Jump to content
Sign in to follow this  
Cristi_Mede

Alternator

Recommended Posts

dar chiar tu m-ai intrebat : "De unde stii ca e alternatorul de vina? " As avea nevoie de un electrician sa caute si contactele imperfecte pentru claxon( dupa cum a sugerat Dr L) si sa faca si alte verificari.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Pai din cate am inteles l-ai dat jos. De verificat se verifica la atelier care se ocupa de asa ceva.

Share this post


Link to post

Aaa. Scuze. L-am desfacut pe cel care l-am avut original. Ma gandeam sa inlocuiesc asta si asta sau sa vad un defect vizibil din avion. Dar dupa ce am vazut ca nu sunt in stare nici sa-l demontez, mi-a mai pierit entuziasmul.

Share this post


Link to post

Eu am desfacut un alternator de espero,dar cred ca sunt la fel

Puntea de diode e prinsa cu suruburi (torx) de fundul alteratorului. Si se tine si de cealalta parte prin firele statorului. Obligatoriu iti trebuie un letcon (minim 50w).

In mijlocul axului alternatorului o sa vezi ca e o gaura,mai exact e pt un imbus, Cumperi un imbus ieftin care sa intre acolo perfect(sau o trusa ieftina),ii tai partea care e la 90 de grade. Un capat il prinzi in bormasina iar celalat il bagi in axul alternatorului (unde e fulia,mai exact). Nu uita sa fixezi alternatorul de ceva! Apoi ti-ar trebui o mica sursa de curent,care sa alimenteze releul regulator (firul de IGN si L+)

Citeste si in manualul de espero cum se demonteaza si se verifica alternatorul,sigur o sa te ajute (in asta de tico nu m-am uitat inca).

Defecte vizibile din avion nu cred ca o sa intalnesti din pacate

Te-as ajuta eu,dar pana in septembrie n-am nici urma de timp

Share this post


Link to post

Am rezolvat pana la urma problema la un service de electrice gasit cu google. M-a costat 200 RON cu totul, adica si cu demontat/montat alternatorul. Mai aveam si o pierdere prin fire de vreo 0.5 V, dar au rezolvat si aceasta problema. Pana la urma teapa pe care am luat-o cu cumparatul alternatorului din dezmembrari nu a fost chiar atat de mare, intrucat din 2 alternatoare defecte a iesit unul PERFECT. :D . Dar alternatorul cumparat de mine de la dezmembrari fusese desfacut, iar puntea de diode nici macar nu era lipita!!!! Bine ca era functionala. ( Aviz amatorilor)

Multumesc inca o data tuturor.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...