Jump to content
Sign in to follow this  
Leutzu

Franele...

Recommended Posts

rezolvat cu frana ... tine f bine cu pompa de dacie... :drinkers:

 

imi poate spune cineva ce rol are acel distribuitor/repartitor/cum s'o mai fi chemand... ca am scos toate arcurile si garniturile din el, in concluzie l'am pus pe direct. elementul de care vorbesc se afla sub bancheta spate partea dreapta.

Edited by uhd

Share this post


Link to post

Ca ai schimbat (dupa ureche) pompa de frana cu un alt model nu ar fi asa mare belea dar treaba cu repartitorul ... Rolul acestuia este de a actiona mai slab franarea pe spate pentru a diminua efectul de derapaj (gen tras frana de mana si virat volan). S-ar puta sa ai surprize neplacute pe carosabil umed/inghetat etc. Parerea mea ar fi sa-l montezi la loc (dar probabil nu va functiona corect din cauza diferentelor de pompe de frana) sau pune si repartitor tot de dacie. Hai ca am mers prea de parte, nu te juca cu sistemul de franare!!!

Share this post


Link to post

pai cu acel repartitor nu frana deloc pe spate.. numai fata frana cum trebuie..

 

am ridicat spatele pe cric am apasat frana maxim si rotile spate le invarteam cu mana f usor fara sa depun prea mult efort (cand era repartitorul la locul lui)

 

dupa ce am scos repartitorul si am reluat procedeul rotile nu se mai miscau deloc.

 

din cate am mai auzit si citit frana spate pe tico/matiz nu prea tine

Share this post


Link to post

Ar fi trebuit sa schimbi repartitorul (probabil blocat) nu sa-l suspenzi...

Share this post


Link to post

Pai cand masina nu are sarcina pe puntea spate franarea este mai usoara ,cand incarcarea puntii din spate creste creste si presiunea in circuitul spate , asa era la batrana Dacie (ca tot facem analogii ) . La Tico este putin altfel ,nu am vazut parghii care sa fie in contact cu puntea spate si sa actioneze asupra repartitorului ,repartitorul se deschide progresiv ,direct proportional cu forta de franare !

Am aerisit de multe ori circuitul de frana la Tico si pot sa spun ca se pot bloca rotile din spate cu usurinta cu masina suspendata dar niciodata nu am reusit sa le blochez pe asfalt uscat deci repartitorul isi face treaba ,daca s-ar bloca si cele din spate masina ar devia serios de la traseu !Raman si eu la parerea ca trebuie sa schimbi repartitorul !

PS chiar azi am facut ITP-ul la ambele Tico si franele sunt OK !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Eu cred ca trebuie sa refaca instalatia de frana originala. Masina nu trebuie numai alimentata cu benzina, trebuie si intretinuta. Modificarile pe care le-a facut la frane sunt majore si periculoase! Si iti atrag la primul control in trafic suspendarea permisului de conducere. Ca sa nu mai zic ca o conducta din aia bercuita cu dornul poate ceda cand ti-e lumea mai draga, eventual cand cobori Copoul...

Share this post


Link to post

Mi s-a intamplat ceva ciudat in seara asta. Ma intorceam acasa si la un moment dat cand am franat mi-a fugit pedala de frana pana la podea. M-am speriat un pic, dar la a doua pedala cursa si-a revenit la normal.

Mai merg vreun km, franele functioneaza normal, cand la o intersectie iarasi imi fuge pedala la podea.

Am mai facut vreo 2 km, franele iar merg bine, dar parca mi s-a miscorat cursa pedalei, acum tine un pic mai jos.

Am verificat lichidul de frana si e la nivel, o sa ma uit si maine dimineata sa nu pice pe undeva. Placutele de frana au cam 5000 km.

Ma gandesc ca ar putea sa fie pompa de frana dusa. O sa schimb si lichidul de frana ca de cand e masina nu a fost schimbat niciodata.

Are cineva vreo idee ce ar putea fi?

