Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Ignoranta A La Usa

Recommended Posts

Ma uit la un film, destul de bunicel, facut de americani la studiourile MediaPro, si cu ceva actori romani.

 

Actiunea filmului se deruleaza in Bosnia, dupa terminarea razboiului, cand trupele de mentinere a pacii incercau sa...mentina pacea :D

 

Ce ma scoate din sarite e insa faptul ca desi actorii romani joaca roluri de bosniaci, toate dialogurile intre ei sunt in limba romana, nu in sarba. Probabil ca americanski producer s-a gandit ca oricum n-o sa se observe diferenta, filmul urmand a rula in state si vestul europei

 

Asta e filmul: http://www.imdb.com/title/tt0896872/

MV5BMTkwNzU4MDk1OF5BMl5BanBnXkFtZTcwMjIyMjg4NQ@@._V1._SY317_.jpg

Share this post


Link to post

Astea-s amanunte neimportante pentru ei, tot un drac ! Intamplarea face sa fie vorba despre Kosovo, putea fi vorba despre 3 scaune, ca restul de 12 au ramas la Cehov.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Te deranjeaza ca la filmele sf cu cine stie ce extraterestri, acestia vorbesc engleza? :D =))

Soarta.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Tot n-ai invatat ce se inchide, fugi repede la nonstop !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

@augustinionut: Paralel, ca de obicei...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

3 scaune, ca restul de 12 au ramas la Cehov.

 

Ilf si Petrov ...

(12 scaune ... Vitelul de aur)

Share this post


Link to post

Scuze, m-am americanizat.

Share this post


Link to post

Am ajuns pe la jumatatea filmului. Au mai progresat baietii, acum Busuioc vorbeste romana iar Ivanof vorbeste...rusa. Poate pana la sfarsitul filmului reusesc sa scoata o boaba in sarba. :D

Edited by Sebian

Share this post


Link to post
... Poate pana la sfarsitul filmului reusesc sa scoata o boaba in sarba.

Picicu materi !

Share this post


Link to post

Haidi bre vorbeste frumos ca mai intra si copii sau din-aia slabi de inger pe aici :P

Share this post


Link to post

Bre, la o limba straina exista cuvinte obligatorii.

 

De ce este atata mujeret in distributie, decand femeile fac pacea si nu razboiul ?

Share this post


Link to post

Pentru ca subiectul filmului e traficul de persoane...si cica e facut dupa un caz real...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Din distributie lipseste Janine, pacat, inchidea cercul.

 

Pentru cazuri de trafic de "carne vie" puteau sa vina aici, avem mii de cazuri reale, o intreaga traditie dusa mai departe de catre sefii celor care sa combata fenomenul. O alta ignoranta made in USA.

Share this post


Link to post

 

Probabil ca americanski producer s-a gandit ca oricum n-o sa se observe diferenta, filmul urmand a rula in state

 

 

 

Poate ca filmul a fost destinat consumului pe piata din state, dar "marfa" de aici cui ii este destinata ?

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Microsoft Auto Route=marfa americana=ignoranta...q.e.d. ;)

Share this post


Link to post

Ar fi bine sa fie numai ignoranta ... in combinatie cu aerul de superioritate e ilustratrea clara a proverbului despre fudul ...

In plus, ei mai cer si bani pentru acest rebut !!! (daca vezi DN11A nu apare, deci nici valea Trotusului -traseu important Moldova-Ardeal)

Oare astia chiar au ajuns vreodata pe Luna sau se chinuie sa dovedeasca adevarul din diversele teorii care sustin contrariul ?

 

PS scuzati, va rog, cuvantul "rebut" ; stiu ca ar fi treebuit sa utilizez cuvantul "rahat".

Share this post


Link to post

Haha...ce te miri Sebiane? Am vazut un film cu "imigranti romani" care numai limba romana nu o vorbeau :) )

@ kaloman Sa fim seriosi, pentru cati dintre noi conteaza prezenta sau lipsa vreunui drum din mijlocul Africii? ? :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Asia bre, nu Africa...sau o fi Oceania? :-?

Share this post


Link to post

pentru cati dintre noi conteaza prezenta sau lipsa vreunui drum din mijlocul Africii? ?

 

Pentru mine conteaza ... maine plec spre Slanic Moldova (asa am si vazut enormitatile din cele doua capodopere) si nu ma pot teleporta !

(Am un Kalos nu o Enterprise ... cu aia poate au ajuns ei pe Luna)

 

E drept ca ne meritam soarta : pentru un cuvant in imn plateste cine a gresit dar pentru o trimitere in balarii, pa o harta imaginara, plateste cine incearca sa o utilizeze !! Ca la noi, in lumea a n-a ...

Share this post


Link to post

Stati putin, ca eu nu pricep: pentru starea drumurilor din Romania sunt vinovati americanii, si NASA?

Share this post


Link to post

Hai, fa nani mai departe ... Daca citeai ultimele 1-2 pagini POATE ai fi inteles (desi am mari dubii ca ai fi reusit) despre ce e vorba.

Edited by Salex
Atentie la jigniri !

Share this post


Link to post

Eu am spus de la inceput ca nu pricep :mda:

 

Te pomenesti ca tu ai cumparat Autoroute de te plangi atata si ceri despagubiri. Felicitari, in cazul asta ai facut o afacere. :thumbl: E un produs NASA (featuring Hollywood) autentic :thumbl:

Share this post


Link to post

Atatia soferi atatia zeci de ani s-au descurcat cu harta Romaniei in torpedou (unii n-o aveau nici pe aia), iar acum, ca sa ajungem la Slanic Moldova, trebuie musai sa folosim ditai programele cu harti?

Ce, toti capsunarii care pleaca cu masina pana in Spania au vreun soft de navigatie? Multi nici harta n-au, au doar pe o hartie lista localitatilor importante de pe traseu (Sibiu-Arad-Budapesta-Viena, etc), si cu aia ajung binemersi la destinatie.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...