Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Cunosc cazuri in care s-a luat foc de la improvizatii ale instalatiei electrice..Ai mare grija.Apropo nu vad rostul acestor neoane,sa vada cei de afara?Eu gandesc ca daca ar fii sa modific ceva la masina in primul rand sa imi fie util masinii sau mie,altfel nu vad rostul.

Share this post


Link to post

Madkat cam tarziu am vazut... da iti raspund acum. Am avut IBM cu hdd de 7200 rpm acum 3 ani... nu mai era nimeni ca mine :D :D . Eu pana la urma am lasat-o balta... am altele de facut cu banii... spre exemplu sa plec in concediu...

Share this post


Link to post

Plus ca se vede fata aplecata peste tine din cauza luminii de la picioare. Sau stai... vede mai bine ce face sa nu nimereasca schimbatorul =)) .

 

Serios acum. Orice lumina in plus (chair si bordurile modificate cu led-uri sau plasme) sunt un pericol daca nu sunt facute cu cap, din cauza faptului ca ochiul nu se va adapta la intunericul de afara ci la lumina interioara, astfel eventualele obstacole/evenimente, nu se vor observa la timp. De aceea ,in cazul acestui tip de modificari, lumina trebuie dozata corespunzator. De neoane si alte "accesorii" nici nu poate fi vorba nu au nici un scop practic, dimpotriva.

 

Pe mine personal ma deranjeaza si plafonierele spate daca cineva le aprinde noaptea in timpul mersului.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

inteleg...dar ..pana mea..e boala mea :D ..masina si sa arate cat de cat bine..si nu prea suport sa am ceva care e stricat sau care nu merge :D ...si as mai avea o problema cu schimbatorul..nu gasesc nicaieri cap sa`l schimb..sau mai bine zis nush cum as putea sa`l schimb...ma poti ajuta?..andreiflorin_enea@yahoo.com

Share this post


Link to post

salut..mi`am luat acu ceva timp..gen 2 saptamani...un nou casetofon...majestic..e super ok...card memory ,aux...si mi`a dat ala de acolo o mufa europeana cica (eu aveam inainte pe cielo un vechiul casetofon din fabrica cu caseta) am montat si am dat de o buba..1.nu se inchide odata cu motorul...2. nu mi se memoreaza posturile..nush ce sa fac...nu prea am inteleg treaba cu niste fire...cele ACC b(+) sau back up B (+) cum se leaga cu cele de la mufa europeana "permanent " si "power" va rog ajutatima

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca nu un neon face masina sa arate mai bine. O vopsea, o janta, o culoare..etc. Asta da.

Si in ceea ce priveste iluminarea bordului, si eu am led-uri, dar am variator de intensitate, daca vreau sa impresionez le maresc intensitatea, in rest merg aproape la minim, cat sa vad acele. Si mai am si led-uri la manerele usilor pentru a fi vizibile noaptea, cu astea am muncit ceva ca sa nu-mi atraga privirea noaptea de la drum.

Share this post


Link to post

@blade

inverseaza in mufa ISO (europeana) firele de plus intre ele (permanentul cu acc)

Share this post


Link to post
@blade

inverseaza in mufa ISO (europeana) firele de plus intre ele (permanentul cu acc)

 

nu inteleg?..sa leg permanentul la ACC si power la BACK_UP B?

 

am rezolvat una din probleme...acuma mi se memoreaza posturile dar nu mi se inchide odata cu contactul dar numai are importanta

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de JVC ovale. Merita sa imi gauresc policioara luneta pt ele?

Share this post


Link to post

JVC-urile - si difuzoarele si HU-urile sunt foarte slabe...

Share this post


Link to post

intrebare am si eu privind casetofonul cu cd incorporat de la nubira 2.vreau sa il schimb si sa bag un mp3 normal ,aveti idee cum acopar gaura ramasa?exista vreo adaptare ceva?sau vreo masca?

Share this post


Link to post

Am cumparat si montat twetere Sony.Acum am pe spate ovale Sony,pe usi Sony,in bord Boshmann si twetere Sony.Ma bate gandul sa le schimb si pe cele din bord tot cu Sony,sa am linia completa,sa vad.Acum sant multunit de sunet,se aude super marfa :drinkers: .In rest numai bine.

post-18944-1250852923_thumb.jpg

post-18944-1250852996_thumb.jpg

post-18944-1250853070_thumb.jpg

post-18944-1250853108_thumb.jpg

post-18944-1250853185_thumb.jpg

post-18944-1250853220_thumb.jpg

post-18944-1250853289_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut!Am si eu o intrebare la voi:se poat pune alte difuzoare in bord la cielo ma refer la alta marime decat marimea care sunt cele originale?Eu am unele pe 16 si vreau sa stiu daca le pot pune pe masina.Daca a facut cineva asa ceva rog sa imi zica si mie cum le-a dat jos pe cele din bord si daca au incaput altele mai mari. multumesc :scarpin:

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur nu iti incap.Difuzoarele din bord sant de 10 cm,automat poti monta tot aceeasi marime.

