Jump to content
Sign in to follow this  
nicubarbu

Rog Sfaturi Pt Alegere Masina

Recommended Posts

La dotari/pret coane! La dotari compar orice cu Renault , dar degeaba! Tin sa va anunt ca NU exista masina de 5000 euro , referitor la logan. La 5000 euro se ajunge daca o facea cheala cheala. Este ilogic sa spui ca Logan-ul fie el full options este in sine o masina de 5000 euro. Pretul logic al masinii este cel de baza pentru europa. Adica 7000 si ceva ; asta este Logan-ul!

Asa , iau si eu o Octavia Tour , si ii scot tetiere , manere , airbag pasager , turometru , tot felul de becuri si ce mai gasesc pana o fac "masina de 7000 euro" Vedeti unde gresiti? :) )

 

Mda offtopic , stiu.

Share this post


Link to post

Intretinerea la renault depaseste orice alta firma germana.Chiar si la arcticul de la pitesti in afara de smacolina aia de ulei si placutele de frina ordinare care nu dureaza mai mult de 15 k km nimic nu e ieftin sau bun.AND chiar crezi ca intereseaza pe cineva dotarile unei masini de care nu te poti folosii pentru ca zace in service pentru ca nu ai cu ce achita factura de intretinere?E drum lung intre masinile renault si cele de la opel sau vw.Opelul exceleaza prin o durata medie de durabilitate si o intretinere foarte ieftina iar vw prin durabilitate maxima si intretinere ponderata.Ca sa nu mai spun ca un renault sh in germania e mai ieftin decit o solenza in vitan.

Cat despre masina de 5000 de euro era vorba de arcticul care se vinde acum cu 6000 eur numai ca a ramas o simpla vorba aruncata in vant ca de altfel multe altele spuse de ei.

 

nicubarbu@ Daca faci 100 k km pe an mergi pe vw iar daca nu ramai in gradina GM adica la opel.

Share this post


Link to post

Da da da , d-aia vad pe strada numai Clio-uri si Megane-uri ..pt ca sta lumea cu ele prin service :) ) Chiar exagerati legat de renault !

Share this post


Link to post

D'aia sint atitia fumatori pe strada=> ca fumatul e sanatos pt organism

Share this post


Link to post

Nu iti doresc sa ai probleme cu masina sa vezi cat stai dupa ele chiar si la logan.

Share this post


Link to post

Parere personala , nu te baga la masinile frantuzesti ( eu inclin -din cele enumerate mai sus- spre Opel)!

Bafta in alegere!

Edited by body

Share this post


Link to post

Vreau sa va multumesc pentru sfaturi, dar sa va povestesc reactiile mele cind citesc mesajele de la primul la ultimul.

Acum zic - gata imi cumpar un Vito din 2000-2001 ca dupa 3 minute deja sa fiu pe site-ul renault.

Ufff - acum se pare ca tb sa iau in calcul si Opelul - pb la marca asta este ca inca nu am gasit un site unde sa ma documentez si sa aflu totul despre cumpararea unui Opel in Romania (dotari, preturi, conditii finantare,...). Majoritatea site-urilor au informatii contradictorii (cel putin nu am gasit 2 site-uri care sa afiseze acelasi pret), fapt ce ma face sa cred ca sint mai mult dezinformat decit informat.

Sharane imi place ca masina (mi se pare potrivita ca dimensiune si destul de agila), problema este ca, intrind pe forumul VW am constatat ca nu este un model prea popular in Romania si tare nu as vrea ca in cazul unei avarii sa astept citeva saptamini pt o piesa pe motiv ca trebuie adusa din Germania, piesa nefiind tinuta pe stoc din cauza ca nu se face rulaj la ea.

Se pare ca e greu sa alegi o masina de 12000-13000 CIP.

Cred ca imi voi face o lista de prioritati a cerintelor mele si poate imi va fi mai usor sa fac alegerea optima.

• In primul rind estimez un rulaj de app 30.000 km/an - deci nu cred ca una din masinile noi - ar putea sa imi ofere surprize in cei 4-5 ani cit am de gind sa tin aceasta masina. Aici insa au o bulina neagra cele sh. Din ce am citit mai sus se pare ca si cele aduse la comanda din afara au kilometrajul masluit. Nu as vrea sa cumpar masina si sa incep sa cotizez lunar cu mii de eur la service-uri.

