Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Termoizolare Apartement Pe Cont Propriu

Recommended Posts

Salutari, vreau sa imi termoizolez apartamentul si o sa trebuiasca sa o fac pe cont propriu intrucat administratia cand s-a pus problema anul trecut... ma rog.. nu s-a ajuns la un compromis satisfacator.

 

Care puteti va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari :

- ce avize trebuiesc

- cat costa aproximativ ( lungime 10 m, inaltime clasica, ferestre clasice ) ( et 5/8 deci trebuiesc aplinisti utilitari )

- recomandati cu caldura firma X ?

 

Multumesc foarte mult !

Share this post


Link to post

Sigur autorizatie de constructie. Dar ma indoiesc ca toata lumea care a facut peretii doar in jurul apartamentului respectiv au avut autorizatie

http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6713&highlight=&sid=d819f198ed360a1005bca6f67da63dd7

http://www.gds.ro/Actualitate/2009-07-25/Reabilitare+cu+aviz+de+culoare

http://www.tpu.ro/index.php/legislatie-politic-social/pentru-efectuarea-termosistemului-la-apartament-de-unde-si-ce-avize-autorizatii-trebuie-sa-obtin-multumesc/

 

Dupa cum vezi difera de la zona la zona.

Mai bine dai un tel la primaria de sector si te interesezi

Share this post


Link to post

Am vrut sa-mi fac si eu dar am renuntat deocamdata.

 

De avize nu stiu nimic, nu cred ca a avut cineva asa ceva

Pretul e 80 ron /m patrat cu alpinisti. Poate diferi de la firma la firma. La tine 10m liniari imultit cu 2,5 cat este inaltimea de obicei vin 25 mp ori 80 fa si tu calculul.

Nu am ce sa recomand fiindca nu mi-am facut.

Share this post


Link to post

100% legal trebuie sa mergi la primarie sa soliciti un aviz de urbanism. Depui o cerere tip in care descrii ceea ce vrei sa faci. Si iti zic ei in CU ce ai nevoie...

Share this post


Link to post

Exteriorul peretilor apartamentului tau nu-ti apartine intr-un condomeniu.

Share this post


Link to post

Am efectuat operatiunea acum 2 ani, nu am luat nicio aprobare de la nicio primarie. Am angajat o firma care a efectuat operatiunea folosind schele si nu alpinisti utilitari. Recomand polistiren de cel putin 8 cm grosime, cel putin asa am pus noi si pretul negociat atunci a fost de 53 lei/mp (care includea absolut tot din care factura doar pe materiale). Pentru o maxima reusita iti recomand sa convingi cat mai multi vecini de pe acelasi palier. La noi toti au fost de acord (bloc cu 4 etaje) si asta a mai micsorat pretul, in mod solitar instalarea schelelor pentru un apartament de la un etaj superior este ceva mai scumpa.

Sunt foarte multumit de realizare si chiar invidiat de locatarii de la alte imobile invecinate, care pentru 3 lei au ales ca grosimea izolatorului sa fie de doar 5 cm.

 

LE singura grija a fost sa refacem decoratiunile de fatada a blocului astfel incat sa nu schimbam estetica zonei. Dupa modelul nostru la un bloc vecin au decis sa aplice un roz gen "blonda de la drept 4" cu care au rupt gura targului si nimeni nu se plange. Sa nu uita ca traim in ROU tuturor posibilitatilor. =))

 

Exteriorul peretilor apartamentului tau nu-ti apartine intr-un condomeniu.

 

Ca sa fiu in asentimentul tau unchiule, dar de semn contrar as spune ca da si stiu pe ce ma bazez. :-?

Edited by safari hunter
  • Like 1

Share this post


Link to post

M-ai lamurit, esti altul care crede ca grosimea conteaza. Daca puneai unul de 4x mai subtire si de 2x mai dens, te costa cu 25% mai mult la acest reper din lista, dar mai ieftin pe ansamblu si de 2x mai putin la factura de gaz sau cea de la A/C. Noi succesuri !

