Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Multam raresh20 pentru interventie!

 

Multumesc pentru sfaturi si celorlalti. Fuji-ul l-am comandat deja + card 4GB Class 6 si husa.

Share this post


Link to post

Si eu l-am laut din magazin plus card de 8 gb :D

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am nevoie de sfaturile voastre.

Asadar, vreau sa imi cumpar un aparat foto de 3-400 USD.Il pot cumpara din SUA(Amazon sau daca stiti voi alt magazin online nu va sfiiti sa recomandati).

 

In ccea ce priveste "pretentiile" acestea sunt:

 

-calitatea pozelor cat mai buna cu putinta;

-tipul aparatului:compact sau un bridge cat mai usor;

-poze cel putin decente pe timp de noapte(si nu ma refer la modul Auto);

-zoom cat mai bun;

-eventual stabilizare a imaginii;

-posibilitati cat mai multe de efectuare a reglajelor manual;

 

Sper ca nu ma aberez prea tare cu setul de pretentii si sunt convins ca aparatul pe care il voi lua va fi un compromis intre ele. Dar, sper sa fie un compromis cat mai in avantajul meu. :rolleyes:

 

Multumesc anticipat.

 

L.E. Ce ziceti de asta?

Edited by bella

Share this post


Link to post

Am Canon G9 de 3 ani, tot cumparat din state si sunt foarte multumit de el. Desi mi-am cumparat un dslr entry level Canon 450d, consider G9 ca prima optiune pentru concediu.

post-2099-085290800 1294692386_thumb.jpg

post-2099-037621200 1294692595_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Multumesc vanatorule.

 

Sa inteleg ca nu il are nimeni in proprietate sau nu s-a jucat nimeni cu el...

Share this post


Link to post

m-am jucat si eu un concediu cu un G10.

Concluzia (nu vreau sa supar pe nimeni) - prea slab pentru banii dati. Are o carca de optiuni, setari manuale, etc, pare fain la utilizare, insa rezultatul este la nivel de sapuniera. Purple fringing nepermis de mult (la nivel de S5is) culori decente, dar atat...

Iar viefinderul "optic" este o gluma proasta.

Este un compact scump, si doar atat.

 

 

Un dslr entry level (la aceiasi bani) este incomparabil mai bun. Doar ca e mai mare si mai incomod. Dar nu injuri cand descarci pozele.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Multumesc si pentru aceasta parere. :rolleyes:

Eu oriunde am citit si chiar am citit review-uri despre G12 nu am gasit pareri negative despre calitatea pozelor dar, mai ma documentez.

 

Astept in continuare pareri.

Apropos, nu vreau un DSLR entry deoarece nu vreau sa car dupa mine obiective, genti, etc.

Share this post


Link to post

Uite-acia review de G11. Si concluziile sunt cam aceleasi de pe la G9 incoace. Ma indoiesc sa fi imbunatatit ceva daca de atatea generatii de G-uri tot asa fac.

http://www.dpreview.com/reviews/canong11/page20.asp

 

Un D5000 cu 18-105 iti va fi arhisuficient. Ca si dslr entrylevel. Rezultatul este incomparabil.

Sau daca ti se pare prea scump obiectivul asta, 18-55-ul e mai ieftin, dar nu are atata "zoom" e ceva mai slab, dar net peste orice sapuniera.

Share this post


Link to post

Se da urmatorul aparat foto: Canon Powershot SX210 IS

Se da si o poza cu respectivul aparat.

Se mai da un aparat: Canon Ixus 30 , pe care il posed din noiembrie 2005 si cu care am facut poze prin toata Europa.

Se da o poza facuta si cu el, in aceleasi conditii, acelasi obiect.

Setarile sunt pe auto la ambele, superfine, rezolutie maxima, tot ce vrei.

 

Spuneti-mi si mie de ce poza Powershot-ului e asa de infecta?

Intr-adevar, a trebuit sa dau resize la poze ca sa se incadreze in dimensiunea de 1 mb, insa eu zic ca ar trebui sa fie o diferenta dintre un aparat din 2005 cu 3.2 megapixeli si un aparat din 2010 cu, hmm...14 megapixeli, ce a costat vreo 300 de euro.

