Jump to content
Sign in to follow this  
gregmo

Chevrolet Epica

Recommended Posts

asa am zis si eu , daca avea si cutie automata era super .

Share this post


Link to post
fata de nissanul meu mircea e un copil mai mic .

Mircea e mic copil fata de Nissan ? Sau pe Nissan-ul tau il cheama Mircea ?

Share this post


Link to post

Dodge avenger are plastic in interior...a la kalos...daca nu mai rau. Epica are totusi un interior ok...si e mult mai frumoasa ca un avenger. N-am nimic cu dodge...imi plac masinile lor dar avenger cam "scartaie". La 12000 ne putem lua la mana a 2-a un caddy cts :-> Oare cat o fi intretinerea? > :)

ps: N-as da banii pe un civic...la 20 000 cate e unul nou...cumpar un SantaFe nou nout :P

Share this post


Link to post
daca avea si cutie automata era super .

Dap. Poate mai negociezi preţul > :)

Share this post


Link to post

nu prea merge de negociat ca e masina bancii si au o procedura mai greoaie , acum astept acceptul lor pe pretul asta .

Share this post


Link to post

am rezervat o epica de la radacini . culoarea este neagra cv automata motorul de 2.0 benzina .

sper ca saptamana viitoare sa o am

Share this post


Link to post

@Gabigpl, vezi ca vin peste 2 saptamani la reglaj la tine si poate imi arati Epica :)

 

Stau pe prelungirea ghencea si iti tot vedeam Maxima la service in curte, vad ca tot la "gurmande" te gandesti :)

 

Bafta, sa o ai cat mai rapid! Oricum, te asteptam cu topic in sectiunea "masina mea".

Share this post


Link to post
am rezervat o epica de la radacini

Adică ai renunţat la varianta iniţială? :)

Să te bucuri de ea :D

Share this post


Link to post

Au si masini sh la vanzare.

Share this post


Link to post
De banii aia- INSIGNIAAAAAAAAAAAA !!! Daca ai bani mai multi, Insignia OPC. Bate passat-ul la fund de la distanta mare.

 

=)) Chiar ca il bate. Doar ...la fund. Stii cum e V6-ul de Passat, cel cu 300 de cai, cu motorul de 3.6 ? Dupa o tura cu un pilot in stanga, poti sa fii nascut si crescut in masina, tot iti vomiti si matele impreuna cu splina.

 

In alta ordine de idei, frumoasa si impozanta Epica, am admirat-o mereu.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Colega, dar tu ai vazut ca insignia opc are motor de 2,8? Si cat e o insignia opc si cat e passat-ul ala.

In alta ordine de idei, cei care merg cu un ferrari de 5-600 de cai mor in chinuri la demaraje, nu? isi varsa apoi isi inghit splina sau cum? Sui de curiozitate, cum se misca ditamai passat-ul cu motor de doar 300 de cai? Asta comparat cu o masina sport veritabila. Hai sa nu exageram.

 

Acum am vazut ca ai passat- e ala jmecher de care scrii aici? Felicitari atunci. Da' vad ca-si permit profesorii masini jmechere, nu gluma. Doar eu raman la aveo...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

:o fftopic: Neah, nici vorba, al meu nu are 300 de cai, ci doar un 200, amarat, nu e o masina luata de "smecherie". Noroc cu tichetele de masa primite de la invatamant, asa mi-am luat si eu masina. Voi nu ati primit tichete cadou? Da` si cand o sa primiti... Si nu-mi fac deloc aici apologia propriei masini care evident ca nici nu o voi prezenta vreodata aici, vorbesc de cu totul altceva, mai ales ca nu sunt EU in discutie, pare-mi-se...

 

Cand zici " cat e Insignia OPC si cat e Passatul ala" , deja nu mai are rost sa zici ca se bat reciproc la poponeata, nu crezi totusi ? E ca si cum as spune

" Loganul bate la fund Peugeot-ul 407 ( exemplu aiurea, aleator) CA E MAI IEFTIN"

Daca tu crezi ca 300 de cai e putin, iar motorul ala de 3.6 e cam ca la o mobra rapciugoasa, nu mai zic nimic. =))

Comparatia e deplasata cu Ferrari sau altele similare, dar cati dintre cei care au macar 300 de cai merg la limita, cu pasager dupa ei?! Ar fi chiar culmea ca ala sa-si duca soacra cu 250/h...Hai sa fim seriosi, totusi. In cazul in care la volan e unul care trage tot din motorul ala si pe deasupra stie sa invarta din timona, garantez ca iti cam versi totul din tine daca esti pasager. Iar mai sus am zis foarte clar : "daca esti cu un pilot in stanga" - adica nu cu un SOFER.

Ca fapt divers, lumea se poate relaxa, nu voi da Cielo niciodata. La urma urmei, fiecare cu treaba lui, nu?