• as dori o masina cit mai sigura - siguranta mi se pare prioritara confortului sau altor criterii. Aici Scenic cistiga o mare bulina alba prin cele 5 stele si prin dotarile de virf in domeniul sigurantei pasive si active.

• as vrea ca masina mea sa fie destul de mare astfel incit sa incapa lejer 2 familii si bagajele lor (vorbesc de familii formate din 2 adulti si un copil) dar si sa transport marfa (piese auto) pe distante de app 300 km (nu intra in calcul marfa mai grea de 300-400 kg asa ca nu sariti sa imi propuneti o camioneta). Asta m-a facut sa ma opresc la aceste dimensiuni de masini si chiar la unele de 7-8 locuri.

• as dori un consum decent cu toate ca la rulajul estimat (30.000 km/an) nu cred ca se justifica sa platesc in plus pt o motorizare diesel economica.

• as dori cheltuieli de intretinere decente - sa nu fiu nevoit sa platesc 2000 eur la reviziile facute la fiecare 15.000 km

• nu tin neaprat sa am ABS (consider ca cei 17 ani vechime dar si experienta din cursele auto ma ajuta sa stapinesc o masina fara ajutoare electronice)

• as vrea un confort minimal ca de ex: AC nu neaparat climatronic, nu tin la geamurile electrice (mi se pare inuman sa platesc 500 eur ca sa cobor geamul printr-un buton in loc de o manivela), nu tin la oglinzi electrice/incalzite si alte optionale care cresc cu mult pretul masinii fara sa ofere un plus de confort simtitor.

• as dori ca directia sa fie asistata variabil (la Nubira ma deranja foarte tare servodirectia)

• un tempomat mi se pare util (chiar daca nu conduc sute de mii km in exterior - confortul dat de acest sistem mi se pare ca justifica cei app 200 eur cit costa el)

• nu doresc decit preechipare radio pentru ca prefer sa iau un mp3 player cu 200 eur decit sa platesc 600 eur pe un radio/cd ordinar.

 

Cred ca am descris destul de bine masina dorita. In speranta ca ea exista va rog sa ma ajutati in gasirea ei.

Multumesc anticipat tuturor colegilor de forum.

Edited by nicubarbu

Share this post


Link to post

Cum ziceam, o sa obtin o oferta coerenta de la Di-Bas pentru Meriva si promit sa ma joc un pic prin configurare. Toti actualii si viitorii posesori de Opel le-au trimis mesaje celor de la Opel.ro sa schimbe site-ul, deoarece daca te apuci si bifezi pe acolo ajungi la pret de Porsche fara sa-ti dai seama ca pui o optionala de 4 ori... Un bob zabava. Vrei Diesel sau Benzina?

Share this post


Link to post

As vrea Diesel (pt ca e mai economic) - dar tinind cont de rulajul estimat (relativ redus) nu cred ca se justifica pretul platit in plus pt un diesel. Prefer ca de diferenta de bani dintre diesel si benzin sa pun citeva optionale (securitate/confort).

Share this post


Link to post

Dumnezeule, inca un om care chiar gandeste!!! Felicitari sincere :thumbl: !!! Cunosc multi care si-au luat masini chele, dar Diesel si se mandresc cu un consum de 4-5% dar fac sub 10.000/an. Si n-ar recunoaste in ruptul capului ca au gandit prost.

 

Si eu am gandit la fel cand am hotarat motorizarea. Pentru un Diesel de putere echivalenta plateam 2000EUR in plus, si nu fac peste 15.000km/an. Si asa am gandit ca tine, e pacat de banii in plus pentru un consum redus care nu se justifica la kilometrii parcursi anual.

Share this post


Link to post

E bine sa stii ca in concernul VW (Seat, Skoda si Audi), piesele nu sunt chiar ieftine.

De ex. la motoarele TDI-PD un injector-pompa este cam 35 mil. /bucata, iar un debitmetru de aer 300 eur.

Referitor la Sharan, din cate stiu nu prea are sau a avut probleme tehnice.

