Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Despre Cainii Vagabonzi Din Romania

cainii vagabonzi  

70 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@Hepea : totul costa intr-o societate civilizata, de aia exista taxele pe care le platim. Numai parul costa mai putin, in barbaria lui. Ce sa valorifici la bietele animale? Nu se face asa ceva nicaieri in lume. In tarile NORMALE, Protectia Animalelor te baga la racoare pentru astfel de practici.

 

Capturare > castrare ( +control medical) > cazare tarcuri / padocuri/ orfelinate cu posibilitate de adoptie si doar in cazul celor foarte bolnave eutanasierea. Asta la ei. La noi, tot bata ramane principala solutie.

 

@Madkat : :-W Sunt convins ca nu vorbesti serios... Una e sa omori un sobolan si alta un caine, chit ca intra si el ( vad) in categoria "daunatorilor".

 

Ca toata lumea am fost si eu atacat in multe randuri de maidanezi. De NENUMARATE randuri. Am stiut insa cum sa reactionez si nu au fost probleme. Si da, am dat si suturi in bot, in burti, cand a fost vorba sa-mi scap pielea, dar NICIODATA nu m-am gandit, chiar in momentele alea, sa-i omor la propriu. Un caine nu ataca niciodata fara motiv, ma refer la maidanezi.

 

Un biscuit in loc de un picior in cap a fost de multe ori MULT mai bine.

 

Daca doriti mici tips & tricks despre cum sa va feriti de ei, va pot oferi sfaturi utile.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Care e deosebirea dintre un maidanez si un sobolan din punct de vedare al incadrarii sau nu la "daunatori"? De ce?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Un animal daunator pune in pericol un bun, sanatatea sau viata omului. Sobolanul poate pune in pericol oricare dintre aceste trei aspecte, la fel si un caine maidanez. Un caine nesupravegheat, posibil agresiv sau purtator de boli este un pericol, un daunator. Un caine aflat in proprietatea cuiva nu este un daunator, este responsabilitatea acelui individ. Proprietarul unui caine are atat drepturi cat si obligatii, iar daca este cazul, este tinut sa raspunda penal pentru fapta animalului sau.

 

Locul lor nu este pe strada! Ei nu trebuie sa existe. Punct. Protectia animalelor ar trebui sa aiba alte ocupatii, sa se asigure ca nu sunt schingiuite animalele de catre proprietari, ca nu sunt lasate nesupravegheate pe domeniul public, ca nu au loc lupte de caini, ca nu sunt maltratate cele tinute la zoo si alte situatii de acest gen. La noi, protectia animalelor sau ONG-urile acelea obscure nu au facut niciodata nimic din toate astea, dar au incasat sute de mii de euro de la buget. Sediile le aveau in garsoniere goale si daca ii chemai sa sterilizeze un caine, ziceau ca o fac doar pe cheltuiala ta.

 

Englishman, gresesti. Afara sunt tinuti o perioada de timp in padoc, hraniti bine, dar daca nu sunt adoptati, sunt eutanasiati indiferent daca sunt sanatosi sau nu. Intr-o societate moderna, in asezarile urbane, NU este permisa existenta cainilor fara stapan.

 

Nu pot sa zic ca-mi place ideea de a otravi un catel maidanez dar probabil ca, pana la urma, am sa o fac. Daca guvernul nu poate sa asigure o solutie legala si eficienta, binenteles ca situatia e luata pe cont propriu de cei care au fost muscati sau au avut vre-o ruda, un copil sau un bun puse in pericol. Din ce stiu, daca ii otravesti cu antigel, chinurile sunt mari. Soricioaica face treaba mai repede si cu mai putine dureri. Alte substante nu stiu dar sunt convins ca exista.

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

Englishman, ce se intampla cu maidanezii in tarile cu apa calda? Chiar nu stiu... Presupun, dar nu stiu nimic sigur.

 

Si apoi care e problema cu valorificarea lor? Blana de caine este cea mai buna blana de animal. Unde e barbaria aici?... Care par?...

 

Pentru ce te mai baga Protectia Animalelor la puscarie in tarile cu apa calda? Cumva pentru nesupravegherea animalelor (de companie)?

 

Ce am cerut mai sus? Un cadru legal aplicabil - nu sa dam legi asa... de gura imparatiei.

