Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Centrale De Apartament

Recommended Posts

verificarea centralei se poate face si pe "ne ve", adica, vine echipa de la firma de service, dar nu in timpul programului, intelegi?juma` de pret :D

 

in banii astia intra: desfacut bucata cu bucata, curatata, schimbat rulmentiiturbinei de tiraj fortat, mie mi-au schimbat si o supapa, era uzata... ai, apropos: indiferent de model, cu tiraj fortat sau nu, evacuarea se face in afara cladirii si se recomanda un ochi de geam deschis permanent

 

cat despre limbajul folosit, aveti dreptate, nu-i unul potrivit politicienilor nostrii, dar daca am reevalua termenii folositi, am fi dati afara de pe forum :D

Share this post


Link to post

Ati retinut cumva check list-ul?

Ne-ve, ne-ve dar cat a fost?

Trebuie sa o si autorizeze, cand ii fac verificarea?

Era in garantie cand ti-au schimbat supapa? Sau ai platit-o si pe aia? :o

Edited by ddanos

Share this post


Link to post

la momentul reviziei, autorizarea era doar in proiect, se vorbea de asa ceva. Nu stiam ca a intrat in vigoare, dar le-am pus problema si au zic ca nu-i nici o problema, in momentul in care se va cere (si se pare ce acum se cere) or sa puna si o stampila. Acum eu vorbesc de ce a fost acum un an, legislatia s-a schimbat; pune problema de la inceput, stampila, piese schimbate, tot ce iti trebuie sa fii acoperit atat de lege, cat si de siguranta ce trebuie sa ti-o confere aceasta revizie.

Pretul: textual: juma` din pretul oficial

Ceea ce m-a determinat sa accept aceasta cale a fost faptul ca dpdv am interventiei, nu era nici o diferenta intre "oficial" si "ne ve". Numarul de telefon il aveam de la secretariatul firmei, de unde am aflat ca nu se prea potriveste programarea pe care ar face-o ei, cu programul proprietarilor de centrale; si au adoptat aceasta metoda: telefon echipei de interventie si stabiliti o ora!

 

Repet, se intampla acum un an, prin februarie, iar supapa schimbata :-? , se dusese din cauza pietrei depuse, ca, de, filtru anticalcar sta si acum in sertar, de unde-si face bine treaba :wallbanger: , nu mai tin minte daca am platit separat sau nu,dar cred ca am platit-o :spumelagura:

Share this post


Link to post

Mersi. Trebuie sa o fac si eu pana in octombrie, cand imi expira garantia, si trec si cei doi ani de la instalare.

Va anunt cum am rezolvat-o.

Share this post


Link to post

Am si eu o mica problema in legatura cu o centrala si va cer un sfat.

Se dau urmatoarele date ale problemei: se ia o casa, suprafata care trebuie incalzita este cam de 160-200 m2 distribuita aproximativ in mod egal pe parter si etaj si precizez ca nu exista in prezent acces la gaze. Solutiile ar fi urmatoarele: centrala pe gaz butan (exclusa din start - preturi mari la echipament si foarte scumpa incarcarea), centrala pe lemne sau motorina (sunt bune, dar trebuie o incapere mai deosebita si de asemenea sunt "murdare" si ocupa mult timp) si o centrala electrica (solutia optima dar nu cea mai economica). Ce as dori eu sa va intreb este daca stiti pe cineva care are o centrala electrica, daca este multumit de ea, si ce cheltuieli suplimentare (pe langa plata curentului) presupune o astfel de centrala.

Share this post


Link to post

Nu stiu cit iti da Electrica voie sa pui pe un bransament d'al lor (W). Stiu un nene care a renuntat pt ca nu putea sa folosesca decit centrala , fara alt consumator.

Si presupun ca deja e facut bransamentul.

Share this post


Link to post

Mai este o varianta, cu incalzire electrica prin pardoseala. Am vazut mai demult un prospect, dar nu mai stiu cati wati consuma pe m patrat.

