Jump to content
Sign in to follow this  
alexdiaconu

Kalos 4 Usi Full, Sau Cielo Executive Gpl ?

Recommended Posts

Buna,

 

Vreau sa-mi schimb si eu Dacia, din motive usor de inteles...

Tot caut variante convenabile, fiindca totusi, nu ma dau banii afara din casa; sunt pe undeva pe la mijloc...

In sfarsit, dupa lungi investigatii pe internet si pe la dealerii locali (Iasi), m-am oprit la 2 optiuni:

- 1. Kalos 1.4i 94 CP (H4XB55C) - pret CIP=8150E (cu taxe si TVA ~ 12.400 E)

- 2. Daewoo Executive GPL - pret cu taxe si TVA ~ 9500 E

Asta, avand in vedere: pretul, confortul, siguranta, valoarea ratei lunare (cu 25% avans) si nu in ultimul rand, costul de exploatare, deoarece o folosesc cel mai mult in conditii de oras.

Voi, ce ma sfatuiti?

De asemenea, ce credeti ca este mai convenabil - leasing, credit, plata integrala cu imprumut bancar (ex.: BRD - "Expreso Dublu")?

 

Multumesc,

Alex

Share this post


Link to post

Ce legătură are asta cu Tuningul ? se mută la Diverse.

Share this post


Link to post

Pentru Kalos - obligatoriu leasing, pentru Cielo merge orice...Intre cele doua mergi pe Kalos, este peste Cielo la absolut orice capitol dar si la pret!

Share this post


Link to post

Eu in locul tau mi-as lua Cielo pe gaz. Este mai mare, este pe gaz, cred ca este mai confortabil si sunt absolut sigur ca este mai sigur chiar daca nu are airbag-uri.

Share this post


Link to post
sunt absolut sigur ca este mai sigur chiar daca nu are airbag-uri.

Cum poate fi un cielo care a fost proiectat in anii 80-90 cand preocuparea pentru siguranta era la inceput de drum si acum dotata si cu o butelie de gaz exploziv mai sigur decat un Kalos cu 4 airbaguri, structura conceputa sa reziste la deformare, ABS etc, nu stiu, pe mine ma depaseste... :mda:

Share this post


Link to post

Mai mare Cielo decat Kalos? Glumesti, inseamna ca nu ai stat intr-un Kalos...

Mai sigur decat Kalos? gluma sinistra...

 

Eu cred ca de fapt tu ai postat asa,sa fie, nu? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Buna, alexdiaconu! Stau si ma întreb: vad ca ai Dacie, de ce nu vrei maen sa-ti iei Logan? Te coafeaza foarte bine, si la pret si la optiuni! Nu vezi ca asta este tendinta generala?

Daca as fi în locul tau, între Kalos si Logan as alege masina. Adica Kalos-ul! Si neaparat în leasing, ca sa nu platesc toate taxele vamale. Si nici nu se duce la 12.400 de euroi ci se duce pe la 10.500-11.000.

Share this post


Link to post

Probabil ca B 68 VLD se referea la portbagaj care este mai mare la Cielo cu vreo 135l. Se compenseaza intr-un fel prin faptul ca la Kalos ai bancheta rabatabila (nu stiu totusi daca nu cumva o are si Cielo).

Mai comfortabil nu stiu care este pentru ca nu am avat Cielo. Cred totusi ca e mai ergonomic ca post de condus Kalos.

In privinta sigurantei, nu exista dubii, cel putin in ceea ce ma priveste.

GPL-ul da un avantaj clar Cieloului. De montat pe Kalos este greu, riscant si scump deci...

 

Bafta la alegere.

Share this post


Link to post

Pai e o alegere grea si cred ca ar trebui sa ne dai ceva amanunte... Cam cat mergi pe an, daca ai familie numeroasa care pleaca in concedii cu multe bagaje, cat de mult calatoresti plus ca bugetele pt. cele 2 sunt cam diferite...

