Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Tico-jante aliaj

Recommended Posts

Ai incercat la o vulcanizare mare? Vad ca esti din Ploiesti, in Bucuresti cred ca stiam unde sa te trimit.. acolo n-am habar. Iarasi nu stiu daca iti trebuie inele de centrare, ar trebui sa fie pe aici care au pus asa ceva pe tico, si iti pot spune exact. Frumoase, bravo, sper sa te bucuri de ele cat mai repede.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Ai incercat la o vulcanizare mare? Vad ca esti din Ploiesti, in Bucuresti cred ca stiam unde sa te trimit.. acolo n-am habar. Iarasi nu stiu daca iti trebuie inele de centrare, ar trebui sa fie pe aici care au pus asa ceva pe tico, si iti pot spune exact. Frumoase, bravo, sper sa te bucuri de ele cat mai repede.

Salut,inelele de cetrare...hmmm,ma cam indoiesc de ele,si asta pentru ca pe spate nu au loc unde sa intre,repet pe spate pe fata nu stiu.

Multumesc

Sper sa imi zica cineva care are/a avut pe Tico jante de 13"

Share this post


Link to post

La tico nu exista inele de centrare, pt ca nu ai pe ce sa le pui, portfuzeta este flat... Eu nu am folosit decat piulitele si au fost suficiente.. piulitele eu le-am facut pe comanda, dupa cele de matiz, dar cu filet de tico (mai mic...).

Share this post


Link to post
Ai incercat la o vulcanizare mare? Vad ca esti din Ploiesti, in Bucuresti cred ca stiam unde sa te trimit.. acolo n-am habar. Iarasi nu stiu daca iti trebuie inele de centrare, ar trebui sa fie pe aici care au pus asa ceva pe tico, si iti pot spune exact. Frumoase, bravo, sper sa te bucuri de ele cat mai repede.

 

 

Salut, zi-mi unde ai putea sa ma trimiti in Bucuresti,te rog.

Share this post


Link to post
Salut, zi-mi unde ai putea sa ma trimiti in Bucuresti,te rog.

ce parere aveti de asta?

 

 

ce parere aveti de asta?

 

Sau de asta?

post-6020-1200131901_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poza cam neclara ! Daca sunt pe 13 este OK !

Share this post


Link to post

Nu gasesc pe nici unde piulite :( la strungar nu prea as vrea sa imi fac ca totusi e vorba de niste piulite de la prezoane,nu de la orice surub...

Share this post


Link to post
Poza cam neclara ! Daca sunt pe 13 este OK !

sunt pe 13 intr-adevar

 

am umblat 2 ani sa le gasesc

 

Nu gasesc pe nici unde piulite :( la strungar nu prea as vrea sa imi fac ca totusi e vorba de niste piulite de la prezoane,nu de la orice surub...

[/quot

 

Sunt cumparate cu tot cu jante din Austria...asa ca...tre sa mergi la Viena sa le iei.

Share this post


Link to post

Pfaa,foarte naspa frate...pt Tico nu se gaseste mai nimic after market...

stiti dimesniunile,pastu etc. de la piulitele de tico?

Share this post


Link to post
Pfaa,foarte naspa frate...pt Tico nu se gaseste mai nimic after market...

stiti dimesniunile,pastu etc. de la piulitele de tico?

 

te duci frumos la strungar si`ti faci piulite .. n`ai de ce sa`ti faci griji ca doar nu`s facute din plastelina si nici nu cred ca mergi cu 200 km cu tico ... sa le stapanesti sanatos

P.S.: n`am stiut ca`s diferite piulitele de matiz si alea de tico .. greseala mea :wallbanger:

sa`mi trimiti si mie poze cu ele pe masina ;)

Share this post


Link to post

Miercuri am jantele pe masina cu tot cu piulitele necesare.

Share this post


Link to post
te duci frumos la strungar si`ti faci piulite .. n`ai de ce sa`ti faci griji ca doar nu`s facute din plastelina si nici nu cred ca mergi cu 200 km cu tico ... sa le stapanesti sanatos

P.S.: n`am stiut ca`s diferite piulitele de matiz si alea de tico .. greseala mea :wallbanger:

sa`mi trimiti si mie poze cu ele pe masina ;)

Uite poze cu ele pe masina

post-12683-1200594148_thumb.jpg

post-12683-1200594154_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Cobra: presupun ca la strungar le-ai facut, ti-am zis ca n-ai de ce sa te feresti :) o singura problema s-ar putea sa intampini, si anume ca filetul se macina efectiv de la infiletat-desfiletat...filetul de pe piulite, ma refer, si asta se intampla daca nu sunt calite corespunzator. La mine asta s-a intamplat, nu scapa sau altceva, dar mai gasesc cate un firicel metalic care se desprinde de pe filet :o motiv pentru care imi voi comanda alt set.