 

Da, sunt deranjat de maidanezi. Da, ma plang pe forum in loc sa fac o plangere pe linkul dat de mine. brb ;)

Share this post


Link to post

offtopic.gifDaca-i bifai cu matizul, postai la dezmembrari :P

Am incercat odata sa bifez un caine cu Matizul, pe la vreo 30 la ora (e singura masina cu care am curajul sa fac asta, avand in vedere spoilerul la 100 ron pe care il poseda), dar, al dracu caine, nu-mi dau seama cum a scapat. Si il aveam in catare...

 

Da' fiind săptămâna mare mi-e frică :mrgreen:

Eu sunt ateu la chestii de gen. :D

 

Daca mai sare sa ma capseze maidanezul de langa asociatia de locatari unde imi platesc intretinerea, cred ca urmatorul drum va fi pana in casa, de unde voi cobora cu toporul. Am noroc ca e tomberonul de gunoi in apropiere, nu fac mizerie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

"Daunatorii" din zona mea folclorica intra in priza cand simt (nu trebuie sa-i vada) doua categorii de oameni: cei cu chipiu si cei indo-europeni. Cel mai urat fac cand cele doua categorii se contopesc in aceeasi persoana. Multi si-ar dori la masina o alarma care musca.

  • Like 2

Share this post


Link to post

" Multi si-ar dori la masina o alarma care musca."

 

Plecind de la asta mi-am adus aminte de o mica belea cu masina.

Am prostul obicei cind ma urc in masina dimineata sa ma uit la roti...

Vad un capac + janta aferenta uda parca s-ar fi scurs ulei, vaselina ceva...am zis ca am ramas fara lichid de frina...

Am sters bine si a 2 zi acelasi lucru... deja ingrijorator... frina aveam... pina cind se punea intrebarea...

Vreo 3-4 zile eram cu cirpa in mina dimineata si cu capota ridicata sa verific borcanul de lichid...

Pina cind am prins faptasul... o javra fi-i-ar fata al dracu' facea pisu fix pe aceeasi roata in fiecare zi...

O alarma antipipi nu este? headscratch.gif

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

@Lascarica: =)) =)) Bine macar ca nu se urca sus pe capota pentru doodo.

 

@Restul comentariilor : daca nu e doar de dragul postarilor...e foarte trist cum judecati.

Edited by Englishman
  • Like 2

Share this post


Link to post

offtopic.gif Apropo de capota, un vecin se uita ca rata la bariera in fata masinii lui...

Capota, parbrizul si cupola erau toate pline de urme de pisica... el si vecinii de parcare au pus pietris dar care era "contaminat" cu ceva var sau ceva asemanator alb...

Noaptea (a ploua putin) 3 pisici (mister dezlegat cu sprijinul organelor de urmarire locale- a se citi babele de la parter) s-au "jucat" pe masina lui si au facut-o varza...parca avea autocolant transparent cu labe de pisica albe greenguy.gif

Sa nu mai zic de zgirieturile mici aferente...pensionarul mai avea putin si cauta tesla cind si-a vazut pretioasa masinuta VW Polo achizitionata de 4 luni...

 

 

Share this post


Link to post

Nu este deloc. Am catel, iubesc cateii dar situatia nu s-a imbunatatit DELOC in ultimii 10 ani in Iasi. La ghena tot 10 maidanezi stau, chiar daca au ,,cercei". In cartierul mosnegesc Tatarasi cel putin trebuie sa fii curajos sa iesi noaptea, umbla in haite si isi apara cu stocism babele.

De ce ma deranjeaza? Hai sa vedem:

1. Nu pot iesi cu catelul la plimbare pentru ca sar agresivi.

2. Nu pot iesi cu bicicleta pentru ca sar sa ma capseze.

3. Pentru ca doi idioti din astia au apucat cu coltii de spoilerul spate al masinii mele (data viitoare ii izbesc de dracu ii ia).

4. Pentru ca nu poti iesi seara prin multe zone. Or fi ei protectivi cu mine ca ,,indigen" dar ce ma fac daca vine cineva in vizita si eventual mai e si ceva mai fricos?

5. Pentru ca imi e groaza sa ma gandesc cum s-ar descurca un copil mic intr-un oras cu atat de multi maidanezi, unii chiar agresivi (chiar daca sunt castrati).

Edited by andreib
  • Like 1

Share this post


Link to post

Englishman, de ce spui "@restul comentariilor"? Ar trebui sa te puna pe ganduri faptul ca numai tu ai alta parere. In plus, nu poti spune "@restul comentariilor" pentru ca, desi multi dintre noi am spus ca suntem contra maidanezilor, solutiile pe care le propunem sunt diferite.