Ce pot sa-i fac?

post-79-002167800 1298646288_thumb.jpg

post-79-002403400 1298646293_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poate e mai pretentios la setari. Mai joaca-te cu el, poate ii dai de cap.

Share this post


Link to post

Pai ai pus iso 400 si timp de expunere de 4 ori mai mare la power shot, de aia. La 1/15s e si miscata din cate mi se pare mie. La ixus cred ca erai pe auto.

Share this post


Link to post

Pai eram pe auto la ambele, ca eu sunt de parere ca aparatele sunt mai destepte ca mine si stiu singure ce setari sa faca.

De curiozitate, ce setari sa incerc sa iasa poza buna? ...ca sa zic ca nu e contrafacut aparatul sau mai stiu eu ce.

 

Nu mai zic ce mizerii de poze scoate noaptea, vechiul meu Nokia N73 (care era totusi un telefon, nu aparat foto), scotea poze noaptea mult mai bune decar ambele aparate foto.

 

Sa caut vreun update de firmware?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Tocmai ca nu. Aparatele foto sunt mai bune sau mai rele dar aproape la fel de proaste :)

Blitzul incorporat de asemenea este suficient de prost la orice aparat cu asa ceva, pentru ca lumina nu poate fi directionata.

Daca e lumina destula aparatul poate alege mai usor ce setari de iso, timp de expunere, diafragma si balans de culoare sa faca, iar distanta focala evident tine de distanta de la care tragi. Pe lumina proasta, pe auto, el incearca sa mareasca iso, sa deschida diafragma si scurteze timpul de expunere pentru a nu iesi poza miscata, deci compromisa total.

 

La compacte in general nu ai ce cauta cu iso mai mare decat 200, recomandarea mea e sa folosesti macar moduri semiautomate (prioritate de timp sau prioritate de diafragma) dar cel mai bine e sa inveti sa tragi pe manual.

Setarile de seara depind de ceea ce vrei sa faci, daca ai un cadru strans (un portret de exemplu) poti deschide diafragma (f mic), daca vrei un peisaj esti obligat sa ai o adancime de camp mai mare deci o diafragma mai inchisa(f mare) si apoi expunerea ca timp si iso le calculezi functie de diafragma. Vezi ca s-a scris si pe topicul de fotografie despre asta, intreba undeva careva ce setari sa faca pt a prinde luna, mai erau si altele,

si pe net e plin de explicatii cu privire la fotografia de noapte.

 

Daca vrei sa faci poze bune eu zic sa citesti despre conceptele de mai sus, sa intelegi relatiile dintre ele in expunere si sa treci la teste, pentru a vedea exact ce faci cu camera pe care o ai, sunt foarte multe tutoriale pe net pentru incepatori si semi-incepatori.

http://www.webdesignbox.ro/parametrii-unei-fotografii

http://www.foto-magazin.ro/foto-tehnica_open.php?art=ftm20/archives/2006/06/fotografia_de_n.html

 

De asemenea vezi ca softpedia are o arie intreaga pentru foto, organizata, scrisa si moderata excelent,

probabil unul dintre cele mai profi (sub)forumuri existente.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu stiu ca sunt 1000 de feluri in care poti sa reglezi un aparat in asa fel incat sa scoata o poza perfecta. Problema mea e ca eu nu sunt profesionist, nu fac fotografii pentru reviste sau afise publicitare, ci doar fac poze pe unde ajung pe lumea asta, ca e zi, ca e noapte, etc si nu imi place sa stau sa-l reglez pt fiecare poza. Setarile perfecte pentru o poza pot fi dezastruase pentru urmatoarea, din lipsa de lumina, tremurat al mainii, etc, de aceea prefer eu modul auto.

Cu Ixusul, atata timp cat nu faceam poze prin geam (da ieseau si alea daca lipeam obiectivul de geam), sau sa fac poze noaptea (aici trebuia trepied), ieseau 95% din poze foarte bune. Vreau acelasi lucru si cu Powershot-ul. Pana acum, singurul punct in plus al powershot-ului e faptul ca are zoom de 14x si ca poate face poze in format wide, in rest, parca fac poze cu telefonul, in conditiile in care ma asteptam de la el sa rezolve problemele Ixusului (care e saracu depasit, asta e).

