Jump to content
Sign in to follow this  
nfpetrovici

Cielo Executive 2004

Recommended Posts

Salutare,

 

Florin ma numesc, sunt nou pe forum si va prezint al meu Cielo Executive 2004, varianta pe GPL. Nou sunt si intr-ale sofatului (am permis din septembrie 2009). La 3000 de euro aveam ceva variante sa-mi iau dar pana la urma se reducea intre Logan si Cielo, si uite ca am cumparat masina lui tata.

 

Pana acum ce-am facut in calitate de incepator:

 

La o parcare pe langa metrou prin Iancului cand am dat sa ies am dat un pic prea mult in spate si s-a auzit un mic buf, am coborat, duba n-avea nimic.

Am fost sters in spate de catre jeep care din pacate a plecat prea repede (pe la Masina de Paine)

Am dat cu spatele de mai multe ori in borduri

Am dat cu spatele intr-un gardulet in timp ce asteptam la o spalatorie, in prealabil intrand de vorba cu politia despre bmw-ul lor 330xd (din buftea).

Am iesit din parcare si am dat prea mult cu spatele, izbind un renault clio in portiera din spate dreapta.

Am intrat cu roata intr-un canal pe la Delfinului si m-au ajutat niste domni veseli de-acolo de la bar (s-au chinuit vreo jumatate de ora)

 

Bineinteles ca nici botul nu l-am neglijat si am reusit o tamponare usoara in stilul Andrei Gheorghe pe la Armeneasca (m-a surprins o masina portocalie de pe banda 1 care venea cu vreo 80-90, am pus frana, s-au blocat rotile si s-a dus sanie. Din fericire cel din fata avea un cui de remorcat)

 

Din fericire, nu s-au materializat si altele, care erau ori din greseala mea ori a celorlalti.

 

In total cred ca am facut in jur de 5000km, cel mai lung traseu fiind Bucuresti-Craiova. In rest, fac des Bucuresti-Buftea si Bucuresti-Magurele, si de multe ori pana in Semanatoarea la servici.

 

La masina de cand am luat-o am schimbat plamanul de gaz, pompa de apa, macara geam dreapta. Urmeaza distributia la 60 000km.

 

Sunt foarte multumit de ea (la cate gropi am bagat-o pana acum), de felul in care accelereaza, de cum se aude motorul (probabil sunt si impresii de incepator). Am mai condus Logan benzina/diesel si Renault Clio (la scoala).

 

 

Ce as mai vrea sa fac la ea:

 

sa rezolv problema la bara din spate (iese la un polish ceva?)

sa schimb culoarea luminii la bord.

sa pun un mp3 player eventual (imi recomanda cineva un model bun cu stick usb ?)

 

 

Dar in rest imi place foarte mult Cielo al meu si felul in care m-a suportat pana acum (momentan este in service).

 

O intrebare mai am si eu:

 

in viteza 1 nu merge sa cuplez daca am mai mult de 10 la ora. Este normal sau nu? (banuiesc ca este un sincron ceva)

 

 

Si acum niste poze, cu masina nespalata (promit ca o voi spala la proxima ocazie), inainte si dupa avariere, in diverse momente ale ei.

post-25334-126696184732_thumb.jpg

post-25334-126696185839_thumb.jpg

post-25334-126696186471_thumb.jpg

post-25334-126696187393_thumb.jpg

post-25334-126696187859_thumb.jpg

post-25334-126696188355_thumb.jpg

post-25334-126696189232_thumb.jpg

post-25334-126696189886_thumb.jpg

post-25334-126696190853_thumb.jpg

post-25334-126696192478_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Welcome :)

Inceput "promitator" =))

Multi km fara probleme.

In vit 1 nu prea intra daca te deplasezi. E conceputa sa pleci de pe loc.

Share this post


Link to post

Hmm...cam brutal tratament aplicat masinutei...acum te suporta ea, dar mai incolo o sa te lase daca nu o respecti.

 

Cu viteza 1-a, asa e normal sa faca. Daca tii insa mortis sa intre la 10 km/ h, las-o in miscare, apasa ambreiajul si accelereaza in gol scurt pana pe la vreo 2000-2500 de ture concomitent cu cuplarea vitezei 1.

 

Se poate face cand viteza de deplasare e prea mica pentru a 2-a. INSA nu e recomandabil DELOC.

 

 

Urmele alea de pe bara se corecteaza usor cu polish si rabdare.

 

Spal-o totusi ceva mai des, indiferent de starea vremii, straturile vechi de murdarie/ sare afecteaza iremediabil vopseaua. Vorbesc in cunostinta de cauza, am exact aceeasi culoare.

