Jump to content
Sign in to follow this  
dadu1976

Nu Se Mai Aprinde Butonul De Reglaj Faruri Aveo 1.2 2006

Recommended Posts

Asa cum suna si titlul, ansamblul de reglaj inaltime faruri nu se mai aprinde cand aprind pozitiile.

Intrebarea este cum scot ansamblul afara din bord ca sa il schimb cu totul pt ca presupun ca nu se poate inlocui doar becul.

Share this post


Link to post

Schimba becul, eventual cu un LED, verde.

Share this post


Link to post

Schimba becul, eventual cu un LED, verde.

 

Ok. Problema e cum ajung sa schimb becul?

Cum scot afara ansamblul?

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Daca iti raspund: cu mana, te superi ? Bagi mana sub bord, strangi clemele si impingi ansamblul. Dupa aceea ai nevoie de aptitudinile unui electronist: becul este lipit pe cablaj (asa era la Kalosul meu). Scoti becul, iei un LED de 3 mm si un rezistor de 470 ohmi, ciocan de lipit, fludor si executi un montaj. Deci, cu mana faci totul.

Share this post


Link to post

OK. Vreau sa spun ca am bagat mana pe sub bord si am tras, impins, apasat, etc. si nu am reusit sa-l scot. Ai cumva, din intamplare, vreo poza(schema, schita) ca sa vad cam pe unde vin clemele?

Oricum...merci.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Prima data scoate panoul de plastic pe care este si clapeta de deschis capota, o sa ai loc mai mult sa iti bagi capul sub bord. Apoi scoate mufa de la ansamblu.Ar trebui sa vezi piciorusele clemelor. Daca nu reusesti nici asa, desfa suruburile de la tot plasticul din stanga volanului si scoate-l afara, e mai usor sa scoti ansamblul.

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Am reusit numai dupa ce cei de la chevrolet mi-au spus ca il schimba ei pt 150 lei!!!! M-au apucat nervii si am impins de la luat mama dacu si l-am scos. Era becul ars. Din pacate nu am avut timp sa pun led insa am cositorit un bec de logan. So, imi pare rau ca nu am facut poze si pt altii dar dupa discutia cu cei de la service ma luasera transpiratiile. Deci am economisit 150 - 1(becul)= 149 lei

Share this post


Link to post

Salut,

Am si eu o problema la un Kalos. De ceva vreme nu mi se mai aprinde led-ul din butonul lampii de ceata din spate.

Stie cineva daca acel led se poate schimba?

Sau v-a trebui sa cumpar un buton nou?

Share this post


Link to post

(asa era la Kalosul meu)....

 

Hopa...cineva si-a schimbat masina si tace malc... :)

Share this post


Link to post

Salut baieti...

Mie mi se ard ledurile de la kalos intr-o veselie...acum cateva zile de la butonul de ceata...acum am constatat ca mi s-au mai ars 2 leduri de la treptele de la caldura...Oare ce se intampla posibil sa fie un scurt undeva?

Mersi

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...