Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

Cielo Euro 3 vs Logan 1.6 MPI

Este mai bun Cielo euro3 decat Logan 1.6MPI?  

320 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am condus mai mult de 10 deaewoo euro3 (matiz, cielo, nubira) si cred ca mult peste 20 daewoouri in general, plus al meu cielo euro2 vreo 3 ani jumate, si pot spune ca masinile sunt bune, cine zice altfel ori a avut vreun ghinion ori e rau intentionat. Nemultumiti se vor gasi mereu, un greieras la usa sau la scaun, o directie stricata din cauza gropilor sau presiunii nefacute, etc. Nivelul de dotare e corespunzator cu suma platita, neschimbarea modelelor e datorata daewoo craiova si statului roman, dar astea n-au nici o legatura cu calitatea masinilor, proiectate pentru drumurile si clima de aici. Asa ca legendele ca doar cele facute la Corea sunt bune, e doar un mit, busted de mult. Calitatea loganului poate fi calculata din pacate doar in usurinta de achizitionare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asa cum am mai zis, majoritatea reperelor de Cielo (ma refer la al meu - 2006) sunt coreene. Spun majoritatea pentru ca nu am stat sa citesc chiar toate inscriptionarile de pe plastice sau motor. Dar de la geamuri, pana la furtunele pentru fluide au sigla daewoo. Cu parere de rau pentru mitul coreenelor de acum 10 ani. Nu mai pun la socoteala faptul ca o masina de 1 an nu suporta comparatie cu una de 10 ani, indiferent unde e facuta si de unde e adusa (acelasi model, bineinteles). Nu mai are rost sa zic ca a mea are roti de 14", suspensii de drumuri grele, este mai inalta si nu in ultimul rand este noua.

Comparata cu un Logan 1,6 MPI si judecand la rece, amandoua sunt bine inchegate, vopseaua e de calitate si ce e sub vopsea la fel (cel putin la a mea am avut ocazia sa vad dupa ce mi-a "sters-o" in parcare cineva), plasticele stau la locul lor, nu ploua in ea etc. Chestii normale pentru anul 2006 ( la altii ceva mai de mult). Numai ca noi nu suntem obisnuiti cu normalitatea si de aceea acceptam greu ca si in tara asta se poate.

La Logan nu-mi place pozitia in post, chiar dupa reglajele scaunului. In schimb faptul ca are comp de bord e ceva. Faptul ca nu indica lipsa centurii la sofer nu pot intelege, mai ales ca are avertizor luminos - care nu indica nimic. In carte scrie ca acela se activeaza la peste 10 km/h, dar el e mort (cel putin la Laureat+). Explicatia la dealer: e functional numai la masini de export. Vine incaltata cu cauciucuri de calitate, asta are Michelin. Frana este buna. Am fost pasager in spate, si mi s-a parut confortabil. Dar la Cielo e si mai si, bancheta are forma de canapea, super.

Loganul mi s-a parut silentios (vorbim de 1,6), parca mai silentios decat a mea la turatii inalte. Am coborat de la Poiana Brasov si parea sa se tine bine in curbe.

Faptul ca n-am condus-o ma face sa ma opresc aici. Dar ca pasager nu pare un dezastru.

Exterior: adevarul ca e urata fata de Cielo.

Fiabilitate: nici eu, nici detinatorii de Logan nu pot spune inca nimic. Mai asteptam vreo 5 ani.

 

In rest e vorba de gusturi si bani.

Share this post


Link to post
Fiabilitate: nici eu, nici detinatorii de Logan nu pot spune inca nimic. Mai asteptam vreo 5 ani.

 

Si a ta are detonatii pe admisie?

Share this post


Link to post

Nu, dar vorbeste cu Uskat de cate ori i-a sarit capacul de la filtru. Acum e prins in autofiletante.

Cazuri particulare.

Share this post


Link to post

Pentru a nu deschide un topic aiurea dati-mi voie sa intreb aici:

 

Se merita achizitia unui Cielo Executive Plus? Am avut Cielo, am fost in general multumit de el, dar era mai vechi. Calitatea lor se mentine? Fiabilitatea? Sau pur si simplu, chestie de noroc?

Voi lua in calcul numai parerile celor care au un Cielo fabricatie 2005-2006.

 

Multumesc mult! :drinkers:

Share this post


Link to post

Eu zic da. Al meu implineste pe 13 fix un an si 16k. Eu am Standard AC GPL, dar nu sunt diferente pe partea de caroserie-motor-tren rulare fata de Executiv, de aceea imi permit sa-ti spun parerea mea.

 

Si ca sa nu fii off topic, cred ca ai facut deja alegerea intre Logan si Cielo.

