Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Centrale De Apartament

Recommended Posts

Cu un proiect pentru instalatie (sau pentru orice) va fi foarte greu sa-i obisnuim pe romani, mai ales ca si acesta trebuie platit (daca-i moka, cu placere). Exista firme serioase care nu lucreaza fara proiect, dar acestea au, in general, clienti grasi. Cele care impusca francul pe la clienti subtiri, avand si oarece beneficiu din comercializarea pieselor esentiale, supradimensioneaza din start instalatia pe rationamentul, altfel corect pentru ei: "castigul este mai mare si nu putem gresi la dimensionare". Pentru executia unui proiect e nevoie de o descriere amanuntita si cat mai exacta a spatiului si de un cost suplimentar. Atata timp cat proiectul nu este obligatoriu, capul de locuitor nu realizeaza avantajul investitiei suplimentare. Pe scara la mine, doar amicul de la IV a venit sa-i fac un bilant termic si o dimensionare, dar omul e mecanic cat. VII si stie importanta lor. In general, se copiaza ce fac vecinii/cunostiintele si se aplica un coeficient de siguranta. Simpatic a fost vecinul proaspat mutat la parter, care a venit, a aruncat o privire si mi-a cerut pe loc permisiunea sa copieze identic instalatia si ferestrele. Culmea, omul lucreaza la o firma de "termopane" ! La intrebarea mea firesca legata de sursa increderii lui bruste, omul a raspuns franc: "lucrez in domeniu si dintr-o privire am remarcat ca aici s-a calculat inginereste inainte".

Altfel, in aceeasi zona, la apartamente echivalente se poate vedea o paleta de consumuri de la 180 la 500 mc in prima luna din an la un ap. de 64 mp !

Share this post


Link to post

Nu cred ca doar dimensionarea conteaza (nah ca era sa scriu dimensiunea), mai sunt si care baga cateva zeci de milioane si fac frigul cu ochii pe ceas.

Share this post


Link to post
Cu un proiect pentru instalatie (sau pentru orice) va fi foarte greu sa-i obisnuim pe romani, mai ales ca si acesta trebuie platit (daca-i moka, cu placere). Exista firme serioase care nu lucreaza fara proiect, dar acestea au, in general, clienti grasi.

 

Nu vreau sa ma laud :) , firma pentru care lucrez executa proiectul pentru instalatie gratuit. :) >-

Share this post


Link to post

Nu stiu sa va dau amanunte exacte, ca sa putem face impreuna o apreciere stiintifica, dar in perioada de iarna in lunile "grele" tatal meu plateste peste 3 milioane, dar isi asigura un confort termic normal in casa (adica fara calorofere inchise, camere nefunctionale peste iarna, temperaturi sub 20 grade etc in ideea economisirii stupide a gazului). Precizez ca este casa la sol, numai sufrageria are aproape 100 mc (tavan la 4,5 m) ca sa va dati seama oarecum de dimensiuni. Nu este izolata cu termopane. Eu am zis ca e mult, dar avand in vedere ca apt. meu nu are nici 1/2 din cubajul casei lui, nu pare mult de loc. Precizez ca foloseste termostat de ambient, si prin comparatie cu perioada cat nu a avut, se vede diferenta la consum in favoarea lui.

Pot sa precizez de asemenea ca tatal meu este inginer in domeniu (actual pensionar) si si-a calculat instalatia impreuna cu cei de la firma (cunostinte care l-au lasat sa-si faca damblaua). Altfel, o puneau dupa ureche cu siguranta.

Prin comparatie, persoane in apt cu 3 camere, obisnuit se laudau iarna trecuta cu un consum intre 400 si 800 mii lei lunar gaze. Tata a ramas socat de diferenta si isi punea problema daca nu cumva la el se intampla ceva cu centrala sau contorul. Mi-a trebuit mult sa-l fac sa inteleaga ca unele persoane pur si simplu mint, iar altele traiesc toata iarna intr-o singura camera, cu program de baie la 10 zile ca sa nu consume gaze.

 

 

 

 

O intrebare: cu este cu acea verificare la 2 ani? Doi ani dupa perioada de garantie? Sau cand a implinit doi ani de la montaj?

Share this post


Link to post
... firma pentru care lucrez executa proiectul pentru instalatie gratuit.

