Jump to content
Sign in to follow this  
crystygye

Proiect Fete De Usi

Recommended Posts

Masina mea a devenit una de 2 persoane, din cauza subwooferului mare din spate. Problema este ca a trebuit sa fac un upgrade la difuzoarele de medii si inalte. M-am hotarat sa merg pe 2 seturi de Focaluri coaxiale cu tweter pe ele (amplificate bineinteles).

Difuzoarele or sa fie montate in felul urmator: pe fiecare usa din fata vor fi 2 difuzoare.Si in felul asta voi avea 4 difuzoare. 2 pe fata de usa mea la sofer si 2 la pasager (in spate pun degeaba ca nu am nici un castig din cauza subwooferului). Am luat inele mdf, niste distantiere in "L", un tub de spuma (daia de termopane), un tub de silicon ca sa umplu golurile din spuma si langa spuma; si le-am facut indreptate in sus (asa cum ar trebui facut)

 

Revin pe seara cu poza primei fete de usi, facuta, ca sa intelegeti perfect despre ce este vorba!

 

Dupa ce revin cu poza diseara, as vrea sa stiu unde pot gasi un material frumos de imbracat fetele de usi. Piele, imitatie de piele, etc cu care pot lucra si sa arate foarte bine. Si pe langa asta, cer "instruirea voastra" cum sa lipsesc pielea, pe umflatura celor 2 inele mdf (ca inelele nu mai sunt la acelas nivel, le-am ridicat cativa cm si indreptate spre sofer cum am spus) fara sa fac cute din acelea urate.

 

Sper sa ma ajutati, ca daca iese bine si reusesc cu ajutorul vostru, o sa fac un tutorial video (cu a 2 fata de usa) ca sa poata face oricine cu costuri minime.

 

 

Am revenit cu poze:

 

img13155002283.jpg

 

img13144995724.jpg

 

img13134988667.jpg

 

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

nu se lovesc in scaune ?

Share this post


Link to post

Sunt puse in partea cealalta,spre balama

O sa fie umpic mai greu de folosit geamurile insa

Share this post


Link to post

Aia alba e spuma de termopane? Face ceva priza sau cad inelele cu totul de pe fata de usa? Intreb serios fiindca am in proiect ceva similar.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu ar fi probleme, nici la macaraua de geam.Ramane loc sa o rotesti 360grade.

Da Dj_Dark e spuma de termopan.Dai mai intai pe fata de usa cu "spray cu apa..dala cu care dai pe geamuri cand le speli, decat ca trebuie sa fie apa si nimic altceva" (in felul asta spuma nu se mai umfla si prinde mai bine).Dupa aplicarea spumei sa pui o cutie putin mai grea deasupra inelelor ca atunci cand spuma se mai umfla cativa cm, sa nu ridice inelele si sa trebuiasca sa refaci tot.

Apoi ca sa fii sigur: umpli toate golurile din spuma si pe langa tot cercul, (dai cu degetul) cu silicon sanitar, iar daca vrei sa fii extra sigur, bagi un holshurub prin inel mdf. Treci cu el prin inel, spuma, fata de usa si te prinzi de tabla usii.Dar nu cred ca este cazul.

 

--

 

Eu tot astept de la cineva, o instruire si sfaturi cu imbracatul fetei de usi.

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Nu :) Se lucreaza cu fibra de sticla in clip.

Imi este mult mai usor, mai rapid si bani mai putini prin metoda facuta de mine + ca fata mea de usa la Tico este carton, nu plastic.

 

Astept in continuare un tutorial de aplicarea materialului pe fata de usa si de unde as putea cumpara! Nu stie nimeni?

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta cineva cu un clip atunci? Ca nu stiu cum sa caut sau ce sa caut cu exactitate.

Multumesc

Share this post


Link to post

Vreau un clip, care sa arate cum se imbraca in piele un ornament/etc.

Share this post


Link to post

Prenandez+piele sintetica.Atat! Lasi pielea la soare sa se incalzeasca si sa o poti intinde si dupa ii faci ce vrei.

 

Dai cu preandez pe fata de usa, dai si pe piele (logic ca pe spatele ei), lasi sa se usuce un pic preandezu si dupa le lipesti. Nu te obosi sa decupezi forme inainte, gauri pt manere, pt ca le dai faci la sfarsit.

Share this post


Link to post

Multumesc mult de tot.Deci pielea sintetica se intinde la caldura :) Asta cautam

Multam mult augustinionut ;)

 

Aveti cumva idee de vreun magazin in Bucuresti de unde pot lua piele sintetica? sau am sanse mai mari prin Dragon, Targuri etc?

 

Asta este pielea?:

19488148408473118847868.jpg

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Astazi am fost in Dragon si am cumparat piele sintetica, negru mat, la 20 ron metru liniar (latimea 1,5m).

Ramane sa termin de facut inelele la celalalta usa si ma apuc de imbracat toate 4 fete :)

Share this post


Link to post

Salut!A reusit cineva sa modifice fetele de usi?ceva mai neconventional?Daca se poate si ceva poze...Multumesc

Share this post


Link to post

Cum v-am promis...astea sunt noile mele fete de usi...sa-mi traiasca!!!!!!!!!!!!

post-15726-015371600 1293038466_thumb.jpg

post-15726-046278800 1293038475_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut!A reusit cineva sa modifice fetele de usi?ceva mai neconventional?Daca se poate si ceva poze...Multumesc

 

Da...am eu niste prieteni care au facut modificari mari la ticolino...de la portiere la scaune...de la bord la stopuri...ce sa zic...demential...

Share this post


Link to post

fete usi tico piele.

post-28153-037052200 1297539704_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...