Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Stire De Ultima Ora...

Recommended Posts

au trimis acum 10 minute o alta caseta cu cei 3 romani ...sunt rasi in cap si pe Sorin Miscoci lau imbracat in camasa portocalie.."camasa mortii"...si daca pana maine la ora 15.00 nu se ia nici o decizie o sa-l...nici nu pot sa zic...

 

 

...daca se intampla ceva cu romani nostrii...basescu mancalar caini e singurul vinovat ca prea ii pupa-n cur pe americanii...siu cred ca nici un arab din romania nu o sa aiba liniste

Share this post


Link to post

Daca ii omorau din prima isi mai punea lumea problemele de acum? Nu cred. Antena 1 face un joc de tot rahatul. Se pune in postura purtatorului de cuvant al teroristilor. Prima TV nu da imagini cu ostaticii desi sunt angajatii lor dar in schimb pt voturi si audienta antena 1 face jocul alora. X(

Share this post


Link to post

Eu cred ca totusi este o nebunie... Nu pot sa inteleg de ce Basescu nu iese la rampa sa faca ceva. Daca se va intimpla ceva rau doamne fereste nu se mai spala cu toata Dunarea indiferent daca intram sau nu in UE.

Share this post


Link to post

Daca va ceda la santaj, Basescu pentru mine nu va mai insemna nimic. Trebuia sa citesti editorialul de azi din EVZ (nu e disponibil situl acum, il pun mai tarziu)

Share this post


Link to post

ok eu nu spun sa cedeze la santaj dar sa faca ceva sa dea dovada ca este presedintele tuturor romanilor. Asi intelege o masura de forta dar inactivitatea... ma deprima.

Share this post


Link to post

Ce vroiai sa faca? Sa iasa din 2 in 2 ore la televizor si sa dea "noutati" in genul Antenei1? Sa le faca alora jocul? :mda: In momentul de fata el este responsabil cu binele intregilor romani, nu numai a celor 3 ziaristi. Daca da inapoi iti poti inchipui ce se poate intampla?

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post

voiam sa iasa cind ultimatumul a expirat si sa explice romanilor de ce nu a facut jocul rapitorilor.Voiam sa iasa in aceasta seara cind televiziunea din Quatar a difuzat imaginile si sa spuna ca este stapan pe situatie... oare cer prea mult?

Share this post


Link to post

Eu zic ca aici e un "joc" daca ii pot zice asa. Intr-o negociere nu poti sa faci totul public decat cand totul este definitiv si clar. Ar insemna sa iasa si sa minta sau sa dezvaluie in fata teroristilor tactica celulei de criza.

Nici n vrea sa ma gandesc ce iesea daca erau "ailalti" la putere acum.

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post

Poate ai dreptate eu sunt un fan Basesescu si mi-ar pare tare rau sa iasa rau din aceasta incercare. Insa nu stiu daca aceeiasi pozitie au avut si autoritatile din Italia????

Share this post


Link to post

Eu chiar nu inteleg ce aveti de il bagati pa Basescu in treaba asta aia de la SRI sau alte servicii ce fac stau se uita la A1 si mananca zacusca ???

Share this post


Link to post

Uite si editorialul de care vorbeam mai devreme:Traian Basescu singur

 

Se stie: cea mai rea boala data de putere e betia. Priviti numai la mahmureala lui Iliescu! Puterea are insa si pretul ei, iar acesta este singuratatea. Va imaginati cumva ca in momente-limita, asa cum sint cele pe care le traverseaza acum cel mai puternic om din Romania, se inghesuie multi sa imparta cu el responsabilitatea deciziei? In nici un caz! In cel mai greu episod al carierei sale politice, Basescu se gaseste singur in fata unei alegeri aproape imposibile.