Si proiectul cine-l plateste ? Patronul, din dividende, dupa impozitare sau aduce bani de-acasa ?

 

E foarte bine ca faceti proiecte si ca omul nu simte asta.

 

@moshu > la case pe pamant e alta discutie, diferenta dintre anvelopele exterioare este enorma.

 

Daca tu zici ca platesti caldura cu doar 150 lei pe luna de iarna, nu se merita sa-ti pui centrala proprie, doar pentru confort si independenta, iar alea se platesc suplimentar.

Share this post


Link to post

Am platit cel mai mult anul trecut, in luna de varf 1.100.000 lei caldura iar apa calda separat maxim 700.000. Deci un maxim de 1.800.000 pentru astea doua, la care se mai adauga ce stiti si voi pentru calculul lunar al intretinerii.

Nu stiu daca anul asta mai scot asa cifre, cu toate ca eram ce mai tare de pe scara la consum, vecinii mei aveau scoruri la jumatate, nu stiu cum draku: 2 mc apa calda? eu fara 8-10 nu scap. Stiu ca iar s-a scumpit si se va mai scumpi gigakal.

La gaz cat as da? 250 lei? Ca sa fiu independent cred ca merita diferenta (oare e vreo diferenta, ca n-am pus gazul la pausal 10 lei pers x 3 = 30 lei + 180 de mai sus = 210 ). Nu mai zic ca eu vara dau tot 30 lei la gaz si consum de 3 lei (numai aragaz, max 2 ochiuri din cand in cand).

Am spus la un moment dat ca platesc intretinerea in jur de 2 mil. Si n-am mintit ca medie pt lunile de iarna. Varful a fost o singura luna cu 2,4 mil (incalz, apm, apa rece, gaz, curent scara, salariu adm, fem servici etc)

 

Oare merita? eu tot zic ca da, cu toate ca la inceput am fost mai reticent. Dar dupa ce am citit pe aici, se pare ca merita.

Share this post


Link to post

@Moshu. Eu zic ca 3 mil e bine..acum depinde cat de mare este spatiul..etc. Sora mea sta la casa si nu a platit in lunile de iarna factura la gaz mai mult de 3 mil.

Am atasat si cateva poze cu casa.

Nu exista verificare dupa perioada de garantie. Esti obligat prin lege ca sa-ti faci contract de service in fiecare an cu o firma autorizata pentru tipul tau de centrala, si se fac verificari de 3 ori pe an.

 

@tolin_afc. "Si proiectul cine-l plateste ? Patronul, din dividende, dupa impozitare sau aduce bani de-acasa ?" Nu-ti pot raspunde :) , tine de politica firmei.

post-1682-1159218210_thumb.jpg

post-1682-1159218225_thumb.jpg

post-1682-1159218238_thumb.jpg

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Daca imi permiti un detaliu tehnic: cat trebuie sa fie presiunea gazului dintr-un vas de expansiune de 6 L, de la o centrala de 23-28Kw ?

Share this post


Link to post
Daca imi permiti un detaliu tehnic: cat trebuie sa fie presiunea gazului dintr-un vas de expansiune de 6 L, de la o centrala de 23-28Kw ?

 

Normal presiunea iniţială reglată de producător este de 0,75 bar..mai depinde si de tipul de centrala termica.

Share this post


Link to post

Are legatura cu valoarea minima de la care functioneaza centrala ?

Share this post


Link to post
Am atasat si cateva poze cu casa.

 

Moamaaaaaa ce casuta! Unde e asta bre?

Share this post


Link to post
Moamaaaaaa ce casuta! Unde e asta bre?

 

Pe Aleea meteo, spre metro.

Share this post


Link to post

S-au facut multe ca asta pe acolo din cate stiu. Si nu le-ai montat centrale la baieti? Apropos, au utilitati acolo?

Share this post


Link to post

Am montat multe centrale acolo. Sunt toate utilitatile necesare in zona aia: apa, gaz, curent electric, cablu, internet..etc. :) ..scuze de off topic.

Share this post


Link to post

Am inceput demersurile sa imi pun CT de apartament.

Am blindat vechiile tevi si incep sa ma intreb daca are sens sa izolez conductele care urca la etajele urmatoare !!??