  • Like 1

Share this post


Link to post

unul de 4x mai subtire si de 2x mai dens

Pai atunci ce material recomanzi pt. izolatie exterioara? A aparut un fel de polisteren negru, pe acela?

Share this post


Link to post

M-ai lamurit, esti altul care crede ca grosimea conteaza.

 

He he ce-mi place ca nu te schimbasi, in principiu iti dau dreptate ca nu doar grosimea conteaza :o . In 2001 am cutreierat vreo 6 luni in Canada pe motive de job. Cum sa spun sa nu te superi, ei placau cu 10 si 15 cm ca sa nu patrunda "ursul polar" in case. Caloriferul din apartamentul meu era o teava de cupru care la un moment dat facea o bucla in forma de U pe perete , pastrand o distanta de 25 - 30 cm intre tevi. Pe acest capat era prins un radiator de aluminiu. Erau suficiente 2 bucati pentru 50 mp pentru a locui decent , fara sauna. A fost si motivul pentru care am insistat pe langa vecini sa punem macar 8 cm. Chitrosii naibii, Skoda mea este cea mai ieftina masina din block, iar Matizul il parchez prin vecini. =))

 

Pai atunci ce material recomanzi pt. izolatie exterioara? A aparut un fel de polisteren negru, pe acela?

 

Expandat de 16 -1 8 densitate foloseau si canadienii.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Din invataturile colegului meu care se ocupa cu proiectarea cuptoarelor industriale: "cel mai bun izolator este aerul". De aici deduceti relatia densitate - grosime - izolatie.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Din invataturile colegului meu care se ocupa cu proiectarea cuptoarelor industriale: "cel mai bun izolator este aerul".

Atunci de ce mai exista proiectanti de cuptoare ? Un foc deschis, in aer liber rezolva problemele lui.

 

@hitman > Extrudat de 20 mm si 32 densitate.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

In loc deschis, aerul nu este static.

 

Asta e o chestie de baza pe care o stiu toate animalele cu blana si toti eschimosii cu canadiene cu puf de pinguin.

Share this post


Link to post

Cumnate, ai primit solutia de la canuci: ungi peretii exteriori cu grasime de balena, pentru asta nu trebuie autorizatii.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Da, e buna si aia, daca ii intra apa prin perete.

Share this post


Link to post

=)) grasime de balena, auzi... =))

 

Pentru izolarea unui cos de fum zidit tot extrudat de 20 mm si 32 densitate sa pun? Asta iarna m-a umplut de condens, m-am trezit cu o balta de apa si gudron in camera centralei dupa care am dat doua gauri la baza cosului si am pus o bucata de pexal de 20 care evacueaza condensul in curte, insa acum am montat pavele si n-as vrea sa la umplu de gudron...

Share this post


Link to post

Esti sigur ca asta nu e datorita randamentului "prea bun" al centralei? Cele cu randament inalt elimina gazele destul de reci si apa rezultata din combustie se condenseaza pe pereti. Caz in care trebuie intubat hornul. Insa daca e cazul ar trebui ca centrala sa aiba conexiune pentru canalizare.

Share this post


Link to post

Pentru izolarea unui cos de fum zidit tot extrudat de 20 mm si 32 densitate sa pun? Asta iarna m-a umplut de condens, m-am trezit cu o balta de apa si gudron in camera centralei dupa care am dat doua gauri la baza cosului si am pus o bucata de pexal de 20 care evacueaza condensul in curte, insa acum am montat pavele si n-as vrea sa la umplu de gudron...

 

Parca era vorba de o centrala in condensare, unde fumul iese destul de rece. Nu rezolvi cu izolare, mai repede instalezi un ventilator pentru cos de fum. Se monteaza pe cos, este actionat de vant. Nu am timp sa caut un link.