Share this post


Link to post

La incalzire prin pardoseala un producator excelent este TYCO Adhesives (USA ) reprezentanta daca o vrea cineva sa ma intrebe pe privat.

Astia lucreaza si in industrie pt incalzitori la conductrele de titei si sunt foarte fiabile !

Dar sa stii ca per ansamblu si tipul asta de incalzire costa fff mult !

Bafta

Share this post


Link to post
Am si eu o mica problema in legatura cu o centrala si va cer un sfat.

 

Mai Leutzule ar mai fi o soluite, mult mai moderna, mai economicoasa decit orice. Dezavantajul este investitia initiala e putin mai mare. Eu daca as avea posibilitatea asta as face. AICI

Share this post


Link to post

@Leutzu > Incalzirea pe electric este foarte scumpa pentru ca la noi nu s-a ajuns ca pretul combustibilului sa fie la puterea energetica echivalenta. La ce ai tu acolo (nu conteaza mp locuibili, ci suprafatza totala a anvelopei locuintei) sa socotesti ca utilizezi vreo 17kW pretz de 4h/zi de iarna (timp insumat). In plus, la puterea asta, centrala necesita instalatie electrica trifazata si costurile la kwh sunt altele, se plateste si energia reactiva. Daca iei legatura cu distribuitorul de energie electrica vei afla costurile reale. Asa ca in cazul tau incalzirea pe lemne este solutia pe termen scurt si mediu. Cauta la romstal, se aduc centrale foarte eficiente si care nu necesita amenajari speciale, iar consumul zilnic este un bratz de lemne. Asa ai nevoie doar de o incapere de stocare, dar ai dreptate, nu este o solutie comoda, din cand in cand trebuie sa mai pui un lemn pe foc.

Instalatiile pentru energii neconventionale (la noi), energie solara sau geotermala, necesita o investitie mare la inceput, de la 7000 euro in sus.

Share this post


Link to post
Asa ai nevoie doar de o incapere de stocare, dar ai dreptate, nu este o solutie comoda, din cand in cand trebuie sa mai pui un lemn pe foc.

pai cam asta e, ca trebuie sa cam stai sa alimentezi centrala. nu ai posibilitate de gaze in zona? stiu pe cineva care are centrala in zona rurala si pana sa-si puna gaze a cam folosit sistemul pe motorina, desi consuma de rupea.

Share this post


Link to post

@tolin_afc

1.Energia reactiva apare numai daca ai motoare deci transformare electric->cinetic .

2.Centralele moderne pe lemne au sistem de "auto load" deci nu trebuie sa faci decit sa-ti permiti sa cumperi asa ceva .

3.Exista o varianta care este folosita in SUA dar nu se gaseste in RO adica metoda "pompa de caldura" care presupune un compresor cu pompa de caldura (un AC mai mare) care vara face frig si iarna cald prin reversarea sistemului ,rezulta o caldura uniforma in toata casa dar trebuie o casa izolata termic foarte bine ,sistemul presupune tubulatura de aerisire in toata casa deci se construieste casa in jurul instalatiei ,deci daca ai casa construita nu e viabil .

4.Cel mai simplu si ieftin este sa pui AC in toata casa sau cel putin unde ai nevoie .

Share this post


Link to post
@tolin_afc

1.Energia reactiva apare numai daca ai motoare deci transformare electric->cinetic .