 

Ca sa revenim on topic, cred ca Epica isi merita toti banii. Una singura exista pe la noi si nu ma pot abtine sa nu ma uit de fiecare data dupa ea.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Singurul caz in care Epica se merita cumparata este second-hand, in stare foarte buna. Doar asa obtii un pret mic pentru o masina calumea. Sa o iei de noua, nu se merita sub nici o forma, e supraevaluata cu cel putin 4000 EUR pentru fiecare varianta. In rest n-am ce sa-i reprosez, e spatioasa, puternica, frumoasa.

 

GabiGPL, astept cu interes poze cu noua masina :D

Edited by fry

Share this post


Link to post

da are 47000 km neagra cutie automata 5 trepte 2007 , pretul este 10500 cu tva .Am fost cu ea intr-un mic test si se misca binisor te simti ok in interior . Sincer o masina cu toate optiunile de pe Epica sare de 15000 usor , consumul de oras din cate am inteles este de aprox. 15l/100 dar la 1.55 lei litrul de gpl se merita . O s-a atasez poze saptamana viitoare , asa a promis dealerul ca nu dureza mai mult de 1 saptamana .

ps. au masini sh la preturi bune si cu carte service , istoricul masinii etc

Share this post


Link to post
consumul de oras din cate am inteles este de aprox. 15l/100 dar la 1.55 lei litrul de gpl se merita

Spune-le asta şi celor care-şi cumpără dieseluri de 1 litru, pentru că "e 'eftină motorina, şi consumă puţin". Tu la 15% pe gaz, o să plăteşti mai puţin decât unu cu un diesel de 60-70 cp > :)

Share this post


Link to post

Ia vezi, nu e cumva in 6 trepte cutia?

Share this post


Link to post
La banii aia, go for it! Din pacate motorul ala e gurmand, dar presupun ca ii vei pune gaz, asa ca go for it, masina e grozava.

 

 

scuze am o epica de 2 litri si nu consuma de loc exagerat 8,5 l la suta in consum urban pot confirma asta cu atat merg eu cu ia in oras iar cu captiva 9,5 -9,8 l la suta in oras pot merge si cu 16 l daca vreau sa arunc banii .la un drum spre viena am ajuns la consum de 5 l cu epica

Share this post


Link to post

Vezi ca el vorbeste de benzinara. :)

Share this post


Link to post
scuze am o epica de 2 litri si nu consuma de loc exagerat 8,5 l la suta in consum urban pot confirma asta cu atat merg eu cu ia in oras iar cu captiva 9,5 -9,8 l la suta in oras pot merge si cu 16 l daca vreau sa arunc banii .la un drum spre viena am ajuns la consum de 5 l cu epica

 

Nu cumva are motor de TICO?

 

:D

Share this post


Link to post

Nu, e diesel.

Share this post


Link to post

cutia de viteze cred ca este cea veche cu cinci rapoarte , cea cu 6 trepte o au cele din 2008 cu triptronic dar nu sunt sigur 100%. Asta e simpla automata . i-am intrebat pe cei de la parc si nu stiau

Share this post


Link to post
scuze am o epica de 2 litri si nu consuma de loc exagerat 8,5 l la suta in consum urban pot confirma asta cu atat merg eu cu ia in oras iar cu captiva 9,5 -9,8 l la suta in oras pot merge si cu 16 l daca vreau sa arunc banii .la un drum spre viena am ajuns la consum de 5 l cu epica

 

Sincer, indiferent de combustibilul folosit, nu cred ca putem compara traficul din Oradea cu cel din Bucuresti.

In urma ultimei aventuri prin Bucuresti (defapt a fost prima la volan :D ), impresia mea este aceea ca traficul din cea mai aglomerata zi din Oradea, e parfum fata de traficul de Duminica din Bucuresti. :)

Share this post


Link to post

EU CONSIDER CA CONSUM ARATA MODUL IN CARE CONDUCI SPORT - CONSUM MARE MAI BATRANESTE -CONSUM MIC SA ZICEM CA AM TRECUT DE VREMEA SPORT epica care o am e pe benzina osa adaug si fotografiile promise la TUNING CAPTIVA

Share this post


Link to post

Ce-aveti domle :) ... consumuri sub 10 litri obtii in bucuresti doar cu diesel.

Aproape orice benzinara in bucuresti ia 10 litri sau mai mult, nu prea ai ce sa ii faci. Cam asta este standardul, valabil si ptr motoare de 1.2 :) )

In buc e posibil sa obtii consumuri mai bune cu motoare putin mai maricele, ptr ca ajungi repede unde vrei la capitolul turatie / viteza fara sa chinui prea mult motorul. Traficu' din Buc e ca naiba.

Edited by fry

Share this post


Link to post
EU CONSIDER CA CONSUM ARATA MODUL IN CARE CONDUCI SPORT - CONSUM MARE MAI BATRANESTE -CONSUM MIC SA ZICEM CA AM TRECUT DE VREMEA SPORT epica care o am e pe benzina osa adaug si fotografiile promise la TUNING CAPTIVA

 

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui!

Fotografiile cu Epica le poti adauga la rubrica "MASINA MEA" unde poti deschide un topic nou!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...