Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

Anvelope

In care firma de anvelope aveti incredere?  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt curios sa vad pareri referitoare la ce "gume" preferati. :>

Share this post


Link to post

PIRELLI P3000, 2 mil/buc, excelente pe uscat, precum si pe ploaie. Iarna n-am mers cu ele, nu stiu!

 

 

 

Am lungit eu lista... daca incepi o treaba, fa-o k lumea!

Share this post


Link to post

Cam greu ce vrei tu, din moment ce mă îndoiesc că a cumpărat cineva toate mărcile astea pentru a le testa pe maşina proprie.

Share this post


Link to post

La mine CONTINENTAL ContiEcoSport AllSeason 2.5mil de la SAMA.No prob superbe si zgomot redus la rulare.

Share this post


Link to post

am avut niste firestone pe dacie...de s-au coscovit,s-au ovalizat...mai aveau si galci dalea pe lateral!! lasa de dorit...calitatea...

Share this post


Link to post

Barum Bravuris 195/60 R14 1.200.000 lei/buc. Profil de ploaie.

raport calitate/pret, zic eu, foarte bun.

pe zapada aproape figuratie, dar pe umed mananca asfaltul.

Share this post


Link to post

De vara Michelin

De iarna - Sava Eskimo S3 - si sunt multumit de ele

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

Continental am avut pe matiz si Fiat. Rezultatul:proaste, se uzeaza neuniform, se desumfla f repede(matiz), s-au ovalizat si au facut boalfe (fiat).

Good Year-am avut la Passat-f bune, aderente si rezistente.

Michelin(asta am votat) am avut pe Reno:is batrane de vreo 8 ani le am numai eu, s-au uzat f uniform, nu s-au desumflat, nu au facut boalfe, mai am unul la rezerva uzat de s-a uzat si nivelul ala de uzura max si tot n-are nimic.

Share this post


Link to post

Sportiva G65 (by Continental), 1.6 milioane la Selgros. Ei zic ca ar fi de vara, am mers iarna trecuta cu ele, nici o problema! Superbe, desen interesant!

Share this post


Link to post

vad ca in hankook nu am cum sa am incredere.. chiar nu merita?

Share this post


Link to post

Ţinând cont că mărcile cunoscute de toată lumea sunt şi cele mai falsificate (sau "est-europenizate", tot aia), aş merge pe ceva mai scump şi rar: Toyo, Yokohama, Nokian.

Share this post


Link to post

Debica - recomandate de mama :D . Iar ca a 2-a marca Sava - tot mama mi-am spus. Iar cand zic recomandate de mama spun 20 de ani de experienta in lucrul cu anvelopele.

Share this post


Link to post

Am avut Michelin. Super! S-au tocit uniform, foarte buna aderenta si pe ploaie.

Acum am Debica. Merg, dar pe ploaie trebuie sa pastrezi distanta ca te duci sanie. Am patit-o.

Share this post


Link to post

Continental de iarna ( asta am acu')

Pirelli P 6000 de vara - sunt cele mai tari anvelope pe care le-am vazut( la un pret omenesc) speciale pt.ploaie. Chiar si Leon Cupra R vine din fabrica cu P 6000.

 

Pe de alta parte am avut niste Kumho pe care le-am tinut 100.000 km. 60 pe fata 40 pe spate!!

Edited by expero 16V

Share this post


Link to post

Debica Presto 185/60/14

-pe drum acoperit cu pelicula de apa la 120km/h super OK(super control asupra directiei FARA acvaplanare)

-pe zapada si numai zapada OK

-pe mazga(da de aia nesimtita de la mama ei)in caz de franare violenta de la 160 km/h la 80km/h(din cauza a 2 cucoane cu 2 matizuri)a cam trebuit sa dau acatiste la biserica ca am ramas intreg.

Cam acestea ar fii limitele caucioacelor mele de la Cielo

Daca mai aflu ceva interesant va spun cu cea mai mare placere pana atunci :lavolan:

Share this post


Link to post

Semperit SportLife. Am eu de vara. Superbe. La vreo 1.800.000 sunt gume marfa.

De iarna am Dunlop Winter Sport. Nu prea am avut pe ce sa le testez decat la o iesire la Moeciu. S-au comportat super. Am inteles ca sunt printre cele mai bune de iarna.

Din lista am votat Continental. Le-mm vazut pe toate BMW-urile si Opel-urile si Mercedes-urile posibile. Sunt bune, indiferent de ce facaturi a testat careva de pe forum. Daca sunt originale sunt bune.

Share this post


Link to post
vad ca in hankook nu am cum sa am incredere.. chiar nu merita?

Intre Hancook si Kumho (coreene amindoua), voturile merg catre Kumho, de departe.