 

Nu vreau sa jignesc posesorii de Kalos, dar sa stiti ca Cielo mi-s-a parut mai confortabil, am mers peste 100 000 de km cu ea si m-am simtit mai bine decat in Kalos, chiar daca nu i se regla volanul pe inaltime, acum depinde de conformatia fizica a fiecaruia...

 

Ai vazut impresiile despre Kalos la sectiunea KLES ? Atunci, sa pui in balanta si consumul lui Kalos si consumul de GPL (daca il stii) al lui cielo, mai ales daca mergi mai mult urban...

 

Vrei masina mai moderna si dotata sau una de conceptie mai veche insa cu loc mai mare pt. bagaje si intretinere ceva mai ieftina (la ora actuala, nu stiu in viitor), eventual si costuri legate de gpl mai mici... ? ?

 

Plata: la Kalos leasing, la Cielo banii jos (daca ii ai pe toti).

 

Cam asta ar fi. Succes !

Share this post


Link to post

Am avut Cielo, acum am Kalos. Am fost multumit si de Cielo, sunt multumit si de Kalos. Dar, la ora actuala, alegerea clara este Kalos. Argumentele in favoarea acestei alegeri sunt urmatoarele:

- motor superior la Kalos;

- tinuta de drum mai buna la Kalos;

- dotari de siguranta si frane mult mai bune la Kalos;

- spatiu interior mai mare; portbagajul este mai mic la Kalos dar pentru nevoi normale este suficient, si in plus bancheta spate este rabatabila (la Cielo nu este);

- finisare interioara mult mai buna la Kalos;

- aspect exterior: si Cielo arata bine, dar Kalosul arata superb (parerea mea) :thumbl: ;

- si or mai fi si altele dar nu mi le amintesc acum.

Argumentele in favoarea Cielo sunt doar legate de costuri (atat pretul de achizitie cat si costurile de intretinere).

Parerea mea este ca daca iti permiti ia Kalos.

Share this post


Link to post

Si eu am avut Cielo ( koreean ) si acum am Kalos , de altfel f multi care au avut Cielo au achizitionat ca urmatoare masina Kalos.

Parerea mea , Kalosul este peste Cielo la toate capitolele mai putin la vant lateral situatie in care Cieloul parca era un pic mai stabil.

Kalosul este mult mai confortabil decat Cieloul , spatiu interior mai mare , consum un pic mai mic , putere mai mare ( desi nici cu cieloul nu-mi era rusine), sistem audio mai bun la Kalos si altele.

Deci , eu cred , Kalosul este peste Cielo!

Parerea mea "care este"!

Share this post


Link to post

Kalos este nepotul lui Cielo. (Cielo->Lanos->Kalos).

Deci ca sa-ti dau un exemplu, intre SuperNova si Logan tu ce ai alege?

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Cielo e facut in Romania.

 

Bineinteles ca e diferenta de pret, dar daca iti permiti Kalos, ia-l.

Share this post


Link to post
Deci ca sa-ti dau un exemplu, intre SuperNova si Logan tu ce ai alege?

 

 

:banana: super novaaaaaa :P

Share this post


Link to post

De unde suberb Kalos mah fratzilor?!?! Roti mici foarte ingusta..total aiurea..mai pui si niste plastic lateral pe portieri..SUPERb =)) ..da hai sa nu fiu chiar carcotas sa se supere posesorii de kalos..are botul dragutz :D . NU zic, o fi mai evoluat ca Cielo din multe puncte de vedere dar pretul este mult prea mare!..asta e clar. Fapt datorat de taxele astea MARI! Acuma dupa buzunar..si daca consideri ca se merita diferenta de pret intre cele doua..si mai vezi si tu la 12 de euroi ca mai sunt masini ! BAFTA

Share this post


Link to post

Pai nu stiu ce sa zic...rotile la Kalos sunt mai mari decat alea de Cielo (eu aveam pe Cielo 175/70R13 din fabrica, Kalos 185/60/R14), Kalos este mai lat decat Cielo (1670 Kalos fata de 1662 Cielo)...in rest la plastice chiar nu are rost sa comentezi ca la ce plastic e pe Cielo...

