Jump to content
Sign in to follow this  
Razv

Chevrolet Aveo Vs Opel Astra Classic

Recommended Posts

Avand in vedere ca se incadreaza cam in aceeasi suma de bani ... ce ati alege ? ... Plusuri si minusuri pentru fiecare etc ... :)

Share this post


Link to post

Cei din Craiova, dat fiind service-ul, cred că s-ar orienta spre altceva > :)

Dintre cele 2 aş fi ales... Kalosul :D

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Chevrolet Aveo

Share this post


Link to post

Astra Classic de departe. Depinde acum si de motorizare. Banuiesc ca excludem 1.2 benzina.

 

D.pd.v siguranta se cunoaste faptul ca aveo este una dintre cele mai slabe masini la impact fata.

Share this post


Link to post

Off-Topic:

Nu neg lucrul asta...Dar tu iti cumperi masina cu gandul ca vei face accident?

Daca e sa mori , mori si in cea mai sigura masina din lume...

Dumitru Tinu parca a murit intr-un VOLVO...si daca nici VOLVO nu mai e masina sigura...

Share this post


Link to post

"Nu neg lucrul asta...Dar tu iti cumperi masina cu gandul ca vei face accident?"

 

Ce ai spus mai sus este complet caraghios, cum adica? La acceasi bani nu te uiti la siguranta?!

Esti prima persoana pe care o aud astfel.

Cum naiba sa nu te gandesti la asa ceva cand pe sosele umbla toti "batlanii" fara permis/bauti/prost educati, cu permisul lui pe 200 euro ? Era pe un forum un aveo lovit in fata, arata ca un acordeon pliat, sa fim seriosi...

O cunostinta imi spunea sapt trecuta (are un aveo de 1 an): i s-a defectat A/C-ul si culmea o revizie de 10 k km a costat 800 ron.

Share this post


Link to post

Aveo (cu 5 usi, insa), insa si astra e o masina f buna. De ce zic asta? In primul rand e nemteasca, in al doilea rand e ceva mai spatioasa si in al treilea rand- poti "pune" pe ea motor de 1,6 si dieselul (bine, ala ieste scump). Dar 1,6 twinport e un motor bun.

Hard to say... astra HB motor 1,6 TP cu ABS, AC, geamuri electrice fata si centralizata. Nu luati partea audio din fabrica- va ajunge prea mult, mult prea mult.

Aveo HB 1,4 16v cu AC, ABS, geamuri electrice fata si centralizata pe cheie. Vine cu un sistem audio bun, care nu necesita musai upgrade (poate un subwoofer in portbagaj).

E mai scumpa astra la configuratia aia, insa cu ofertele de acum... mai stii?!

 

LE: ce e nasol e ca imi plac ambele (HB).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
"Nu neg lucrul asta...Dar tu iti cumperi masina cu gandul ca vei face accident?"

 

Ce ai spus mai sus este complet caraghios, cum adica? La acceasi bani nu te uiti la siguranta?!

Esti prima persoana pe care o aud astfel.

Cum naiba sa nu te gandesti la asa ceva cand pe sosele umbla toti "batlanii" fara permis/bauti/prost educati, cu permisul lui pe 200 euro ? Era pe un forum un aveo lovit in fata, arata ca un acordeon pliat, sa fim seriosi...

O cunostinta imi spunea sapt trecuta (are un aveo de 1 an): i s-a defectat A/C-ul si culmea o revizie de 10 k km a costat 800 ron.

 

Nu mi-o lua in nume de rau...Dar daca pui problema la modul asta...ca sunt n nebuni pe strada...ar trebui sa nu mai circule aia care au Matizuri , Ticouri , Cielo...s.a.m.d.

Tu ce siguranta ai in Cielo?

Si...fi convins ca preturile sunt apropiate doar pe pliante si reclame!La dealer este altceva!

La EuroNcap a luat putine stele masina , dar la testul americanilor a luat 5 stele!

Discutia cu siguranta este relativa...depinde de multi factori , dar foarte multi!

Cat despre Astra vs. Aveo...nu se pot compara!

Share this post


Link to post

As alege Astra Classic, fara doar si poate...

