Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Becuri H4 Philips Vision Plus pe Tico/Matiz

Recommended Posts

Eu am blue vision-uri de vreo luna si am mers si pe noapte in afara localitati sunt superbe, lumina foarte odihnitoare si naturala :D (Recomand)

Edited by Scoop

Share this post


Link to post

De unde le-ai luat din Cta ? :-?

Share this post


Link to post
De unde le-ai luat din Cta ? :-?

 

La lukoil-u de la fostul restaurant Bulevard, unde se face acum noul Mall, sunt 80 ron 2 becuri H4 BlueVision, si 2 becuri de poziti de aceiasi culoare. (eu personal le-am luat separat din alta parte)

Edited by Scoop

Share this post


Link to post

Mai, eu am cautat in CLuj la cateva magazine, si nu am gasit, asa ca am luat doua becuri Bosch, si sunt ok, adica... sunt ca alea dinainte (Osram Coreea). Can se mai arde unu, mai caut philipsuri

 

Mai, eu am cautat in CLuj la cateva magazine, si nu am gasit, asa ca am luat doua becuri Bosch, si sunt ok, adica... sunt ca alea dinainte (Osram Coreea). Can se mai arde unu, mai caut philipsuri

Share this post


Link to post
La lukoil-u de la fostul restaurant Bulevard, unde se face acum noul Mall, sunt 80 ron 2 becuri H4 BlueVision, si 2 becuri de poziti de aceiasi culoare. (eu personal le-am luat separat din alta parte)

 

Sigur sunt Philips ?

Share this post


Link to post
De unde le-ai luat din Cta ? :-?

Vezi ca gasesti pe baba novac, e un magazin de piese daewoo, mai sus de LogAuto spre Institut, au acolo. Insa consulta si site-ul Aspad.

Daca vrei Osram cauta la Metro sau la benzinariile Mol ;)

Share this post


Link to post
Sigur sunt Philips ?

 

Da scrie mare pe cutie si pe faruri in sine PHILIPS

Share this post


Link to post

Eu am avut pe Matiz becuri Philips blue vision. Unul s-a ars dupa un an si ceva. Mi-au iesit in cale niste becuri Osram CoolBlue in jur de 17 ron/buc. Am luat 2 buc dar nu l-am schimbat decat pe cel ars. Mie nu mi se pare diferenta intre ele. Am sa fac o poza noaptea sa va dati si voi cu parerea...

  • Like 1

Share this post


Link to post

OSRAM au in cora si sunt Made in Germany nu coreea...unii spun ca sunt mai longevive decat philipsurile dar parerile sunt impartite...eu inca nu m-am decis pe care sa le aleg...cei care eu deja pot sa-si dea cu parerea

Share this post


Link to post

Am avut fericita ocaziune de a compara becele mele BOSCH cu cele Philips Vision Plus de pe alt matizaur, si pot sa va spun ca nu vad absolut nici o diferenta intre ele. Acuma sunt doua variante: ori sunt cam la fel; ori sunt eu chior :D

Share this post


Link to post

Sal all! A folosit cineva Becuri H4 Bosch Plus 30? As vrea sa aud niste pareri de la cei care au vazut sau au folosit. Mersi

Share this post


Link to post

okay bun! Am citit un intreg topic despre philips(h4 vision plus).Dar niste concluzii, cine poate sa traga(din cei ce leau testat si au avut ocazia sa vada unele diferentze si/sau asemanari - pozitive, negative)? :scarpin:

Dintre :

 

silver vision,

night guide(care imparte lumina "vision plus" in 3 culori),

vision plus(30 sau 50, cele mai laudate, adauga 20 metri la dist luminata),

power2night(care are inclus "vision plus 50"),

blue vision(care nu va convine pt ca are caciulitza albastra dand o tenta albastra farului si luminii),

x-treme power(80% mai multa lumina, lumineaza cu 40 metri mai mult).

 

Cam atatea am retinut. Dintre ele care are cel mai bun raport calitate pretz? (mie personal cele care miau ramas in minte sunt vision plus si x-treme power :lavolan: )

 

Pls nu raspundeti cu "tocmai ai tras singur concluziile" :dizzy: .Pt ca eu nu am avut ocazii sa le obs si chiar sa le verific intre ele pe toate, pe cat timp voi la reuniune da :osanale: .

