Jump to content
Sign in to follow this  
nicubarbu

Rog Sfaturi Pt Alegere Masina

Recommended Posts

d-l Nicubarbu a specificat clar ca vrea mai mult de 5 locuri. Clar break-ul iese din discutie.

Share this post


Link to post

Pai Scenic si Meriva au 5 locuri. Si Zafira, din cate stiu eu.

Share this post


Link to post

Nu tin neaparat la 7-8 locuri, dar mi-ar fi placut sa aiba un al treilea rind de scaune pe care eventual sa le montez doar la nevoie. Dar daca pretul e prea mare - ma multumesc si cu 5 locuri. Zafira are 7 locuri dar nu pot face drive test cu ea (si nici cu Meriva din cauza ca nici unul din aceste modele nu exista la dealrul zonal), iar de vazut o pot vedea doar ocazional in trafic (nu suficient cit sa imi pot face o impresie), plus ca oricum e destul de scumpa (versiunea de baza plus aer conditionat deja a sarit de 14000 eur)

Share this post


Link to post

Ramane un drum pe aici si poate gasim o Meriva :thumbl:

Share this post


Link to post

nicubarbu : Te referi la Citroen Xsara "Picasso" nu ? Care e tot MPV , pentru ca Xsara simplu este un hatchback compact ;) . Iar Xsara Picasso nu este in nici un caz superior Scenic-ului la nici un capitol..si bord tot futurist are si ala :P

Share this post


Link to post

hello. o sa-mi dau si eu cu parerea despre xsara picasso. am mers cu ea(ca pasager) pana la mare si inapoi si vreau sa spun ca se comporta bine la drum. la curbe este extrem de stabila. un punct slab ar fi amortizoarele pe gaz deoarece la drum cu denivelari repetate masina capata o miscare de sus in jos(suparatoare pt. gustul meu). in rest masina e ok.

Share this post


Link to post
...este extrem de stabila...

 

Oau. Extrem zici? O masina ca ea nu are cum sa fie foarte stabila, darmite extrem de stabila.

Share this post


Link to post

hahaha,

 

extrem de stabile sunt doar masinile de curse

 

si inca ceva, de stabilitatea unei masini nu-ti dai bine seama ca pasager..

poti merge cu un sofer extrem de calm si.. nu ai cum sa vezi ce poate masina

Share this post


Link to post

probabil. fiecare cu parerea lui. as vrea sa mai spun ceva. pe drum pe la vreo 130km/h a sarit in fata un caine soferul l-a evitat manevra semanand cu testul elanului si s-a comportat bine.

Edited by drooopy

Share this post


Link to post

Ce-a mai facut nicu barbu? :-? One down (drivetest Scenic) , Two to go (Meriva, Zafira) .

Ce parere aveti de Seat Altea varianta Referance 1.6 102 cp - 13.500 euro CIP

DOTARI STANDARD:

suporturi pahare fata, in consola centrala

3 tetiere spate

ABS, TCS (TCS poate fi deconectat)

Aer conditionat semiautomat (Climatic)

Airbag lateral

Airbag sofer si pasager

Anvelope 205/55 R16

Bancheta spate rabatabila asimetric, cu deplasare longitudinala 140mm (-> capacitate portbagaj +101l)

Bare protectie in culoarea caroseriei

Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile

Filtru praf si polen

Frane pe disc fata/spate

Geamuri electrice fata

Imobilizator electronic

Inchidere centralizata cu telecomanda

Jante otel 6 1/2Jx16

Lampa ceata spate

Oglinzi exterioare ajustabile manual din interior

Oglinzi parasolar

Prindere Isofix pentru scaune copil, pe bancheta din spate

Priza 12 V in consola centrala, fata/spate

Proiectoare ceata

Radio CD, 6 difuzoare

Reglaj electric faruri

Reglaj manual pe inaltime scaun sofer

Scrumiere fata/spate

Sertare sub scaune fata

Servodirectie electromecanica, reglata automat in functie de viteza (Servotronic)

Set pentru pana (compresor si lichid vulcanizare)

Sistem spalare luneta

Stergator parbriz cu temporizare

Tetiere fata, articulate si ajustabile pe inaltime

 

Si poze..

 

Superba nu-i asa?

 

PS (offtopic) : A vazut cineva in seara asta , la intrarea din spate la Mall (VITAN) acel Aston Martin V8 Vantage negru? Mi-a picat fata :shock:

post-1002-1123967758_thumb.jpg

post-1002-1123967774_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vrei sa scriu si eu o echipare la aceiasi bani? Mult peste! Dar nu cred ca il ajuta pe Nicu.

Share this post


Link to post

@viper: scrie sa vedem si noi. ca mie unul, mi se pare rezonabil altea la 13k euroi cip. iar designul mi se pare din start peste opel/renault.

Share this post


Link to post

Am citit un test facut acum un an parca in revista auto motor & sport. Testul cuprinde cam toate MPV-urile de pe piata romaneasca.

 

Va spun punctajul pe categorii (fara subcategorii) :

Conducere - 955 Ford Focus C-Max , loc 2 Touran 889

Siguranta/Vizibilitate - 972 Scenic , loc 2 Touran 965

Functionalitate - 918 Scenic , loc 2 Touran 904

Confort - 923 Scenic , loc 2 Touran 891

 

TOTAL : Loc I Touran 912 , Loc II Scenic 909 , Loc III Focus C-Max 905

 

Citat " In concluzie victoria ii revine lui Touran la "mustata", care nu a invins la nici una din sectiuni dar este un foarte bun allrounder.

Mare invins este Scenic , care a obtinut victoria la trei din patru capitole. In plus daca era sa votam cu inima si nu cu capul , adica cu note , Scenic a fost de departe febletea celor 14 redactori prezenti la test. Scenic are un nivel al sigurantei si al confortului exceptionale , o plansa de bord functionala , eleganta , o aranjare interioara ingenioasa , compartimente de depozitare multiple , accesorii de mare lux (vezi frana de mana semi-automata , accesul cu card) , si un nivel al calitatii neasteptat de bun. Directia electrica putin progresiva si pozitia de condus mai inalta l-au privat insa de victorie.

Share this post


Link to post

Salut! Vind vechiul Matiz si as vrea un hatchback pe benzina pina in 10.000 fara taxe. Aveti vreo recomandare?

 

Merci.

 

Am uitat sa spun: ma intereseaza o masina noua, poate chiar cu 2 usi ca sunt frumoase, dar neaparat mai mare si mai dotata decit matizul ...

Edited by Mishu

Share this post


Link to post

Yarisul nou e acceptabil, cel vechi nu imi place. Este deja disponibil la noi?

Share this post


Link to post

As vrea sa va cer si eu un sfat. Ma intereseaza sa achizitionez in perioada imediat urmatoare o masina SH in jurul sumei de 5000 de euro. Personal ma gandeam la un Opel Corsa an de fabricatie 2000-2002. Voi ce pareri aveti?

Share this post


Link to post

hmm, nici o recomandare?! Macar cei cu Kalos?

Share this post


Link to post
hmm, nici o recomandare?! Macar cei cu Kalos?

 

Chevy Aveo 5dr (hatchback) 1.4 94CP Premium :) )

Ia'ti omule un Lacetti si gata balciul. Parerea mea :-)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...