 

:) )

Share this post


Link to post

Avand in vedere titlul topicului,trebuie sa ne rezumam la masinile de acum.Nici eu nu pot spune nimic inca despre fiabilitate,chiar dupa 2 ani si 3 luni si peste 40k km,majoritatea facuti in capitala,dar pot spune ca e prima dacie la care nu schimb in service decat consumabile si astea la reviziile obligatorii(mai am 9 luni de garantie :D ).Comportamentul masinii in curbe sau la franari se poate imbunatatii sau inrautati dupa calitatea pneurilor si a suspensiei.Am avut ocazia sa merg cu una cu suspensia schimbata(mult mai rigida si cu garda mai jos)iar comportamentul este total altul(mult mai bun)raporatat la masima mea(suspensie originala),dar cu dezavantajul de a "deranja pietrele de la rinichi".Eu unul o prefer pe a mea.Despre cielo nu pot sa zic multe pentru ca nu am condus foarte mult aceasta masina,dar parerea mea(subietiva de altfel),inca de cand a aparut masina asta,nu este una buna.

ps..sato ce preferi,o detonatie pentru ca un soft e gresit sau o desfacere de motor pentru niste supape amarate :mrgreen: .

Share this post


Link to post

@nt98adu> Pentru mai multe detalii pro si contra, intra aici.

@osirus> partea cu supapele nu se pune ca e de la alt topic, nu de la Cielo :)

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

@osirus eu am avut si Logan si Cielo si crede-ma ca ... pe el soft ca pt. o eroare de ABS la BMW-ul ce-l detin am umblat vreo luna sa gasesc ce e defect! Cielo pe care l-am avut era '96, o masina buna care fugea constant cu 140-150 si nu necesita softuri. Logan am avut fix 3 luni si nu mi-as mai lua. Nu am nimic cu nimeni, dar astia de la Renault au fost sub influenta lui Bachus cand au proiectat-o? Dar de, am vrut masina noua! :mda:

 

@mosu fii sigur ca am votat Cielo si vad poate-mi fac pana de sarbatori cadou unul nou! :banana:

Share this post


Link to post

Cred ca m-am trezit cam tarziu sa imi spun parerea in legatura cu acest topic, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Eu am votat DA! De ce? Pur si simplu cand m-am decis sa imi cumpar o masina am vrut sa iau Logan, dar dupa multe comparatii facute la rece m-am ales cu Cielo. De curand am avut ocazia sa conduc un logan, ce-i drept cu motor de 1.4 , ocazie care mi-a intarit convingerea ca am facut cea mai buna alegere. mai exact nu m-am simtit nicicum la volan.

Citeam in posturile anterioare ca Dacia a facut o mare prostie cand a scos Solenza din fabricatie.Adevarat pentru ca e mult mai buna decat loganul.Cred ca se poate pune la demaraje cu Logan 1.6

daca ar fi sa mai aleg inca odata tot pe cielo euro 3 as merge. Cam atat cu parerea mea. Sa traiti...bine!

Share this post


Link to post

Fara discutie tot Cielo as alege.Am condus ambele masini, chiar daca are un plus de dotari nu as prefera Loganul. Pur si simplu nu se pot compara. Probabil ca am si o doza de subictivsm, dat fiind faptul ca am Cielo dar parerea mea e ca Loganul e o masina noua ce trebuia scoasa pe piata acum cativa ani.

Share this post


Link to post

Foarte corect ce spunea Ovi_jer in postul #621. Persoane care 10 ani au condus Dacii neinchegate, galagioase si puturoase si-au luat Logan si il ridica in slavi. Am trecut si eu prin asta cu Loganul unui amic, masina nou-nouta. Dupa 40 km de condus, urban si extraurban, mi-a venit al naibii de greu sa ma infiletez la volanul batranicii, a.k.a. Dacia 1310 tlx din 1990. Acum, fara caterinca da am avut impresia de strapontina privind pozitia ultrainalta la condus. Am vrut sa iau Cielo sh initial, s-a intamplat o chestie destul de urata cu niste colegi in octombrie anu trecut, (un accident care i-a marcat pe viata pe toti 3, fara sa fie vinovati cu ceva) cand eram in tatonari privind achizitionarea unei masini, si nu am mai vrut masina fara ABS si airbag... impuls de moment, dar pe care nu-l regret nici o clipa. Masina mea actuala e in avatar, si am condus Cielo Euro 3 dupa asta ... no way, Jose, Loganul ramane out of question. Cielo rulez!

Share this post


Link to post

Te cam contrazici. Logan are ABS si aribag, Cielo nu,... deci, ce alegi?

Share this post


Link to post

... Cielo si s-o plimb pe soacra ...

Share this post


Link to post
Te cam contrazici. Logan are ABS si aribag, Cielo nu,... deci, ce alegi?

