Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Gratar

Recommended Posts

Ziceti-mi si mie va rog un loc, pe langa Bucuresti, fain, neaglomerat, unde pot iesi la un gratar...Sa fie neaparat si o apa.

Daca aveti variante si pentru zone de deal, munte, dar nu la distanta mare, dar neaparat cu apa, va multumesc.!!!!

Share this post


Link to post

Cernica, dar e cam aglomerat

Snagov,

Arges

Share this post


Link to post

Se mută la "Călătorii".

Share this post


Link to post

Mogosoaia. In drepta (cum e poza) trece o linie de tren, dar nu e folosita excesiv

PDRM0807.JPG

Share this post


Link to post

Buftea, langa baza turistica!

Zona nu foarte aglomerata, preturi OK, langa lac, terenuri de baschet, fotbal si tenis de camp (in baza turistica) tot acolo si casute (pentru doritori :"> ) 20 de km de Bucuresti spre Targoviste si dupa intrarea in Buftea stanga la statuia lui Mihai Viteazul si tot inainte. Acum un an era valabil si Parcur Stirbei, dar a fost retrocedat!

Share this post


Link to post

si undeva pe la munte stiti? undeva unde pot sa plec dimineata si sa vin seara?

si daca se poate s o descriere a traseului.

va bat la cap, caci sunt incepator cu iesitul la padure si vreau locuri mai ieftineanu!

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post

Cum o dai, cum o intorci, zona montana sau submontana incepe de la 140km de Bucursti, adica minim 2h de drum mai mult sau mai putin aglomerat. Breaza sau Cornu si de acolo te descurci tu.

Share this post


Link to post

Poate ar trebui facut un pool... Dar cati pescari sunt pe forum? Pe o balta ar minunat mai ales daca organizam si un concurs de pescuit ad-hoc.

Share this post


Link to post

=P~ vreau si eu =P~ =P~ =P~ Dar totusi din cate stiam este prohibit pescuitul :(

Share this post


Link to post

Nu si pe baltile private. De expl. Butimanu s-or mai fi si altele.

Share this post


Link to post
si undeva pe la munte stiti? undeva unde pot sa plec dimineata si sa vin seara?

si daca se poate s o descriere a traseului.

va bat la cap, caci sunt incepator cu iesitul la padure si vreau locuri mai ieftineanu!

 

o iei dumneata spre Targoviste , ajungi la Moreni - Moroieni si apoi mai mergi 4-5 km. spre taberele alea turistice .

Acolo ai sa gasesti munte , din ala adevarat cu aer curat , un rau destul de maricel , multa verdeata si multa liniste .

E jaaaallllleeee de frumos !

Share this post


Link to post

Sunt întru totul de acord cu Expero16V! N-o sa regreti nici o clipita! Toata valea Ialomitei, pâna sus, la Moroieni, este plina (de Pasti, de 1 Mai - când nu pica cu Pastele, si în general în fiecare weekend) de bucuresteni, brasoveni, prahoveni etc.etc.etc

Sunt cam 20 de poienite, cu iarba, padure, apa. Exact ce-ti doresti tu. Dar, vorba lui Flex, sunt cam 120-130 km pâna acolo... (Bucuresti-Târgoviste=82km, Târgoviste-Pucioasa=24km, Pucioasa-Moroieni=20km)

Share this post


Link to post

Cum e drumul ? Cu gropi? Aglomerat in Wk-end?

Share this post


Link to post

da sa pescuim..o facem lata..gratar bere si pescuit :X

Share this post


Link to post

Parca ziceai ca pleci la mare ???

Share this post


Link to post
[...]Toata valea Ialomitei, pâna sus, la Moroieni, este plina (de Pasti, de 1 Mai - când nu pica cu Pastele, si în general în fiecare weekend) de bucuresteni, brasoveni, prahoveni etc.etc.etc

Deci acolo merg brasovenii care nu mai au loc de bucuresteni in Brasov... =))

 

In Brasov inca mai sunt cateva locuri "virgine" din punctul asta de vedere.

La maxim 20km de Bv se poate merge la Olt (pe langa Araci), la Budila (locuri superbe), Covasna, Zizin, pe langa Rasnov - Cheile Rasnoavei.

Share this post


Link to post

Este un drum perfect (drum national)! Spre sfârsitul lui, drumul traverseaza muntele Paduchiosu', spre Sinaia. Este varianta pe care o recomanda mereu Politia Româna în week-end-uri, pentru a evita aglomeratia de pe traseul Bucuresti-Ploiesti-Sinaia. Nu este (prea) aglomerat si pâna la Târgoviste poti sa încerci si senzatii tari (130-140-150-160 etc > :) )

Radar va fi numai la intrarea în comuna ULMI. Oricum, veti fi flash-uti din timp de ceilalti!

Share this post


Link to post

Florine dar crezi ca se poate urca pe platoul bucegilor? maine mai precis?

De la drumul principal; cam ce distanta tre' sa parcurg sa ajung sus la Zanoaga- Bolboci ?

Crezi ca drumul este acceptabil? Se merge cu 20 km/h?

 

Eu as fi vrut acu' cat mai am tancul sa fac o excursie din asta !

