Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Fiat 600 D 1965

Recommended Posts

Asta e hobby-car-ul meu, Fiat 600D; 767cmc, 32CP

600d1d_thumb.jpg

fiat600-001_thumb.jpg

fiat600-002_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Alte poze:

fiat600-005_thumb.jpg

fiat600-006_thumb.jpg

fiat600-012_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ultimele:

fiat600-013_thumb.jpg

fiat600-015_thumb.jpg

fiat600-018_thumb.jpg

Share this post


Link to post

flexule incapi acolo? :lol:

parca tico e salupa :lol:

Share this post


Link to post

Ntz! "Topolino" este primul din seria de mini-uri Fiat, fabricat incepind cu deceniul 4 al secolului trecut (cum suna!); a fost lansat sub numele de Fiat 500; in anii '50 s-a lansat "nuove 500", foarte asemanator cu asta al meu, dar mai mic, cu motor in 2 cilindri; in acel moment Topolino a devenit "vechio 500"; Fiat 600 a aparut la inceputul anilor '60, ca o evolutie a lui Fiat 500, cu motor in 4 cilindri, la inceput de 595cmc, 27CP (seriile A, B, C), apoi incepind cu seria D cu motor de 767cmc, 32CP.

 

Uitati niste poze cu 500, ca sa observati diferentele:

50s1_thumb.jpg

500trans_thumb.jpg

f500_06_t_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asta-i maşina lu' Vlad Muşatescu ... pentru cine ştie - "Bombiţa", hehe ...

Share this post


Link to post
flexule incapi acolo? :lol:  

parca tico e salupa :lol:

 

Hehehe! masina asta e din acelea mai mari pe dinauntru decit pe dinafara! incap, si inca foarte bine, pozitia la volan e foarte misto, joasa ... in fata e cam ca Tico, in spate Dumnezeu cu mila ...

Share this post


Link to post
Asta-i maşina lu' Vlad Muşatescu ... pentru cine ştie - "Bombiţa", hehe ...

 

Pai din cartile lui m-am molipsit ... cind mi s-a oferit ocazia, am facut pe dracu-n patru sa-l iau ... a costat 200$, reparatiile si piesele de schimb (noi si vechi) au costat pina acum inca 1000$ (din 1996).

Share this post


Link to post

Imi place simplitatea lui.Pentru anii la care a fost construit mi se pare simplu si eficace.Asa ceva sau iubesti sau urasti.Sut de admirat strainii pentru ce au reusit sa faca si cu cata fiabilitate.

Share this post


Link to post

Flex, da' de "GARGARITA" îti mai aduci aminte? Era prin '65-69' când în România circulau pe lânga renumitele Alfa Romeo si 2 masini pentru români: gargarita si broscuta (Wolkswagen-ul nu mai stiu care numar). In rest, Volga, Volga, Volga...

fiat_850__1__thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ei, 850 e limuzina pe linga asta al meu; are guri de ventilatie din exterior, are calorifer, rezervorul de benzina e sub bancheta din spate, deci are si portbagaj cumsecade, e mai mare ... dar ca sa umbli la motor demontezi jumatate din partea din spate, plus ca trebuie sa fi fachir cind alimentezi, sa nu scapi benzina pe motorul fierbinte.

 

Despre simplitate: masinile astea sint mama simplitatii, toate comenzile sint cu actionari dintre cele mai bazice, exista o logica impecabila in fiecare detaliu, nu ai cum sa gresesti vreun montaj ... o planetara am schimbat-o in 30 de minute, electromotorul se da jos in 5 minute, pompa de apa si dinamul in 20 de minute ... o placere sa lucrezi la ea.

 

Detaliu: fiecare surub cu cap hexagonal de pe masina este stantat cu logo-ul FIAT si are inscrise diametrul filetului si clasa de duritate ... cind le-am vazut, am ramas masca ...

Share this post


Link to post

Flex, all I can say is "RESPECT"!

super mishto hobby ai.

visul meu ar fi sa imi fac reno'u asha cum era cand era fata mare.. tinichigerie-vopsitorie, bibilit shi verificat totul pe la mecanica, fire, etc...

numai ca renatta nu e mama simplitatzii asha cum e fiatutzul tau... :(

shi nici timp nu am.. :aoleo:

Share this post


Link to post

Da, cred ca m-am orientat bine ... la o masina mai complicata mi-as fi prins urechile, la asta am curaj sa ma bag peste tot; am microbul surubaritului, asa ca nu stiu ce as fi facut fara ea :wink: ... oricum, daca nu era Fiat 600, ar fi fost Trabant 601, dar tot ar fi fost ceva ... inca ma bate gindul la un Trabi in noptile mele ingindurate :oops:

Share this post


Link to post

Foarte misto Felix, super hobby ai... da' io in locu' tau il faceam decapotabil! :)

Share this post


Link to post
da' io in locu' tau il faceam decapotabil! :)

 

 

: NFS-ule dupa ce ca tu ai gaurit bordul matizului hi hi hi acu ' te iei si de masina omului :)  

 

 

 

Flex in starea in care e dupa ce ai bagat bani in reparatii , cit ar costa o batrinica d'asta ?

Share this post


Link to post

Aceasta masina nu se poate vinde la un om de rind, pentru utilizare zilnica, pentru mai mult de 20.000.000ROL (mai am piese pentru aproape inca o masina); pentru colectionari, e altceva, am primit o oferta de 2500E; ma despart de ea pentru 3000E ... dar intii as vrea sa ajung cu ea la poarta fabricii din Torino, sa vada 'talienii ce masini bune faceau odata ... trebuie sa ma agit pentru sponsorizare ...

Share this post


Link to post

Haide si pe cand te vedem cu el :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Pentru o gargaritza din-asta Quattroruote mi-as da salupa, fara gluma...

Share this post


Link to post

Si genunchii unde ii pui?

Share this post


Link to post

Pai nu ca am impresia ca masina asta se conduce cu genunchii, pui volanul intre ei si da-i bice...

Share this post


Link to post

Sa vedem la ce preturi l-or scoate ... daca si cind l-or scoate ... o declinare Abarth la masina asta mi-ar veni manusa ...

Share this post


Link to post

flex, m'au rupt jentile tale de pe matiz...

shi asha curate (ca shi matizul dealtfel..) aratau gigea!

ce model sunt? &..how much?? :roll:

Share this post


Link to post
as vrea sa ajung cu ea la poarta fabricii din Torino, sa vada 'talienii ce masini bune faceau odata ... trebuie sa ma agit pentru sponsorizare ...

Mai ai voie sa iesi afara cu ea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...