Sistemele de incalzire electrica nu sunt pur rezistive, doar cand folosesti baterii de condensatoare de compensare, iar cand ceri instalatie trifazata baietii de la electrica te contorizeaza si pe energia reactiva, ca nu stiu ei ce alimentezi la ea. Asa ca va apare si o componenta in plus pe factura, indiferent cat de mica este ea si energia reactiva este foarte scumpa. Apoi, nu vei avea doua instalatii de alimentare la casa, una monofazata si alta trifazata, asa ca e nevoie si de o revizuire a repartitiei de sarcina pe fiecare faza a consumatorilor din casa. Avantajul este ca poti cere contorizare diferentiata pe tarife si mai scazi din costuri, avand in vedere ca principalul consumator este activ mai mult seara si noaptea, daca folosesti un termostat de ambient programabil bine pozitionat. La un moment dat, facand niste calcule ajunsesem la concluzia ca incalzirea pe electric ar fi mai scumpa la noi de 2,5-3x decat pe gaz. Acum, dupa evolutia preturilor la gaz s-ar putea ca raportul sa mai fi scazut, dar nu cred ca sub 2.

In rest, cand e vorba de sisteme energetice pentru incalzire e bine ca solutiile sa se stabileasca inainte de proiectul casei, pentru a fi cuprins in el, deoarece solutiile moderne presupun lucrari prealabile constructiei propriu-zise.

Am vazut demo de la un sistem CAD pentru constructia de case de la nemti. Prima conditie de la care se pleca era: cat doriti sa fie cheltuielile energetice pe an, zona climaterica, tipul resedintei (permanenta, temporara), sursa de energie disponibila si abia apoi nr.de persoane si nr. de dormitoare. Din aceste limitari rezulta si solutia constructiva a casei. Iar la nemti coeficientul de transfer termic impus este de 0,175 W/mp/dT, pe cand la noi este de 4x mai mare. Deh, noi inca vindem "cer curat", asa ca ne permite sa ardem "gazul" de pomana.

Share this post


Link to post

OK, in mare parte am inteles optiunile, oricum problema cu curentul nu exista intrucat in momentul in care s-a facut bransamentul la reteaua de energie electrica s-a facut si cu curent trifazat. Acum sa va spun de ce balanta inclina spre centrala electirca si nu spre cea cu lemne. Asa cum am spus mai devreme cea cu lemne presupune o incapere "mai speciala" (scuzati pleonasmul) iar o investitie intr-o centrala moderna cu lemne nu este justificata intrucat in proiectul de urbanizare al locului in care este amplasata constructia este prevazuta si racordarea la reteaua de gaze, deci o centrala electrica este doar o solutie temporara (de durata necunoscuta, judecand dupa investitiile care se fac in Ro, adaug eu). In momentul efectuarii proiectului casei a intrat in calcul si posibilitatea montarii unei astfel de cetrale, iar repartitia consumatorilor in casa a fost facuta "ca la carte" cu tablou electric separat pe fiecare etaj si utilitati. Existenta unei incaperi speciale in care sa se afle centrala va dati seama ca nu a fost neglijata, ea aflandu-se inafara casei (mai exact langa casa undeva la 2m 1/2 sub pamant - un feld de pivnita), ea putand fi ocupata de o centrala fie pe gaze fie electrica, acestea ocupand un loc mai mic - cea electrica fiind mai mica ca volum decat cea pe lemne - incluzand si boilerul). In calcul a intrat si posibilitatea incalzirii prin pardoseala, dar am ranuntat la ea din motive practice, cat despre incalzirea cu AC in toata casa...nu...numai eu stiu cate nevralgii a facut taicamiu de la AC :D . In orice caz va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor voastre. Orice alta parere va fi luata in calcul.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
printre alte gadgeturi puse prin el  s'a numarat si o centrala termica. La parinti e centrala termica de 3 ani si e super scula de bascula,centralelor de la Amber Tech

 

Da si tu o referinta, un nume, magazin ceva. Ma intereseaza si pe mine sa cumpar una pentru o casa la curte. Calorifere, termostat? Una de 24 kw imi este indeajuns pentru suprafata care exista.

Share this post


Link to post

Leutzu, incerc si eu sa fac un pic de ordine in idei. Daca exista sansa ca in viitorul apropiat sa iti branseze locuinta la reteaua de gaze, cred ca cea mai comoda solutie este tot o centrala clasica, iar solutia de incalzire pe care sa o aplici acum sa fie una temporara. In aces sens as recomanda calorifere cu ulei. Ce ne mai da centrala? Apa calda menajera. Pentru asta este suficient un incalzitor electric instant.