Share this post


Link to post
Dumnezeule, inca un om care chiar gandeste!!! Felicitari sincere 

 

Am sustinut si eu odata acest lucru, ca daca nu mergi un anumit nr. de km pe an nu se justifica dpdv economic sa-ti alegi pe motorina.

 

Si mai este ceva de calculat, tot pt. cei care fac un nr. mic de km cu masina pe an.

Daca aduni toate cheltuielile pe care le ai cu masina, esti mai ieftin daca mergi cu taxiul si nu te doare capul.

Merita facute calculelele, cu banii care-i blochezi in masina, plus benzina, asigurari, spagi, amenzi, parcari, consumabile iarna, huse, stergatoare, taxe de pod, spalari, aditivi, etc nu-mi vin acum toate in minte. Imparti toate cheltuielile pe nr. de km cat ii parcurgi in 5 ani, cat sa zicem ca tii masina, scazi apoi pretul de vanzare, cu cat crezi ca o dai dupa 5 ani, si apoi vezi cam cat iti iese km parcurs.

Share this post


Link to post

pai asta e ca te doare capu.

taxi nu gasesti oriunde si la orice ora.

si ce te faci la drumurile la munte si la mare? eu tocmai de asta mi-am luat masina, ca sa nu ma mai chinui cu trenul, sa pot pleca/veni oricand vreau.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

La 30.000 km pe an, in 5 ani se fac 150.000 km. La un pret mediu de 1 leu nou/km =>

ca taxiul m-ar costa 150.000 RON care inseamna cam 41.000 EUR.

daca imi cumpar o masina de 15.000 eur si platesc 5 ani CASCO in total de 5000 eur, daca pun benzina de 15.000 eur (am pus o medie de 10 l/100km) si bag piese si consumabile de inca 5000 eur, sa mai zicem inca 1000 eur cheltuieli neprevazute => ca dupa 5 ani ramin cu banii pe care ii scot din revinzarea masinii (sa zicem ca min 5000 eur). Dar am independenta si libertate (stiti cit au luptat romanii pt independenta si libertate?).

Culmea este ca ationamentul cu taxiul se pare ca se justifica daca vrei sa iti cumperi o masina de 15.000 eur cu care ai de gind sa mergi doar 60.000 km (o medie de 1000 km pe luna) si asta pentru ca sint multe costuri fixe (independente de rulaj).

 

Concluzia:

aveti masini scumpe? - bagati benzina si mergeti cu ele ca altfel pierdeti bani!

cei care vor sa mearga 60.000 km/5 ani sa isi aleaga masini de max. 6000 eur (sa zicem Matiz) ca altfel chiar ca ies mai bine cu taxiul.

 

pt ticolino:

pb tribunul a luat in calcul ca mersul in concedii se face tot cu taxiul ceea ce nu e foarte deplasat. Sint dezavantaje (pierzi intimitatea din familie dar cistigi dreptul la o bere rece pe drum si dreptul de a admira peisajele)

Edited by nicubarbu

Share this post


Link to post

Ei bine, nu e chiar (numai) asa. Mai exista securitate, confort, etc, etc. Sa nu le uitam.

 

P.S. am primit oferta de Meriva cu amendamentul ca sunt preturile pe 2005 iar din toamna se va lucra cu preturile pe 2006, carenu stim daca sunt mai bune sau nu (teoretic da). Imediat apar si cu o configuratie. Eu o fac in 13.000CIP aproximativ, ca asa am inteles, e vorba de un plafon de pret CIP.

 

Gata, asa vad eu masina. Oricum e atasata si oferta. Atentie la pachete sa nu se incalece optiunile.

OPEL_MERIVA.doc

MERIVA_2005.5___01.04.2005.xls

meriva_tech.pdf

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Am citit cu atentie dotarile la Meriva , si este clar sub ce-ti ofera Scenic in varianta de baza. Scrisesem eu pe pagina precedenta...

Share this post


Link to post

In cazul asta vorbesti de alt Renault! Eu m-am uitat acum la Scenic, 1.6 16V, Pack Authentique (ca sa ne incadram in pret) si, in afara de ce-ti ofera Trip Computer-ul (ca e pompos numit de ei pe site Computer de bord aia e alta treaba!!!), zau ca e fix la fel cu ce am scris eu in document! Dar, ma rog, fanatismul orbeste deseori.

