Jump to content
Sign in to follow this  
AND

Ce Merita Cel Mai Mult? (din Urmatoarele)

Recommended Posts

Sper sa am parte de oameni seriosi.

Daca e serios crezi ca se desparte de espero-ul lui :>

Nenea, ia intreba pe shalupari "citi s-ar despartii de barcuta lor ?" si in ce conditii ar renunta la ea.

Spor si BAFTA! poate iti gasesti esperakele dorit.

 

P.S.da un MP lu nene Viper, ca nenea Viper aude multe :D

Share this post


Link to post

Ma enerveaza termenul barca sau salupa .. si ma lupt cu mine ca nu prea ma atrage design-ul exterior. Seamana cu un ford taurus de acum 25 de ani.

Share this post


Link to post

Mergi cu ea si uiti!

Share this post


Link to post

Designul e facut de Bertone parca si mie mi se pare deosebit de atragator, nu exista comparatie cu ford taurus. Imi da impresia de masina foarte aerodinamica (CX 0.28) si joasa. Masini neatragatoare estetic pentru mine sunt Astra inainte de 96, mai ales hachback, si mai ales golful inainte de versiunea 4, mi se par ca niste cutii. Pentru o masina din anii 95 mie mi se pare reusit designul, de exemplu comparat cu al lui passat 94-96, vectra de atunci, etc. Termenul de barca vine de la suspeniile confortabile in detrimentul sportivitatii. Acest lucru se compenseaza (si eu voi face in curand asta) cu amortizoare de calitate(investitie cam 400 de euro).

Share this post


Link to post

Apropo , Espero este chiar foarte JOS ... nu se confrunta soferul cu aceeasi problema ca si la Tico? Orbit in retrovizoare de farurile celor din spate? Parca Espero e si mai jos decat Tico!

Share this post


Link to post

Da' ştiu că le găseşti nene nod în papură... oglinda se reglează şi are night-mode !

Share this post


Link to post

Ce v-am spus eu mai devreme? :mda:

Share this post


Link to post

Acri mai sunt strugurii AND :-W . Tu chiar vrei sa iti iei masina sau te gandesti la viitorul indepartat? :scarpin:

Share this post


Link to post

Eu cred ca vrea doar s-o faca de râs!

Share this post


Link to post

AND daca vrei sa elimini problema cu orbitul ia-ti logan.O sa ai un peisaj deosebit in retrovizoare :stelele si luna.

Share this post


Link to post

daca nu vrei sa te orbeasca lumina...rabatezi oglinda si va fi oke :thumbl: pe spate nicste geamuri fumurii...si mergi ca orbetele :lavolan: omule lumina din far nu bate intr-un anumit punct...ci este raspandita...pe o suprafata mai mare...cel putin asa stiu eu... :thumbl:

Share this post


Link to post
Eu cred ca vrea doar s-o faca de râs!

 

N-are cum ca suntem pe baricade! :) >-

 

Cu luminile, de cand am luat Esperoul am facut noaptea un Bucuresti - Sinaia dus intors intr-o vineri(foarte aglomerat) , un Bucuresti - Bacau si un Suceava - Bucuresti. Doar 2-3 tiruri care n-aveau treaba cu faza scurta au fost deranjante, si cred ca toate Loganurile care le-am avut in spate, desi sunt aproape sigur ca aveau faza scurta. Nu pot sa-mi dau seama cum au obtinut omologarea pentru faruri, dar sunt foarte enervante. la inceput am crezut ca ma avertizeaza de ceva si am lasat-o usor, dupa a treia dacie m-am prins ca e ceva general.

Share this post


Link to post

GLUMESTI? Roteste spre dreapta de tzumburucul de sub oglinda si ... EVRIKA!

Share this post


Link to post

Eu am joystick ca-s oglinzi electrice . Si ma refeream la oglinzile laterale nu la aia retrovizoare !

Share this post


Link to post

Pai alea n-au night-mode, din pacate :( Oricum, nu la masinile noastre.

Da' poti sa-ti schimbi nitel pozitia in scaun, atit cit sa nu-ti mai reflecte drept in ochi. Eu asa fac.

Share this post


Link to post

Apropos de oglinzi laterale la Espero is cam mari dupa parerea mea . Si eram cu una pe la munte si eram eu la capitolul impresionat FMI :lavolan: . Si era unul cu o sacosa care mergea pe partea stanga cum rulam eu si mi-a iesit o caruta din dreapta pietonul a ridicat sacosa sa-l salute pe ala si cand a lasat-o a trecut baiatul cu oglinda si i-a agatat sacosa . Eu aveam 80...

Urmare pietonul a cazut in fund pe marginea drumului si sacosa a zburat intr-o curte =)) :) )

Share this post


Link to post

Oglinzile sunt pe mărimea maşinii. Nu sunt mari.

Share this post


Link to post

Ale tale VAXXi ca e korean :) ) .Celelalte sant cat alea de leganza.

Share this post


Link to post

Păi şi ce, e rău să ai oglinda mai mare ? :-?

Share this post


Link to post

E chiar bine la parcari si alte manevre :D .

Share this post


Link to post

1.Stie cineva in cat timp isi vor pierde cei de la Daewoo romania dreptul de a mai fabrica masini? Ma gandesc ca daca o fac pana in luna mai a anului asta (adica in 2 luni) , piata modelelor daewoo sh se va ieftinii! Si in cazul asta , iau un Espero mult mai ieftin , si-mi raman bani sa bag in el si piese mai noi , si GPL , si de un rcd (daca n-are) etc.

 

2.Apropo , poate ma ajutati sa argumentez cazul Espero unei persoane cu care m-am "certat" azi pe subiect. El spunand ca spre deosebire de Solenza , Espero-ul are cel putin 7 ani vechime , si la o masina de 7 ani pot crapa multe care nu sunt vizibile la momentul care il verifici la service inainte de-al cumpara! Si a doua zi "ipotetic" raman cu mainile in cap ca ma costa o caruta de bani sa-l repar. Pe cand Solenza are doar un an vechime si poti sa stai linistit pt ca nu are ce sa crape din cauza uzurii + ca piesele de schimb sunt MULT mai ieftine! Din pacate n-am stiut ce sa-i mai spun dupa argumentul asta , cu toate ca mi-ar fi placut sa spun ceva!

 

3. Pana la urma pe Espero , GPL se merita mai mult pe modelul 1.8 si 100cp (100 sau 110?) sau pe cel 1.5 si 90cp ( 90 are? ).

Share this post


Link to post

Dar un Cielo nu te-ar aranja mai bine? Gandeste din toate punctele de vedere :piese,inca se mai fabrica ,pret=an mai bun etc.Stiu ca ai precizat ca nu-ti place ,dar mai gandeste-te.A,si poti sa-i pui si gaz .

ps. piate sh se va ieftini cand se vor ieftini si auto aduse din afara.Ce a saltat preturile in 2000? Euro 2,apoi euro3 si masinile astea sunt scumpe.Arunca un ochi la pret/an cielo si studiaza mai bine masina poate cine stie...

Share this post


Link to post

Cum ramane cu franele de la cielo?..care sunt sub orice critica! Alta chestie care nu-mi place la Cielo este faptul ca la acei 75 cai , daca-i mai pui si GPL .. devine degeaba demarajul...care oricum este mai slab decat la o SuperNova si fara gpl. Nu cred ca poate spune cineva ca Cielo e peste Espero la vreun capitol (poate consum) ..dar nu conteaza cu gpl.

 

PS : Piese de Espero se gasesc usor?

Edited by AND

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...