PS: le-am desfiletat/infiletat de cel putin treizeci de ori, fara exagerare!

PS2: despre inele de centrare nici nu poate fi vorba, cum a zis si Tico_RS, fuzetele si tamburii sunt flat. Pe centrul lor nu exista nimic denivelat.

 

Ca tot suntem la sectiunea "jante pe Tico", pun si eu poze cu noua achizitie: un set de jante TSW Apex pe 16 inci, 4x114,3, 7J, au si offset dar nu stiu cat de mare. Jantele mele albe pe 15 vor ajunge pe un alt Tico.

Pentru jantele pe 16" am comandat (si urmeaza sa primesc) un set de cauciucuri dimensiunea 215/35/R16, care au aproximativ acelasi diametru total cu gumele 195/45/R15 de pe jantele albe :-> :

post-1649-1201323615_thumb.jpg

post-1649-1201323666_thumb.jpg

post-1649-1201323713_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca nu mai ai vindecare?

Share this post


Link to post

Io nici pe Fabia n-am curaj sa pun de 16 :rolleyes: N-o sa-ti manance directia de vie?

Nu pui si tu niste poze la Masina Mea? Vad pe-acolo niste tablaraie modificata...sa vede si ochii mei :-B

Edited by andrei_ics_ics_el

Share this post


Link to post
Io nici pe Fabia n-am curaj sa pun de 16 :rolleyes: N-o sa-ti manance directia de vie?

Nu pui si tu niste poze la Masina Mea? Vad pe-acolo niste tablaraie modificata...sa vede si ochii mei :-B

Cu directia am mai zis, nu o mai tin prea mult pe cea de Tico...

Tablaraia modificata e de fapt fibra de sticla (as fi vrut eu sa fie de tabla tot....)

Poze am pus, am un topic cu masina: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...t=0&start=0

 

@Tico_RS: cam asa e, am vrut sa pun cea mai mare marime posibila pe Tico (nu stiam ca exista gume 215/35/R16, ca mi-as fi pus de prima data 16").

Share this post


Link to post

@grimreaper Ti-am vazut topicul, ai muncit mult, dar si rezultatele sunt pe masura. In fata mi se pare ca seamana leit cu Nissanul Skyline. Ceva deosebit pentru sufletul tau, nu am vazut nimic asemanator, nici macar pe net. Felicitari!

Ca sa fim iarasi ontopic, tari de tot jantele...sa le stapanesti cu placere. E bestial modelul.

Share this post


Link to post
@grimreaper Ti-am vazut topicul, ai muncit mult, dar si rezultatele sunt pe masura. In fata mi se pare ca seamana leit cu Nissanul Skyline. Ceva deosebit pentru sufletul tau, nu am vazut nimic asemanator, nici macar pe net. Felicitari!

Ca sa fim iarasi ontopic, tari de tot jantele...sa le stapanesti cu placere. E bestial modelul.

 

Multumesc, ma bucur ca-ti place cum a iesit! Bara fata e "copiata" dupa cea de Skyline, in sensul ca e facuta dupa poza cu Skyline...mi-a placut foarte mult modelul. Bara spate este "copiata" de asemenea dupa altceva, si anume kitul VeilSide pentru Toyota Celica. Restul, adica pragurile, capota si evazarile laterale, sunt facute dupa desen, nu mai exista pe alte masini. Si bineinteles, cam tot ce e pe Tico nu mai exista pe alt Tico (deocamdata).

Back on topic: jantele vor arata bine pe masina, dar daca facem abstractie de actualele discuri de frana, care arata ca o moneda de 0,5 RON intr-o galeata :) )

Share this post


Link to post

Salutare lume...am si eu o mica curiozitate, si anume se poate pune pe tico jenti de 13 cu gume 175/55/13?????si a doua curiozitate, cat de greu gasesc jenti pe 13????

Share this post


Link to post

155 intra ,165 poate iar 175 sigur freaca in spate de arcuri . Acum depinde de off-setul jentii ! Chiar si 155 poate sa frece de aripi in spate la sarcini mai mari ,dar cum am spus mai inainte depinde de off-set !

Share this post


Link to post

Merci mult ToPser,o sa-ti urmez sfatul si sigur optez pentru 155,dar problema este daca o sa gasesc jenti pe 13 ,eu sper ca da :) !O seara buna

Share this post


Link to post

Salut, ce jante ti-ai pus pe masina si ce distanta ai la prezoane?? Cumba 4x114,3 ?

 

Merci

Share this post


Link to post

Salut! A avut cineva probleme cu politia din cauza jantelor de 13" pe tico?

Share this post


Link to post

Stie cineva..daca se gasesc prin Iasi jenti pe 12" pt ticozaur...?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...