De ce? Pentru ca administatorul vrea sa ma puna in contiunare sa platesc caldura aferenta a 10% din suprafata apartamentului(incalzit normal !!!???) indiferent daca am centrala montata.Se justifica ca "asa de face" !!!

:wallbanger: 10% din suprafata apartamentului e absolut aberant! Practic trebuie sa platesc o parte insemnata din factura altora. :wallbanger:

Mie imi este clar ca partile comune respectiv ceea ce vecinii pierd la mine in apartament nu are cum sa fie echivalentul caldurii utilizate

la incalzirea a 10% din apartament incalzit in conditii normale cu toate calorifere instalate la locul lor.!!!

Eu nu mai am in casa nici un calorifer de la comun iar cum am spus tevile de trecere vor fi izolate termic.

 

Pe alta parte e drept ca mai sunt la capitolul parti comune una bucata calorifer montat pe toata scara + pierderile din pivnita,

dar oricum calculul ar trebui facut pe caldura consumata/pierduta in spatiul respectiv (SCARA/PIVNITA) iar numai de acolo sa imi asum partea mea de 5%.

Parte sigur justificata de faptul ca sunt 20 de familii pe scara.

 

Si totusi administratorul vrea in continuare sa platesc 10% din apartament incalzit in conditii normale cu toate calorifere instalate la locul lor.!!!

Nu inteleg pe ce baza legala face chestia asta! Ma puteti ajuta voi cu ceva informatii -Banuiesc ca tre sa fie ceva ce se intampla la mai multa lume.

Prostimea din scara e inerta si pana acum suntem numa 2 care avem plan concret sa ne punem centrala.

La ceilalti le convine starea de fapt.

Share this post


Link to post

Cere-i chirie pentru tevi de 2 ori fata de cat iti cer ei sau ii ameninti ca le tai tevile.

Share this post


Link to post

@sorin77. Administrator tampit :) . Daca izolezi nu mai trebuie sa platesti gunoaiele alea pline de rugina.

Sa va spun o golanie :) . Sunt foarte multi care se debranseaza pentru ca nu au de unde plati caldura. De ce acestia nu au nevoie de nici un proiect pentru echilibrarea instalatiei ? De ce ei nu platesc tevile care trec prin apart? De ce lor nu li se cere izolarea tevilor? De fapt un proiect pentru echilibrarea instalatiei se face atunci cand apar noi consumatori nicidecum cand sunt mai putini consumatori ! F...ui in g...ra sa-i f...t de hoti.

Share this post


Link to post

Dezechilibrarea instalatiei este un fapt daunator. Fesenizarea autoritatilor a lasat debransarea fara proiect si fara echilibrare. Acum vor sa le scada facturile celor pagubiti prin taxarea fara baza tehnica a energiei degajate prin tevile celor care au ales alt mijloc de incalzire.

Share this post


Link to post

Am auzit la TV o stire cum ca de la 1 Martie 2007 nu se mai fac debransari de la termoficare pt. instalare CT de apartament decit daca TOT blocul vrea sa se debranseze. :wallbanger:

Asta ar fi furt pe fata de la guvernanti.

Share this post


Link to post

In Iasi asta a fost ultima vara in care au fost posibile debransari. S-au pus pliante in cutiile postale in legatura cu avantaje/dezavantaje in care precizau ca nu se vor mai face debransari dupa aceasta vara.

Share this post


Link to post

Acesti guvernanti care vin cu masuri comuniste ar trebui dati in judecata.

Daca ne luam dupa logica lor, atunci din 2007 guvernul ar putea dea o lege cum ca in circulatie se vor inscrie numai masini Logan (pai nu, sa protejam resursele interne!)

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Dezechilibrarea instalatiei este un fapt daunator. Fesenizarea autoritatilor a lasat debransarea fara proiect si fara echilibrare. Acum vor sa le scada facturile celor pagubiti prin taxarea fara baza tehnica a energiei degajate prin tevile celor care au ales alt mijloc de incalzire.

