Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Unde Sa Ma Adresez Pentru Reclamatie?

Recommended Posts

Guest Mecmar

Instalat internet prin cablu de 2 luni. A functionat bine o saptamana iar acum sunt nevoit sa telefonez din 2 in 2 zile la firma ptr. remedierea defectiunilor. In aceasta saptamana am telefonat de 4 ori si aceeasi situatie. Am anulat si firewalul am introdus si manual IP nu mai stiu ce sa fac.

Lipsa unui concurent in domeniu ma determina sa raman aici, aveti alte solutii?

Vreau sa le fac o reclamatie mai serioasa si nu cunosc modul de procedura.

Trebuie sa merg la firma, se poate si prin e-mail?

Share this post


Link to post

parerea mea e sa reziliezi contractul si sa te bagi la o retea "de cartier" merge foarte bine si nu ai atatea probleme+ca la majoritatea pretul e in jur a 10 e trafic nelimitat

Share this post


Link to post

Daca OPC-ul si Oficiul Concurentei si-ar fi facut treaba si i-ar fi obligat pe furnizorii de Cable TV sa isi incalce teritoriul unul altuia atunci ti-ar fi fost usor, ai fi trecut la altul...dar asa nesimtitii isi impart zonele si isi vad de "monopolul" lor...

 

..in concluzie, cum zicea si Maniaku, Reteaua de cartier Rulezzzzz... (de-asta am si eu) :banana:

 

 

go: http://retzea.ro/forum :thumbl:

Share this post


Link to post

Si eu tot la o retea de cartier sunt abonat. E cu acte in regula, emite factura + chitanta, merge brici! Si asta dupa ce RDS-ul a tras firele de 2 ani langa usa, fara sa mai faca altceva.

 

http://www.retele.net/ , ai acolo toate datele si aria de acoperire a retelelor din Bucuresti.

Share this post


Link to post
Instalat internet prin cablu de 2 luni. A functionat bine o saptamana iar acum sunt nevoit sa telefonez din 2 in 2 zile la firma ptr. remedierea defectiunilor. In aceasta saptamana am telefonat de 4 ori si aceeasi situatie. Am anulat si firewalul am introdus si manual IP nu mai stiu ce sa fac.

    Lipsa unui concurent in domeniu ma determina sa raman aici, aveti alte solutii?

    Vreau sa le fac o reclamatie mai serioasa si nu cunosc modul de procedura.

    Trebuie sa merg la firma, se poate si prin e-mail?

Si eu sint tot la RDS si am avut probleme mari cu ei.

S-au rezolvat numai dupa ce am inceput sa tip la ei si sa-i amenint cu OPC-ul.

Incearca si pe mail la "suport@..."

Share this post


Link to post

Astia de la RDS sunt buni sa-i pui la gazeta de perete "cum SA NU interactionam cu clientii". Cred ca de 2 ani de zile incercam sa schimbam persoana de contact la abonamentul de firma, ne ignora cu succes, si dupa aia tot ei ca nu pot sa ne rezolve reclamatiile ca nu suna persoana de contact. :wallbanger: Am trimis fax-uri peste fax-uri si nimic, ca e prea greu sa updatezi o inregistrare.

 

Tip: daca suni la suport, cere numar de inregistrare a reclamatiei, ca altfel e posibil ca reclamatia ta sa ajunga in "meandrele concretului" (adica la cos). Asta-i informatie din interior.

Share this post


Link to post

Apropos, dati-mi si mie numarul de tel si emailul de la suport, ca vreau sa le cer sa-mi activeze o casutza de emil.

 

Parca era (da' nu mai tin vine minte)... 3104444 sau 3108888 si suport@rdsnet.ro.nospam.com (fara nospam.com, normal).

Da' o fi cu 2 de P ?

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

In ultima saptamana le-am dat telefon zilnic. Reclamatiile nu le-au inregistrat, decat vreo doua si rezultatul este acelasi. Ma intreaba fiecare individ de placa de retea si introduc IP si GW. Functioneaza dupa ce umbla ei pe acolo prin tehnica, iar a doua zi o luam de la capat.

