Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Cine stie cum se reprogrameaza un Yaesu VX-2000V?!

Share this post


Link to post

Mirceo stiu mah ca ai antena de jucarie si daca emiti cu 35W ce ? Crezi ca e vreo sfaraiala daca ai antena de 3db castig? Ia si tu una cu 7db castig si mai vorbim, degeaba emiti tu cu 35W daca ai receptia praf, te aude ala de la 50km dar tu nu-l auzi, eu vb fara probleme in Bucuresti cam 8-10km iar afara 40-50km si asta cu 10W deci la ce-mi trebuie 35W ?

Share this post


Link to post

Ampliful pe care-l am are si preamplificare de receptie.

Share this post


Link to post

Ce canale sunt folosite mai des in comunicatie?

Nu pot programa pe statie decat 4 canale. :rolleyes:

Share this post


Link to post

22 - afli informatii despre trafic

Share this post


Link to post

Nu am apucat inca sa citesc tot ce s-a scris pe aici, dar am postat sa va salut

Stima YO5PJH

73

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca va pot ajuta cu informatii despre montaj, calibrare sau mai stiu eu ce, postati si in limita cunostintelor mele dau si eu o mana de ajutor

Share this post


Link to post

Am citit majoritatea paginilor de pe aici, si ma gandesc la un Alan 100 plus. Asta merita? Dupa ce am citit pe aici statia asta ar avea un raport bun pret calitate. Mentionez ca montajul si calibrarea antenei sunt gratuite.

Un prieten camionagiu mi-a recomandat statiile Albrecht ca fiind mai bune. Ceva pareri?

Share this post


Link to post

in bani mai putini iei intek m100 de la mondoplast, care are aceleasi caracteristici, dar mufa microfonului e mai buna.

Albrecht sunt mai bune dar mai mult prin prisma faptului ca nu au acest model low buget.

Antena iti recomand ml145

Share this post


Link to post

Am citit majoritatea paginilor de pe aici, si ma gandesc la un Alan 100 plus. Asta merita? Dupa ce am citit pe aici statia asta ar avea un raport bun pret calitate. Mentionez ca montajul si calibrarea antenei sunt gratuite.

Un prieten camionagiu mi-a recomandat statiile Albrecht ca fiind mai bune. Ceva pareri?

 

 

Te rog sa imi permiti sati dau un sfat.Tu ai studiat ofertele si sfaturile DISTINSILOR de pe forum uni fac biza iar alti sunt seriosi.La capitolul stati cb trebuie sa te gindesti bine ce vrei sa iei,sa cumperi o statie mai ieftina dar care te supara (bizaie caci este slabuta ,sau te bazaie colegi care nu au reglat antena ) sau sa iti cumperi o statie pina in 500 ron cu tot felu de filtre . Tatal meu avea o vorba" pretul spune tot". Ieu am avut un Mindlan 100 plus dupa aceia am avut un prezident secand(bun pina sa defectat si dupa aceia, cauto sa o repari) si acuma am unINTEK-495 POWER de care sunt foarte multumit plus caci mi-am luat si o antena sirio 3000 turbocu montura magnetica . De aceia iti recomand -m-ai bine m-ai aduna niste bani si iati o statie pentru 4 ani decit sa iei una care te supara(adica sa stai toata ziua reglind sguelchiu.

 

Share this post


Link to post

Acum depinde de confortul fiecaruia. Eu am atat Yaesu ft857d cat si un intek m100 (echivalentul la alan 100 dar mai ieftin). Pe mine unul nu ma deranjeaza ca reglez squelchul manual. Cand am nevoie de receptie buna il ideschid si cand vreau liniste il inchid. Simplu. Squechul automat e bun si el dar nu face treaba mai bine ca tine.

Share this post


Link to post

Ce canale sunt folosite mai des in comunicatie?

Nu pot programa pe statie decat 4 canale. rolleyes.gif

 

 

Canalul 22 este canalul folosit in cb,dar daca tu ai un prieten atunci ii spui "trecem in 20"sau in alt canal,dar nu discuti mult pe 22 pentru caci vei avea surpriza ca un COLEG(pentru caci cei care avem stati cb ne spunem colegi) sa iti spuna la lasi canalul liber .Iar referitor la programare daca iti intra 22 si inca doua este suficient dar credca ai ceva probleme cu selectorul de canale s-au ai un blocaj .Ce statie ai?

Share this post


Link to post

L.E. Am mai butonat si montat intek m760, intek h520 (prima mea statie) si un storm.

Functiile in plus sunt bune, insa nu le folosesti tot timpul, iar daca nu esti sofer de meserie nu merita uneori investitia.

Acasa am yaesul cu 100w mentionat mai sus si antena pe bloc de 6,5m sirio gpe27. Nu folosesc acasa in CB 100 w, legal fiind doar 4w dar in SSB in 28mhz sau in 27555 mhz pentru DX-uri

Share this post


Link to post

Acum depinde de confortul fiecaruia. Eu am atat Yaesu ft857d cat si un intek m100 (echivalentul la alan 100 dar mai ieftin). Pe mine unul nu ma deranjeaza ca reglez squelchul manual. Cand am nevoie de receptie buna il ideschid si cand vreau liniste il inchid. Simplu. Squechul automat e bun si el dar nu face treaba mai bine ca tine.

 

 

Ai mare dreptate si eu recomand un cb cu sguechul manual si daca mai ai si un :loc,anl sau esp e si mai bine.

