Jump to content
Sign in to follow this  
Sam Chuck Yin

Despre curierat

Recommended Posts

Un colet cu câteva schițe a fost trimis prin firma TNT din Băneasa vineri dimineața. Coletul a ajuns în Pantelimon luni la ora 15,30.

Concluzie 3 km distanța au fost parcurși în România în 3 zile.

 

Ca o comparație

Un colet cu un CD ne-a fost expediat din Malayesa și recepționat în România în... 3 zile.

 

Ce poți să mai comentezi!

  • Like 2

Share this post


Link to post

Se intampla peste tot. Curierul TNT nu este P2P.

 

Ce pot sa iti zic e ca CD ul din Malayesia nu a venit prin TNT Economy Express (nici nu ar fi avut cum), care inseamna 5 zile lucratoare de oriunde din Europa.

 

Peste tot depdinde cat platesti.

 

PS: Coletul ti-a ajuns intr-o zi lucratoare dar, daca te gandesti in felul asta, nu mai ai ce comenta pe forumuri.

 

 

PPS: Si nu, nu lucrez la vreo firma de curierat dar lucrez mult cu ei.

  • Like 3

Share this post


Link to post

In ton cu titlu acestui topic.

Deci, cineva duce un colet la posta pentru 3km, :) ) cind, poate lua colet-ul in mina si il duce in 30 min. (pe jos) fara ca destinatarul sa astepte 3 zile. Interesant.

  • Like 4

Share this post


Link to post

PS: Coletul ti-a ajuns intr-o zi lucratoare dar, daca te gandesti in felul asta, nu mai ai ce comenta pe forumuri.

 

 

Las' ca si Fan Courier se lauda cu "oriunde in tara in 24 de ore", si mi-a venit pachet din Bucuresti la Ploiesti in 4 zile. Si dupa ce a ajuns, m-a sunat soferul de la curier sa intrebe daca nu pot io totusi sa trec pe la sediul lor, ca el nu mai are cand sa ajunga. Nu le mai lua apararea tuturor la modul general, ca unii nu merita chiar deloc.

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu le iau la modul general, am analizat subiectul de fata.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Vorba lui viktor...daca pt 3 km apelezi la curier... ce sa zic eu ca am trimis cu PR acum 3 saptamani un plic pt Constanta si a ajuns... da' a mai ajuns? :D

P.S. @ Sam Chuck Yin E aiurea sa te plangi pentru asta. Gandeste-te ca exista anumite proceduri in colectarea/livrarea coletelor care trebuiesc respectate de catre curieri-de aici si termenele astea.

 

Edited by zeneseu
  • Like 1

Share this post


Link to post

PS: Coletul ti-a ajuns intr-o zi lucratoare dar, daca te gandesti in felul asta, nu mai ai ce comenta pe forumuri.

 

 

Tu reprezinti intelepciunea intruchipata si nu-mi dau eu seama? De aici inainte o sa-ti cer tie permisiunea sa comentez, imi dai voie nene?

Plicul trebuia sa ajunga in maxim o ora, nu o zi cum zici.

Evident ca nu a venit cu TNT caci nici nu avea cum ci cu Fedex.

 

Nu m-am plans, doar am constatat cum merg treburile.

Edited by Sam Chuck Yin

Share this post


Link to post

Ce nu putea? Nu poti trimite un colet international cu TNT sau ce?

 

Ce serviciu ai ales?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hai sa dau si eu cateva exemple de anul asta, nu dau numele firmelor sa nu fie reclama gratuita:

- 3 seturi de anvelope din germania venite toate in 3-4 zile lucratoare

- 1 set jante de la Sibiu, dupa amiaza comandat a doua zi la ora 10 sosit

- un detector comandat la amiaza, la 6 seara ridicat

- astazi la ora 18 comandat un aparat medical, la ora 20 a venit la usa.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mie mi-a ajuns vag-comul din hong-kong in 48h. Sunt sigur ca de fapt am un chinez in "cartier" care l-a trimis local... altfel nu inteleg cum poate ajunge atat de repede. China post rulz!