 

Merci

Edited by Mystic.Miswu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu am sa trag concluzii, dar ca si raport calitate pret cele mai recomandate sunt desigur VisionPlus (in jur de 20ron/buc). Spun asta pentru ca pretul lui X-treme Power este dublu, iar diferenta dintre ele nu este chiar atat de mare.

 

Eu folosesc X-treme Power pentru ca le-am primit cadou, nu cred ca as da in jur de 40 ron pe bucata. Inainte am folosit H1 Vision Plus pe un Fiat si am fost foarte multumit atat de lumina cat si de durata de viata. Aveau 3 ani cand am vandut masina.

 

Mi-au trecut toate prin mana, asa ca pot sa va spun cateva vorbe despre ele:

 

Premium: cele mai ieftine, parerea mea ca +30% e vrajeala mai ales ca se compara cu becurile "standard" pe care Philips nici macar nu le produce. Ce-o insemna standard, numai Philips stie... (o fi vorba despre becurile R2 fara halogen). Costa cam 10 ron si isi fac banii. Osram, Hella, Narva sau Bosch sunt mai ieftine si e greu sa sesizezi diferente intre ele. Am folosit H1, H3 si H4 (Philips Narva Osram si Bosch) - nimic special, am fost multumit la banii pe care i-am dat.

 

VisionPlus: cel mai bun raport calitate/pret. Costa cam 20 ron si chiar se vede diferenta fata de Premium. Le-am folosit si am fost extrem de multumit. Lumina este alba, fara tente albastrui.

 

Bluevision: un kitch care nu ar trebui sa existe. Se ia un bec, se vopseste cu albastru, se ridica putin temperatura filamentului si apoi se monteaza in far stricandu-i aspectul. Lumina data de becurile astea este total nepractica pe ceata/ploaie marunta/ninsoare. Pe vreme buna este albastra si obositoare, desi unii ar spune ca arata "cool". Daca este cineva caruia i-a rezistat mai mult de un an un astfel de bec sa imi spuna si mie... la o utilizare moderata BlueVision are o durata de viata de aprox. 6 luni din cauza filamentului supraincalzit. Costa aprox. 35 ron. (ca o parere personala, BlueVision este echivalentul luminos al manelelor si ruda bogata a ledurilor albastre montate la teava de esapament sau stropitoarele de parbriz).

 

Power2Night: Este de fapt Visionplus cu vag efect de BlueVision (dar are sticla transparenta si numai vopseaua de pe mot este albastra). Pentru cei care nu isi doresc o lumina albastra-albastra este o solutie buna, atata timp cat nu ii deranjeaza cum arata farul din cauza motului albastru al becului. Lumina data de ele este alba cu o foarte mica tenta albastruie si costa aprox. 28 ron. Un VisionPlus manelizat (la modul decent totusi).

 

NightGuide: Cica ar fi o combinatie 3-in-1 de Visionplus (+ 50% / lumina alba), BlueVision (lumina albastra - pentru amplificarea detaliilor) si AllWeather (lumina calda - pentru imbunatatirea vizibilitatii in conditii atmosferice dificile). Philips pretinde ca aceste 3 tipuri de lumina ar fi emise in fascicule separate (sunt poze explicative pe internet). De la poze pana la realitate este insa cale lunga, adevarul e ca importatorul a redus cantitatea de astfel de becuri importate din cauza ca cei mai multi dintre cei care au folosit NightGuide sustin ca nu sesizeaza diferenta fata de Visionplus, iar pretul e mai mare decat la BlueVision (aprox. 37 ron). In acelasi timp sunt persoane care de cand au descoperit NightGuide nu mai cumpara altceva. Pareri impartite, pret piperat.

 

SilverVision: Astea sunt becuri pentru cei care vor sa se sparga in figuri cu felul in care arata farurile lor ziua. In loc de vopseaua clasica pe care becurile normale o au in varf, becurile SilverVision au un material argintiu care imita capacelele de protectie (care in unele faruri exista din fabricatie). Arata bine ziua, noaptea lumineaza ca un bec normal. Costa aprox. 27 ron.

 

X-treme Power: 80% in plus lumina alba fata de aceleasi becuri "standard". Discutabil, dar adevarul e ca sunt foarte multumit de felul in care se comporta pe Matiz. Din pacate nu pot decat sa le compar cu ce am avut inainte, adica Philips Premium. Diferenta este enorma lumina fiind alba si mult mai puternica. Nu imi dau seama cum s-ar comporta VisionPlus pe Matiz, dar nu cred ca ar fi cu mult mai prejos. Un avantaj cert pe care X-treme Power il are asupra lui Visionplus este felul in care arata in far atunci cand sunt stinse: becurile X-treme Power au capatul cromat si arata foarte bine, pe cand Vision plus au capatul vopsit cu clasica vopsea neagra si arata... normal. (dar deja astea sunt mofturi). Pretul este undeva pe la 40 ron/buc.

