Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

WTCC

Recommended Posts

suntem aici.sa o vedem si pe asta! :banana:

Share this post


Link to post

mai putin si incepe din nou!abia astept sa vad ce va fi anul asta!

Share this post


Link to post

daca formula 1 a intrat in rutina si stereotip, wtcc a reusit sa surprinda din nou anul asta!cursele de la monza au fost extraordinare!nu voi mai pierde nici o cursa si sper intr-o zi sa ajung sa le vad si live, macar pe cele din zona noastra:budapesta si monza!macar sa visam avem dreptul!

Share this post


Link to post

Este mai palpitant WTCC-ul decat F1 pentru ca au cateva chestii care il fac asa: kilogramele suplimentare pe masini, inversarea pozitiei pe grila de start pentru cursa a 2-a, CURSA A 2-A! Dar cu toate astea, lupta se duce tot intre 2-3 piloti, ca si in F1. Iar aici acei piloti sunt toti in aceeasi echipa, asa ca...deznodamantul este de multe ori stiut inca de la start sau dupa prima curba.

Dar da, daca tot pierzi o ora uitandu-te la o cursa de masini, e mult mai placut sa te uiti la WTCC decat la F1.

Share this post


Link to post

s-a modificat regulamentul si astfel am observat ca au crescut si sansele celorlalti.acum ca ei nu pot sa concureze cu cei buni e partea a doua!

Share this post


Link to post

Nu pot ei sau nu e materialul de concurs la acelasi nivel din cauza disparitiei banilor alocati dezvoltarii acestor masini? :)

Share this post


Link to post

perfect corecta motivarea!

Share this post


Link to post

Nu sunt interesati, alfa romeo s-a retras, iar bmw si seat nu livreaza o masina de uzina. Seat se axeaza pe formula seat, iar cei de la BMW s-au dus in DTM, pentru ca acolo este piata lor, si se bat cu cei care sunt concurentii reali in piata europeana si americana: audi si mercedes, nu chevy si seat. Altfel sa fim seriosi, cel mai lent seria 3 stock e probabil mai rapid ca cel mai iute si furios cruze :)

Mie mi se pare un fake WTCC-ul pina si la nivel de nume, e doar o alta ocazie de reclama, Chevrolet fiind singurul producator interesat, de asta si are singura echipa de uzina, restul fiind mici echipe private.

Ce mi-ar placea sa vad e un concurs intre producatori, pe categorii, cu masini stock de cat or fi ele, 1.2, 1.6, 2L, V6, V8 etc.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Si asta e adevarat, ar fi mai interesanta o concurenta directa intre masinile de uzina.Pana atunci insa ne multumim cu ce avem si cert este ca nu se compara cu F1 care este un fel de siliconata plasticata a curselor de masini, adica totul este fake si utopic acolo!

Share this post


Link to post

Utopic? Cred ca de fapt folosesti termeni pe care nu-i cunosti. Cum sa fie utopic daca e realizata? Exista, este reala, o vedem, nu e un proiect irealizabil.

Daca ai auzi o data live cum suna o masina de F1 si ai vedea cum demareaza in 4 secunde si ceva de la 0 la 200 sau cum franeaza de la 300kmh, ai avea alta parere :)

E maximum de cercetare ce se poate scoate in materie de masini de curse, sunt cei mai buni ingineri de pe glob, cele mai multe fonduri din vreo competitie, e visul oricarui pilot din lume, si tu crezi ca asta e un fake?

F1 e total altceva fata de orice alta competitie auto, si asta au spus-o piloti din DTM, din formula 2, din WRC :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

asa e. am folosit un termen impropriu, imi fac mea culpa!nu e utopie!e borring! :P

Share this post


Link to post

@Tommy

Problema cu F1 nu sunt inginerii (care sunt de top), ci FIA care nu poate sa traiasca fara sa reglementeze si ultimul surub. E pacat ca atata efort si inginerie sa fie strangulate de un prea intruziv gandit mai degraba sa produca spectacol decat performante si stiinta pe bune. Oamenii aia nu obtin maximul posibil, ci maximul posibil in cadrul regulamentului. Diferenta e mare de tot.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...