Share this post


Link to post

@claz > solutia cu boiler instant cu acumulare de 5L pe electric, aprox. 1,2 Kw pentru chiuvete si dusuri este o solutie des uzitata datorita elegantei si pentru a evita circuite lungi de apa calda prin pereti. Pe termen lung (durata de viatza a casei) este solutia cea mai buna, dovada ca nemtii (astia socotesc totul la centima) o promoveaza.

@leutzu > in zona climaterica in care avetzi voi casa poate este interesanta o solutie pe panouri solare pentru ACM. Rezervorul tampon de acumulare poate avea o solutie electrica de backup. Tot asa, daca comunitatea de acolo ar investi intr-un generator eolian, atunci s-ar aranja o independentza energetica in zona. Gazul metan este o solutie buna pe moment, dar nu cred sa aiba viitor. In privintza asta tot respectul pentru nordici.

Share this post


Link to post

Ideea cu panourile electice sau energia eoliana este buna dar totusi de domeniul SF-ului pe plaiurile mioritice ale romaniei.

Oricum luni va face taicamiu o "excursie: la primarie sa intebe ce si cum cu GN.

Share this post


Link to post

Stii cum e Leutzule, pana sparge unul gheatza si vad ceilalti avantajele. Apoi vor iesi ca ciupercile dupa ploaie.

Eu ma refeream la captatoare solare sunt forma de panouri, care capteaza energia solara, nu numai lumina, care merg si pe innorat si noaptea si iarna. La aceste panouri, fenomenul nu este reversibil, asa ca nu e nevoie de izolare sau acoperire. 4 mp sunt suficienti pentru familia ta, pentru ACM. Sunt formate din tuburi vidate cu alcool sau alt lichid cu punct foarte jos la inghetz si care se vaporizeaza usor. Vaporii condenseaza in capatul celalalt al tubului eliberand energie pentru incalzirea agentului termic aflat in circuit inchis, sub presiune. Cu acesta poti incalzi un boiler de ACM. In Decembrie-Ianuarie poti capta minim 0,5 KW/mp, iar in Iulie-August prind vreo 6 KW/mp. Si asta pe zona Germaniei, care este mai la nord de zona ta. Boilerul rezervor poate aveau o sursa suplimentara pe electric, pentru urgentze. In Europa sunt folosite si la dezghetzarea pietzelor publice, care au tubulatura de incalzire sub pavaj.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

N-ai zis nimic de costuri si daca ai zice s-ar incheia subiectul.Ajungi sa mai construiesti 1/2 din casa.Sincer, daca ne-am permite asa ceva n-ar mai scumpi astia gazul si s-ar ruga de noi sa sa avem centrale termice.Dar pana atunci...

Share this post


Link to post

Solutia era pentru o familie care-si construieste o casa moderna in zona rezidentiala din Nordul Bucurestiului, pentru Leutzu, iar costul poate fi 10-15% din costul total al proprietatii. Nimeni n-a vorbit inca de o alternativa populara si de o lovitura data distribuitorului de gaz metan. Oricum, solutia este de viitor si nu de trecut. Rezervele de hidrocarburi ale zonei noastre sunt limitate si unii vorbesc de 15-25 ani. Iar atunci cand iti permiti sa faci ceva si pentru urmasi, este o mare satisfactie sa nu treaca aia de la Distrigaz cu factura marita pe la tine. In 2007 mc de gaz metan va fi 1 leu, iar factura la unei resedinte din cele discutate va fi de 600-800 lei. Romanul mediu va avea poate salariul ceva mai mult.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Ticolin...totusi...este scumpa... cu aia 10% valoare din propietate poti sa faci mult mai multe. Am facut impreuna cu taicamiu si o cunostinta care este de meserie electrician si instalator cateva calcule si am iesit ca plata energiei electrice pe luna (de iarna) in cazul unei centrale electrice ar fii cam de 5 mil (max). Si acum stau eu sa ma gandesc cate luni platesc curentul cu sa zic 10.000E sa nu zic cu aia 10% :-? , macar de as avea 10.000E si sa nu avem ce face cu ei, ca nu mai aveam eu tico :D