Share this post


Link to post

E curat pe sub masina, n-a pierdut lichid deloc. Am verificat iar si lichidul din vas si e la nivel. Ce naiba sa-i mai fac? Ce poate fi? Mi-e frica sa mai plec cu ea :(

Share this post


Link to post

Am rezolvat. Am schimbat tot lichidul de frana si am facut aerisirea ca la carte. Cred ca prinsese un pic de aer.

Share this post


Link to post

De curand aud un zgomot ca un tacanit sacadat la roata stanga fata doar in timpul franarii, asta dupa ce am schimbat cilindrul de frana de la acea roata si placutele de frana. Care este cauza?

Share this post


Link to post

Iti vibreaza si volanul un pic cand franezi?

Share this post


Link to post

nu, nu misca nimic.

Share this post


Link to post
Mi s-a intamplat ceva ciudat in seara asta. Ma intorceam acasa si la un moment dat cand am franat mi-a fugit pedala de frana pana la podea. M-am speriat un pic, dar la a doua pedala cursa si-a revenit la normal.

 

Citez din clasici :P

 

M-am trezit ieri cand am venit acasa ca am ramas aproximativ fara frane, adica nu tinea pedala decat aproape de podea. In fata portii am constatat cu stupoare ca imi iesea fum din roata dreapta spate :o Am dus-o azi la medic si am vazut ca la sabotul din spate se dezlipise ferodoul si se blocase cumva in interiorul tamburului. S-a chinuit mecanicul ca naiba sa dea tamburul jos, am schimbat sabotii pe spate si acum merge brici.

Rezultatul : nu cumparati saboti SIMER. Intr-o juma'de an de exploatare normala s-au dus naibii :(

 

@poe Da de cateva ori cu piciorul in roata care iti face probleme si daca se aude vreun zanganit este foarte probabil sa fie de la etrieri. E din ciclul "asa face toate". Si la mine face aproximativ la fel, dar cand trec prin gropi.

Edited by andrei_xxl

Share this post


Link to post

Salut! Am un Tico din 2000, care nu prea merg cu el, am schimbat placutele de frana pe fata, am facut peste 3000km de cand le-am schimbat si chiar mai nou am frane doar pe o roata. Roata care nu se infraneaza acum am depistat ca era foarte calda janta si emana miros de ars/incins(probabil ca s-au blocat placutele pe roata aceea). Se mai poate repara? Sau daca nu ce trebuie schimbat?

Mentionez ca nu ma pricep absolut deloc la mecanica. Multumesc de viitoarele raspunsuri!

Share this post


Link to post

Atunci cand ai schimbat placutele ai umblat si la etrieri ? In sensul ca sa schimbi garniturile ? Dupa parerea mea a ramas blocat etrierul, verifica si rulmetul la roata respectiva. Si daca tot nu te pricepi deloc, fugi la primul service si da jos roata :)

Share this post


Link to post

...

 

Nu am schimbat garniturile la etrieri si ca sa le deschid le-am fortat cu niste chei mari, dar s-a deblocat foarte greu. Roata nu e blocata si masina merge bine, nicio roata nu e infranata(s-a intamplat doar o data sa ramana blocata roata pe care nu am frana). Se poate garnitura respectiva sau trebuie luati alti etrieri?

Edited by tolin
citare inutila mesaj anterior !

Share this post


Link to post

Asta ca nu prea folosesti masina ,s-a gripat pistonul din cilindrul de frana din cauza ruginii ,o cauza ar fi vechimea lichidului de frana care este contaminat cu apa si impuritatile patrunse acolo probabil prin burdufele de protectie sparte ! Garnituri nu cred ca ai sa gasesti (daca gasesti zi-mi si mie unde ) se scoate pistonul din etrier se curata de rugina se monteaza la loc se face aerisire ! Eu zic sa verifici si spatele sa nu ai surprize mai ales daca in perioada rece masina nu a functionat !

Share this post


Link to post

...

 

Ok...o sa ma ocup de masina in weekend...imi recomanzi sa imi cumpar si lichid de frana?ms

Edited by tolin
citare inutila mesaj anterior !