Eu am incercat ambele tabere, daca pot sa spun asa. Am avut un Chevrolet Kalos (care era aproape identic cu Aveo-ul), dupa care si in ziua de azi imi pare rau ca l-am dat, si am acum un Astra Classic II. Motoare la fel, amindoua benzinare de 1.4.

Astra e mult deasupra in ceea ce priveste stabilitatea si tinuta de drum. Chiar daca aveau motoare la fel, Astra trage un pic mai bine (Chevy-ul avea aproape 3 ani si 26.000 km, Astra am luat-o de noua, are acum un an si 5.000 km - nu cred ca conteaza detaliile astea prea mult).

Scaunele sunt mai comode in Astra, sunt un pic mai "rotunjite" pe ocupanti, stai mai bine in ele.

Un alt motiv pentru care as alege inca o data Astra, e ca sunt pe toate drumurile, pe cind Chevrolet-uri sunt mult mai putine ca numar (cel putin aceasta este situatia in Mures), de aici rezultind piese mai multe / mai usor de gasit, chiar si la dezmembrari, preturi mai mici / la revinzare nu pierd asa de mult si masina se vinde mai usor.

E adevarat ce zice si Banderas, ca Aveo/Chevrolet e tare slaba la impact. Eu personal nu m-am gindit niciodata la chestia asta, pentru ca si intr-un Volvo daca intra un tirist frontal in tine la 80 la ora, te omoara mai mult ca sigur. Prefer sa ma bucur de masina, indiferent care este ea, si sa nu ma gindesc la ce-i mai rau.

Cam astea sunt in mare argumentele, daca mai imi aduc aminte de ceva, mai scriu.

 

PS: Preturile la revizii sunt aproape la fel, stiu pentru ca le-am facut la ambele masini la aceeasi reprezentanta (Opel Victoria din Mures). Ca o idee, distributia Astrei e cu lant (fara intretinere deci), pe cind la Kalos era pe curea, si astia de la reprezentanta au avut tupeul sa-mi zica pretul pt. revizia de 4 ani + schimbatul distributiei intre 35 si 40 de milioane, si inca acum 2 ani).

Edited by azzureus

Share this post


Link to post

Normal ca nu iti iei masina sa faci accident, dar daca intra unul in mine, prefer sa fiu in Astra Classic decat in Aveo. sergiuhusca, rationamentul tau e destul de pagubos; normal ca nici o masina din lume nu e 100%, mai ales in cazul impacturilor la viteze de peste 90-100 km/h (ca sa nu mai zic de cele frontale cand vitezele se însumeaza), dar vreau sa-mi cresc sansele de a trece cat mai bine un eveniment neplacut. Eu de exemplu am dat 387 de euro suplimentar pe airbagurile laterale+cortina si sper sa nu se deschida nicodata (adica sa fi dat banii degeaba), dar in cazul unui impact lateral imi cresc sansele de a scapa cu cat mai putine rani.

Share this post


Link to post

Opel. E "facuta" mai bine la interior, (cel putin cea pe care am mers eu). Sta mai bine pe curbe, datorita raportului latime/inaltime bine calculat, a suspensiei mai dure si a rotilor de 16 stock. La stabilitate e peste media din clasa ei. Are linii dragute, e o masina fiabila per ansamblu.

Minusuri, nu prea are portbagaj, bordul nu e prea "high-tech". O masina corecta la banii ei.

 

PS. Aveo nu-mi prea place ca design in primul rand si aici s-a terminat pentru mine cu el. Asta insa e o parere subiectiva.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu cred ca rationamentul meu este pagubos...Si eu am airbaguri laterale!

Rezultatele unui impact sunt influentate de foarte multi factori...

Share this post


Link to post
Un alt motiv pentru care as alege inca o data Astra, e ca sunt pe toate drumurile, pe cind Chevrolet-uri sunt mult mai putine ca numar

Colega, spune matale cand a aparut astra si cand a aparut aveo. Dupa aia mai vorbim...

Share this post


Link to post

Ai dreptate, Astra a aparut cu citiva ani buni inainte de Kalos/Aveo, dar totusi... eu am vazut si parerea oamenilor din piata de masini si nu numai, dupa ce m-am chinuit sa o vind 3 luni de zile. Stii cum e romanul, cind aude de masina nemteasca, ii sticlesc ochii, cind aude de Chevrolet, strimba din nas, ca e coreeana.

