Jump to content
Sign in to follow this  
ches

Reconditionare Emblema Chevy

Recommended Posts

Salutare,

 

Din cate am vazut, o parte dintre colegii forumisti au avut probleme cu dezlipirea [partiala] a partii galbene a siglei Chevrolet. Multi au rezolvat problema cumparand o sigla noua. Eu n-am avut chef sa caut una noua sau SH, asa ca am recurs la reconditionarea ei.

Sigla este formata din doua parti, una metalica cromata si una semitransparenta galbena cromata pe spate. Partea semitransparenta este lipita cu un adeziv cauciucat de partea metalica. Din nefericire actiunea apei (probabil aici e de vina si jetul puternic de la spalatorii) duce la dezlipirea partiala a cromului. Astfel apare efectul de "apa in spatele siglei" si sigla arata imbatranita.

 

Pentru a rezolva problema in regim do-it-yourself aveti nevoie de:

- Acetona 90% sau ceva asemanator. Acetona pt unghii este diluata si nu prea face treaba buna.

- Alcool tehnic, spirt sau alt degresant

- Un spray cu crom. Eu am folosit Abro Chrome Plate Spray pt ca am folosit multe produse de la acesta marca si sunt OK.

- Un lipici de tip Poxipol ca sa tina mai bine decat originalul :D

 

Procedura:

1. Se dezlipeste emblema veche cu atentie tragand de TOATE marginile. Eu am tras tare de o margine si s-a crapat un pic (se vede doar de aproape).

2. Se degreseaza partea din spate a partii galbene a siglei (unde urmeaza sa vopsiti). Se usuca daca este cazul.

3. Se aplica acetona si se lasa 2-3 minute sa actioneze. Suprafata va fi atacata de acetona si astfel se va crea o suprafata suport pe care puteti vopsi. Fara tratamentul cu acetona vopseaua se va coji f usor (la fel ca cea originala :) ).

4. Se mascheaza zona de pe fata siglei cu banda adeziva. Se aplica vopseaua cromata in straturi subtiri cu timp de uscare de 1-2 ore intre straturi.

post-4287-0-15077200-1310992460_thumb.jpg

5. Se lasa minim o zi la uscat, de preferat la soare, intr-un loc ferit de praf.

post-4287-0-49178300-1310992496_thumb.jpg post-4287-0-68595600-1310992521_thumb.jpg

6. Se curata vechiul lipici de pe partea metalica a siglei. Eu am folosit un cutitas, apoi un detergent degresant.

post-4287-0-86742100-1310992682_thumb.jpg

7. Se aplica lipiciul pe partea metalica a siglei. La Bison Epoxy am combinat substantele direct pe sigla, le-am amestecat cu cutitasul si le-am intins uniform pe toata suprafata. Am asteptat apoi 1-2 minute sa se intareasca putin.

post-4287-0-39933600-1310992829_thumb.jpg

8. Se lipeste partea din plastic peste partea metalica. Se preseaza bine 30sec si se sterge surplusul de lipici.

post-4287-0-44788000-1310992844_thumb.jpg

 

Rezultatul final:

post-4287-0-61890900-1310992878_thumb.jpg

 

Edit: Am uitat sa spun costurile materialelor:

- Spray crom - ~20RON

- Acetona - gratis, o aveam prin casa

- Bison Epoxy - 16RON

- Alcool tehnic - ~10RON

Edited by ches

Share this post


Link to post

Si de curiozitate...cat costa o stema noua?! :scarpin:

Share this post


Link to post

50 ron o stema noua.

Share this post


Link to post

Eu stiam de 50 ron o stema la sh. Ma rog, nu conteaza, eu sprayul l-am luat pt butonul de comanda a ventilatiei unde se cojise cromul. Cum il aveam deja, era pacat sa nu-l folosesc. Iar alcoolul tehnic e bun sa-l ai in casa, la fel si lipiciul, deci costurile nu le luati ca atare. In realitate, daca aveti degresant si lipici, nu trebuie decat sa cumparati sprayul pe care probabil il veti folosi si cu alte ocazii. Pt mine a fost mai la indemana sa ajung la un supermarket decat la un dealer :) .

Share this post


Link to post

Nu cred ca e doar 50 de ron o stema noua. Mie mi-au schimbat stema in garantie...

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca nu mai am bonul sa va demonstrez ca eu am cumparat cu 50 ron o stema noua, pe care am desfacut-o in doua iar partea galbena am vopsito neagra si am lipito pe volan.

Se pare ca multi user au impresia ca vorbesc povesti (partea cu vopsitoria, acum cu emblema, costul anumitor piese si accesorii), insa daca nu va orientati ve-ti scoate multi bani din buzunar pentru o piesa de nimic. Bunaoara, astazi am cumparat un rulment cu tot cu butuc si sistem ABS-TCS cu 600 ron de la 1050 ron cat au cerut initial. Cine arunca cu banul inseamna ca are de unde! :thumbl:

Share this post


Link to post

O emblema de chevy noua la dealer este aproximativ 100 ron. Daca o cauti prin magazine o cumperi cu vreo 80 ron. Vorbesc de piese originale. La SH o gasesti @ 50 ron. Probabil ai cumparat vreo copie cu banii aia sau cine stie de cand o aveau pe stoc.

Share this post


Link to post

Cateva updateuri cu emblema: asta iarna mi-a cazut din nou partea din plastic semitransparent si am gasit-o dupa ce s-au mai dus zapezile :)

Se pare ca lipiciul Epoxy de la Bison nu a facut fata combinatiei umezeala - frig si partea galbena s-a desprins. Recomand ca in locul lui sa folositi scotch dublu adeziv sau buretel subtire dublu adeziv.

 

Ieri am aflat ca si partea cromata este tot din plastic, doar ca startul gros de crom o face sa para metalica la atingere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...