uri in acest sens!

Share this post


Link to post

jante aliaj de tico pe 12" gasesti la Radacini in Bucuresti.

Sunt 2 modele unul cu sipte multe si unul cu 3 brate asa ca jentile de dacie...

Share this post


Link to post

topser, un pret poti sa-mi zici si mie? daca sunt pana in 8 milioane, plec maine la bucuresti :lavolan: si unde sa caut ("radacini" asta e un cartier, o piata, un magazin???) merci si sorry, n-am stiut ca sunt si alte topicuri ca n-am cautat...

Share this post


Link to post

Poti sa bagi si pe 14. Ca are Pepinno. Dar cred ca trebuie niste modificari. Plus ca iti mai trebuie si un filtru de aer conic ca daca nu...din acceleratia Tico-ului de vreo 17, ajungi la 20.

Share this post


Link to post
("radacini" asta e un cartier, o piata, un magazin???) ...

"Radacini" ăsta :) este unul dintre dealerii Daewoo din Bucuresti.

Vezi pe la Utile, da-i o dupa "+radacini +adrese" (fara ghilimele, dar cu plusuri ;) ) si o sa gasesti magazinele si service-urile lor din Bucuresti.

Bafta.

 

PS. Cu ocazia asta poate iti completezi si locatia!

Share this post


Link to post

Daca intra cumva PEP pe topicul asta sau altcineva sa ne zica cu exactitate ce fel de modificari sunt necesare pentru a pune jante de 14.Daca pui de 13 nu cred ca sunt probleme numai trebuie sa gasesti cauciucuri corespunzatoare.

Share this post


Link to post

o janta costa fix 2.050.000

> :)

Share this post


Link to post

2.050.000 nu e mult peste, dar de cat sunt? de 12"? de 13"? si cele care sunt pentru matiz se potrivesc sau nu la tico? (ma refer la distanta dintre prezoane, ca nu am cum sa ies cu jantele din metro ca sa fac proba)

vreau pe 13 si putin mai late, ca altfel...ii sta bine si cu capace de plastic...dupa ce primesc un raspuns puteti sterge topicul

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

alea de la radacini sunt de 12"

cele de la metro ptr matiz merg pe tico ! distanta dintre prezoane e aceeasi

Share this post


Link to post

okay merci mult, o sa-mi iau modelul ala din metro, puteti sterge topicul

Share this post


Link to post

Avea si Nicu Barbu pe www.autodaewoo.ro jante de 12 de tico, mi se pare tot modele de la radacini. Si nici nu mai trebuie sa te deplasezi, iti vin prin posta, si tot pe la 8 mil. erau.

Share this post


Link to post

alea care le avea nicu erau un model diferit ...nu am vazut in romania asa ceva..

erau in 5 spite si erau sh! o sa pun poza cand gasesc :D

Share this post


Link to post

distanta dintre prezoane nu e aceiasi!!!

 

matiz are 114.4 si tico un pic diferita. in plus sau in minus cu f putin. dar nu e aceiasi

Share this post


Link to post

@danmoise Wrong!!!! Tico 114

Matiz 114,3

 

 

 

Ai fost pe aproape totusi!! :P

Share this post


Link to post

atunci de ce jentile de tabla de pe matiz intra pe prezoanele de la tico ? > :)

Share this post


Link to post

Perfect??? Nu cred!!! Se potrivesc da' mai cu japca asa!!!

Share this post


Link to post

shoot me!!

 

idee era ca nu sunt la fel.

 

@topser: jantele or intra, dar asta nu inseamna ca se potrivesc.

Share this post


Link to post

pfiu...azi eram hotarat sa-mi iau din alea pt. matiz, cu toate ca nu-mi plac prea mult...acum am un motiv in + sa nu-mi cumpar: NU SE POTRIVESC! daca stie cineva jante pe 13" speciale pt. tico il rog sa-mi dea si mie un private message...daca nu, mai bine asa...multumesc oricum

Share this post


Link to post

Distanta la prezoane la Tico este tot 114.3 la fel ca la matiz + alte cateva modele japoneze si coreene

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

intra perfect, fara japca, am facut operatiunea de vreo 5-6 ori si nu am avut probleme decat in a pune roata de tico pe fata la matiz, dar pe spate intra perfect si pe suroabe si in pasaj...

Share this post


Link to post

si kum spuneam a pus jante de tabla de maty (guma 165/65/13) pa tzantzaru' meu supercharged (tico), si au mers perfekt, no problem si mai shade si bine!

doar k... dimensiunule gaurilor din janta sunt mai mari dekat prezoanele de pa tzantzar... da' cu o centrare atenta a rotii... merje.

ce parere aveti?

astept reklamatii... sau alte sfaturi

Share this post


Link to post

Pt PEDALA la Matiz e 114 iar la Tico 114,3 :thumbl: nu este chiar la fel. Incercati daca aveti ocazia sa probati niste jante de aaliaj de matiz daca merg pe tico!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post
Avea si Nicu Barbu pe www.autodaewoo.ro  jante de 12 de tico, mi se pare tot modele de la radacini. Si nici nu mai trebuie sa te deplasezi, iti vin prin posta, si tot pe la 8 mil. erau.

 

 

Am sunat eu azi la radacini si nu mai au jante de 12" pentru Tico

Share this post


Link to post

A mai vazut cineva...pe undevaaaa... asa ceva ?

pt ca s-au cam uzat ..si mi-as lua altele

post-638-1124908257_thumb.jpg

post-638-1124908768_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...