Repet, nu vreau sa denigrez Chevroletul, imi pare tare rau chiar si acum ca l-am dat, ca am fost multumit de el, dar parerea mea e ca Astra e peste...

Share this post


Link to post

Azureus am Chevrolet dar asta nu inseamna ca-l ridic in slavi , dar sa stii ca am vazut destule pe Chevroleturi pe drumurile patriei!

Chiar si in partea aia Sighisoara , Tg.Mures!

Astra este peste Aveo...Dar sa nu uitam ca deja este o masina BANALA!

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post
D.pd.v siguranta se cunoaste faptul ca aveo este una dintre cele mai slabe masini la impact fata.

Nu v-a mai "trecut" asta? :)

Dumitru Tinu parca a murit intr-un VOLVO...si daca nici VOLVO nu mai e masina sigura...

L-au găsit în Volvo.

Share this post


Link to post
Opel. E "facuta" mai bine la interior, (cel putin cea pe care am mers eu). Sta mai bine pe curbe, datorita raportului latime/inaltime bine calculat, a suspensiei mai dure si a rotilor de 16 stock. La stabilitate e peste media din clasa ei. Are linii dragute, e o masina fiabila per ansamblu.

Minusuri, nu prea are portbagaj, bordul nu e prea "high-tech". O masina corecta la banii ei.

 

PS. Aveo nu-mi prea place ca design in primul rand si aici s-a terminat pentru mine cu el. Asta insa e o parere subiectiva.

 

Bre matale poate vorbesti de astra H, ca la classic jantele sunt pe 15

 

In rest de acord cu tine: Astra o masina corecta la banii ei, aveo e urat (parere subiectiva poate)

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
As alege Astra Classic, fara doar si poate...

Eu am incercat ambele tabere, daca pot sa spun asa. Am avut un Chevrolet Kalos (care era aproape identic cu Aveo-ul), dupa care si in ziua de azi imi pare rau ca l-am dat, si am acum un Astra Classic II. Motoare la fel, amindoua benzinare de 1.4.

 

Eh na ... m'am dat cu 7 8 Astra Classic si le iau in 400 de m 2 - 3 masini (1.4 16v vs 14.16v - deci faza ca trage mai bine pica rauuu). Iar Kalos'ul nu e identic cu Aveo .. nu stiu de unde aveti impresia asta ... e cu totul alta mancare.

 

Prima data am vrut sa iau Classic'ul ... dar interiorul ala ma lasa rece...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Pai si atunci ce ne mai intrebi care este parerea daca deja ti-ai luat Aveo, comparatiile fiind facute, decizia luata, masina cumparata?!

Daca am inteles bine, ma duce cu gandul ca ai ceva frustrari legate de alegerea facuta.

Daca nu am inteles bine, ne poti spune exact cu ce anume te putem ajuta?

Share this post


Link to post

Eu as merge pe Opel.

Share this post


Link to post
Pai si atunci ce ne mai intrebi care este parerea daca deja ti-ai luat Aveo, comparatiile fiind facute, decizia luata, masina cumparata?!

Daca am inteles bine, ma duce cu gandul ca ai ceva frustrari legate de alegerea facuta.

Daca nu am inteles bine, ne poti spune exact cu ce anume te putem ajuta?

 

E doar o comparatie ... "care pe care" provenita de la niste discutii in contradictoriu cu posesorii de astra classic /g

Share this post


Link to post

Astra. Daca este si cu motorul de 1.6 e si mai bine.

Share this post


Link to post
Opel. E "facuta" mai bine la interior, (cel putin cea pe care am mers eu).

Ma, tu erai beat. Loganul e facut mai bine la interior decat Astra.

Share this post


Link to post

Din punct de vedere al spatiului interior, in Aveo stau mult mai bine decat in Astra Classic. Bine... sunt si o persoana destul de inalta (1.93m). Motorizarea la Aveo (1.4) este mai buna decat la Astra Classic. Per ansamblu, masinile astea doua sunt cam acelasi lucru. Daca ar fi sa aleg totusi as lua Aveo.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...