Share this post


Link to post

In loc deschis, aerul nu este static.

 

Asta e o chestie de baza pe care o stiu toate animalele cu blana si toti eschimosii cu canadiene cu puf de pinguin.

 

Sustin, calitatea de izoltaor termic a unui material este direct proportionala cu cantitatea de aer oclus. Recte, expandatul este un mai bun izolator termic in comparatie cu extrudatul, indiferent de ce spun coeficientii din specificatiile tehnice...

 

 

Esential la o astfel de modificare este un calcul termic care sa te asigure ca punctul de roua este in afara peretelui altfel te poti trezi cu condens si igrasie in grosimea acestuia...

 

 

Share this post


Link to post

@Wolfman

Daca centrala e cu condensare, in mod sigur trebuie tras tub prin horn pentru fum (metalic sau plastic), iar tubul conectat la canalizare. In mod normal, exista conexiunea facuta in centrala unde sa vii direct cu un furtun standard de la canalizare. Daca te uiti in centrala pe traseul fumului, ar trebui sa il vezi fara probleme.

Izolat peretii nu rezolva problema, cand centrala va merge la greu o sa fie balta pe fundul hornului. Nici ventilatorul nu ajuta.

Si eu am centrala cu condensare (cu gaz, nu cu lemne insa asta nu schimba nimic, "condensarea" e legata de schimbatorul de caldura, nu de combustie). Atunci cand functioneaza curge apa prin tubul de fum ca la robinet.

 

Plus ca e mult mai ieftin un tub decat hidroizolat peretii foarte serios, si e si mult mai usor de legat la canalizare (repet, e posibil sa existe deja conexiunea in centrala)

 

Alta solutie e sa ridici temperatura pe tur undeva la peste 80-85 grade, incat sa iasa din regimul de functionare "cu condensare" si sa functioneze ca una clasica. Insa s-a zis cu randamentele alea "supraunitare", si e posibil sa nu rezolve total problema daca hornul e lung.

 

 

LE

Aerul izoleaza bine termic daca sta, are conductie foarte mica. Ca sa stea, trebuie sa fie in "bucatele" mici, mai mici decat stratul limita. Daca e in cantitati suficient de mari incat sa poata forma curenti de convectie s-a terminat cu capacitatea lui de izolator. Poate e putin contraintuitiv, insa un strat subtire de aer izoleaza muuult mai bine decat unul gros. Cand e in strat subtire adera la suprafetele solide si e "blocat", daca e in strat gros se formeaza curenti si transmite caldura prin convectie.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Un material de izolatie termica pentru exterior trebuie sa intrunesca mai multe conditii:

- conductivitatea termica, cifra livrata de catre producator, valoare care inchide gura la oricare 2 vecini;

- gradul de impermiabilitatea (apa are mare defect ca patrunde si iarna ingheata provocand deplasari mecanice);

- rezistenta mecanica, sa nu se infiga vecinii sau copiii cu degetele in el;

- grosimea pe care cladirea neproiectata pentru asa ceva o permite (acoperis + soclu);

- estetica golurilor de la ferestre.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Locuiesc in Roman la bloc,cind m-am mutat in apartament am izolat peretii exteriori prin interior(scz. nu am gasit alta formulare) cu aer,sau mai bine zis am construit din rigips un perete la 15 cm fata de peretele original.Dupa un an de parlamentari am reusit sa-mi conving vecinii sa ne izolam partea noastra de bloc.Am izolat cu polistiren expandat de grosime de 10cm,fara acordul autoritatilor.Iarna de anul trecut am suportat-o cu costuri cu 1/3 mai mici fata de cei care nu au izolat apartamentul.De ce de 10 cm,ca l-am vazut pe tipul de la sistemul amvic care spunea ca punctul de inghet la 10 cm de polistiren se afla undeva in stratul de izolatie.Deci se merita efortul,dupa parerea mea.

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...