 

Acum pun si eu o intrebare destul de stupida...aceste centrale electrice curenteaza? Va intreb pentru ca in vara cand am fost in turcia la baie aveam un dus instant si pe lanag dus aveam parte si de tratamente ce electrosocuri in momentul in care atingeam robinetii sau ala parte din dus :D si prefer sa montez un butoi vopsit in negru pe casa sa se incalzeasca la soare sa fac dus decat sa am parte iar de acel tratament.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Te curenta pentru ca nu avea protectie electrica ca lumea. Orice boiler instant electric sau orice instalatie electrica de incalzit apa este obligatoriu sa aiba:

1. O impamintare foarte buna, conectata nu numai la priza (faza, nul, impamintare) ci si la carcasa metalica a boilerului respectiv.

2. Protectie electrica de tip 'earth leakage' sau RCCD (REZIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER), 10-30 mA. Cu rol de a deconecta instalatia electrica, cind prin corpul tau (exemplu: daca te speli cu apa de la boiler si simti ca te curenteaza) trecere un curent de 10 mA.

Prin Ieuropa :) itemurile 1 si 2 sint obligatorii la circuite de incalzit electrice.

Ar fi bine sa la ai si in apartamentul de bloc aceste protectii ca sa fi protejat in urmatorul caz: daca faci baie si cineva scapa din greseala feonul in baie. In conditii normale ai muri electrocutat ; daca ai avea RCCD-ul scapi cu viata.

 

Daca ai astea numai simti nici un electro-soc si esti protejat pentru orice eventualitate.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

@leutzu > la calculul vostru pe energie electrica mai puteti multiplica cu un coeficient de sigurantza care va aduce spre valoarea reala, am mai scris, consumul energetic se face pe suprafatza exterioara a casei si nu pe suprafatza locuibila, adica acolo unde apare diferentza de temperatura intre interior si exterior. Instalatiile de energie "neconventionala" se amortizeaza in 5-10 ani, zic producatorii. Probabil ca in microclimatul de la voi si la preturile de azi in mai mult. Costurile la energie din viitor vor fi mult mai mari decat astazi si din motivul ca ne aliniem la alte pietze. Resedintza voastra este facuta pentru o durata de viatza mult mai mare, de 5-15x. Avantajul se va vedea pe termen lung exact cand se va resimtii criza surselor "traditionale". Investitia este facuta in valoarea resedintei si nu in buzunarul distribuitorului, cel putin asa vad eu lucrurile. Si mai este un aspect de care nu se tine cont: investitiile se fac atunci cand dispui de banii necesari, peste 15 ani nu poti prevede daca se mai poate face.

Pentru lamuriri si calcule precise e bine sa consultati si un distribuitor de instalatii de incalzire pe energie solara. Ei sunt cei mai in masura sa va spuna costul total si durata de amortizare. Voi sunteti intr-o situatie fericita pentru ca sunteti pusi sa cautati o alta solutie, sa faceti calcule, altfel oricare altcineva alege solutia cea mai comoda pe moment si zice: las, ca mai vedem noi.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Da, dar totusi daca am avea bani nu sacul probabil am spune si noi la fel ("las ca mai vedem noi"), insa cand fiecare banut este calculat trebuie facute anumite calcule sa aflii cum este cel mai rentabil, aici ma refer si la investitia initiala si la costurile sa-i zicem de functionare.

Oricum acum stau un pic mai linistit ca nu voi mai avea parte de socuri :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...