E un adevar banal: merita facut orice pentru salvarea vietilor ostaticilor. In calitate de comandant suprem, seful statului poate da intr-o secunda ordinul de retragere a trupelor din Irak. Dar daca, profitind de semnalul de slabiciune dat de statul roman, alti si alti teroristi se vor simti incurajati sa pluseze? Ei ar putea ameninta noi vieti pentru a cere, de exemplu, retragerea din Afganistan. Sau eliberarea unor oameni de afaceri dubiosi, arestati si pusi sub acuzare. Sau, de ce nu, ridicarea de scoli islamice in Romania. Cui i se pare absurd, sa stie ca au fost rapiti si jurnalisti francezi, a caror tara nu are trupe in Irak. Iar o revendicare a fost ca Parisul sa modifice legea impotriva simbolurilor religioase in scoli. Nu trebuie sa cautam prea multa logica in actiunile teroristilor.

Pe de alta parte, presedintele nu are cum sa invoce posibile provocari viitoare pentru a justifica o inactiune. Revenim la banalul adevar: pentru salvarea vietilor merita facut orice. Traian Basescu este singurul care poate lua decizia. Si singurul care va raspunde pentru ea. Noi, ceilalti, in afara de fi solidari cu ostaticii putem doar sa ne abtinem de la presiuni.

Din pacate, cele mai urite vin chiar din clasa politica. Victor Ponta spune ceea ce n-a avut curaj sa-i ceara public, timp de doi ani, sefului sau de partid. Mircea Geoana, ministru de externe pina acum cinci luni, deplinge inexistenta unui calendar al retragerii. De ce nu l-a negociat guvernul lui?

Dar culmea o atinge Dan Voiculescu, “puristul” care a gasit momentul sa puna cartoful fierbinte in miinile colegilor de coalitie. Nimeni nu l-a auzit ridicind problema Irakului pe vremea cind era aliatul PSD! Cit despre cererea sa de a face schimb cu ostaticii, ar fi bine daca s-ar putea aranja...

Cine crede azi ca are solutia si ca stie ce ar trebui sa aleaga presedintele ori e exaltat, ori e cinic, ori e intr-o dunga. Nu de atotcunoscatorii natiunii avem azi nevoie. Presedintele trebuie lasat sa decida singur, pentru ca singur va raspunde.

Acesta este pretul puterii.

Share this post


Link to post
Nu pot sa inteleg de ce Basescu nu iese la rampa sa faca ceva.

 

Pt. ca nu poate face nimic. Nu inteleg de ce va tot ganditi la el ca la un salvator? Cu cat cineva tipa mai tare cu atat e mai interesant. Nu uitati : Paine si Circ! asta e deviza .

Asta este simpla noastra dimensiune (sau cel putin a oamenilor politici): Ne bagam in diferite combinatii si apoi speram ca nu o sa ni se intample tocmai noua. Si uite ca s-a intamplat. Asta e. Nu mai putem schimba nimic acum.

Sper, spre binele astei natii, ca problema ostaticilor sa se solutioneze fara varsare de sange!!!

Share this post


Link to post

Domnilor, sper din tot sufletul ca nu veti degenera discutia in politica; urmeaza niste ore foarte grele pentru cei 3 concetateni ai nostri si sa incercam sa avem decenta sa nu ne gindim in aceste ore pe cine sfisiem daca treaba iese prost, asa cum pare ca va fi pina la urma, din pacate.

 

Sub presiunea emotiei se pot spune lucruri grele pe care le vom regreta mai tirziu.

 

Haideti sa ... nu stiu, sa ii ajute Dumnezeu ...

Share this post


Link to post
...daca se intampla ceva cu romani nostrii...basescu mancalar caini e singurul vinovat ca prea ii pupa-n...

Cine a trimis prima data trupe ? Nu cred ca Basescu :mda:

a preluat o mostenire de al nea nelu, iar acum face ce e mai bine pt Romania.

 

Daca cedeaza santajului, peste tot o sa fi rapiti romani ca , deh romanu e las si cedeaza.

Cu retragerea trupelor sint d'acord DAR IN ALT CONTEXT, NU cu ca raspuns la santaj.

 

Imi doresc sincer ca oamenii aia sa scape cu viata dar fara ca ROMANIA sa cedeze la santaj.