 

Vaxxi are dreptate, in conditiile globalizarii cea mai buna alegere e ceva sa zicem "exotic", care nu a apucat sa fie inregimentat in cohorta gigantilor; la lista as adauga Fulda si Marangoni.

So, pentru performanta la un pret decent avem "independentii" pomeniti mai sus.

Pentru cel mai bun raport pret/calitate/durabilitate, marcile din linia a doua a gigantilor (Sava, Semperit, Vredestein, Pneumant, Matador, Kleber, Kormoran, Sportiva)

Pentru performanta scumpa exista Michelin, Dunlop, GoodYear, etc.

Acum, e relativ dificil sa caracterizezi o MARCA dupa un PROFIL pe care il fabrica intr-o anumita DIMENSIUNE, se prea poate ca (,) Conti EcoContact sa fie prastie pe 155/65-13 si foarte bun pe 195/60-15 de exemplu, conteaza cite elemente de siguranta, durabilitate, evacuare a apei pot fi inghesuite pe o banda de rulare ingusta.

Din punctul meu de vedere, sondajul nu are subiect ...

Cit despre Firestone luate din Metro la oferta 3+1 gratis, trebuie avut in vedere ca 1) Firestone e marca economica a Bridgestone si 2) oferte se fac pentru gioarse, cine vinde calitate tine la pret.

Share this post


Link to post

Eu nu pricep cum se mai poate lumea uita la debica. Am o parere f.proasta despre marca asta.

Mi-am luat in 2002 4 Debica Navigator.In toamna le-am dat jos , erau mancate pe jumate' insa cu toate astea se rupsese sarma in ele si se deformasera si fulau.

Trist,nu? Si mai dai si bani pe ele.

Fata de Kumho de exemplu care le-am pastrat si cu toate ca s-au facut slickuri nu s-a intamplat sa se rupa sarmele si sa se deformeze.Cauciucuri din 96!!

Edited by expero 16V

Share this post


Link to post

Eu am din septembrie anul trecut 4 Debica Navigator 185\60\R14..si deocamdata sunt foarte multumit...si pe zapada merg destul de bine...

Share this post


Link to post

BF Goodrich Turing. am avut, de fapt mai am si acum unul pe fata luat la SH din motive de accident. Il am de mai bine de 15000 de km pe fata si, daca nu s-ar fi strambat janta :spumelagura: (p... mamii lor de jante de Matiz) si nu mi l-ar fi tocit aiurea de mi l-a facut ca dreaku il aveam si acum impecabil. foarte rezistent la socuri, aka gropi: il am pe fata dreapta ceea ce spune multe despre cate gropi ia saracu, am paradit binisor o janta pe ambele parti cu el iar el nu are nimik. E unidirectional si se descurca foarte bine in conditii acvatice (l-am testat si asa in 3 de centimetri de apa. Daca as gasi pe la vreo vulcanizare vreo 4-5 bucati ca el uzate la fel sau aproape noi ce bine ar fi. Nu, in Romania nu se merita sa-ti iei cauciucuri scumpe daca mergi predominant prin oras. N-as suporta sa-mi cumpar un cauciuc de 2-3 milioane ca sa-l sparg in cine stie ce groapa in primii 100 de km, mai bine cu unul vechi. Cand am venit joi seara la iasi n-am vazut o piatra dupa Vaslui pe asfalt umed, am "vazut-o" cand am luat-o cu Goodrich-ul. Inca 60 k lei la vulkcanizare pentru indreptat si reechilibrat :rolleyes: De firme gen Michelin etc m-am lamurit cu fabricile lor prin Burqina Fasso m-am lamurit, mai bine ceva mai necunoscut dar facut la mama Germania. A, pe dreapta am un Dunlop SP 10, normal, tot la SH, dar nu m-a impresionat foarte mult, insa combinatia asta pe fata e mult peste Continentale la tractiune pe zapada. :thumbl:

Share this post


Link to post

Anvelope bune - in nici un caz anvelope de linia 2-a cum spunea cineva mai sus - Vredestein nu le vad in rubrica voturilor. Am Snowtrac de care sunt foarte multumit dar de cand am trecut la jante de 16" au ramas pe tuse. Actualmente masina este incaltata cu Dunlop SP Sport 2000 care nu ies in evidenta prin performante si vreau sa le schimb cu Vredestein Sportrac de vara.

Anvelopele Hankook imi "suna urat", cand am cumparat masina era dotata standard cu ele. M-au tinut cat a durat perioada rodaj, la sfarsitul ei deja au inceput sa lase bucati pe asfalt. A trebuit sa merg pana la Craiova ca sa faca constatarea (anvelope uzate prematur) si sa le schimbe, am inteles ca au mai existat cateva cu probleme in acelasi lot din care am luat eu masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...