Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Salut !

 

Pentru un proprietar relativ recent de Espero, are cineva raspuns la o problema destul de stresanta: la mersul peste piatra cubica sau denivelari mai accentuate,din coloana volanului se aude un tzacanit ciudat,ca o minge de ping-pong lovita de masa.

Stie cineva care ar putea fi cauza si cum s-ar putea remedia ?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Ai incercat sa dai jos plasticele alea care acopera coloana volanului ?

 

Ai cumva volan reglabil ?

Share this post


Link to post

Vezi daca mai ai bucsa de teflon de pe coloana volanului ... deasupra pedalierului . ;)

Share this post


Link to post
Ai incercat sa dai jos plasticele alea care acopera coloana volanului ?

 

Ai cumva volan reglabil ?

 

nu,n-am incercat sa dau jos plasticele...

am incercat doar sa le "imobilizez" cumva in timpul mersului,sa le presez ca sa vad daca zgomotul persista...si asa se intampla,adica nu e ceva de suprafata,de asta ma cam tem...

sincer sa fiu,desi pare cam stupid, nu stiu daca am volan reglabil sau nu...cred ca nu,totusi...(modelul e GLX)

Share this post


Link to post

Păi dă-le jos şi vezi ce e p-acolo (bucşa de care a zis Iso). Dacă aveai reglabil, aveai şi o maneţică în stânga jos pentru a mişca volanul pe verticală.

Share this post


Link to post
nu,n-am incercat sa dau jos plasticele...

am incercat doar sa le "imobilizez" cumva in timpul mersului,sa le presez ca sa vad daca zgomotul persista...si asa se intampla,adica nu e ceva de suprafata,de asta ma cam tem...

sincer sa fiu,desi pare cam stupid, nu stiu daca am volan reglabil sau nu...cred ca nu,totusi...(modelul e GLX)

 

 

Trancanitul ala peste denivelari , daca apare in momentul in care volanul e rotit , inseamna ca este zgomotul normal al casetei de directie .

Daca apare cand mergi cu volanul drept ...I don't know :-?

Share this post


Link to post

Mie imi trancanea la Fiat de rupea locul coloana de directie din articulatia universala. Problema s-a rezolvat prin strangerea celor doua suruburi in care vine prinsa. Merita sa te uiti si la aia: cu motorul oprit misti de volan si te uiti la ea sa vezi daca are cel mai mic joc.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Si la mine se aud batai in volan la mers pe piatra cubica si e flansa de la directie, am cumparat-o dar inca nu am montat-o. Costa vreo 250 de mii.

Share this post


Link to post

hmmmm :-? , se pare ca avem masini cu cate un tzacanit la volan... :-W

Share this post


Link to post
Si la mine se aud batai in volan la mers pe piatra cubica si e flansa de la directie, am cumparat-o dar inca nu am montat-o. Costa vreo 250 de mii.

 

de vibrat, vibraza la relanti???

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post

Vibreaza de numa numa la relanti, dar nu are legatura flansa cu vibratia la relanti.

Share this post


Link to post

Si pana la urma s-a rezolvat cumva problema 5orine? Ca si la mine e acelasi lucru. Mi-a zis cineva de o bucsa care ar fi pe la coloana de directie...o bucsa uzata, desigur. Ca si la mine la denivelari volanul are un tzacanit si un usor joc sus-jos. Si vreau sa remediez problema cat mai repede. Si as mai avea o problema. S-au rupt ambele manere (din interior) de la usile din spate. Si nu mai pot sa inchid usile decat de afara, tare enervant..Are cineva idee daca gasesc acele manere si cam cat ar costa? Drive Safe! :lavolan:

Share this post


Link to post
Si pana la urma s-a rezolvat cumva problema 5orine?

Inca nu s-a rezolvat, nu i-am mai dat atentie,intrucat am mai avut si alte probleme cu masina...

Oricum, nu cred ca este acea flansa de la directie despre care s-a mai vorbit...

Acel tzacanit poate fi perceput acum si daca trantesc mai tare usa de la sofer...trebuie sa imi fac timp sa

studiez mai amanuntit problema asta...face exact ca o minge de ping-pong pe masa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...