Share this post


Link to post

Si mai uite-te odata la configuratorul de pe renault.ro ! Pack Authentique iti da 6 airbag-uri , si inca cateva gadget-uri la care Opel viseaza. Si sincer acum , uite-te la ele ... este de mii de ori mai interesant Scenic-ul (exterior SI interior)

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Amin! :o fftopic:

Revenind, hai sa va povestesc ceva, din pacate adevarat: 2 buni amici ai mei si-au luat cam deodata Megane 2 Estate. Motorizari diferite, dotari maxime. Amandoi, dupa numai o luna, s-au jurat ca in viata lor nu mai cumpara masina franceza!!! Cat despre materialele folosite, pai plasticul ala de pe bord e de toata jena, deja scartzaie masina mai ceva ca Espero al meu!!! Etc, etc... Alti amici au luat pe firma Megane 2 non-sedan (fara fund). Toti au avut probleme cu nu stiu ce circuit de franare si nu stiu ce pompa care era destul de nasoala... Reparatii, chin, service... Ghiciti ce si-au jurat??? Sincer, prefer un Megane 1 decat un Megane 2. Iar chestia cu stelele EURONCAP e OK, dar nu are legatura neam cu fiabilitatea... Si, sa vedem, care au fost cele mai vandute masini SH in RO in ultimii ani? Sa fie Astra si Vectra oare? Cu peste 100.000 km la bord? :o fftopic:

 

Revenind: poate Nicu Barbu nu are timp, asa ca rog colegul fan Renault sa-i faca o prezentare cum am facut si eu, ca omul sa poata face comparatii. Mai mult, eu il pot ajuta cu un drive test amanuntit. Renault, predau legatura...

 

Later edit: tu ai citit macar 1 secunda configurarea facuta de mine????

Share this post


Link to post

Nicu Barbu ar trebuii sa-si faca timp ca totusi... este o alegere mare pentru el ..alegere care multi dintre noi si-ar dori s-o faca! Este foarte simplu www.renault.ro ! Eu am vrut sa-l ajut si sa-i spun tot ce stiu despre Scenic , pentru ca stiu masina destul de bine. Insa este decizia lui , si nu ii mai spun decat sa faca un test drive cu ea! Un test cu Meriva , unul cu Scenic , preturi asemanatoare , si decizia ii apartine!

 

PS: Eu i-am spus cu exactitate cum te simti in Scenic , tu ai mers cu Meriva sa-i spui cum e?

Share this post


Link to post

Nu, si nu e deloc relevant cum ma simt eu, ci cum se simte el la volan!

Share this post


Link to post

Eh exact asta am zis si eu !

 

Apropo , cand vine Astra H-u ? :D

Edited by AND

Share this post


Link to post

1) mie ranault imi miroase a dacia :) ) ... si in plus masinile lor sunt ieftine la achizitie dar te cocosheaza la piese dupa aia ... am mai multe exemple de pe la prieteni:

* kangoo -> in 15000 km schimbat planetare si amortizoare fatza + alte acareturi mai mici

* clio symbol nou rasturnat (shifonat mediu) -> 7200 EURO reparatia ... au facut icter cei de la casco :) ... mai bine o dadeau la dauna totala :D

* alt clio -> spart far dreapta + oglinda -> durat o luna juma' sa vina pesele (cu scandal) -> cost ucigator -> omu' a zis ca nu mai vrea sa auda de renault ...

2) nicu, daca mai poti astepta -> noul zafira cu motor 1,9 multijet de 140 calutzi ... eu asa as lua ...

Share this post


Link to post

Da, mi s-a zis si de noul Zafira (care chiar arata fain!), si parerea mea ar fi sa mai rabzi un pic sa vina noile preturi, pachete si poate chiar promotii.

Share this post


Link to post

nicu> eu zic sa iti iei un logan si raman si o gramada bani. unde mai pui ca ai parte de desgnu avangardist de la renault? o sa mergi in service`uri o sa cunosti lume noua mai tot timpu ... iti faci noi prieteni =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...