Share this post


Link to post

Celor care vor alege acest traseu le dau câteva sfaturi:

- alegeti traseul prin Tartasesti-Racari si nu prin Baleni. Prin Racari este mai “drept” si mai scurt (prin Baleni, mori de plictiseala si traseul este mai lung cu 18 km)

- de la intrarea în Târgoviste s-o tineti “drept” pâna la iesirea din oras; nici la dreapta, nici la stânga, ca sa evitati aglomeratia. Dupa ce treceti de Curtea Domneasca, peste 100 de metri faceti usor la dreapta, pentru a iesi din oras. Daca uitati s-o faceti la dreapta, o veti face obligati-fortati-si-nesiliti-de-nimeni peste 1 km. Oricum ati lua-o, tot este bine…

- daca nu sunteti grabiti tare-tare, merita din toata inima si din tot sufletul sa vizitati Curtea Domneasca. O sa va ia cam o ora, însa senzatia urcarii în Turnul Chindiei va garantez ca n-o s-o uitati toata viata! In Biserica Domneasca veti vedea primul OZN pictat într-o biserica! Vizitati si beciurile domnesti (este si un muzeu acolo), interiorul curtii, camera “calaului” etc.etc.etc.

- daca iar nu sunteti grabiti, va întoarceti înapoi per-pedes de la Curtea Domneasca, cam 200-300 metri (întrebati oamenii de pe strada) pâna la Mânastirea Stelea, construita de Vasile Lupu versus Trei Ierarhi din Iasi construita de Matei Basarab

- daca nu sunteti grabiti de trei ori, cum iesiti din Târgoviste, pe partea dreapta sus pe deal veti vedea Mânastirea Dealu. In 2-3 minute sunteti acolo (serpentine, imagini de vis, Capul lui Mihai Viteazul, o suma de voievozi îngropati acolo, un mic muzeu etc). VAXXI va poate spune mai multe!

- când iesiti din Târgoviste, imediat ce incepe comuna Aninoasa, RADARE la greu (mai ales la FIENI)! Atentie la flash-urile masinilor din fata!

 

Pentru Expero16V: se poate ajunge dar cu conditia sa nu mai ploua! Oricum, nu vei fi singur! Vor fi zeci de masini pe acolo! Se merge cu 20km la ora deoarece sunt oaresice prapastii pe lânga drum...Drumul este pietruit si destul de bun pe vreme frumoasa (asta din ce mai stiu eu...). De pe drumul principal se desprinde, la stânga-cum vii de la Pucioasa sau la dreapta-cum vii dinspre Sinaia, un drum lateral, cam pe lânga Cabana cota 1000 (aflata pe drumul principal). Trebuie sa mai întrebi. Parca este un indicator ce indica drumul spre Cabana Cuibul Dorului sau Cuibu cu Dor, nu mai stiu.

 

Mi-am adus aminte, mai este ceva si aici:

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=775

Edited by florinbad

Share this post


Link to post
Sunt întru totul de acord cu Expero16V! N-o sa regreti nici o clipita! Toata valea Ialomitei, pâna sus, la Moroieni, este plina (de Pasti, de 1 Mai - când nu pica cu Pastele, si în general în fiecare weekend) de bucuresteni, brasoveni, prahoveni etc.etc.etc

Sunt cam 20 de poienite, cu iarba, padure, apa. Exact ce-ti doresti tu. Dar, vorba lui Flex, sunt cam 120-130 km pâna acolo... (Bucuresti-Târgoviste=82km, Târgoviste-Pucioasa=24km, Pucioasa-Moroieni=20km)

Numai damboviteni nu-s ! =)) =)) =))

Share this post


Link to post

pai plec la mare da ma intorc sapt. viitoare si ma gandeam ca poate pe finalul sapt. sa o tai la un pesteo-grataro-distractie :dizzy:

Share this post


Link to post

Miercuri o sa fiu in mod sigur pe balta. Daca sunt doritori dati-mi de stire.

Share this post


Link to post

Oameni buni, groaznic. Am fost la Buftea, la Baza...Infect, dezamagire Totala...un lac imputit plin de pete de ulei...tarani cat cuprinde...cu muzici date la maxim din masini...carbunii nu au fost buni si m-au apucat dracii...asa ca m abtin...poate mai bine Cernica!

Share this post


Link to post
Oameni buni, groaznic. Am fost la Buftea, la Baza...Infect, dezamagire Totala...un lac imputit plin de pete de ulei...tarani cat cuprinde...cu muzici date la maxim din masini...carbunii nu au fost buni si m-au apucat dracii...asa ca m abtin...poate mai bine Cernica!

Ai fost de Paste....+ 1 mai... :( Sorry trebuia sa-ti spun sa eviti astfel de zile... si Mogosoaia este de evitat in astfel de zile... si alte zone (vezi reportajele la TV din ultima vreme cu ce lasa "turistii" dupa ei....)

Si sa stii ca nu sunt "nationalist-orasenist" :) pur si simplu asa este... vino sambata, vara si te convingi

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pana la urma facem sau nu un gratar sambata asta undeva pa langa Bucuresti???????

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...