Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Praga

Recommended Posts

Dragi colegi forumisti,

 

Am fost 4 zile in Praga turist. Va pot spune ca merita sa faceti calatoria. E un oras superb. Un soi de Sighisoara noastra, dar la alta scara. Toate stradutele sunt inguste, inghesuite, pline de pub-uri si magazine de suveniruri.

Cladirile nu depasesc 5 etaje, cele mai multe au pe ele sculpturi si picturi. Ce sa mai turismul merge brici, centrul si obiectivele de vizitat sunt full de turisti.

Preturile sunt destul de apropiate de cele de la noi, exista si restaurante/cluburi scumpe dar si pizzerii/McDonalds/KFC cu aceleasi meniuri si preturi de pe la noi (hai sa zic max 10% in plus).

Undeva pe un deal este un turnulet ca un soi de Eiffel Tower mult mai mic dar de pe care ai o vedere panoramica extraordinara (e adevarat ca urci de innebunesti pe o scara in spirala - nerecomandar celor cu rau de inaltime).

 

Acum ca sa nu puna cineva smile-ul cel mai lung sa incerc sa bag si niste poze (facute cu Minolta Z1).

post-22-1111399072_thumb.jpg

post-22-1111399451_thumb.jpg

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Scuze...postez consecutiv.

 

Un Matiz - observati jentile.

post-22-1111399273_thumb.jpg

post-22-1111399297_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu stiu cum sa intercalez text cu poze (sa nu fie toate pozele la sfarsit) so..(plus ca pozele sunt cam mari)

 

Alte masinute (Oltcitul este masina CD si iesea pe usa ambasadei Romaniei: =)) )

post-22-1111399553_thumb.jpg

post-22-1111399688_thumb.jpg

post-22-1111399735_thumb.jpg

post-22-1111399822_thumb.jpg

post-22-1111399856_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Maşina aia gri este o Skoda din 1900 şi ceva ... cam 1930, dacă ţin eu minte bine.

 

BESTIALĂ !

Share this post


Link to post

#-o Bai, las-o'n-colo. :o Personalul ambasadei se plimba cu Oltena de pe la inceputul anilor noozeci? :rolleyes:

Share this post


Link to post

pai nu e bre, un fel de GTI romanesc? =))

Share this post


Link to post

Pai la ambasada puteau sa dea si ei masini de protocol gen Logan nu Gti-uri ca sa faca astia liniute pe banii contribuabilului :D

Share this post


Link to post

corect. sau espero/leganza, ca tot e masina de "oficiali"...

Share this post


Link to post

de bashtani beyyyy, nu de oficiali... :D

Share this post


Link to post
corect. sau espero/leganza, ca tot e masina de "oficiali"...

 

astea e masini straine . Noi vorbeam de autohtone nu de masini de-astea scumpele :D

Share this post


Link to post

Ai mers cu avionul sau cu masina? Ma tenteaza la vara un drum cu masina, in drum as putea vedea si Bratislava. Cazarea cam la ce nivel este, la pret ma refer?

Share this post


Link to post

Am mers cu avionul si a fost un pic sub 10 milioane biletul dus/intors. Am facut si eu calcule de mers cu masina si nu mi-a iesit sub 2 zile la dus + 2 la intors, ceea ce e cam mult. Eu am profitat de un training al perechii si m-am scos cu hotelul (era 80 EUR/noapte 4 stele camera double, breakfast included). Dar sunt convins ca gasesti si hoteluri mai ieftine, plus ca am vazut ca au si pensiuni - vezi si tu pe la agentiile de turism ce au.

Share this post


Link to post

Merg si eu un weekend la Praga, peste 2 saptamani. Cum e cu platile, accepta euro sau trebuie sa schimb in coroane?

Cum e mai bine sa te deplasezi prin oras? Am inteles ca taxi/urile sunt cam piperate. Alte recomandari, pe unde ati iesit seara si a fost interesant, restaurante, cafenele? O sa stam in zona centrala dar oricum orasul nu cred ca e foarte mare.

Share this post


Link to post

@tarabostes: in Praga se accepta doar coroane. Iti recomand sa folosesti cu incredere cardul pentru tranzactii de sume mai semnificative. De asemenea poti scoate direct coroane de la bancomat. Eu asa am facut si am luat niste cursuri bune. La casele de schimb m-am mai pacalit eu in trecut in Praga cu comisioane etc (mi-au spus initial ca nu e comision si apoi mi-au aplicat un "fee" X( "not commision"). Praga e un oras relativ mic si exista 3 liniii (parca) de metrou care te duc cam peste tot. Nu stiu despre taxiuri (decat ca firma AAA e cea mai ieftina). In schimb de la aeroport sunt doar niste Passat-uri de la alta firma care te taxeaza destul de zdravan (si trebuie sa platesti in coroane desi scrie mare VISA pe taxi). Aeroportul este aproape de oras si exista si niste minibus-uri care te duc la prima statie de metrou. La metrou se cumpara bile de la niste automate cu fise sau de la chioscurile de ziare/tigari din statie. Atentie la cum functioneaza biletele (sunt bilete pe maxim x statii sau pe nu mai mult de x minute valabile). Nu sunt bariere dar se taxeaza biletul intr-un aparat. Practic de la statia asta de la periferie pana in centru sunt vreo 4 statii. Eu am mers mult pe jos - distantele sunt mici. Despre atractii vezi si tu site-uri de specialitate. Eu iti recomand un turn de pe un delusor de unde ai o imagine panoramica superba.

Share this post


Link to post

maine la 6.50 am plecat, cu CSK, impresii pe saptamana viitoare

Share this post


Link to post

E fain orasul, dar il termini repede :D

 

Metroul e de baza, dar sa nu faci abonament de o zi ca iei plasa. Majoritatea traseelor se fac pe jos.

Cu masina intr-o zi ajungi fara probleme. Via Bratislava.

O sa platesti taxa de autostrada pe 24 de KM in Slovacia, dar asta e.

Share this post


Link to post

Cumnata mea, care a americancă, mi-a răspuns când am întrebat-o care e cel mai frumos oraş pe care l-a vizitat: CATEGORIC PRAGA.

 

Trebuie să-l văd şi eu neapărat. Multă lume îl laudă.

 

Dacă aveţi ocazia mergeţi şi în Viena. Este extraordinar de frumos.

Share this post


Link to post

Eu nu cred ca se poate face atat de usor un clasament. Depinde de vreme, de starea de spirit cand ajungi, daca e vre-o sarbatoare, ceva... :D

Share this post


Link to post

Am stat 3 zile la Praga, cred ca am vazut cele mai importante obiective. Orasul este super dar cred ca se exagereaza ca ar fi cel mai si cel mai. Este mic, cochet, curat, plin de turisti, o imbinare de epoci diverse, bucatarie de calitate, si foarte accesibil prin comparatie cu preturile din Europa. Daca nu esti genul sa vrei sa vezi toate muzeele si sa incerci toate soiurile de bere cred ca 4 zile sunt suficiente. Se vede ca a fost capitala imperiala dar se vede ca a fost si capitala de tara comunista.

Orasul e frumos si bine asezat pe malul Valtavei dar cred ca ar fi inoportun sa il compar cu alte destinatii. E sub Viena sau Barcelona dar cred ca mai corect ar fi sa spun ca e altfel ( desi cu Viena are in comun un stil arhitectural )

Revin cu imagini.

Share this post


Link to post

si cateva imagini

post-151-1144233432_thumb.jpg

post-151-1144233482_thumb.jpg

post-151-1144233497_thumb.jpg

post-151-1144233522_thumb.jpg

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...