Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

Deja vad ca amortizoarele sunt problema serioasa.Trebuie sa vedem ce ne spune Lalexis,cum se comporta cele noi,originale.

Share this post


Link to post

Salut. Le-am schimbat ieri. Ura!! Nu mai face zgomotul ala infiorator. Zgomot tot fac, dar alt fel de zgomot si oricum mult mai mic. In schimb este o mare diferenta la rulare. Sunt mai moi. Si mult mai confortabile. Nu mai topaie fundul pe strada cind e masina goala. Eu zic ca pentru 2 mil. ambele merita incercat. Acum urmeaza sa vad cum se comporta in timp. A, era sa uit. Mi-a spus mecanicul ca e mai putin probabil sa o pui pe cupola :lol: in curbe cu amortizoare Daewoo de origine decit cu spanurile alea de Compa.

Share this post


Link to post

Multumim pentru sfaturi si pentru ca ne-ai imapartasit experienta ta Lalexis.Te asteptam la intalniri sa le vedem(auzim)live.

Share this post


Link to post

Felicitari!

Acu fii atent: baga si tu aici de unde le-ai luat (oras, magazin, adresa, etc) si cum se cheama (amortizoarele) cit mai exact (eventual un cod, ceva), sa stie si bajetii, sa se duca la sigur, care-o mai vrea.

Manopera cit te-a costat?

Share this post


Link to post

Nasol ca nu pot sa ma intilnesc cu voi. Sunt tocmai din Iasi. Doar cind ajung pe la Bucuresti :D . Amortizoarele aveau niste coduri in coreeana pe ele. Negre cu protectie de plastic, pe ulei. Nu scria de cine sunt fabricate. Am inteles de la magazin ca ar fi Boge. Se gasesc intre 1.000.000 si 1.250.000 in functie de magazin. Faza misto este ca aveau si Compa pe gaz si sunt un pic mai scumpe :D . Aveti grija ca in partea de jos a carcasei de plastic scrie M3 sau M4. Aveti grija sa fie ambele la fel. Dupa testare, unele sunt un pic mai moi sau mai tari. Le pun pe ele codificarea asta, pentru a le deosebi. Trebuie sa le iei pe ambele M3 sau M4. La prima si a doua vedere nu difera cu absolut nimic. Bine, cred ca nu e nici o tragedie daca le combini. Manopera este de 68.000 pe bucata, dar eu nu am dat bani. Le-am schimbat in garantie.

Share this post


Link to post

lalexis, esti tare ... faza cu M3 si M4 e chiar importanta, ca eu vreau mai tari - care dintre ele sint mai tari?; despre cele de fata stii ceva tot atit de interesant?

Share this post


Link to post

Mai tari sunt m4. Eu de astea am pus. De amortizoare fata nu am nici cea mai vaga idee. Nu am avut treaba cu ele si nu le-am vazut ochii :D .

Share this post


Link to post

Rabdare ... (sper ca n-am cobit!).

Share this post


Link to post

Lalexis cum se comporta dupa cateva zile de utilizare?

Share this post


Link to post

Superb, nu imi vine sa cred ca nu se mai aude nimic. Serios, fac toti banii. Si partea buna este ca nu mai este asa rigida pe spate. Bine, acum am si eu pitici pe creier. Daca nu te deranjeaza zgomotul, nu are rost sa le schimbi. Isi fac treaba si alea romanesti.

Share this post


Link to post

Momentan am acceptat zgomotul mai ales ca pe drum relativ bun nu il face.Daca incepe sa ma enerveze mai vedem.

Share this post


Link to post

Eu am intrebat daca pot fi schimbate pe garantie si raspunsul primit a fist ca trebuie sa le gaseasca cu defect (adica sa curga sau sa aibe joc) ca dupa aia se face nush'ce comisie de la Craiova si-i ia pe ei de urechi.

Share this post


Link to post

Cine are drum la Autonet Giulesti sa incerce sa stea de vorba cu cineva de acolo despre amortizoare, aia cica sint foarte priceputi si au montat tot felul de minuni pe Matiz; de altfel si fabrica mi-a recomandat sa ma duc tot la ei pentru a afla ce amortizoare corespund pretentiilor mele elevate in materie de tinuta de drum si zgomote.

Share this post


Link to post

Eu ma duc... peste 2 ore am programare!

