Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Fabricantii Auto Din Rusia Solicita Stoparea Importului De Daewoo

Recommended Posts

http://www.rferl.org...ts/1886948.html

 

Pe mine unul ma bucura enorm succesul Nexiei si Matizului pe piata ruseasca, Daewoo fiind al treilea producator ca si numar de vanzari pe piata ex communista.

Ca sa nu mai pomenesc de avantajul disponibilitatii pieselor de schimb in momentul in care la Craiova se va zice peste cativa ani "stop".

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Pai cel putin Matizul e o masina de care se mai putea trage un pic. Iar pretul ala de acu cativa ani de 4300 cu AC inclus, combinat cu Rabla era superafacere.

Share this post


Link to post

Producatorii de auto din Rusia sunt de mult in pragul colapsului. Reteta este una cunoscuta noua:

1. Administratie eficienta de stat

2. Nu dam muncitorii pe drumuri, ii tinem sa frece duda

3. Nu cheltuim noi bani pe R&D, stim noi mai bine

4. Cine-i "calitate" ala? Aaaa...ulica care da cu stampila CTC...

5. Ne milogim la stat pentru masuri protectioniste, subventii si ajutoare

6. Protejam ,,industria nationala" si nu o vindem noi la straini. Vreti sa ne vindeti tara! HUOOOOO!

Share this post


Link to post

Reteta este una cunoscuta noua:

1. Administratie eficienta de stat

2. Nu dam muncitorii pe drumuri, ii tinem sa frece duda

3. Nu cheltuim noi bani pe R&D, stim noi mai bine

4. Cine-i "calitate" ala? Aaaa...ulica care da cu stampila CTC...

5. Ne milogim la stat pentru masuri protectioniste, subventii si ajutoare

6. Protejam ,,industria nationala" si nu o vindem noi la straini. Vreti sa ne vindeti tara! HUOOOOO!

Reteta clasica de a distruge totul. E ciudat totusi sa mai vezi in 2010 masuri de interzicere a comercializarii unui anumit produs si de a te opune notiunii pietei libere. Nici nu ma mira ca in Izmail, la loc de cinste in centrul orasului, statea statuia lui Lenin, cel ce a initiat comunismul in Rusia, proaspat vopsita si ingrijita. Cat suntem noi de idioti ca inca slavim comunismul, dar cat sunt ei... Idioti...

 

Acu, nu cred eu ca masinile alea facute in Uzbekistan mai concureaza la calitate cu ce am avut noi pe mana, dar mi se pare tampita ideea de a restrictiona o piata libera, care e cheia evolutiei. E exact ca atunci cand femeia omului primitiv n-a mai suportat sa traiasca in copaci si a inceput sa planga, omul primitiv sa-i dea o ghioaga in cap in loc sa caute o pestera. Si apoi sa se planga ca vrea caldura in pestera, apoi mancare mai buna, etc. Daca ar fi facut asta, si acum am fi trait in copaci.

 

Cielo-ul model nou l-am vazut in Cahul, dar nu m-a impresionat prea mult.

Edited by laurentziu83
  • Like 1

Share this post


Link to post

 

Cielo-ul model nou l-am vazut in Cahul, dar nu m-a impresionat prea mult.

 

E adevarat, face-liftul ala e putin cam fortat, mai ales in spate, dar interiorul mi se pare chiar reusit din cate poze am reusit sa vad pana acum.

La testele de impact, modelul uzbek a iesit cam varza, dar aici si-a cam bagat coada in procent mare calitatea productiei din fabrica, lucru pentru care "mama" Daewoo nu ar trebui sa fie blamata.

Share this post


Link to post

In Rusia se face (si se vinde binisor) Reno Logan :)

 

Oare restrictionarea aia nu o fi efectul vreunui lobby al naibii de capitalist? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ca pe la noi adica, nu? cu incurajarea industriei romanesti producatoare de obiecte sanitare (a se citi ligheane)

Share this post


Link to post

GMdat scoate masini echilibrate pret/calitate, bune... corecte! Normal ca deranjeaza producatorii de ligheane (rusesti sau romanesti) care doresc sa le dea la preturi similare.

Share this post


Link to post

Nu mai e Daewoo ala de altadata... Si nici Dacia, trebuie sa recunoastem. Prima a involuat, cealalta a crescut.

Sunt posesor de Tico de 12 ani, supermultumit de el...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...