Jump to content
Sign in to follow this  
radupopa

Ulei Cutie Automata Cielo

Recommended Posts

Am un Cielo cu cutie automata. Tre sa schimb uleiul si filtrul. Am gasit ulei de la Rompetrol la un pret foarte bun (e adevarat ca un tip inferior alora dar corespunzator celui din manual). Puteti sa imi spuneti careva daca sunt bune uleiurile de la Rompetrol?

Share this post


Link to post

E românesc. 'nuff said.

Share this post


Link to post

Prista Oil. Produs în Bulgaria, sub licenţă Texaco.

 

http://www.texaco.com/texaco/worldwide/eur.../en/default.htm

 

Ţinând cont de cât de des schimbi/completezi uleiul la CV, şi ce neplăceri poate aduce un ulei prost ... mai bine nu te zgârci la partea asta.

Share this post


Link to post

Se poate schimba uleiul si filtru in fata blocului? Sau tre' ceva ustensile speciale like o pompita ceva si tre' sa ma duc la service..?

Share this post


Link to post

NU SE COMPLETEAZA ULEIUL LA CUTIA AUTOMATA!!! E cea mai mare tampenie! Sorry, dar se pare ca nimeni nu citeste pe aici, am zis de N ori!

 

Nu te zgarci la uleiul de cutie automata, ia ce e mai bun! Ca daca iti cade cutia, ai pus-o big time! Eu am luat Pennzoil adus din USA si e superb.

 

Mai poti citi si aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=2749 .

 

Apoi, ti-ai luat filtru de cutie, ok, dar garnitura de cutie ti-ai luat? Ca daca cutia nu are supapa de golire si trebuie dat capacul jos (ceea ce ar fi de altfel indicat!), se duce garnitura veche si nu cred ca vrei sa pui silicon acolo...

Share this post


Link to post

Pai nu stiu cum e treaba ... am un Cielo din dec. 98. Nu stiu daca are supapa sau nu ... :rolleyes:

 

Castrol e bun? Cati litri sa iau, 4 sau 6?

 

Adica aprox. 3.8 doar pt schimbare ulei, sau 5.6 pt reparatie capitala (asa e prezentat in manual). Dar eu doar schimb, nu? :mrgreen:

Edited by radupopa

Share this post


Link to post

Poti vedea in manualul de Cielo, cred. sa ma uit si eu.

Share this post


Link to post

Vezi ca gasesti la Cora, Mobil si Esso. Mobil e bun , iar daca vrei sa faci o mica economie, fara sa risti sa ai probleme cu cutia, poti incerca si Esso ,care e produs de aceasi companie. Un litru costa cam 150000. In nici un caz nu folosi Rompetrol. [-X

Share this post


Link to post

Eu folosesc Agip pt cutia automata , am facut schimbul acum 3 ani si totul merge bine ( am facut schimbul in general la 4 ani sau 40 000 Km)

Share this post


Link to post

Care ati mai schimbat uleiul la cutia automata, cat ati bagat inapoi 4, 6?

Share this post


Link to post

Referitor la cantitatea de ulei din cutia AT...La leganza mea in manual scrie capacitate 4 litri ...si undeva la sfarsit ca trebuie schimbat la 40kkm si ca se pune 2,5 litri...unde sunt aia 1,5l??? Cineva zicea ca raman in convertor...asa e? Cum pot sa fac sa il schimb pe tot...Ma duc la service oricum dar poate baetii aia nu stiu ...si vreau sa vin cu uleiul meu...cat sa iau??

Edited by tiberiuenache

Share this post


Link to post

Nu ai cum sa schimbi tot uleiul, o parte din el oricum va ramane in convertor. Ai grija sa nu pui mai mult ulei decat trebuie, deoarece se poate defecta cutia. Iti recomand sa vezi cat ulei s-a scurs din cutie si sa completezi cu aceasi cantitate de ulei nou. Cred ca e suficient daca cumperi 3 l.

Share this post


Link to post
Prista Oil. Produs în Bulgaria, sub licenţă Texaco.

 

http://www.texaco.com/texaco/worldwide/eur.../en/default.htm

 

Ţinând cont de cât de des schimbi/completezi uleiul la CV, şi ce neplăceri poate aduce un ulei prost ... mai bine nu te zgârci la partea asta.

 

NU, Texaco detine 49% din actiunile Prista Oil Bulgaria, dar licenta nu este Texaco, ci Prista.

Ok, pentru cv automata este importanta specificatia General Motors - DEXRON. Aici avem un Dexron 2 - minim.

La Texaco - Texamatic 7045E;

https://www.cbest.chevron.com/msdsServer/co...bus.BusPDSList

La Mobil - ATF 220

http://www.mobil.com/Romania-English/Lubes...bil_ATF_220.asp

 

Si mai sunt...dar cam asta e ideea, dupa cum spuneau antevorbitorii nu te zgarci mai ales la cutia automata.

Share this post


Link to post
Care ati mai schimbat uleiul la cutia automata, cat ati bagat inapoi 4, 6?

 

 

In manual scrie ca intra 6 litri dar eu am bagat 5 litri dupa care am mai scos prin tubul in care este joja vreo 200 ml pt ca era peste maxim. Uleiul pe care il folosesc este mobil si sunt foarte multumit. :lavolan:

Share this post


Link to post

Salut , l-am schimbat saptamana trecuta si au intrat fix 5 litri.

Ulei Castrol ATF QT-D (DEXRON II) + filtru

Nu necesita operatiuni speciale dar e bine ca masina sa fie ridicata pe o rampa (elevator)

-se desface capacul de la baie treptat pana se scurge tot uleiul

-se curata exagerat de atent vechea garnitura si capacul cu un spray cu eticheta mov nu mai stiu ce scria pe el dar a lasat totul bec.

-se da cu acelasi spray si prin interiorul cutiei pe unde poti

-se lasa sa se usuce putin

-se pune filtrul nou , garnitura noua(vin la set de obicei) si capacul de la baie

-se curata si pe exterior pentru a depista eventualele scurgeri

-se baga uleiul pe la joja

-se verifica nivelul cu motorul cald

Si gata!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...