Le-am spus" ,,Frate pentru ca astea sunt apeluri date pe banii mei, defectiunile tot persista la voi, faceti voi bine si ma sunati voi pe mine, nu sa stau eu cate 30 minute de fiecare data sa va tot injur la telefon".

Raspuns: ,,Nu se poate".

Culmea este ca unii au putut sa-mi dea telefon, altii nu. Astia n-or lucra in aceeasi institutie? #-o

Concluzie: RDS Servicii care este (cel putin in zona la mine)

Share this post


Link to post

Ai mei acasa imi confirma ca sunt multumiti de Astral, acu ramane de vazut cand am sa-l iau eu la puricat in vacanta mai tare sa vad ce poate.

oricum reteaua de cartier rulezz, mai ales, ca poti sa copiezi filme muzica infinti mai repede, ceea ce n-ai sa poti niciodata la un provider normal, pentru ca ei iti ofera o viteza execrabila metropolitan (la fel cu restul), pe cand in reteaua de cartier normal trebuie sa mearga cu cativa mb/s.

Eu nu sunt in retea de cartier, ci de bloc (5 useri), da oricum fata de dial-up e un pas inainte.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

RDS într-adevăr are un suport tehnic cam jenant, dar ce pot să vă spun este c-au fost câteva incidente serioase zilele astea (nu doar din vina lor), care le-au afectat serios conectivitatea în Bucureşti.

Share this post


Link to post

Eu am telefonul de la RDS picat de joi sau vineri :mda:

Share this post


Link to post

Ridica-l.

 

 

 

Si cand vin sa il repare, da-le cu el in cap. Confirm servicii de kakao la RDS pe partea de ISP.

Share this post


Link to post

cum se rezolva cel mai usor:

 

http://www.anpc.ro/formular_reclamatii.php

 

La mine a mers ca pe roate de 2 ori, nu are rost sa ma laud la cine. Firme mari, cica. isi fac baietzii de la OPC treaba. SI repede si bine. I-au fortzat pe aia sa se scuze fata de mine (asa am primit 2 luni abonam gratuit :banana: )

 

mama lor de nesimtiti. arde-i!

Share this post


Link to post

hai sa ma bag in seama si sper sa nu fie :o fftopic: pentru ca e legat de Astral...

 

am si eu prieteni la RDS si sunt la fel de nemultumiti ca si voi, eu fiind cam singurul (chiar singurul daca stau bine si ma gandesc) care am net de la Astral.

 

ce pot spune este ca sunt SUPER MULTUMIT de serviciile lor... suna destul de ciudat pentru cine citeste topicul de la inceput pentru ca sunt numai mesaje cu reclamatii pana la asta :)

 

am net din septembrie (daca nu ma insel) 2004 si pana acum NU AM SUNAT la suport tehnic niciodata, decat o data la comercial sa imi trimita pe fax factura (ca decontez 50% la servici) pentru ca nu imi venise prin posta. Au trimis faxul in maxim 30 minute. Chiar nu mi-a venit sa cred.

 

ce sa mai zic, am abonamentul de 29$ 256kbs nelimitat, iar din momentul in care au venit sa imi puna cablul si pana acum sincer nu mi-a scazut niciodata mai jos de 240kbs !

 

Nu vreau sa sune a reclama, dar SUNT SUPER MULTUMIT DE EI !!! JOS PALARIA :X

Edited by zoosy

Share this post


Link to post

Don't get me started on Astral. Ce-i drept Astral Galati...

Share this post


Link to post

Eu am RDS de 2 ani, in 2 locatii diferite. Au avut ei ceva belele(le furau oamenii amplificatoarele si stateam aiurea), sau alte intreruperi destul de scurte. In ultimul timp au devenit mai mari si se misca mai greu, mai ales afara, unde cateodata se misca (,) ca dracu(eu lucrez prin terminal afara si se simte. Asta e , la inceput se misca cu 30 de kilo afara, era beton, acu se duce cu 15-20 , tot e bine. Nu am avut probleme mari cu ei, mi s-au parut super ok fatza de astral unde cand crapa modemu lor veneau cu texte ca e umblat la el sau alte faze, si asta pe langa ca abonamentu era o groaza de $ si mergea ca dracu.