Share this post


Link to post

ce recomandati sa ii fac la un cielo sa se auda muzica bine?un woofer in portbagaj si ceva boxe?

Share this post


Link to post
ce recomandati sa ii fac la un cielo sa se auda muzica bine?un woofer in portbagaj si ceva boxe?

 

 

Un gramofon. =)) .Se pare ca ti-ai raspuns singur la intrebare.

Share this post


Link to post

deci eu am cas auto Sony CDX-GT430U

 

auto Sony XS-F1326 3 cai pe fatza diametru putere de 35 de w pe 13 si spate am tot de la sony explode

auto Sony XS-F6947R 4 cai cu 90 de w si in porbagaj am un tun de bass

activ Pioneer TS-WX206A de 150 de w ... nici nu va vine sa credeti cum se aude... pacat ca masina e prea antifonata prea bine cand dau la 30.. din 34 max volum am casetofonului nu prea se aude cine stie ce pe afara.. doar cu geamul deschis... ideea .. se aude superrrb in interior.. si antifonanata... pe interior... pt cine e din galati rog sa ma contactati la nr 0746214250 in legatura cu cielo sa tin legatura... ca am si probleme... in primu rand cu becurile... si 2- multe de vorbit... pupici dulcii...

Share this post


Link to post

Salut sunt nou aici am un cielo din 2003 si vreau sa imi montez un woofer dar nus pe unde sa trag alimentarea de la baterie nu gasesc nici un traseu , si cum se da bancheta spate ca sa ajung cu ablakele in portbagaj . :(

Edited by Claudiu2003

Share this post


Link to post

Pentru o putere de 200w si un subwoofer de 250 w ce valoare ar trebui sa aibe un condensator, asta in cazul in care trebuie montat sau nu.

Voltmetrul digital care il am pe masina fluctueaza intre 14v si 13v in functie de bass, de aceea nu stiu daca sa montez sau nu.

 

Recomandari?

Share this post


Link to post

Cine si-a mai montat cdplayer aftermarket pe cielo, :osanale: cum l-a fixat sa stea bine in locul vechiului? am vazut ca vechiul avea suruburi. Asta nou are cleme dar nu am cum sa prind chestia de fixare a cdplayerului.

 

Salut sunt nou aici am un cielo din 2003 si vreau sa imi montez un woofer dar nus pe unde sa trag alimentarea de la baterie nu gasesc nici un traseu , si cum se da bancheta spate ca sa ajung cu ablakele in portbagaj . :(

 

 

 

 

Exact la intrebarea asta caut si eu raspunsul. Daca e cineva care a mai facut asta si e dornic sa ne impartaseasca si noua ii multumim in avans !!! :)

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Nu folosesti sina de prindere a aparatului.

prinsi direct aparatul in carcasa te tabla in care era prins Tank-ul

90% nu e nevoie sa dai gauri in cass - toate cu care am avut de-a face au cateva gauri filetate pe laterale (scrie si surubul care intra acolo) - sin care doua se potrivesc la fix cu gaurile din "sina" masinii.

 

La intrebarea 2 - daca la cielo (unde este extrem de simplu si evident) nu va prindeti cum se dau jos finitiile pragurilor si bancheta - ar fi cazul sa nu va bagati - lasati pe cineva cu experienta sa faca treaba.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Headunitul nu are niciun fel de porturi filetante pentru suruburi pe nicaieri. Se prinde decat in clema lui. In fine vad eu cum fac. Ms de sfat

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Destul de ciudat... ce model este?

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

 Un sony cdx gt 620U. L-am fixat in carcasa de tabla a tankului. Partea buna e ca a intrat fortat rau de tot nu cred ca o sa se mai miste de acolo. L-am lasat asa. Partea proasta e cu legatul firelor. Mi-am prins mintea in ele sa le leg intre ele cum trebuie. Nu am gasit adaptor de mufa iso pentru cielo la niciun magazin asa ca le-am taiat si le-am legat eu intre ele. Maine sper sa termin cu montatul headunitului si conectarea corecta a difuzoarelor pe + si -. Apoi sa vad pe unde trag firul de + al statiei si rcaurile. Remotul il iau de la antena electrica, Mult de munca   :uff: maine iar cred ca nu ajung pe la scoala   :>

post-14272-125675188581_thumb.jpg

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...