 

Am fost pe la prietena mea acum, sta intr-o zona cu blocuri de 4 etaje. I-am dus un DogChaser pentru ca, saraca de ea, nu are nici o sansa sa vina pe jos acasa de la lucru in zona ei. Ieri chiar a fost atacata de o potaie, a urlat, a inceput chiar sa planga, si salvarea a venit de la o baba nenorocita care a venit sa-si potoleasca potaia si sa o bage intr-o scara de bloc. Imi pare rau ca ti-o spun Englishman, dar in cazul in care te-as fi vazut atunci cand ai sarit sa bati hingherii as fi coborat cu intentia clara de a te potoli pe tine.

 

Nu este normal sa degeneram si sa existe astfel de spectacole in strada pentru ceva ce a fost depasit de toate societatile civilizate cu multe decenii in urma. Cainii nu sunt un lucru care trebuie lasat liber pe strazi. SUNT UN PERICOL, sunt niste animale, pot avea reactii diferite, azi e cuminte, maine te sfarteca. Am avut la bloc un catel care a fost cuminte vreo 10 ani iar la batranete a muscat un pusti de era ala sa-si piarda mana.

 

NU E NORMAL sa aperi cainii vagabonzi. Unii isi canalizeaza energiile in directii total gresite. Am catel, un ciobanesc german de 4 ani. A avut o problema anul trecut si a trebuit sa-l operez la picior. L-am dus la facultatea de medicina veterinara, i-am facut radiografii, anestezii, l-am dus la cabinetul celui mai bun medic veterinar (am inteles ca a si plecat din tara acum) ca sa-l operez. Imi venea sa plang cand il vedeam cum sufera pentru ca e parte a familiei, am investit in el mai multi bani decat am pus la bataie ptr mine cand am fost la ultimul consult medical. Intre a avea caine, a iubi animalele si a proteja periculosii maidanezi este o linie clara de departajare pe care unii NU sunt capabili sa o inteleaga.

Edited by fry
  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu sunt ateu la chestii de gen. :D

Glumeam. (dacă avea 10-12 zile, era şi pentru mine "săptămâna mare").

Am catel, iubesc cateii dar situatia nu s-a imbunatatit DELOC in ultimii 10 ani in Iasi.

2. Nu pot iesi cu bicicleta pentru ca sar sa ma capseze.

3. Pentru ca doi idioti din astia au apucat cu coltii de spoilerul spate al masinii mele (data viitoare ii izbesc de dracu ii ia).

5. Pentru ca imi e groaza sa ma gandesc cum s-ar descurca un copil mic intr-un oras cu atat de multi maidanezi, unii chiar agresivi (chiar daca sunt castrati).

Same here. Am 2 câini, un motan, iubesc animalele, dar şi pe aici situaţia s-a înrăutăţit în ultimii ani.

Cum am mai zis, dacă până acu' ceva timp îmi era doar "frică de şoferi/maşini", când ieşeam cu bicicleta.. acum parcă mă tem mai rău de dulăi.

Pe spoilerul spate am ditai urmele de dinţi de la un tomberonez care şi-a făcut un scop în viaţă din a muşca (la propriu) maşinile ce trec prin zona lui.

La mine pe stradă există o potaie (pe care a "crescut-o" 2 săpt. o fam de ţigani, apoi când au constatat că tre' să-i strângă rahaţii şi că tre' să-i dea de mâncare i-au dat drumul pe stradă) hrănită şi îngrijită de 2 babe senile (una nu e chiar babă, da' tot senilă e -> doar un ex. : stă la casă şi îşi scoate de "ţ"-şpe ori pe zi câinele pe stradă, să nu-i facă ăla mizerie în curte :wallbanger: ) care s-a repezit la mine de câteva ori până acu' (şi s-a mai repezit cu capul în bara din spate a maşinii.. da' s-a ferit maşina la timp :grumpy: )şi despre care am aflat recent că a făcut franjuri pantalonii unei fetiţe de 5 ani (fetiţa altor vecini).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Am avut azi putina treaba prin zona alesilor nostri. Priviti in ce hal arata tara noastra! Iata una dintre cele mai sugestive poze pe care le-am facut vreodata:

 

 

Edited by fry
  • Like 2

Share this post


Link to post

Simpatic dulaul, l-o fi pus cineva sa stea de paza. :D

Share this post


Link to post

Daca iti zic ca sunt 20 caini maidanezi in curtea senatului, ma crezi? :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Te cred, aia oricum is cei mai ...incoruptibili din zona! =))

Share this post


Link to post

Am avut azi putina treaba prin zona alesilor nostri. Priviti in ce hal arata tara noastra! Iata una dintre cele mai sugestive poze pe care le-am facut vreodata:

 

 

 

Lasati domnilor cainele in pace. A venit acasa, aici este casa lui in acest ,,adapost'' unde sunt muuult mai multi semeni de-ai lui. Acest caine este de planton, isi pazeste fratii.