Si a costat numai 5 dolari...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Las' ca si Fan Courier se lauda cu "oriunde in tara in 24 de ore", si mi-a venit pachet din Bucuresti la Ploiesti in 4 zile. Si dupa ce a ajuns, m-a sunat soferul de la curier sa intrebe daca nu pot io totusi sa trec pe la sediul lor, ca el nu mai are cand sa ajunga. Nu le mai lua apararea tuturor la modul general, ca unii nu merita chiar deloc.

 

 

 

 

 

Stii si tu ca acest lucru a fost o intamplare neplacuta si acest lucru este valabil pentru orice firma de curierat. In momentul in care lucrezi cu oamenii exista si greseli.

Sa-ti dau un exemplu: la cartare i se da lui Gica un colet sa-l puna in zona destinata orasului Timisoara si din neatentie acesta il pune chiar la granita cu zona destinata Constantei. Costel il ia de acolo si il urca in masina de Constanta fara sa-si dea seama de greseala facuta de Gica si astfel coletul tau traverseaza toata tara.

Curierul care te-a sunat pe tine (nu vreau sa-i iau apararea) proabil a preluat coletul tau tarziu si nu mai avea timp sa ajunga la tine in timp util ca sa-si poata preda expeditiile ridicate pentru ca acestea sa ajunga in tara la timp. A crezut probabil ca iti trebuie acel colet urgent si a crezut de cuvinta ca este mai bine sa te anunte ca il poti ridica tu in acea zi decat sa mai intarzie o zi cu livrarea. Daca acel curier nu a avut motive intemeiate sa nu livreze acea expeditie a fost sigur sanctionat. Se fac verificari la sange pentru a nu exista intarzieri in livrare, dar, cum ti-am spus si mai sus, exista si motive independente de acel curier pentru care expeditia ta a intarziat.

Share this post


Link to post

Sa vezi ca daca vreau sa trimit un email colegului de la biroul in fata mea, emailul meu trece prin Australia inainte sa ajunga la el. Numai in Romania se poate intampla asa ceva!!!! Si in Australia, bineinteles.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Plicul trebuia sa ajunga in maxim o ora, nu o zi cum zici.

Plicul ala ajungea intr-o ora daca il trimiteai tu. N-am auzit asa ceva pana acum sa trimiti un plic pentru 3 km ... Tu chiar crezi ca daca firmei de curierat ii vine cate un pachet la 30 de minute, astia de fiecare data trimit masini si oameni pentru un plic ?! TNT nu lucreaza sambata.

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce va tot legati de distanata de 3km. In Bucuresti la anumite ore si in anumite zone este un calvar sa faci cu masina 3 dus si 3 intors (km). Poate omul a avut de trimis in acea zi (cel mai tarziu pana la terminarea programului) 10 sau 20 de plicuri la adrese diferite, credeti ca daca se suia in masina personala si "ara" Bucurestiul de la un capat la altul reusea?

Curierii au organizata o retea (inclusiv cu scutere) pentru a rezolva aceste situatii. Si pana la urma urmei ... asta s-au obligat sa faca, pentru asta ii plateste cine apeleaza la ei, indiferent de distanta.

Share this post


Link to post

A crezut probabil ca iti trebuie acel colet urgent si a crezut de cuvinta ca este mai bine sa te anunte ca il poti ridica tu in acea zi decat sa mai intarzie o zi cu livrarea. Daca acel curier nu a avut motive intemeiate sa nu livreze acea expeditie a fost sigur sanctionat. Se fac verificari la sange pentru a nu exista intarzieri in livrare, dar, cum ti-am spus si mai sus, exista si motive independente de acel curier pentru care expeditia ta a intarziat.

 

Si eu in general sunt ingaduitor, da' cu Fan Courier nu e singura problema. Am mai avut alt colet care sosise de 3 zile la sediul local; nu s-a deranjat nimeni sa SUNE macar, desi numarul de contact era pe pachet, darmite de adus la usa. A trebuit sa sune cineva sa intrebe "nu aveti pachet ?", si sa se duca dupa colet, ca tot nu au venit cu el.