 

=))

 

Domle pasiunea bate ratiunea.

Share this post


Link to post

@Satori

M-ai avut la faza cu soacra-mea... are cam 85 de kile si marturisesc ca-i place la nebunie sa se plimbe cu Nubira (probabil ca i-ar fi placut si o plimbare cu Loganul!)... acu tot ca sunt offtopic, acu 4 zile nu a deosebit un Cielo executive de un Logan de la 10 metri! :-W :-W ...

Dupa drive testul cu Cielo-ul unui sef (care fie vorba intre noi, troncanea a masina neingrijita) am fost cucerit de demarajul unui Woo (cu Loganul nou nout ma dadusem cu ceva timp mai devreme). Asa ca am sarit pe un Daewoo mai evoluat si care are ceea ce piticii de pe creier din acea perioada cereau sa aiba.

Share this post


Link to post

Azi ma jucam pe site-ul Dacia configurind un Logan =))

La un pret apropiat de Nubira 2 la varianta lor de top, aparatorile de noroi sint... optionale. =))

Tari rau astia de la Reno! :banana:

Share this post


Link to post

La toate marcile aparatoarele sunt optionale.Nici covorasele nu ti le da. Peste tot trebuie sa platesti

Share this post


Link to post

Deci woo nu e "toate marcile" :P

Share this post


Link to post

Eu n-am platit suplimentar la Matiz pentru ele. Si nici la Dacia berlina, desi m-au parasit ambele intr-un an de zile.

Oricum, am mai zis, nu inteleg tiganiile facute la multe masini cu "scrumiera optional, scrumiera spate doar pe o portiera, lasam manerul de la frana de mana sa iasa direct din podea, ca e scump un capac din plastic, nu mai scriem versiunea pe bandourile laterale, etc, etc, in schimb il obligi pe cumparator sa ia proiectoare si geamuri electrice daca vrea AC la masina. Cam asta am intalnit la Dacia-Renault, tiganii care ar fi crescut cu 100 de euro maxim pretul masinii, dar pe care au preferat sa nu ti le dea.

Share this post


Link to post

Sal!am votat cielo..

1.In cielo nu te arata lumea cu degetul pe strada,masina are un aspect mai placut,reusesti sa treci neobservat in trafic.

2.Motorul de 1.5 sohc E3 dezvolta 80cp si 122newton metru iar Logan 1.6 90cp si 123 newton metru

3.Cielo cx 0.33 -Logan cx 0.36 (cx= coeficient aerodinamic)

4.Am vazut ieri o statistica care aratau ca vanzarile la daewoo erau la egalitate cu cele de la Dacia de la inceputul anului(sper sa nu gresesc perioada,am vazut pe pro tv).

5.Piesele la cielo sunt cu mult mai ieftine decat cele de Renault-Dacia.

6.Am 23000km cu cielo in mai putin de un an-fara nici o defect,consumul mixt (gpl) este pe la valoarea de 9.5l%

7.Efectul de ruliu este mai putin simtit pe cielo,cielo avand o tinuta mai buna de drum ajutat si de garda mai joasa.

8.In Logan stai mult mai sus,senzatie de utilitara..si trebuie sa rogi si pe cineva sa-ti inchida portiera(scobitura aia e foarte tare in fata de usa turnata dintr-o bucata pentru reducerea costurilor)

9.Pacat ca la cielo lipseste ABS-ul si airbagul...poate reuseste cineva sa-mi zica daca se poate modifica,pune de pe Nexia!

Nu am citit toate posturile,sper sa nu fi repetat ceva...ce am observat la cumparatorii de Logan e ca inainte nu au mai avut o masina straina,ci au condus o dacie 1300 iar acum se cred intr-un porsche;inainte de cielo am mai condus un peogeot 405 2l 110cp...

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Mai sa fieee!! Unde ai vazut tu ca arata lumea cu degetu pe strada la un posesor de logan??Chiar asa urata sa fie?? Dar tu ce tot ridici in slavi cielo ca din cate vad din analiza ta, loganul sta mai bine cam peste tot, mai putin la senzatia de utilitara pe care o descrii. Stai intr-un logan in spate! Sau mai mult ca sigur, o sa zici ca ai stat...

Share this post


Link to post

Nu ai inteles nimic,nu cred ca ai cunostinte de fizica-mecanica,ai idee ce influenteaza cx-ul?ce e efectul de ruliu?in schimb m-ai amuzat teribil!! =))

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Bravo maestre. Ma bucur ca ai cunostinte de mecanica si vii si ni le expui. Pacat ca nu ai si masina prin care sa demonstrezi ce stii.

Share this post


Link to post

S-a gasit cine sa zica ca are masina, banuiesc ca te refereai la Tico !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...