 

Cat despre lumini, avem un coleg pe forum care se ocupa exact de treaba asta, SORAN.

 

PS. Si tata ti-a luat banii fara nicio problema pe masina? :) )

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

bine te-am gasit.pacat ca pentru un incepator ai cielo.mai bine iti iei o masina de la programul rabla pina te inveti :lavolan: (am glumit).stai linistit ca toti am fost asa la inceput acu depinde cine nu se sfiieaza sa recunoasca.aa si apropo,frumoasa maina ai

 

multi km fara probleme sa ai :thumbl:

Share this post


Link to post

@Englishman, da, oricum nu voiam sa iau masina pe degeaba, plus ca mie imi plac lucrurile muncite in viata.

@tonny b, mersi de apreciere, si mie imi place foarte mult greenguy.gif

 

Promit ca o voi spala mai des, si voi vedea cum e cu polishul cand am timp.

 

Poate vin si eu joia viitoare la intalnire.

 

Multumesc pentru incurajari !

Share this post


Link to post

Foarte tare mâţa :X

Poate te-ar ajuta, pe viitor, montarea unor senzori de parcare :)

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos!. Dar vad ca "le ai" cu spatele =)) . Glumeam, nu-i nimic, soferia se invata, insa fii si tu mai putin mai atent :D .

 

Bun motor :thumbl:

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru comentarii. Vreau sa va intreb ce parere aveti de franele de Executive? La o frana de urgenta, trebuie sa ma infig in pedala si simt ca masina inca mai merge inainte. Am tot citit si pe alte forumuri si impresia este ca nu sunt chiar asa de bune. Am niste anvelope Debica de iarna pe fata si pe spate de vara, placutele de frana schimbate la ultima revizie parca (asa zicea tata).

 

Cum as putea verifica distanta de franare sau cat de bune sunt? Sau daca pot efectua mici "imbunatatiri". Sunt convins ca s-a mai discutat, dar parca nu m-am simtit asa in siguranta cand am franat si s-a dus sanie (altceva la momentul respectiv nu am putut sa fac, de tras de volan nu puteam, dar am fost constient ca ma opresc in masina din fata).

 

O alta situatie similara (in care chiar credeam ca ma opresc in loganul din fata) a fost cand un logan din fata mea a pus o frana de urgenta, am pus si eu de la o distanta rezonabila (nu stiu sa apreciez, probabil mai mult de 6m, asfalt uscat) si s-a oprit milimetric.

 

Sper sa iasa din service saptamana asta si voi mai pune poze.

 

Foarte tare mâţa :X

Poate te-ar ajuta, pe viitor, montarea unor senzori de parcare :)

 

 

 

Nu m-am prins initial ce voiam sa zici cu mata 10000000.gif. Am prins-o cand eram la tara la bunica-mea, dar am dat-o jos imediat. Pana acum s-au mai urcat o catelusa si o alta pisica dar pe care nu i-am prins in obiectiv.

Edited by nfpetrovici

Share this post


Link to post

Salut si bun venit printre noi.

 

Continuind putin ideea lui Emi!, puteai sa dai si tu vina pe mâţa pentru toate loviturile masinii ;) .

 

Ai motorul de Espero, usor modificat, vorba lui DjDark, bun motor. Am mai zis-o de multe ori, cred ca e cel mai bun motor produs de Daewoo.

 

In ceea ce priveste frinele, tin sa te dezamagesc sau sa te incurajez putin, depinde cum o iei. Pe fata, Cielo-ul tau are aceleasi placute pe care le folosesc eu la Leganza in conditiile in care Leganza e cu vreo 400-450kg mai grea ! Daca totul iti functioneaza bine si nu ai vreun etrier blocat (sau glisiere blocate), frinele tale ar trebui sa fie f. bune. De altfel, prin ceea ce ai spus (respectiv ca ai blocat usor rotile la frinare) parerea mea este ca la tine nu frinele sint problematice ci ANVELOPELE. Intra pe topicul de anvelope si o sa vezi impresiile legate de Debica ...

Share this post


Link to post

Cum as putea verifica distanta de franare sau cat de bune sunt? ..

 

Eficienta franarii o poti verifica la o statie ITP. Daca acolo iti ies franele bine, e ok.

Franare slaba poate fi si din cauza ca nu sunt reglate franele de pe spate. Dupa o vizita in service si efectuat reglaj la franele din spate s-a simtit o diferenta enorma.

