Jump to content
Sign in to follow this  
razvanel

Skoda Fabia Ii

Recommended Posts

Salut baieti. In momentul de fata detin un matiz, dar datorita faptului ca nu are aer conditionat si verile sunt din ce in ce mai calduroase si mai greu de suportat m-am gandit la o alta masina care sa aibe aer conditionat, asa ca m-am indreptat catre Skoda Fabia II 1.2 TSI 86 cai. Ca dotari nu am decat geamuri electrice pe fata, semi-clima (bineinteles ca asta era si scopul) si cheie tip "briceag" (care m-a costat 500 lei :| ), in rest este stock. .Masina am achizitionat-o prin credit, pretul masinii fiind de 10800 E. Dupa lungi tratative cu cei de la skoda am ajuns la 1 vaucher cadou si inca 2 incluse in pret. Aceasta fiind prima mea masina noua am deschid acest topic cu speranta ca ma veti ajuta cu sfaturi si pareri. Astept bineinteles sfaturi si pareri bune/rele referitoare la alegerea facuta.

 

Bafta

Share this post


Link to post

Mi-e greu sa-mi imaginez cum am putea da sfaturi pentru o alegere deja facuta :)

Iar nu prea inteleg rolul turbinei ca sa scoti doar 86 de cai (poate or fi kw), opel de 1.2 aspirat scoate 85cp, si ce e aia o semi-clima,

in rest .. asteptare usoara si sa te bucuri de ea, am vazut ca ai mai postat pe alte forumuri cam acelasi text :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pune si tu poze sa o vedem. Si ce fel de sfaturi ai nevoie? Seni-clima, cred ca este climaticul.

Share this post


Link to post

Da am mai postat pe forumurile pe care le citesc. Am atasat o poza cu semi-clima (asa scrie in carte ca se numeste). Bafta

 

Referitor la sfaturi, dupa cum v-am zis este prima mea masina noua si as vrea sa stiu cum sa o "tratez" la inceput, care este nr de km care trebuiesc facuti la rodaj, absolut orice ce tine de folosirea masinii cat e in rodaj, sper ca ati inteles ce vreau sa zic :D .

post-23956-127856879647_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai ce "semi-climatic" e ala, ca e climatizare normala vad: temperatura, treapta ventilator, pozitie aer, buton recirculare si aer conditionat.

Share this post


Link to post

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu, iar explicatia care am primit-o de la dealer a fost cea pe care v-am dat-o si voua, daca el minte, mint si eu.

Share this post


Link to post

Climatic la Polo

e climatizare normala vad: temperatura, treapta ventilator, pozitie aer, buton recirculare si aer conditionat.

Climatic conceput de Volkswagen reprezintă o instalaţie de climatizare semiautomată care reglează automat temperatura aerului proaspăt alimentat în funcţie de temperatura dorită. Reglarea repartizării aerului şi a turaţiei suflantei este efectuată de către conducătorul auto. Pentru determinarea temperaturii actuale din habitaclu, sistemul Climatic dispune de un senzor de interior. Sistemul electronic de comandă reglează temperatura aerului proaspăt alimentat pentru a atinge cât mai rapid şi a menţine constantă valoarea preselectată ( sursa vw.ro).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Eu sunt curios cum arata curba de putere la motorul asta :) Ar trebui sa atinga cei 85CP inca de pe la 4000 ture si sa-i tina pana la 6500, si un palier de cuplu de 1.4 TDI de pe la sub 2000 pana pe la cei 4000 de care spuneam. Altfel nu prea inteleg pt ce are turbina.

Share this post


Link to post

Iar dupa aia e aproape plata puterea... de la 3500 in sus are peste 60kw (63 maxim). Aka are cuplul maxim unui motor aspirat de 1.6 cam pe toata plaja de loganeala normala.

 

De obicei motoarele cu genul asta de par la folosire normala mai puternice decat sunt in realitate... adica un motor care de la 3500 la 6500 are 80CP da impresia de putere mai mare decat unul care are un varf de 100-110CP la 6200rpm de ex si care de fapt are +80CP de la sa zicem la +5000rpm.

Share this post


Link to post

adica un motor care de la 3500 la 6500 are 80CP da impresia de putere mai mare ..

Poate nu vad eu bine liniile ale in grafic, dar mie imi pare plat de putere doar de la 4000 la 5500 si de cuplu de la 1500 la 3500 apoi cadere abrupta spre 5500. :-?

Share this post


Link to post

Aceasta fiind prima mea masina noua am deschid acest topic cu speranta ca ma veti ajuta cu sfaturi si pareri. Astept bineinteles sfaturi si pareri bune/rele referitoare la alegerea facuta.

 

Bafta

 

 

Felicitari pentru decizia de a cumpara o masina noua. Nu stiu daca este oportun sa mai facem recomandari din moment ce ai lansat comanda.

Cat va dura livrarea?

 

Da am mai postat pe forumurile pe care le citesc.

Referitor la sfaturi, dupa cum v-am zis este prima mea masina noua si as vrea sa stiu cum sa o "tratez" la inceput, care este nr de km care trebuiesc facuti la rodaj, absolut orice ce tine de folosirea masinii cat e in rodaj.

 

 

Skoda.com

Share this post


Link to post

@Tommy

Ala de 1.4 si 132Kw cade la 5500rpm, ala de 1.2 si 63kw e cel mai plat :)

Share this post


Link to post

Felicitari pentru decizia de a cumpara o masina noua. Nu stiu daca este oportun sa mai facem recomandari din moment ce ai lansat comanda.

Cat va dura livrarea?

 

 

 

 

Skoda.com

 

Masina va sosi undeva la sfarsitul lunii august :(

Share this post


Link to post

Felicitari pt noua achizitie!! Sa te poarte sanatos pe unde doresti!!!

Motorasul e ok, iar recentul facelift o face un picut mai unisex.

Ce culoare e?

Asteptare palcuta!!

Share this post


Link to post

Masina va sosi undeva la sfarsitul lunii august 20000000.gif

 

Si masina mea a fost livrata in 7 saptamani. Dupa 4 saptamani am primit seriile (sasiu / motor), dupa 5 confirmarea fabricatiei si inceperea transportului catre beneficiar. Ajungerea in vama Curtici... ajungerea la dealer si gata de livrare. Apoi chestionarul de satisfactie, poza de familie, un mic cadou din partea Skoda, telefoanele pentru masurarea gradului de multumire fata de masina si dealer.

Toate aceste etape sunt menite sa te tina in priza si sa-ti mai creasca tensiunea. Eu m-am concentrat doar pe data de livrare, care a fost devansata cu cateva zile fata de estimarea initiala. Oricum, avand in vedere precipitatiile din acest an o sa ni se para ca am condus mai mult toamna decat vara. 24000000.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...