Share this post


Link to post

Mie imi pare rege la cum sta pe covorul acela si priveste catre supusii lui, cetatenii Romaniei :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Animalele astea sunt doar o alta dovada ca traim intr-o tara a nimanui. Ar trebui stransi de pe strada, sortati, cei mai agresivi eutanasiati fara nici un fel de durere iar cei pasnici castrati si eliberati pe strazi, cu marcaje adecvate.

Share this post


Link to post

La ce aud pe aici, prin sudul tarii aveti niste monstri de caini care sfasie tot ce prind, mai rau ca leii.

Eu nu am auzit in zona mea de maini sfartecate si oameni transati de vii de caini MAIDANEZI. Repet, MAIDANEZI.

Unii se pricep extraordinar sa generalizeze si sa se aprinda mai rau ca un chibrit uscat sau prajit.

Ca unii sunt periculosi si rup tot ce prind, e alta poveste, aia ii culegi OMENESTE si ii duci la eutanasiere.

Dar sa omori aproape un bataie niste caini care nu au alta vina decat aia de a se fi nascut, atunci e sadism crunt, animalism !! Aia nu sunt oameni, indiferent ce spuneti voi pe aici. E atat de greu sa fii OM si sa te comporti ca atare? Se pare ca da.

 

Care e problema de fapt? problema e ca oricine m-ar opri sa salvez de la moarte un caine sau doi care nu au muscat NICIODATA pe nimeni, isi ia un ditamai meciul. Exista din aia agresivi? Foarte bine, chemi tiganii de hingheri sa-i adune, repet, OMENESTE, nu sa-i omoare cu pietre.

 

Un caine care 10 ani sau 30 nu a muscat pe nimeni, NU va musca niciodata, decat daca :

1. e bolnav ( caz in care trebuie luat si dus),

2. e provocat RAU DE TOT,

3. e incoltit / e grozav de speriat

4. i se ia hrana din fata.

5. se afla intr-o haita unde spiritele sunt incinse din cauza sezonului de imperechere. Caz in care stai naibii deoparte.

 

( nici macar asa nu va deveni agresiv in TOATE din aceste cazuri).

Degeaba unii au caini daca nu cunosc o elementara psihologie canina.

 

:o fftopic: Pentru carcotasi, AM caine, ciobanesc german de 6 ani

care sta la curte, liber, foarte bine educat, impreuna cu un catel de rasa comuna, batran si cumsecade. Cu toate ca are in jur de 50 de kg, i-as lasa pe amandoi nesupravegheati in compania unei grupe intregi de copii de gradinita fara probleme. Ce echitatie au facut cu Maia fetitele unor vecini.... :) )

 

In zona mai exista un maidanez deosebit, in varsta de cel putin 16 ani. Cand ma duceam la facultate in anul I, in 1995, Labus era deja matur, in toata legea. Atat e de abil incat dispare cu mult inainte sa apara probleme hingheresti si apare imediat ce se linistesc apele. :mrgreen:

 

 

Raven a pus mai sus punctul pe i. ASA se procedeaza corect.

Edited by Englishman
  • Like 2

Share this post


Link to post

"5. se afla intr-o haita unde spiritele sunt incinse din cauza sezonului de imperechere. Caz in care stai naibii deoparte."

 

Pardon? Ce cauta astia pe strazi? Acolo e locul lor?

 

Am citit mai sus ca ai fost chiar tu atacat de maidanezi; acum te miri ca exista aici, prin sud, monstrii care sfasie. Dar tu i-ai inteles pe acei caini care te-au atacat - le cunosti psihologia doar... :)

 

Omule, tu chiar citesti ce scrii? Sa te fereasca al de sus de necazuri cu copiii tai vs maidanezi!