 

Pretul este intr-adevar prea mare daca te apuci si o cumperi cu banii jos...Dar toata lumea a specificat ca trebuie leasing...dar s-a mai discutat asta de un milion de ori.. :spumelagura:

Edited by arp

Share this post


Link to post

Asta ma gandeam si eu : roti inguste?

La cielo am avut 175R13cu 70 si la Kalos am 185 R14cu 60!!!!!!!!!!!deci clar mai late la Kalos

Ideea e ca una e Koreeana , cu caliatatea de rigoare aaa si facuta cu americanii iar alta e romaneasca cu calitatea de rigoare.

Daca ar mai fi fost cielo koreean poate mai avea sens sa discutam , dar asa...

Share this post


Link to post

Eu compar Kalos-ul cu Cielo editia 1996, care era facut cu piese coreene si asamblarea era foarte buna...Daca aveam vreun dubiu ca Cielo este la vreun capitol peste Kalos, nu-l vindeam ca sa-mi iau Kalos! Si nu m-am inselat!

Share this post


Link to post

Am condus, acum cativa ani buni, multe mii de kilometri (mai ales in strainatate) un Cielo iar acum am un Kalos care, tocmai, a trecut de 20000 km.

Dupa aceste experiente votez, categoric, cu cel de-al doilea.

Dupa parerea mea tinuta de drum si franele sunt net superioare la Kalos.

Eu cred ca daca adaugam la cele de mai sus si dotarile suplimentare ale Kalos-ului (airbag-uri, ABS, sistem audio, etc) diferenta de pret este mai mult decat justificata.

Share this post


Link to post

Eu te-as sfatuii in primul rand sa uiti de Cielo Executive :) ) . In al doilea rand sa te mai gandesti la ceea ce vrei. Esti dispus sa dai 12.000 euro pe un Kalos? Daca ai banii cash , nu uita ca gasesti usor Octavia 1.9 TDI cu 15.000km la bord , inca in garantie , la pretul asta! Daca singura solutie sunt ratele/leasing , intereseaza-te cu cat mai mult ai platii pt un Lacetti :thumbl:

Share this post


Link to post

Vai AND, iar incepi cu sfaturile sh? Omul vrea o comparatie intre Cielo si Kalos, lasa avioanele de Octavia sau nu mai stiu eu ce. Daca tot ai astfel de sfaturi de ce nu le aplici pt tine? Tu ti-ai luat Dacie nu? :-W

 

PS: Schimba auto de la profil ca induci lumea in eroare :tongue: .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

"Daca singura solutie sunt ratele/leasing , intereseaza-te cu cat mai mult ai platii pt un Lacetti "

 

Sau, de ce nu, pentru Evanda !

Share this post


Link to post

ok, se pare ca uneori este nevoie de ciocan sa le bagi unora informatia in cap. KALOS SE CUMPARA IN LEASING. doar asa. si, astfel, nu costa 12kE.

 

alexdiaconu du-te sa cauti octavia sau orice masina pe care o recomanda AND. e singura solutie sa iti iei Logan si sa fii mandru de el.

Share this post


Link to post

deci ... ca posesor de cielo executive pot sa zic care sunt avantajele fata de un kalos ...

 

consumu 12 mers normal sau 15 dat in goarna adica echivalentu ca bani intre 5-7 litrii de benzen

 

afara tinut in 160-180 papa 12 tot gpl.

 

in rest kalosu e peste la absolut tot ... de dotari nu mai vb. ... deh cand am luat cielo in toamna nu stiam ce e ala kalos :( :mda:

Share this post


Link to post

Am uitat ceva !

S-a zis, pe aici, ca unul din avantajele Cielo-ului ar fi portbagajul mai mare.

E, intr-adevar, mai mare dar e partial ocupat de instalatia de gaz.

Share this post


Link to post

Chiar. Care are GPL din fabrica, bagati o poza sa vedem si noi cum au pus butelia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...