 

Alta data, asteptam un pachet urgent (comandasem un cadou de Craciun online, pentru ai mei). Conform planurilor lor, trebuia sa ajunga pe 23 in Ploiesti. A ajuns pe 24, a doua zi, dar nu m-au sunat ei; am sunat eu pe la 10, mi-au zis ca n-a ajuns; am sunat pe la 11:30 si mi-au zis ca au ajuns, dar ei inchid la 12 ca e program scurt si sa ma grabesc. Am alergat ca bezmeticul, am ajuns, au fost alte probleme cu plata (fusese marcat ca ramburs, desi era platit in avans, le-am zis ca-l platesc inca o data cu rambursul numai sa iau pachetul, am fost la ATM sa scot numerar, in fine ...) si la 2 PM tot nu inchisesera biroul deci ar fi putut sa mi-l aduca (soferii stateau la barfe cu tipele de la facturare!!). In conditiile astea, eu pentru ce le-am platit curierat mai exact - nervii si alergatura proprie ?

 

Ca atare, prefer sa evit de tot firmele de curierat din Romania, mai ales astea "cu pretentii". Sau daca am urgente, ma duc la unii seriosi care or fi mai scumpi, dar nu m-au dezamagit niciodata (cu DHL m-am impacat f. bine).

Share this post


Link to post

Curierii fac ceea ce ii platesti. Daca platesti pentru un curier rapid pe scuter, iti trimit un curier rapid pe scuter doar pentru tine.

  • Like 2

Share this post


Link to post

 

Alta data, asteptam un pachet urgent (comandasem un cadou de Craciun online, pentru ai mei). Conform planurilor lor, trebuia sa ajunga pe 23 in Ploiesti. A ajuns pe 24, a doua zi, dar nu m-au sunat ei; am sunat eu pe la 10, mi-au zis ca n-a ajuns; am sunat pe la 11:30 si mi-au zis ca au ajuns, dar ei inchid la 12 ca e program scurt si sa ma grabesc. Am alergat ca bezmeticul, am ajuns, au fost alte probleme cu plata (fusese marcat ca ramburs, desi era platit in avans, le-am zis ca-l platesc inca o data cu rambursul numai sa iau pachetul, am fost la ATM sa scot numerar, in fine ...) si la 2 PM tot nu inchisesera biroul deci ar fi putut sa mi-l aduca (soferii stateau la barfe cu tipele de la facturare!!). In conditiile astea, eu pentru ce le-am platit curierat mai exact - nervii si alergatura proprie ?

 

 

Acea zi a fost cu program scurt de lucru. Daca pe expeditia ta nu a fost specificat "Livrare 24.12" acesta a fost motivul pentru care nu s-a livrat. In zilele de sambata si zile care precedeaza o sarbatoare mare, Craciunul, Pastele etc nu se livreaza decat expeditiile care au specificat acest lucru. Pe 24 si 31 decembrie programul de lucru a fost pana la ora 12.00. Faptul ca acei angajati mai erau acolo la ora 14.00 a fost alegerea lor.

Share this post


Link to post

Am schimbat titlul. Cat de inteligent este sa confunzi Romania sau sa tragi o concluzie despre ea pe baza activitatii unei firme de curierat?

 

 

Un colet cu câteva schițe a fost trimis prin firma TNT din Băneasa vineri dimineața. Coletul a ajuns în Pantelimon luni la ora 15,30.

Concluzie 3 km distanța au fost parcurși în România în 3 zile.

 

Ca o comparație

Un colet cu un CD ne-a fost expediat din Malayesa și recepționat în România în... 3 zile.

 

Ce poți să mai comentezi!

 

O groaza.

1. Cand ti-au promis ca il livreaza?

2. Cat ai platit pentru livrare?

3. Cat ai platit pentru CD? Cand ti-au promis ca iti livreaza CD-ul?

4. Ai specificat conditii speciale de transport pentru acel colet? Era voluminos? Ai precizat cand vrei sa ti-l livreze?

 

Vrei comparatie? Ar fi trebuit sa precizezi aceste chestii. Dar nu le-ai precizat, pentru ca nu sunt importante, nu? Vrei doar sa te plangi. Succes. Dar, totusi, forumul nu este loc de varsat frustrari, cel putin nu acesta.