Per ansamblu eu sunt multumit de RDS, unde stau acu nu era cablat blocul pentru internet, si dupa ce i-am zapacit cu telefoane (cred ca nu numai eu dar putini, ca e bloc de babalaci), intr-o luna am avut net.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post
Don't get me started on Astral. Ce-i drept Astral Galati...

Io nu stiu deocamdata cum merge al meu, a mers bine 3 zile cat am fost acasa (de Pasti am sa vad), dar am un prieten care e total nemultumit de Astral Galati si ar vrea alternative. Oricum in domeniul asta cel putin in provincie cam este monopol. Se bazeaza pe faptul ca retele de cartier sunt ca si inexistente, iar singurii "provideri" raman romtelecomu' :rambo: pentru inca destul de multi si companiile de cablu, care companii isi impart zonele de interes, adica la noi n-ai sa vezi astral si Genius (provider local, RDS nu prea este in Gl) pe aceeasi scara de bloc ca sa zici ca ai de unde alege. Astfel ca baietii ajung sa-ti ofere prin cablu TV un serviciu ce nu-si face banii, adica dai cam 900k lei pe luna pentru viteza maxima de 20kb/s, fara sa ai viteza mai mare pe metropolitan ca sa iei filme de acolo, iar mie mi s-ar parea logic ca in reteaua providerului lucrurile sa se miste mai bine, si sa vad mega la dld macar pe retea, nu kb.

Acu sa vezi faza dura in Iasi ca "cea mai veche si mai profitabila universitate din tara" nu ofera internet studentilor sai decat in cateva camine (contra 5 euro/luna :spumelagura: ), cel putin un camin tocmai a fost decablat :o . Noi, ceilalti, am vrut sa facem o smecherie, ca doar retea avem (150calc) si sa ne luam net singuri. Cand a auzit rectorul de asa ceva, a amenintat cu exmatricularea celor ce s-ar ocupa de asa ceva. Eu nu vad logica, tot ce se intampla la IS e un mare kkt, doar nu le producem pagube cu asta, daca ei nu sunt in stare sa ne ofere de ce nu ne lasa pe noi sa ne luam???]

Si inca ceva, taxa de 5 euro este perceputa abuziv, intrucat nu e taxa de net ci "taxa de utilizare a retelei" netul fiind gratuit. Oare au dreptul sa faca asta sau ar trebui dati in judecata?

Asadar netul la noi inca e considerat "de lux" si trebuie "limitat" ca atare in Romania. iar cei ce il ofera profita de asta.

Share this post


Link to post

Netul în uni/licee/şcoli e gratuit, e plătit de minister.

 

"Taxa de reţea" se practică în multe locuri însă.

Share this post


Link to post

Stiam ca majoritatea instututiilor 'de stat' pot primi net gratuit de la facultatile mai mari din zona, daca exista asa ceva.

La noi la facultate e un nod RoEdu, si la un mom. dat un prof. mai 'in charge' cu netul le spunea unora de la o agentie de dezvoltare regionala ca daca au nevoie de net sa faca o cerere si primesc gratuit.

Share this post


Link to post

Io ma gandeam sa-mi dau universitatea in judecata :D , ca m-am saturat de hazul lor cu uite netu, nu e netu' sau alte bazaconii care mi-au mancat zilele in ultimii doi ani si jumatate.

@Akaionut: daca poti sa faci rost de un link unde scrie asta sa-mi spui si mie pls. presimt un razboi la orizont.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

http://www.roedu.net

 

Se plătesc bani grei ca studenţii să-şi poată trage ultimele filme, albume etc > :)

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Dupa telefoane zilnice si reclamatii peste reclamatii la ei, m-au sunat in cursul zilei de ieri :rolleyes: si am introdus ping-uri si tot felul de adrese pe acolo si bineinteles ca a mers, sa vedem astazi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...