 

 

Preturile sunt orientative, pot varia cu +/- 5% si sunt pentru becurile Philips. Ceilalti producatori consacrati de becuri au in oferta numai variantele +30%, +50% si echivalenta lui BlueVision. Sunt in general mai ieftine, dar nu pot spune nimic nici de bine nici de rau legat de performantele lor. (Philips a fost totusi cel care a venit primul cu gaselnitele +30%, +50%, +80% etc.)

 

 

later: acum vad si eu cat am scris... scuze pentru postul lung, adevarul e ca ma cam plictisesc la birou :D

Edited by _escu

Share this post


Link to post

_escu, merci pt scurta descriere, era chiar ce aveam nevoie :thumbl: .

 

Dar mai am o problema, stie cineva in Timisoara unde pot cumpara becuri philips (h4) vision plus sau x-treme power(nu sunt 100% convins :) ) si 2 buc becuri pozitie pt matiz(by the way nu stiu ce tip. w5w - am citit de pe forum;h10w,h21w,h6w,t4w - am citit din siteul lor)? Nu pot avea incredere in serviciile postale romanesti(mai ales la obiecte fragile), iar pana la Arad ... nu am drum pe akolo :( .

 

Merci

Share this post


Link to post
... Nu pot avea incredere in serviciile postale romanesti(mai ales la obiecte fragile) ...

Dar de la producator si pana la magazin, care dintre serviciile postale au transportat becurile ?

Share this post


Link to post

Pentru pozitii trebuie W5W. Eu am W5W BlueVision, care sunt destul de mici cat sa nu se vada urat atunci cand sunt stinse si destul de albastre cat sa dea un efect frumos atunci cand sunt aprinse.

 

Nu-ti face probleme de transport, becurile sunt ambalate in blistere sau cutii de plastic astfel concepute incat sa le asigure protectie in conditii mai grele de transport. Trebuie sa se straduiasca daca vor sa ti le sparga.

Share this post


Link to post

Nightguide sunt mai bune din cate am citit prin mai multe locuri.

De fapt dau cea mai multa lumina + durata de viata indelungata.

Share this post


Link to post

Salutari la toata lumea! nu stiu daca postez bine dar am cautat si nu am gasit un topic desprea o problema asemanatoare,daca nu am postat bine scuzatima va rog! Problema mea este legata de lampile de avarii,apas butonu de avarie si in loc ca avarile sa clipeasca ele raman aprinse continu,la a 2-3a incercare clipesc de 3-4 ori apoi raman iar aprinse.Care sa fie oare problema? Va multumesc de intelegere!

Share this post


Link to post

Verifica releul de semnalizare.

Share this post


Link to post

Sunt excelente! Am schimbat vineri amandoua becurile cu Philips Vision Plus si am ramas placut surprins de cat de bine lumineaza farurile de la ticolino.28 de Ron bucata.

Share this post


Link to post
Sunt excelente! Am schimbat vineri amandoua becurile cu Philips Vision Plus si am ramas placut surprins de cat de bine lumineaza farurile de la ticolino.28 de Ron bucata.

 

 

Prietene becurile originale costa 150 de ron setul. Stiu asta pt ca vand asa ceva. Ce ai lu-at tu cu 28 se numeste... made in china. fara suparare. Daca imi dai un nr de tel iti pot trimite prin curier. Made in germany. :P

Share this post


Link to post

Cand becurile originale s-or vinde cu 28 de ron bucata, pe mine sa ma strigati Alain Delon. :) )

Share this post


Link to post

Bine Lao, De acum te vom striga Alain Delon...

Iar tu Gusty, prietene, sper ca vinzi becurile alea originale Made in Germany cu tot cu faruri, altfel cred ca esti falimentar de mult.

 

Pretul de 28 RON pentru un H4 Vision Plus este chiar mare. Uiteati cam cat costa pe site-ul importatorului (presupun ca ii stiti numele, nu-l mai spun ca sa nu se considere reclama):

 

http://philips-shop.ro/list/BEC%2BFAR-.-H4.lst

 

Eu va recomand X-treme Power, e o diferenta notabila intre ele si Vision Plus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...