 

 

Alta data, asteptam un pachet urgent (comandasem un cadou de Craciun online, pentru ai mei). Conform planurilor lor, trebuia sa ajunga pe 23 in Ploiesti. A ajuns pe 24, a doua zi, dar nu m-au sunat ei; am sunat eu pe la 10, mi-au zis ca n-a ajuns; am sunat pe la 11:30 si mi-au zis ca au ajuns, dar ei inchid la 12 ca e program scurt si sa ma grabesc. Am alergat ca bezmeticul, am ajuns, au fost alte probleme cu plata (fusese marcat ca ramburs, desi era platit in avans, le-am zis ca-l platesc inca o data cu rambursul numai sa iau pachetul, am fost la ATM sa scot numerar, in fine ...) si la 2 PM tot nu inchisesera biroul deci ar fi putut sa mi-l aduca (soferii stateau la barfe cu tipele de la facturare!!). In conditiile astea, eu pentru ce le-am platit curierat mai exact - nervii si alergatura proprie?

 

Sunt varza toti, stai linistit. Lucrez in fiecare zi cu ei si e fericire cand totul merge bine, de obicei, foarte rar. Se fura, se intarzie, se strica colete,... tot ce vrei.

Exista alternative pentru transport local, firme ce opereaza scutere, super rapizi si eficienti (mai putin atunci cand fac accident :D ).

Si, ca idee, mi-am comandat ceas de pe Amazon. Era noiembrie si mi-au zis ca il livreaza inainte de Craciun. A venit anul urmator. De anul nou era in Germania, m-am distrat urmarindu-l pe net. La fel si cu tobele pentru motor, pe care le-am trimis in Germania ca sa scad costurile. Nu au sunat persoana careia trebuia sa i le livreze si aceasta nu a fost acasa. Singura solutie a fost sa ma agit din Ro si sa fac rost de numarul curierului pe care i l-am dat persoanei din Germania ca sa il sune si sa se intalneasca cu el. Suna cunoscut?

  • Like 4

Share this post


Link to post

Am schimbat titlul. Cat de inteligent este sa confunzi Romania sau sa tragi o concluzie despre ea pe baza activitatii unei firme de curierat?

 

Mi-am adus aminte de una faina, suparatoare rau atunci. Am comandat un cablu Obd1 in State, trebuiau sa mi-l livreze in Atlanta, si ei l-au livrat in termenul corect, dar in California, pe coasta ailalta, o fi incurcat vreo vuvuzela lipitul etichetei :)

Pai nu ar trebui si eu sa trag concluzia, pe baza experientelor strict personale intr-o anume zona, ca america e de cacao si ca in romania totul merge uns?

Share this post


Link to post

Plicul trebuia sa ajunga in maxim o ora

Maxim am spus!

  • Like 2

Share this post


Link to post

Acea zi a fost cu program scurt de lucru. Daca pe expeditia ta nu a fost specificat "Livrare 24.12"

 

Era livrare 23.12 :)

 

 

Si, ca idee, mi-am comandat ceas de pe Amazon. Era noiembrie si mi-au zis ca il livreaza inainte de Craciun. A venit anul urmator. De anul nou era in Germania, m-am distrat urmarindu-l pe net.

 

 

Ceva e putred cu Amazon prin Germania, am un prieten care si-a comandat telecomanda de la Amazon, i-au expediat DIN Germania spre Romania cu Deutsche Post, si n-a ajuns nici in ziua de azi. Comandat acu' vreo 2 luni.

 

 

Share this post


Link to post

Ceasul meu a venit din State, dar a poposit in Germania.

Dar te cred, vezi intamplarea cu tobele.

 

 

PS: Mie mi-a convenit, ca s-a sincronizat inainte sa plece inspre Ro :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...