Share this post


Link to post

Te asteptam cu noutati.

Share this post


Link to post
Nu mai face zgomotul ala infiorator. Zgomot tot fac, dar alt fel de zgomot si oricum mult mai mic.

@Lalexis: Daca nu te superi... ce zgomot faceau inainte si ce zgomot fac acum?

Share this post


Link to post

Inainte se auzea un trancanit deranjant, ca o piatra intr-o oala, mai ales la trecerea prin gropi mici si multe. Acum nu se mai aude zgomotul ala, in schimb se aude un zgomot, cred eu normal, dar mai pronuntat decit atunci cind dai cu fata in gropi.

Share this post


Link to post
Eu ma duc... peste 2 ore am programare!

...pai si ce-ai facut cu amortizoarele, ca nu ne-ai zis nimic... Stiu ca acum ai alte probleme, da' baga si tu ceva aicea... Ca eu joi vreau sa ma duc peste ei sa mi le schimbe ca m-am enervat deja... Si vreau sa-mi puna pe ulei si achit diferenta (desi Lalexis zice ca in magazin Compa pe gaz sunt mai scumpe...) Haideti mai baieti, mai bagati amanunte, ca sa stiu si eu ce zic acolo... Ca eu, v-am zis, vreau sa ma duc joi... si urmatorul precis e Ovidiu...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai ce sa zica... ale mele sunt inca impecabile... n-au cum sa le schimbe... poate la viitoarea revizie, peste 4000km, prin septembrie.

Share this post


Link to post

NFS, intrebarea era CU CE SA LE SCHIMBE, fiindca daca-l incalta iar cu Compa n-a rezolvat nimic ... in 2000km trancane din nou, ale mele asa au facut ... bine, eu n-am mila de ele ...

sprite, cel mai bine negociezi cu nenii aia de acolo de la Autonet, uite ce mi-au raspuns cei de la Compa:

"Pentru a putea procura aceste amortizoare va puteti adresa in Bucuresti la:

 

Autonet

Calea Giulesti 177

Tel. 2219139

 

Domnule ***, noi nu putem fi decat subiectivi in aprecierea amortizoarelor noastre

pentru Matiz. Mecanicii de la Autonet va vor putea sfatui mai bine, ei au montat

diferite marci de amortizoare pana acum."

Share this post


Link to post

La revizia de 6 luni (6.000 km) mi-au zis ca amortizorul spate ST face un pic de zgomot.Eu credeam acel clantanit ca este de la placajul din portbagaj.Mecanicul m-a sfatuit sa pun coreeene pe ulei avand de achitat in plus pentru toate 4 suma de 1.000.000 lei.Sunt mai elastice si nu fac probleme.N-am avut bani atunci dar nici ei nu mai aveau pe stoc Dupa Paste o sa mai incerc si o sa le schimb pe toate.Ma nedumireste faptul ca (am citit pe aici pe undeva) cele facute de Bilstein sunt mai scumpe decat astea coreene(parca cineva zicea de 2.700.000 fata de 1.300.000 cel coreean).Daca este real de ce nu or fi mers pe cele coreene ca ieseau mai ieftin si nu erau asa problematice?

Share this post


Link to post

Snae unde se poate intampla asta asta ca mai sunt oameni interesati pe aici?

Share this post


Link to post
sprite, cel mai bine negociezi cu nenii aia de acolo de la Autonet, uite ce mi-au raspuns cei de la Compa:

"Pentru a putea procura aceste amortizoare va puteti adresa in Bucuresti la:  

Autonet

Calea Giulesti 177

Tel. 2219139  

Domnule ***, noi nu putem fi decat subiectivi in aprecierea amortizoarelor noastre

pentru Matiz. Mecanicii de la Autonet va vor putea sfatui mai bine, ei au montat

diferite marci de amortizoare pana acum."

 

Multumesc, asa o sa fac!

...am facut deja programare... poimaine la 8:30 sunt in Giulesti... Sper sa vin "happy" la intalnire... :?

Share this post


Link to post

Bafta si descoase-i pe aia de acolo in amanunt despre amortizoare, ce parere au despre ce au mai montat in afara de Compa.

Share this post


Link to post
Snae unde se poate intampla asta asta ca mai sunt oameni interesati pe aici?

La Miclas Targoviste.Din pacate nu pot da un nr. de telefon dar se poate afla prin 931.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...