Share this post


Link to post

Ultimul meu post in cadrul acestui Topic :

Treziti-va oameni buni!

Afisul ala cu Basescu pe post de Terminator era doar campanie electorala!

Acum nu ne ramane decat sa ne rugam la DUMNEZEU!!!

Share this post


Link to post
Mesajele transmise de intermediul casetei

 

Marie-Jeanne Ion:

“Sint Marie-Jeanne Ion, sint jurnalist roman. Acesta este mesajul pentru postul meu de televiziune. E adevarat ca acest mesaj trebuie difuzat. E adevarat ca in acest moment presedintele are discutii cu rapitorii, dar oficialitatile romane nu accepta cererile lor Va rog ajutati-ne!”.

 

Ovidiu Ohanesian:

“Sint Ovidiu Ohanesian, jurnalist la “Romania libera”. Va rog, popor roman, va rog, guvern roman, familie, nu-i lasati sa ne omoare!”.

 

Sorin Miscoci:

“Va rog, domnule presedinte, va rog, popor roman, ajutati-ne! Voi fi primul pe care-l vor omori. Trebuie sa retrageti trupele ca sa ne salvati!”.

 

De aici reiese clar. Se negociaza. In momentul de fata mi se pare maximul care se poate face. Cedarea in fata santajului e evident imposibila.

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa degenereze o discutie foarte pertinenta? Mie mi se pare foarte ambigua toata aceasta tacere a celor care ne conduc. Ei bine mi-ar fi parut mai de inteles o atitudine dura sau mai putin dura dar sa fie. Si nu de dragul circului. Eu tot cred ca este vorba de responsabilitate cand este vorba de cetatenii acestei tari. Ganditiva cum ar fi procedat America Anglia sau Franta... stiu sunt poet. Nu-mi doresc decat ca aceasta treba sa se termine cu bine si cei trei OAMENI sa vina acasa

Share this post


Link to post

1 Nu basescu i-a trimis acolo, si geoana cam cade de cuvânt_urât la faza aia cu programul de retragere, ami ales ca el a semnat pactu' ala cu americanii

 

2 Daca am ceda si am retrage trupele, poate ar scapa jurnalistii, dar am intra intr-o umbra a increderii internationale cu privire la credibilitatea noastra, cum au patit spanioli...

 

3 Voiculescu... nu mai trebuiesc comentarii

 

4 Ce atzi zice daca ceva spanioli maine daca retragem trupele din irak se gasesc cativa de la ETA sa rapeasca catziiva capsunari si sa zica sa chemam toti romani din spania..

 

5 Niciodata sa nu te opresti la jumatatea drumului, ori pana la cap ori nu te bagi..

daca in 91 americanii mergeau pana la cap si nu lasau ca 12 ani Sadam sa se creada invingator. sa inoculeze ura antiamericana si antiocidentala in mintea irakienilor...

dar avem manifestanti de pace in toata lumea ...

poate nu multi stiu ce se intampla in timpul razboiului din vietnam, cand saracii mureau pe capete pt ca nu aveau logistica si nu mai ereau sustinuti, cand in america toti tineriis e drogau cu marijuana, faceau sex in draci si cantau fericiti "going to san francisco"... flower power

 

lista poate continua...

 

ps... si ce atzi vrea sa declare Basescu? ca nu cedeaza, ii omoara instnt... ca negociaza, se face de cuvânt_urât in fata lumii... trebuie sa mearga pe burta cat mai mult.. si sa lucreze pe sub masa

 

daca ar fi castigat bombonel alegerile, cum ar fi reactionat el?

Edited by aztec

Share this post


Link to post

OK mi se pare o analiza cat se poate de obiectiva si cred ca sunt de acord cu tine pana la un punct. Nu conteaza cine a trimis trupele in Iraq conteaza acum cum putem salva vietile celor trei romani. Daca trebuie sa facem compromisuri sau nu este o alta discutie, pentru mine ceea ce conteaza este faptul ca putea sa fie cineva din familia mea si atunci nu mai discutam atat de calm aceasta problema. Sunt de acord ca este vorba de o anumita politica care trebuie urmata si deasemenea nu sunt de acord ca trebuie sa cedam la orice presiune dar ceea ce ma enerveaza cel mai mult este lipsa de activitate a guvernantilor si nu m-ar enerva daca s-ar lasa cu rezultate surprinzatoare din care Basescu sa iasa bine.

