Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

Ar fi ideal, dar ce te faci daca nu vor sa conduca :) Prietena mea conduce OK fata de altii din trafic, cu toate astea ii lipseste increderea in ea, cu toate ca nu ar trebui. Drept pentru care, ma pune pe mine sa conduc, ceea ce nu ma deranjaza decat din cauza marimii autoturismului, un auris. Pentru ea e ok, nu e agresiva deloc, nu incearca sa se strecoare in trafic. Nu stiu ce sa fac sa o conving sa o conduca mai mult :-?

Share this post


Link to post

Bea. :)

Share this post


Link to post

Simplu ... faci in asa fel incit atunci cind sinteti impreunasa nu aiba alta solutie :D Respectiv dai o bere peste cap si o pui in mod elegant la volan motivind ca ai mai mare incredere in performantele ei decit in ale tale in acel moment ;)

 

LE : scuze Satori, s-a suprapus

 

LE2 : vad ca se aduna tot mai multe sfaturi din astea "perverse" > :)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Simplu. Bei! O bere, nu mai mult :D Si apoi "mami, am baut o bere, condu tu te rog" ;)

Share this post


Link to post

De ce trebe sa constrangi muierea? ;)

Las-o sa vrea ea, o sa-i placa mai mult :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Dar nu ar fi o constringere ... Ar ajuta-o pur si simplu sa-si descopere talentele O :) , mai ales daca omul spune ca sofeaza bine.

Share this post


Link to post

Hahhahahaha, asta spune el.

Cum sa faci ceva bine daca nu ai inceredere? :D

 

 

Talentul e ceva rar domnule, te nasti au ba cu el. Daca il ai, stii ca il ai.

Share this post


Link to post

Hai sa revin si eu cu un nou episod.

 

Sambata noaptea pe la 2 dimineata, loc de plecare crasma, destinatie acasa @drumul taberei cu mic ocol prin berceni sa mai lasam niste prieteni. Eu copilot evident. Bausem zdravan, dar nu atat de mult incat sa nu mai vad strada.

 

Dam sa plecam cu masina.

 

Prima intrebare. Dar de ce nu ai scos invers masina sa o luam drept spre universitate. Ii explic ca e sens unic si ca trebuie sa ocolim pe Mosilor. Ma urc in dreapta, zic un doamne ajuta ma inchin si plecam la drum. Am stat calm desi a bruscat ca dracu masina (deh ea a invatat sa ridice piciorul de pe acceleratie inainte de a apasa ambreajul si facea masina ca dracu cand voia sa treaca din 1 in 2) pana am ajuns in rond la universitate. Aici i-am tras stanga de volan ca daca nu lua tot ce era in dreapta pe vreo 2 benzi. :o

 

Mi-a fost frica sa o luam prin pasaj pe la unirii, asa ca am facut rondul pe sus. Aici era sa intre un taxi in noi. Am zbierat FRAAAAANAAAAAA si i-am tras dreapta de volan ! Deh oprise unul pe banda 1 si sotia a tras stanga sa intre in banda 2 fara sa se asigure. Am tras de volan ca sa nu-si piarda permisul, daca lovea masina what ever, oricum o bag in service saptamana viitoare, ce mai conta o lovitura in plus. :)

 

Dupa vreo 2 km stiu ca i-am zis ca poate ar fi mai bine sa tragem pe dreapta si sa luam un taxi. Deja incepea sa se clatine strada cu mine. :uff:

 

Prin berceni a intrat cu 40 la ora pe o straduta la 90 de grade, genul de straduta pe care intrii cam cu 20. Era sa ia un cielo parcat, noroc ca i-am tras de volan dreapta si am zbierat frana.

 

Cand sa ajungem acasa, inainte de intrarea pe straduta i-am zis sa nu mai intre cu 40 si sa franeze din timp. A uitat sa apese ambreajul si i s-a oprit motorul. Botul era in straduta, curul in strada principala. Am trecut-o in dreapta si am luat eu masina pana in parcare.

 

Dupa ce am ajuns acasa a avut loc consiliu de familie si am decis ca nu va mai conduce Lacetti pana nu invata sa conduca.

 

Asteptama sa vina Aygo si dupa ce terminam rodajul incepem sa ne plimbam cate 2 ore pe strasse seara ca sa invete si abia pe urma mai intra pe centru cu masina.

 

Concluzia, incepem sa invatam ! :P =))

Share this post


Link to post

Scoate-o afara din oras si da-i masina pe mana. E in stadiu avansat de nestiinta si e cam periculos sa invete in traficul din Bucuresti.

Share this post


Link to post

Asta urmeaza sa fac, dar nu prea am mai avut iesiri impreuna din oras in ultima luna din motive de job. Eu am mai alergat cu firma, dar ea a lucrat cam de fiecare data. Week-endul asta plecam la munte cu Aygo daca vine vineri cum a promis dealerul. O sa i-o dau la intoarcere s-o conduca. Sa apuc sa fac cativa km cu ea, chiar daca nu termin rodajul. Ma gandesc ca totusi avand cutie automata , nu prea are ce sa-i faca in rodaj. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Scoate-o afara din oras si da-i masina pe mana. ...

