Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Daewoo Cielo 1995

Recommended Posts

Tati ... iart-o, arata impecabil. Foloseste si tu timpul mai cu folos, vino la Costinesti :D

Share this post


Link to post

Acu sa fiu si eu ticalos (asa prieteneste, ca inca imi scrie "rusine" pe traversa de la radiator) - motorul e curat luna, da' garnitura antipraf de la etrierul dreapta tot aia de joi e? :drinkers:

Share this post


Link to post

Maine sant liber si vreau sa ma apuc de ea.10000001.gif

Share this post


Link to post

Din curiozitate, de ce tubul de admisie aer traverseaza masina de la dreapta la stanga pe langa galeria de evacuare si nu se opreste sub farul drept, ca sa ia aer rece de peacolo de undeva? :rolleyes:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da,asa a fost proiectata sa traga aer prin acel tub din apropierea farului stanga.

Cica acolo ar fi cel mai rece aer din compartimentul motor..30000000.gif

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu mai este un tub care vine de sub carcasa fitrului si trage aer din zona proiectorului ca sa zic asa...

Share this post


Link to post

La exe-ul meu, cutia rezonatoare care vine sub cutia filtrului, nu are nici o gaura. (sau nu am vazut eu bine?)

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu mai este un tub care vine de sub carcasa fitrului si trage aer din zona proiectorului ca sa zic asa...

 

Acolo e o cutie de rezonanta si atat. Are o mica gaura pentru scurgerea apei ajunsa accidental, insuficienta insa pentru a trage suficient aer.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am rezolvat si cu garnitura etrierului.Multam DJ,pt ajutor.

Cu ocazia asta am descoperit ca am un duf de planetara crapat,trebuie inlocuit.headbang2.gif

 

Am inlocuit si butonasele montate pe stalpi,cele pt actionarea plafonierei.

post-18944-127506120221_thumb.jpg

post-18944-127506120688_thumb.jpg

post-18944-127506120975_thumb.jpg

post-18944-127506121568_thumb.jpg

post-18944-127506122782_thumb.jpg

post-18944-127506123365_thumb.jpg

post-18944-127506123897_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Ce-ti mai place sa lucrezi la ea! :X

Cat te-au costat butonasele alea de la usi, de jos, ca trebuie si eu sa imi cumpar ?

Share this post


Link to post

Tu ai pus garnitura antipraf fara sa dai etrierul jos? Cum? :)

Share this post


Link to post

@madkat, etrierul se da jos doar pentru reconditionare sau in cazul in care nu permite scoaterea discului. Orice alta interventie la etrier, se face direct pe masina.

Dupa cum vad eu in poze, garniturile la acei etrieri se prind pe exterior, deci foarte simplu de schimbat la fata locului (pe masina).

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Teoretic da - dar garintura antipraf de la etrierul de cielo are marginea exterioara cu o buza metalica, care intra fortat prin apasare egala pe toata circumferinta. Eu nu am reusit sa o pun la loc decat cu etrierul jos de pe masina...

Share this post


Link to post

=)) Nici noi nu am reusit sa o punem ca lumea iti dai seama. Am facut varza marginea aia insa dupa multa truda am nimerit-o.

 

Cea mai mare problema a fost ca nu am putut da discul jos. Surubul ala e terminat si nu am avut nici scule trebuincioase (am ajuns la concluzia ca imi mai trebuie niste scule :) ))

Share this post


Link to post

Pai daca facurati varza marginea, sper sa tina garnitura...

Discul am incercat si eu sa il scot, sa scap de dat jos etrier, surubul s-a desfacut, dar discul era intelepnit rau pe butuc. Probabil de la mers cu jante fara capacel in centru, a intrat mizerie si a corodat...

Share this post


Link to post

Surubul ala e terminat si nu am avut nici scule trebuincioase (am ajuns la concluzia ca imi mai trebuie niste scule :) ))

Tot ce va trebuia era o bormasina cu un burgiu de 3-4 mmm

Share this post


Link to post

O daltita intai. Daca se reteza vre-o margine, atunci bormasina.

Share this post


Link to post

Sau: incalzit putin, ciocan si un dorn drept la ambele capete pentru a bate surubul in cap pe lung, dupa care iese la surubenlita. :P

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Unul din capete e cam greu de atins cu dornul. Am incercat sa-l bat cu ciocanul rece insa nu aveam surubelnita adecvata de batut.

Share this post


Link to post

Lasa DJ_ule ca ma voi duce la mecanic sa le schimb,sa pun ventilate si v-a stii el cum sa le demonteze.

 

Adevarul e ca nici nu am stat de ele,poate le dovedeam pana la urma.

 

 

Share this post


Link to post

Adevarul asta e. La ce lene aveam pe mine dupa o zi de munca, s-a vazut. :)

Share this post


Link to post

Am reusit sa cumpar materialele pt antifonare.

 

-3 cutii a 1kg de grund gri

-3 cutii a 1kg de vopsea neagra

-2 cutii a 3,5 kg deantifon cauciucat

-pesule diferite marimi si o perie de sarma.

 

Vreau sa cumpar si o pasla,sa o montez intre mocheta interioara si tabla,apoi sa vad cum am timp liber sa ma apuc de treaba.

post-18944-127547712117_thumb.jpg

post-18944-127547712276_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am cumparat plasa cu faguri ceva mai mari,pt grila radiator.

 

Am si montat-o,intr-o ora a fost gata.

 

Imi place mai mult asa.

 

 

Cred ca imi ajunge sa montez si in bara,maine ma apuc si de ea.

 

post-18944-127607662505_thumb.jpg

post-18944-127607663728_thumb.jpg

post-18944-127607664666_thumb.jpg

post-18944-127607665475_thumb.jpg

post-18944-127607666321_thumb.jpg

post-18944-127607667088_thumb.jpg

post-18944-127607667819_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arată bine, totuşi aş fi optat pentru varianta "curată" (fără sigla Daewoo).

Nici suporturile de nr. nu se încadrează (după gusturile mele, desigur) în peisaj, le-aş schimba cu unele neinscripţionate (sau eventual unele DaewooClub.ro :D )

Share this post


Link to post

Mie mi-a placut intotdeauna sigla aia si pozitia ei. E ceva deosebit :) . In ceea ce priveste suportul de numar, imi recunosc ignoranta, pana acum nu i-am dat atentie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...