Share this post


Link to post

cred ca se referea ca poate memora ca si canale favorite acele 4 canale...Zi-ne ce statie ai?

Share this post


Link to post

IULIUTZ ieu sunt taximetrist,pentru mine cb ese ca si volanul,nu ma pot desparti de ia .Ieu fac drumuri in tara in special aieroporturile(Timisoara,Cluj si mai rar Bucurestiul)pai ieu nu as cistiga cite amenzi as lua daca nu as ave cb

 

cred ca se referea ca poate memora ca si canale favorite acele 4 canale...Zi-ne ce statie ai?

 

 

Si ieu cred caci este o stati cu memorare de canale si cred caci nu stie sa intre in fucti ca reseteze statia

 

L.E. Am mai butonat si montat intek m760, intek h520 (prima mea statie) si un storm.

Functiile in plus sunt bune, insa nu le folosesti tot timpul, iar daca nu esti sofer de meserie nu merita uneori investitia.

Acasa am yaesul cu 100w mentionat mai sus si antena pe bloc de 6,5m sirio gpe27. Nu folosesc acasa in CB 100 w, legal fiind doar 4w dar in SSB in 28mhz sau in 27555 mhz pentru DX-uri

 

 

Tu deja intri la alta categorie cu yaesu,nu mai iesti la amatori iesti la profesionisti.Daca as avea statia aceasta pe masina ar trebui sa stau numai linga masina plus caci la aceasta statie ar tebui sami iau o antena de masina la500ron.Pai nu mai fac taximetrie trebuie sa ma fac boactar

SCUZAMA

Share this post


Link to post

pai eu fiind si radioamator, am preferat un tranceiver all in one in detrimentul mai multor statii pentru fiecare frecventa.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Salutare,imi puteti recomanda si mie o statie cat de cat accesibila la functii si pret care va fi montata pe un matiz. Ma intereseaza doar pt canalul comun unde se anunta radare..politie si etc. Nu am cunostinte despre radioamatorism si nu prea stiu ce statie sa aleg,antena si ce mai trebuie pt ea.As vrea ca statia sa fie cat mai micuta in matiz nu prea este spatiu. Va Multumesc si astept parerile voastre

Share this post


Link to post

Spune-ne un buget si cam la ce performante ai vrea sa fie statia si distanta de emisie.

Fara aceste informatii ti-as recomanda o antena Sirio ML145 cu talpa magnetica Sirio Mag 145 iar ca si statie un Intek M790 care din ce vad eu ar incapea sub casetofon, in locasul acela.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

A venit timpul sa postez si eu aici. Am 2 statii pe masina. Una e Intek, cu memorare manuala de canale, prinde taxi, salvare, pompieri si ... :D si cred ca merge si pe frecventa de tiruri, dar nu m-am bosit sa caut, pt ca mai am si o Cobra cu canalele memorate. ce dilema am eu, am 3 antene, 2 mici, ce cca 50cm si una de 1,7m , toate cu talpa magnetica. Cea mare fiind sirio dar nu stiu ce model exact, stiu ca am dat vreo 280lei cu tot cu talpa. La magazin au recomandat-o ca fiind cea mai buna. Acum intrebarea mea, ar fi : Pe care din statii sa ppun antena mare? Care credeti ca merita mai bine?

Share this post


Link to post

antenele mici probabil sunt pentru VHF adica 136 mhz in sus. Daca zici ca statia aia prinde politia, taxiuri este o statie vhf si trebuie antena corespunzatoare. aceasta statie nu va prinde tiristii deoarece ei comunica pe 27 mhz. Canalul lor, adica canalul comun, folosit in Romanie este 22 si corespunde frecventei 27, 225 mhz.

Antena lunga, dupa pret banuiesc ca e un sirio megawatt 4000 sau 5000. Foloseste aceasta antena doar pe cobra. Daca cumva incerci sa le inversezi risti sa arzi finalii statiei datorita swr-ului marit. Nu uita sa calibrezi antenele pentru masina pe care le folosesti.

Share this post


Link to post

Antena mare, a fost folosita pe Intek o buna perioada(cand speram sa fac cumva sa prind pe ea si canalele de tir, dar nu prea stiam eu cu ce se mananca statiile astea si nu am stiut ca nu o sa mearga). Cobra o am de 2 sapt, si e inca nemontata. Zilele astea ii fac de cap. si antenele mici sunt luate odata cu cobra, aveau 2 modele,una de cca 1m si asta mica. Am zis ca asta mica e mai discreta, merge de toata ziua. Aia mare pusa pe Intek, receptionez taxiuri din Tm de la intrarea in Arad. De fapt dispecerele lor..ca pe ei..as vrea eu. Nu ma ajuta la nimic sa-i receptionez si pe astia cu girofar? ei pot afla cumva daca ascult?

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Vezi ca pentru receptionarea "celor cu girofar" poti sa ti-o iei urat de tot. Este ilegal daca nu ai licenta pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

nu exista licenta pentru a asculta frecventele nici unui serviciu, in afara celui de radioamatori si bineinteles cele free gen CB 27mhz si PMR 446 mhz.

Regulamentul radioamatorilor spune clar ca ascultarea intentionata a serviciilor este interzisa, constituie infractiune si poate fi sanctionata cu inchisoare. Ascultarea accidentala a oricarui serviciu impune obligativitatea de a nu divulga sau folosi informatiile auzite.

Aici include si taxiurile sau al

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...