Share this post


Link to post

Sincer, aztec a reusit sa sintetize tot ce am vrut eu sa zic in posturile mele de pana acum (inclusiv propaganda araba de la televiziunea lui Voiculescu).

 

 

@ioanh1963:Cum lipsa de activitate? Din declaratiile ostaticilor nu reiese asta!

Trebuie sa recunosti ca implicarea emotionala iti intuneca mintea si nu mai poti privi clar aceasta problema. Nu condamn cu nimic rudele si prietenii celor implicati pentru ca se manifesta in felul acesta insa este evident ca nu solutia lor este cea corecta.

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post

Bun si care este solutia sa ne spalam pe mani precum Pilat din Pont?

Pot fi lasati acei oameni acolo si sacrificati pentru niste principii onarabile dealtfel...

Eu tot cred ca aceasta opacitate a guvernanantilor o sa aiba repercursiuni grave pentru cei de la putere in speta Basescu, cred ca in capul lui se vor spage toate nemultumirile. Si revin nu voiam sa ne dea in vileag planurile de salvare voiam sa vad ca lucreaza. Prin iesirile la rampa a celor care coordonaza celula de criza nu m-au convns...

Share this post


Link to post

ideea e sa tragi la maxim de timp... doar atzi vazut si in filme, asta fac negociatorii...

la ca[patul firului e basescu, ce nu poate da o pozitie hotarata in nici'un fel.. si decat sa faci una care nu prea e credibila, mai bine tragi de timp...

intre timp, faci alte demersuri internationale, prin lumea araba, prin orice mijloc sa faci presiuni asupra "rapitorilor", sa faci ca sa ajungi la o situatie mai favorabila tie

 

si totusi se face ceva... se negociaza, cel putin asa zic ambele parti

 

 

:o fftopic:

pe mine ma afecteaza direct faza asta cu jurnalistii rapitii..

par exemplu noroc ca un coleg a avut nevoie de un schimb de tura sa-si duca masina la remat...

ca altfel de maine pun un sac de dormit in masina , ca nu stiu cand mai ajung acasa..

chiar daca sant mai insensibil putin, chiar daca aveam unele dubii la inceput, alimentate si de alte surse... sant totusi colegii mei, chiar daca din alta parte

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Subscriu la cea ce ai spus si poate ai dreptate dar asi dori ca totul sa se termine cu bine si sa nu dea apa la moara iliestilor prmistilor si celor ca ei. Este usor sa comentezi dar sunt sigur ca este foarte greu sa gestionezi o asemenea criza.

Share this post


Link to post

Stau si ma mir cat de eficienta este manipularea din media, parca fac exact ce doresc rapitorii si cei din spatele lor. S-a localizat pana si tzapul ispasitor. Pai, in situatia asta o sa ploua cu rapiri. Slaba natiune. Carcotasa, dezbinata si care nu invatza nimic din istorie, a ei sau a alteia. Iar "serviciile" sunt la pamant, iar sefii lor joaca la doua capete, ca intotdeauna. Pacat de oamenii aceia (rapitii), desi in situatia lor nici macar certitudinea de nevinovatie n-o avem. Ma mir ca nu a inteles toata lumea, indiferent de situatiile emotionale, ca tocmai din aceste motive sunt soldatii romani acolo si trebuie sa fie oriunde sigurantza oamenilor nu este la un nivel minim. Iar politicienii sa rezolve intii miile de crime produse in '89 si in '90, ca doar teroristul #1 este senator, coleg cu ei si in forma ca la 45 ani.

Share this post


Link to post

Mama lor de comunisti nici acum nu am scapat de ei ???

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...