 

 

Totul cred ca se reduce la metoda de calcul pe care cei de la CET o aplica in calcularea caldurii utilizate si factura aferenta.Adica se da o coloana la care se monitorizeaza temperatura agentului termic la intrare si iesire. Diferenta de temperatura o reprezinta energia disipata de radiatoare + tevi.Aceasta energie e masurata precis sa spunem precis. Dar nu-i prea ii intereseaza viteza reala de curgere fluidului care circula pe coloane respectiv in caloriferele individuale. Mai ales in calorifere sta marea necunoscuta pentru ca de multe ori lumea are calorifere infundate sau dimpotriva schimbate cu alt randament de disipare a energiei!

Sigur ca ei isi schimba caloriferul fara sa anunte administratorul si sa se tina cont la calcule (in fapt asta e FURT) , dar oricum ceilalti vecini nu o sa reactioneze ca sunt prea prosti.

 

Sa revin la calcul. Deci se masoara energia consumata prin detectia diferentei de temperatura la intrare/iesirea din sistem.

In rest factura fiecaruia se calculeaza dupa metrii patrati incalziti si nu dupa tipul de radiator utilizat individual. Aici e marea buba!! Se va considera ca toti au radiatoare la fel! Asta e comunismul.

Practic aia mai smecheri pot consuma mai multa caldura daca isi pun calorifere noi si mai mari dar culmea au sa plateasca la fel de mult ca ceilalti vecini. De ce sa faci media aritmetica e la putere.

Culmea e ca am cunoscut pe un bucurestean venit la Camex -o expozitie in TM, expert pe probleme de incalzire si care se lauda ca el si-a facut incalzire in pardoseala cu agent termic de la oras suplimentar fata de calorifere.Nu s-a prins nimeni de nimic si nici nu o sa se prinda vreodata.

Nu i se renteaza sa puna CT de apartament. E clar pt. toata lumea si de ce nu-i asa?

 

-----------------------------------------

Treaba cu se dezechilibreaza instalatia poate are o baza reala sau poate ca NU.

Va repet se masoara/monitorizeaza temperatura agentului termic la intrare si iesire din coloane.

Daca eu imi pun calorimetre. Si tin caloriferul INCHIS. Calorimetrul nu inregistreaza nimic.

Si teoretic platesc o cota minima comuna datorata coloanelor care trec neizolate in apartament.

Dar si asa sistemul va fi dezechilibrat nu-i asa?Sau de fiecare data cand tin inchis robinetul trebuie sa reproiectam instalatia sa se echilibreze si sa fie pe placul celor de la CET ???

-----------------------------------------

Totusi pot sa admit ca daca am indepartat caloriferul meu de pe coloana. Cei care raman o sa aiba teoretic flux mai mare de apa calda in calorifere.

Dar nu e nici un fel de problema. Apa v-a fi mai calda. Caloriferele lor vor da mai multa caldura, deci lipsa mea in sistem automat le creste lor confortul!!!!

Daca nu le place asa cald pot sa mai inchida robinetul si practic pe circuitul de retur o sa vina apa mai calda.

Oricum vecinii o sa plateasca media la ceea ce EI consuma.

Nu inteleg de ce eu trebuie sa le platesc o parte destul de insemnata din ceea ce consuma ei!!??

Share this post


Link to post

Readuc topicul in discutie. Am nevoie de un sfat de la cei care au deja centrale de apartament.

 

Asociatia de locatari (sau mai bine zis asociatia de batrani) din blocul meu, a decis ca trebuie sa reduca si mai mult intretinerea pe timp de iarna. Si cum vor sa faca asta? Bineinteles, sa opreasca incalzirea centrala, perspectiva care nu prea "ma lasa rece". Asa ca m-am decis sa instalez o centrala.

 

Am cautat ceva oferte si recent am gasit una care mi se parte mai avantajoasa. Este vorba de o centrala marca Hermann, 23 kw. In pretul de 5000 de lei se ofera: centrala, 6 calorifere, proiectare, executie si montaj. Din experienta voastra, este un pret bun? Sa ma astept si la alte costuri aditionale? In treacat fie spus, deja administratorul isi freaca mainile de bucurie ca o sa platesc si pentru tevile de la incalzirea centrala.

 

Pretul gazului nu ma afecteaza, nu vreau sa montez centrala ca sa fac economie la intretinere, pur si simplu nu vreau sa tremur de frig la iarna. Multumesc :)

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...