Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Accident Usor

Recommended Posts

26. pătrunderea pe drumurile publice modernizate cu un vehicul care are pe roti sau pe caroserie noroi ce se depune pe partea carosabilă ori din care cad sau se scurg produse, substante sau materiale ce pun în pericol siguranta circulatiei;

 

Banuiesc, ca e vorba si de drumurile din cartiere...

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

NFS, atat timp cat baia nu e sparta in urma unui accident, nu-i nevoie sa te duci la Politie. Daca vrei sa apelezi la CASCO, va trebui sa mergi la ei insa.

Cielofan, perfect adevarat ce zici tu, dar nu stiu daca am vazut in viata mea de sofer 2-3 amenzi date pe motivul respectiv! Din pacate.

Share this post


Link to post

Din pacate faza asta cu interdictia de a circula pe drumurile publice daca ti se scurg din masina diverse chestii nu e decat o biata precizare in lege si atat. Nici naiba nu o aplica.

 

Sper sa nu fiu total off-topic. Acum vreo 2 saptamani m-a oprit politia pe Bvld Lacul Tei. Dupa ce mi-au controlat actele si m-au pus sa suflu in fiola imi zice politistul "da' sa stiti ca tot va amendam ca nu aveati centura pusa..." Bun, deci eu primesc 25 ron amenda ca nu aveam centura. Dar in timp ce imi purecau aia actele si ma puneau sa-mi vars plamanii in alcooltest trec pe laga noi vreo 4 basculante din care se scugea beton sau ceva similar. Si acum drumul e patat si s-au format mici damburi. Politistii nu au schitat nici un gest. Asta e... legi sunt slava Domnului, mai avem nevoie de oameni care sa le aplice...

 

@NFS. Chiar daca ai scapa de amenda pentru patarea drumului eu nu te-as sfatui sa mergi cu masina cu baia sparta. Mai degraba schimbi doar baia de ulei decat risti sa-ti pui pe butuci si motorul. In orice caz, asa cum au spus si colegii co-forumisti la un sevice agreat de socieatea de Casco tot trebuie sa ajungi pentru a ti se face constatarea. Dar poate ai bafta si decontezi transportul cu platforma pe Casco. Cel putin la Asiban unde am eu Casco iti deconteaza si transportul pana la cel mai apropiat service agreat daca masina are avarii ce presupun imposiblitatea de a ajunge singura la un astfel de service. Si baia de ulei sparta sigur intra in categoria acestui tip de avarii. merita sa dai un telefon ca societatea de asigurari sa intrebi ce si cum.

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post

Mircea...perfect adevarat cu ceea ce zici...ca si carutele de altfel care circula pe drumurile nationale noaptea... :wallbanger: ata ete...suntem in Romania si asta ne ocupa tot timpul :P ca sa-l citez pe M.Badea

Share this post


Link to post

Boon, deci trebuie... asta e. Multumesc pt raspunsuri.

 

Clar nu o sa apelez la o platforma... picura numai in stationare si la relanti, nu si cind e turata (am probat). O sa iau un bidon de Bucovina (gol, of course) si cind ajung la politie, il bag sub masina, sa curga acolo. De fapt asa sta si acum in parcare, cu bidonul sub ea! La naiba, am venit mai de sus de Curtea de Arges cu ea asa si am reusit sa nu pierd ulei sub minim (pe joja)... o tineam turata cind eram oprit la semafoare.

Nu stiu cit e amenda pt murdarirea carosabilului... da' chiar daca ies la fel de scump cit m-ar costa platforma, macar evit complicatiile. Totusi nu cred c-o sa iau amenda pt asta. :-?

Share this post


Link to post

Sigur nu iei... unele masini lasa pete imense in spate.

 

PS: Ce o sa ii mai uram pe astia care lasa ulei cand o sa fim motociclisti :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...