La franare apesi concomitent cu pedala de frana si pedala de ambreiaj? :)

Share this post


Link to post

La franare apesi concomitent cu pedala de frana si pedala de ambreiaj? :)

Ma risc sa raspund eu in locul lui, cu scuzele de rigoare. Toti prietenii cu care am facut ore de conducere (inainte sau dupa ce si-au obtinut permisul) mi-au confirmat ca si in ziua de azi majoritatea instructorilor obliga elevii sa frineze cu ambreiajul calcat ... Mai mult ca sigur ca e si cazul lui

Share this post


Link to post

La scoala nu am franat niciodata fara ambreiaj. In trafic, daca am sa zicem 50 la ora, pun piciorul pe frana pana pe la 20 sau sub 20, apas ambreiajul, scot din viteza si opresc la semafor. In situatii de urgenta apas si ambreiajul (este un fel de sentiment de siguranta, sa stiu ca nu mi se opreste motorul), cum a fost in cazul tamponarii. O singura data am prins semaforul pe galben si am hotarat sa franez, pana la urma s-a oprit si masina si motorul.

 

In general insa, in situatiile uzuale, nu franez cu ambreiaj (sau incerc sa ma dezvat) decat daca simt ca se opreste motorul (nu am o turatie de relanti etc)

 

Si mai am ticul sa o scot de foarte multe ori din viteza cand stau in coloana si merg/ma opresc. Stiu ca nu prea e bine, dar decat sa stau cu piciorul pe ambreiaj mai bine o scot din viteza.

Share this post


Link to post

Lasa ca te obisnuiesti tu. In ceea ce priveste frana, sunt topicuri dedicate si pareri impartite.

Ca un rezumat scurt si fara detalii, frana pe spate la cielo/espero este inferioara altor masini, de aceea trebuie intretinuta foarte bine pentru ca in permanenta sa opereze la parametrii optimi.

 

In rest de acord cu Salex, avand in vedere faptul ca fata e baza la franare, schimba anvelopele cu ceva bun (si aici exista topic dedicat) si vei vedea ca va frana altfel.

Share this post


Link to post

Bine ai facut ca nu ai ales Loganul,te vei convinge singur de asta.

In rest multi km fara probleme iti doresc.

PS.In 2 luni o sa fi as la volan,vei vedea.ok.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Bine ai facut ca nu ai ales Loganul,te vei convinge singur de asta.

In rest multi km fara probleme iti doresc.

PS.In 2 luni o sa fi as la volan,vei vedea.ok.gif

 

 

 

 

 

Mersi, sper sa fie asa cum zici tu!

Cum iau legatura cu SORAN? As vrea sa-mi arate niste modele/poze cu cadrane modificate. Parca avea si un site.

Share this post


Link to post

In 2 luni o sa fi as la volan,vei vedea.ok.gif

Mersi, sper sa fie asa cum zici tu!

Eu sper, în special spre binele tău - dar şi al altora, ca nici după 2 ani să nu ajungi să te consideri "as la volan" şi să conduci cu impresia asta :)

Share this post


Link to post

Eu sper, în special spre binele tău - dar şi al altora, ca nici după 2 ani să nu ajungi să te consideri "as la volan" şi să conduci cu impresia asta 10000000.gif

 

 

"As la volan".M-am referit la faptul ca va scapa de teama,emotiile si nesiguranta de sine.ok.gif

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

"As la volan".M-am referit la faptul ca va scapa de teama,emotiile si nesiguranta de sine.ok.gif

 

 

 

Si eu la acelasi lucru m-am gandit.

Share this post


Link to post

Masina este gata dar acum astept sa se plateasca de la CASCO...

 

M-am interesat si de niste gume de vara si am ajuns la:

 

Continental Premium Contact 2

Toyo Proxes CF1

Michelin Energy Saver

 

Oricum cred ca-s mai bune decat Debica Presto...

Share this post


Link to post

Dunlop sport sp01?

Goodyear excellence?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu stiu. Trebuie sa ma decid. Vreau sa fie bune si pentru asfalt uscat si ud, sa nu derapeze, sa franeze bine etc.

 

Am 185/60/R14 deci merg pe configuratia asta.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Tocmai pe topicul ala stateam si pe tyretest.com. Cred ca Dunlop SP01 sau Toyo Proxes CF1. Acuma sa vedem ca mai am pana la salariu greenguy.gif

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Intre timp, Cielo a iesit din service si sunt foarte multumit de rezultat. In weekend am mai facut cateva drumuri si am luat huse si covorase noi. Poze in curand greenguy.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...