Share this post


Link to post

S-a scris despre lichide ,daca gasesti lichid Daewoo sau GM bine daca nu merge si cel romanesc eu am gasit LiquiMolly !

Share this post


Link to post

salut baieti.am si eu un tico din 98 de vreo 3 luni.cand l-am achizitionat am observat ca nu prea am franesi l-am luat la purificat.m-am uitat pe fata si placutele sunt aproape noi,pierderi de lichid pe fata nu sunt.am trecut pe spate si mi s-au parut uzate pistonasele,restul mecanismului fiind in stare pwerfecta de functionare.am cautat sa cumpar garnituri pentru ele si bineinteles ca nu am gasit.zis si facut,am cumparat pistonasele si lichidul recomandat.le-am schimbat si am trecut la aerisitul pompei.bineinteles ca am constatat ca in timpul aerisirii nu se intarea pedala drept urmare ca a inceput sa se prelinga lichid pe langa pompa de servo.am dat pompa jos si am inceput sa caut chitul de reparatie prin magazine.nu am gasit nimic la mine pe zona.intr-un final am gasit undeva in Maramures la un magazin online.am asteptat vreo 3 zile si in cele din urma mi-a sosit acasa kitul de 75 de lei.nerabdator sa imi repar masina am si intrat in actiune.am montat cilindrul in pompa si am inceput sa ii fac din nou pedale.noua problema este ca in loc sa imi bage presiunea pe conducte si sa se intareasca pedala,mie imi trimite presiunea in rezervorul de lichid.vizibil cum vajaie in rezervorul de lichid la intrarea dinspre radiator.acum daca puteti sa ma lamuriti si pe mine,de ce se intampla asa?mentionez ca am montat cilindrul nou in pompa exact asa cum l-am dat jos pe cel vechi.

voi ce credeti?are vreo legatura cu pompa de servo?sau pur si simplu trebuie sa dau 270 de lei pe pompa de frana?cu siguranta ca daca este lovit kitul de reparatie,eu altul nu mai cumpar.prefer sa iau pompa la salariu si sa mai tin masina in garaj.astept solutii si pareri de la voi.eventual poate am uitat sa mai precizez vreun amanunt,desi nu cred.va astept cu pareri si idei despre minunea mea de problema

Share this post


Link to post

Probabil ai montat kit-ul gresit.

Share this post


Link to post

salut.nu,l-am montat exact asa cum l-am scos pe cel vechi si cand am luat masina aveam ceva frane.acum nu am de nici un fel si nici macar pedala nu se intareste vreun pic

Share this post


Link to post

Ceva-i putred acolo, uzura accentuata pe cilindru pompei, garnituri ciupite... Verifica-ti pompa din nou, la servo n-ai ce umbla.

 

Sau poate kit-ul nu-i pentru pompa respectiva.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

pe ambalaj scria ca este de tico si ca este made in koreea.ma gandesc sa achizitionez o pompa noua.deja am pierdut 75 de lei.chiar nu am chef sa mai pierd inca 75 .poate chiar este uzura pe interiorul pompei.dar totusi a mers pana acum 3 zile.si am introdus garniturile usor.nu aveau cum sa se ciupeasca.treaba este ca pana acum nu mi s-a mai intamplat sa apas pedala si sa imi bage un jet de presiune vizibila in rezervorul de lichid.plus ca pedala nu se intareste sub nici o forma.am dat drumul la aerisitoare si nici lichidul nou nu mai vine prin cadere la nici una din roti.nu iese lichid decat atunci cand este aerisitorul deschis si se face pedale,altfel nu iese(lucru valabil pentru toate cele 3 aerisitoare)

Share this post


Link to post

Aerisitoare ai patru (4) adica pe fiecare roata iar aerisirea se face fie prin cadere libera fie prin presiune (facuta de pompa, pedala, ce necesita doua persoane) incepind cu traseul cel mai lung, adica cu roata dreapta spate. Mai bine pompa noua, pui lichid nou si aerisesti la roti pina curge lichid curat. Nitel mai costisitor si totodada foarte folositor/eficient este reconditionarea sistemului, aici e deja alta poveste dar se merita.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...