Sau nu mai bea cand vrei s-o inveti sa conduca :) ) Vezi ce consecinte apar... :D

Share this post


Link to post

Du-o, nene, in "poligon": plecare de pe loc -> oprire -> dat inapoi, de 10x. Pana nu obtine 10 din 10, n-are rost sa pleci mai departe, trebuie sa-si formeze reflexele picioarelor pe pedale. Si fara zbierat, stai calm, cu mana pe frana de mana.

Share this post


Link to post

Apropo de poligon. Stie careva vreunul in Bucuresti?

 

E o idee buna. Merci tolin. :)

Share this post


Link to post

La Ilioara ai spatiu garla, ii dai si tu 2-3 lei la portar si te lasa. Parca atat era ora. Eu mergeam sa fac cerculete acum vreo 2-3 ani :) )

Share this post


Link to post

Si nu o invata sa calce ambreiajul inainte sau consecutiv cu frana. Miscarea trebuie sa fie: se duce piciorul pe frana si cand ai ajuns sa franezi de oprire calci si ambreiajul. Poti face asta in orice parcare goala, doar are carnet. E nevoie doar de o linie dreapta de vreo 20m. Atat doar, sa nu fie altceva pe acolo care sa o streseze sau sa-i distraga atentia.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ma gandeam sa renunt momentan la faza cu invatatul pedalelor si cum sa schimbe vitezele, ca ea n-o sa aiba ambreaj la masina. Ma intereseaza sa invete sa tina masia drept, sa ia virajele, sa foloseasca oglinzile si sa prinda curaj. Dupa ce o sa invete sa mearga cu Aygo singura, o sa ma apuc sa-i arat si cu pedalele la manuala cum e. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Bre, daca stie sa duca o clasica, o sa-i fie usor si cu cea mica. Altfel, ce faci, nu mai bei cand esti cu aia mare ?

Share this post


Link to post

Pai aia mare ramane doar pentru extraurban, concedii si cumparaturi la hypermarket.

 

2 saptamani ne nimerim la program si mergem cu Aygo. Ea o sa conduca pana la ea la birou, eu o sa iau masina mai departe. Dupa ce termin ma duc sa o iau si ea conduce pana acasa. :)

Celelalte 2 saptamani dupa ce invata sa mearga singura, ea o sa mearga cu Aygo la birou si eu cu Lacetti.

 

Pe extraurban o sa o las sa conduca treptat, cand nu e trafic mare. In prima faza o sa incepem sa mergem putin mai mult si cu Aygo pe extraurban ca sa mai invete si ea sa conduca.

 

Peste 3-4 luni sper sa o las sa conduca si Lacetti.

 

E mare, bre toline pentru o incepatoare masina asta. Gandeste-te ca a facut scoala pe o solenza cu un instructor idiot care nu a invatat-o nimic. Trebuie sa am rabdare cu ea. Asta e. :(

LE. Vrei sa-ti zic ca a calcat o data mai tare acceleratia (undeva peste 4000 rpm intr-a I-a) si s-a speriat si de atunci apasa cu frica acceleratia?

Las-o sa invete pe buburuza. Sa invete sa simta masina si sa invete sa o controleze. Sa fie putin stapana pe ea. Are timp sa invete sa o conduca si pe cea mare.

 

Ei ii e frica inca de Lacetti dupa faza aia si o iteleg ca eram cu ea in masina doar cand s-a speriat si nu mai stia ce sa faca. Mai avea si rotile putin virate. Iti dai seama ce era sa faca.

 

Peronal mi se pare cea mai mare prostie sa-i dai o masina puternica unui incepator, cand inca nu stie sa reactioneze. Eu n-am avut ce face si am zis sa o las sa o conduca putin pana vine buburuza. Personal, daca as fi avut un logan 1.4 mpi sau o solenza as fi fost cel mai fericit. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Sper ca a ta sa nu fie ca a mea...cand vede un camion ca vine din fata sa o ia pe camp de frica

Share this post


Link to post

=)) S-a intamplat asta?

Share this post


Link to post

Elf-ule, din aceste motive te-am sfatuit s-o familiarizezi cu pedalele si fara pantofi cu toc cui si varfuri pana-n China. Am vazut suficient de multe femei inteligente care au in masina incaltari potrivite si se schimba.

Share this post


Link to post
=)) S-a intamplat asta?

 

Cu dacia, noroc ca nu era nici sant, nici copaci in zona

Share this post


Link to post

Sa puna mainile repede la ochi!

Share this post


Link to post
Elf-ule, din aceste motive te-am sfatuit s-o familiarizezi cu pedalele si fara pantofi cu toc cui si varfuri pana-n China. Am vazut suficient de multe femei inteligente care au in masina incaltari potrivite si se schimba.

Pai si la mine e la fel. Se incalta cu ce vrea ea pe strada. Cand se urca la volan ia adidasi in picioare. :D

 

Sa vezi ce cool arata la volan in fusta scurta si adidasi. =))

Share this post


Link to post

Atunci, ia-o ca pe un compliment.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...