 

In fine, am sa il mai gadil putin cu setarile sa vad daca ajung la vreun rezultat.

Share this post


Link to post

Inteleg ce vrei tu, eu zic prima data sa citesti manualul, explica bine acolo notiunile de baza si ce setari sa faci pentru diferite situatii primare.

Problema ta e la toate camerele astea cu multi megapixeli si senzori minusculi (1/2.5-inch la 210 si 1/ 2.3in la ixus).

De 4 ori mai multi megapixeli pe aproape acelas senzor.. marketingul sa traiasca :) Incearca sa o folosesti la rezolutie mai mica, vezi ce iese.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Spuneti-mi si mie de ce poza Powershot-ului e asa de infecta?

Ce pot sa-i fac?

 

Laurentiu tocmai rezolutia te-a dezamagit. Densitatea de pixeli pe unitatea de suprafata este foarte mare la Powershot , datorita dimensiunii relativ mici a senzorului. Dimensiuni mici impuse si de zoom-ul generos. In cazul aglomerarii pixelilor factorul de zgomot se amplifica, fata de un Canon G9 sau un Dslr. Nu putini sunt aceia care aleg camera dupa factorul de zoom optic in detrimentul unui senzor mai mare si mai performant si se confrunta cu zgomotul din poze cu o face si Laurentiu.

Mai trebuie de stiut ca tot ce trece de 3X va fi sensibil afectat de distorsiunile curentilor de aer.

Laurentiu as mai pune in ecuatie diafragma prea deschisa 3,1 care reduce profunzimea si gradul de delaliere a imaginii.

Acesta camera se adreseaza preponderent fotografiilor in exterior in conditii de iluminare mai mult decat decente.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Eu stiu ca sunt 1000 de feluri in care poti sa reglezi un aparat in asa fel incat sa scoata o poza perfecta.

Asta insemna ca nu conteaza reglajele, in orice 1000 combinatii rezulta o poza perfecta. Daca tai cei trei de zero din coada, reglaj unic, esti cel mai aproape de adevar.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mda, am setat aparatul pe manual, ISO 80 (ca mai jos nu se poate), si s-a vazut diferenta. Boul seta ISO pe la 640 cand era pe auto, de asta ieseau pozele de parca erau facute cu webcamu'.

Am sa incerc sa fac si niste poze noaptea, dar sa se mai incalzeasca afara.

Si eventual sa vad daca nu gasesc vreun update de firmware care sa corecteze eroarea asta.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

la dimensiunea senzorului de la powershoturi - mergi pe modul P, cu iso maxim 200 - si mai lucrezi din compensarea expunerii. Si poti sa lucrezi si asupra WB-ului, ceea ce pe auto nu se poate.

Noaptea din pacate - iti trebuie musai suport fix sau trepied. Iso nu il poti mari, devine infecta imaginea, si la timpi de expunere sub 1/10 nu poti face poze din mana, cu toata sytablizarea.

Share this post


Link to post

Din noua generatie de sapuniere celebre, Canon fireste > :) , postez cateva imagini realizate cu super modelul A3150 IS care valoreaza 395 lei la DOMO.

 

DOMO Canon A3150 IS

post-2099-0-43726000-1310131164_thumb.jpg

post-2099-0-48252000-1310131173_thumb.jpg

post-2099-0-54271600-1310131181_thumb.jpg

post-2099-0-40357500-1310131199_thumb.jpg

post-2099-0-78817400-1310131215_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, se apropie de un iphone :) )

Share this post


Link to post

Oricand o sapuniera va depasi un iphone :banana:

Share this post


Link to post

Eu cred ca "savonierele" vor disparea.

 

 

Share this post


Link to post

Piata confirma ipotezele tale: au crescut vanzarile la DSLR si la aifoane si sunt in scadere la sapuniere.

Share this post


Link to post

Piata au orientat-o producatorii, au scos DSLR-uri lite, mai umane, mai ieftine (entry level).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...