Share this post


Link to post

Ce cauta pe strazi ?! Asta ce intrebare e? De ce nu exista in Elvetia pe strazi, de exemplu? ca aia s-au OCUPAT de problema in spiritul demnitatii umane, sa fii convins ca nu-i omoara nimeni pe acolo cu bolovani.

E ca si cum ai intreba de ce romanul nu e educat, e fix acelasi lucru.

 

Fii convins ca in Suedia sau Islanda cainii au acelasi instinct de procreere ca peste tot, dar educatia poporului face diferenta si de AIA nu-i vezi pe strazi.

 

Ce usor e sa te plangi " ce cauta pe strazi", hilar de banal. Pai ce cauta?! S-au inmultit ca ORICE mamifer si fiind ignorati, colinda, ce naiba sa faca altceva??

 

Ca trebuie stransi, e clar, dar modalitatea prin care sunt stransi ne imparte in tigani si oameni normali.

Nu am spus nicio secunda sa fie lasati in pace sa haladuiasca, am pledat doar pentru tratamentul uman de care ar trebui sa aiba parte CAND SUNT CULESI. Tot nu e clar?!

 

Sunt curios ce CAINE de om s-ar uita in ochii unui animal trantindu-i un bolovan in cap, ranjind apoi de marea isprava. Sadisme de genul asta indica boli psihice, traume in copilarie, etc.

 

Chiar cand am fost atacat, nicio clipa nu mi-e trecut prin cap ideea sa-i impusc, cu toate ca si-au luat niste picioare in bot. Si ranchiuna pe niste animale nu poarta decat oamenii SLABI.

 

Dar I rest my case, definitia cuvantului OM nu se gaseste in dictionar.

Edited by Englishman
  • Like 2

Share this post


Link to post

Poftim? Nu esti de acord sa haladuiasca dar esti de acord cu raven ca ar trebui sterilizati si eliberati pe strazi. :) )

 

Dar e ok, usor usor ajungem la aceeasi concluzie ;)

Share this post


Link to post

Si mie imi plac animalele, chiar daca sunt maidanezi sau altele. Si nu mi se pare normal cand ii strangi de pe strada sa ii chinui in halul ala. Sau mai vezi pe cate unul ca se ia de vreun animal deasta amarat pe strada. Cati nu am injurat si chiar era sa il iau pe unul la bataie cand eram mic, desi avea vreo 40 de ani omul, umbla cu un caine lup si il pusese pe o matza maidaneza. Daca i-ar 'colecta' de pe strazi intr-un mod uman (am vazut si asta, iar pt cei agresivi, umblau cu pustile cu tranchilizante, pac, dupa il urcau frumos in cusca in masina). Si sa ii eutansieze cred ca ar fi cel mai bine pt ei, cati nu am vazut chinuindu-se, morti de foame, boli/bube/picioare rupte etc. Nici in diverse 'statiuni' nu e bine pt ei, ati vazut ce ii mai chinuiau si pe acolo, ii lasau sa se manance intre ei... deci cu sufletul neimpacat oarecum, am votat pt eutanasiere...

Share this post


Link to post

Eu am experiente interesante cu maidanezi, m-au muscat de cateva ori (fara urmari grave, doar capsat de gamba prin blugi , mai naspa cu injectia de dupa, timp pierdut, etc). Vara trecuta am incercat sa adopt o lupoaica ce-si facea veacul la mine pe strada si cu care se juca fiica-mea insa am renuntat dupa cateva zile in care mi-a umplut gazonul cu rahati imensi (manca ca o apucata, chiar si 2 kg de hrana uscata odata), cand incercai sa o mangai se lipea de pamant ingrozita... Era plina de cicatrici de alice in coapse, de la vecini amatori de tir.

Mi-e ciuda insa pe cocalarii care-si scot namilele (rotti, dobermani) in strada fara lese sau botnite si care incep sa te fugareasca cand treci cu bicicleta sau scuterul pe langa ei, vara trecuta eram cu fiica-mea pe scuter pe o strada dintr-un cartier cu vile si m-au fugarit doua specimene d-astea de-am intrat in limitare cu scuterul ca sa nu ma sfasie... Am regretat atunci ca nu am un pistol la mine, le-as fi tras cu placere cate un glont in cap, sub ochii stapanilor care se amuzau. Eu am renuntat pana si de-a mai tine cainele liber prin curte, i-am facut un tarc de aproape 60 mp in spate pt. ca latra orice trecea pe drum si vedeam cum grabea lumea pasul stresata fiind de namila de carpatin care se uita peste gard la ei si-ii asurzea...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...