Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Becuri H4 Philips Vision Plus pe Tico/Matiz

Recommended Posts

Dispozitivul optic de reglare de la Radacini Plevenei este un perete cu vopsea verde (stil comunist). :thumbl: Doar ca ei stiu unde trebuie sa bata pe perete spoturile.

Share this post


Link to post
ZLI - esti multumit de noile becuri ?  Eu tot n-am apucat sa le testez pe un drum in afara ...

da sunt excelente (fata de ce aveam eu sunt parfum) am dat cam 750k

 

Imi poate spune si mie cineva cum reglez farurile la Tico si mai ales daca se merita sa incerc eu sau sa merg la un service?

le poti regla singur (sunt doua orificii in tabla, deasupra fiecarui far, indicatiile le gasesti pe carcasa de plastic a farului. dar trebuie sa ai o suprafata plana orizontala cu un pretre vertical si niste masuratori. mai multe detalii le gasesti intr-un pdf in http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...=1078&hl=faruri

e postat de VAXXI

Share this post


Link to post

ZLI, si cam ce crezi , NightGuide (din astea am si eu) sunt superioare celor VisionPlus ?

Share this post


Link to post

nu am avut sansa sa le compar dar cred ca nightguide sun visionplus cu filtre pe ele

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu de la ASPAD saptamana asta Vision Plus. Se vede ceva in fata acum. Merita. Aprox 450000

Share this post


Link to post

am o intrebare: a avut cineva probleme cu analfabetii pana acum ( politia daca nu v-ati prins) ? eu am intrebat si augsburg spunea ca imi dau declaratie de conformitate cum ca e lumina alba nu albastra deci e echivalenta cu specificatiile producatorului...

Share this post


Link to post

Io' unu n-am avut... de ce. ma intreaba o sa-l poftesc sa se uite pe bec. :)

Share this post


Link to post

Pai degeaba, daca iti dau hirtie ca lumina e alba dar de fapt se vede albastra!

 

Si in plus ce valoare legala are hirtia aia?

Share this post


Link to post

pai aceeasi valoare pe care o are declaratia de conformitate de la geamuri sau toba, desi nu e practic o omologare, nu a comentat nici un organ cand am scos-o ( hartia, bineinteles :> )

Share this post


Link to post

Intrebare:a avut careva probleme cu vizibilitatea (ma refer la ceatza densa) cu becurile cu tenta albastruie (sau alba),pt. ca din punctul meu de vedere nu se vede mai nimic.Am avut 'no name'-uri de 90W care bateau in toate directiile si total aiurea.Am renuntat la ele si acu 5 zile mi-am cumparat un set de Philips Power2Night GT150 Maximum Perfomance (www.Power2Night.com) si :o .Se vede diferenta dintre un bec facut cu cap care bate unde trebuie si cele din vitan,desi au 'doar' 55/60W.

Share this post


Link to post

Din cite stiu eu, Power2Night sunt albastre! Bleah!

Share this post


Link to post
Din cite stiu eu, Power2Night sunt albastre! Bleah!

 

No man,nu sunt;un sfert din lampa (partea superioara) e blue! Si asta doar pt. a da efectul acela albastru in far (doar ziua) iar noaptea partea de jos a farului are o tenta finutza blue iar cea superioara este normala!Nice! :thumbl: .Dar lumina pe care o dau este cea normala!

Share this post


Link to post

Lumina ca lumina, normal ca-i alba, ca la lumina albastra n-ai putea sa vezi nika pe strada... dar privind din fata se vede albastru in oglinda farului! Urit!

Share this post


Link to post

diferenta se va vedea la mine / night guide bat in stg galben si in dreapta albastru. nu am fost atent cand am mers pe ceata

Share this post


Link to post

Nu stiu nici un bec Philips la care sa se vada lumina albastra - e doar un alb mai "rece" - nici urma de albastru acolo.

 

Vis a vis de NightGuide trebuie sa spun ca m-au dezamagit ... dar asta poate si deoarece am trecut de la Vision Plus la NightGuide (doar ca sa vad diferenta - testate la drum lung). VisionPlus mi-au dat impresia ca dau mult mai multa lumina in comparatie cu NightGuide si sunt si de 2 ori mai ieftine pe deasupra.

 

N-am testat inca (si as vrea s-o fac cat de curand) BlueVision ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

BlueVision chiar sunt albastre. Nu cred ca sunt mai luminoase decat niste VisionPlus la aceeasi putere dar asteptam impresiile tale avizate.

Share this post


Link to post

Nu sunt defel albastre - decat cand sunt stinse ... am pe Kalos BlueVision la faruri ceata (farul fiind clar) - lumina-i alba alba - nici urma de albastru. Se pare ca dau lumina f puternica - cineva mi-a facut obsevatie in trafic vis a vis de ele.

 

Insa nu le-am testat pe cele de faruri normale (H4 la mine) ...

Share this post


Link to post

Eu zic ce-am vazut pe farurile Maniakului si la el se vede clar tenta de albastru din lumina. Bine el are de 90W si sunt clar mai puternice dar culoarea e albastra.

E drept ca e discutabil ce intelegem noi prin albastru. Nu te gandi la albastru cum sunt ledurile lui Soran, dar totusi este o lumina mai mult bleu decat alba. Parerea mea. Si nu numai.

Share this post


Link to post

Este doar un alb mai "rece" daca pot spune asa :) ... dar nici urma de albastru ... oricum reactia "unde-i albastrul la becurile acestea ?" - n-am avut-o doar eu - imi amintesc ca citesem ceva review-uri pe net de la alti proprietari si se intrebau la fel ...

Share this post


Link to post

Buna, am si eu un mic tico..cu faruri originale..sau ma rog normale :-) o mica mare intrebare am: sunt din Tm si as vrea si eu sa pun niste faruri philips ( becuri ) , stie cineva pe unde gasesc in TM asemenea magazine care sa comercializeze ? nu prea am drum la bucuresti la firma aspad...si prin posta nu prea ma`s risk... sper sa stie careva ;) mersi

Share this post


Link to post

Aspad nu are distribuitor in TM, iar Satu Mare e cam departe

Augsburg are becuri Philips dar pentru Banat centrul de distribuite este in Arad

 

Vanzari Arad

Adresa Strada Nicolae Balcescu nr.22

Telefon +40 257 252.595

Fax +40 257 214 240

Email vanzariarad@augsburg.ro

Program Luni-Vineri 09.00-18.00

Sambata 09.00-13.00

 

Bafta!

 

Later edit: dracula in TICO? Sau noaptea se transforma in Maybach??

 

Buna, am si eu un mic tico..cu faruri originale..sau ma rog normale :-) o mica mare intrebare am: sunt din Tm si as vrea si eu sa pun niste faruri philips ( becuri ) , stie cineva pe unde gasesc in TM asemenea magazine care sa comercializeze ? nu prea am drum la bucuresti la firma aspad...si prin posta nu prea ma`s risk... sper sa stie careva ;) mersi
Edited by cristicaz

Share this post


Link to post

Pana la urma, philips vision plus astea chiar imbunatatesc cu ceva vizibilitatea? Daca da, cine poate sa-mi cumpere si mie un set pt tico (H4 55w) de la Aspad? ca am inteles ca ar trebui firma sa poti cumpara de la ei.

Share this post


Link to post

Daca ai fi citit topicul ai fi vazut ca da

Share this post


Link to post

@pedala - am citit topic-ul si am vazut ca asta ar fi opinia generala; am vrut doar sa fiu sigur, sa nu dau banii degeaba pe ele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...